Ačkoli byli ohaři dříve k vidění téměř výhradně po boku myslivců, lesníků, či nadšenců do lovu, nyní se s touto psí skupinou můžeme častokrát setkat i v ulicích velkých měst. Ohaři se v posledních letech těší velké oblibě – a není čemu se divit! V této početné psí kategorii nalezneme velkou spoustu zástupců rozmanitého vzhledu, avšak vždy s pověstnou aktivní povahou a jiskrou v oku.
Pro své extrémní pracovní nasazení jsou naprosto perfektními parťáky nejen pro lidi, kteří ve své profesi potřebují mít v patách neúnavného čtyřnohého kolegu, ale také pro všechny aktivní dvounožce, jež dokáží nasměrovat energii těchto chlupatých střel správným směrem. Určitě se však nedá říct, že by byli ohaři úplně pro každého! Pojďme si o nich říct něco víc. V našem článku jsme pro vás připravili všechny důležité informace o tomto typu psů a jako bonus jsme pro vás vyčmuchali i pár zajímavostí.
Nejoblíbenější ohaři
Přinášíme seznam těch nejznámějších ohařů.
1. Výmarský ohař
Výmarský ohař je ideálním plemenem pro akční jedince. Děláte turistiku, jogging nebo byste se společně se svým novým mazlíčkem rádi pustili do nějakého psího sportu? Pak si čilého výmaráka s nikdy neutuchající energií zamilujete. Skvěle zapadne k rodině s dětmi, k níž si dokáže vybudovat skutečně silný a ochranářský vztah. Nejlépe mu bude v domě, který vám rád (a jako oko v hlavě) pohlídá.
2. Maďarský ohař
Základními předpoklady pro pořízení vizsly, jsou především dostatek volného času, zajištění dostatku pohybového vyžití pro vašeho rezavého přítele a také spoooustu místa v srdci! Pokud dokážete zajistit tyto artikly důležité pro společný život s maďarským krátkosrstým ohařem, můžete si být jisti, že získáte milujícího společníka pro rodinný život i venkovní dovádění. Získáte ale taktéž věrného obránce a správným výcvikem i vynikajícího pracovního psa, který se jen tak ničeho nezalekne. Zajistíte-li tomuto dlouhonohému krasavci ochranu před chladem, bude vás radostně doprovázet v každém počasí i terénu. Jakmile jej ale dlouho necháte samotného mezi čtyřmi stěnami, může vás po příchodu domů čekat nepříjemné překvapení. Nepříjemně může dopadnout také necitlivý, či přímo násilný přístup při výcviku, kterým můžete na povaze citlivé vizsly napáchat nevratné škody. Naopak laskavým, milujícím přístupem z tohoto inteligentního pejska uděláte spolehlivého partnera na lesní obchůzky i přítele k dětem.
3. Český fousek
Český fousek je národní plemeno, které vyniká svými loveckými vlohy. Jsou to všestranní a inteligentní psi, kteří se hodí i jako rodinní společníci. Potřebují hodně pohybu a nejspokojenější jsou v domě se zahradou. Hodí se i k dětem a jiným psům se kterými vychází bez problémů. Může se u nich vyskytovat lysivost, která je dědičná a v chovu s PP jsou jedinci s touto nemocí vyřazováni.
4. Irský setr
Irský setr je plemeno vznešeného vzhledu a veselé povahy. Milujílidi i psy a nezkazí žádnou zábavu. Mají opravdu moře energie, kterou nejraději vyběhají. Irský setr je oddaný a nejšťastnější je se svojí rodinnou ať už je to kdekoliv. Jsou také velice učenlivý ale při výcviku můžete narazit na jeho tvrdohlavost a problémem může být také jeho lovecký pud. Poměrně dost línají a jejich srst vyžaduje alespoň jednou týdně vyčesat.
5. Pointer
Pointer je jedním z nejlepších loveckých psů. Jeho hlavním loveckým znakem je ukazování zvěře, což je jeho přirozená a vrozená vlastnost. Skvělý pes je to také na hony. Pointer je výborný sportovec, vyniká tedy hlavně v loveckém výcviku, neztratí se ale ani v agility, canicrossu, scooteringu, atd. Je snadno cvičitelný, přirozeně inteligentní pes. Vhodný spíše na zahradu, kde může být celý rok. V bytě mu to moc nesvědčí. Hlídat dům ale nebude. Má výborný vztah k dětem, psům i jiným zvířatům, k cizím lidem je milý. Plemeno je celkově zdravé bez sklonu k onemocnění. Znám je také svou vrozenou nechutí k vodě.
6. Německý ohař
Krátkosrstý německý ohař je nejuniverzálnější ohař s vynikajícími loveckými vlastnostmi – s výborným nosem, s vlohami pro aportování a vystavování, ochotně pracující na suchu i ve vodě. Ohař je velmi inteligentní a učenlivý. Stane se součástí jakékoliv trochu sportovní rodiny. A po svém pánovi je nejvíce nakloněn i dětem. Jedná se o nejrozšířenější plemeno ohaře. Ohař je pes bez špatných vlastností. Jen si musíme dávat pozor na jeho lovecké choutky. (zdroj)
7. Gordon setr
Soužití s tímto plemenem tedy nebývá pro většinu lidí náročné. Gordon setr je velice přizpůsobivý pes, který nemívá problém si rychle zvyknout na váš zaběhnutý režim. Je to pes vhodný i pro začátečníka, jeho povaha není nikterak složitá, dalo by se říci, že v případě gordon setra si téměř každý najde to své.
8. Bretaňský ohař
Inteligentní psi této rasy vynikají nad jiné svou mimořádnou přítulností a pozorností vůči svému pánu. Jejich citlivá duše reaguje jako barometr na vše, co se doma děje, a proto se hodí spíše k vyrovnaným a harmonicky žijícím majitelům. Bretaňský ohař jen těžko zvládne pozdější změnu majitele bez následků. Přes svou schopnost být ideálním rodinným společníkem je to ze své podstaty lovecký pes a tomuto svému zaměření zůstává ve své povaze věrný. Má vynikající čich, je hbitý, mrštný rád přináší a dobře vystavuje. Bretaňský ohař je náročný na množství a pravidelnost pohybu. (zdroj)
9. Anglický setr
Mírný, dobře ovladatelný a učenlivý pes se silně vyvinutým loveckým instinktem. Jsou to psi neobyčejné krásy a ušlechtilosti, vysoké elegance a inteligence, živého temperamentu a především vynikajících loveckých vlastností. Jejich vrozený jemný čich, vytrvalost a lovecká náruživost z nich činí ideální pomocníci pro práci na poli, ale i v lese a ve vodě, kterou přímo milují. Jsou všestrannými spolehlivými pomocníky myslivce při lovu, zejména při práci před výstřelem. (zdroj)
10. Malý Münsterlandský ohař
Svého majitele si získá nejen svou všestrannou upotřebitelností při lovu, ale také přátelskou a hravou povahou, oddaností, laskavostí, vysokou inteligencí a bezkonfliktním chováním. Proto bývá stále častěji chován jako společník v rodinách s aktivním životním stylem. Majitel však musí každý den uspokojit vysoké požadavky psa na pohyb a vymyslet mu také nějaké duševní zaměstnání. Pokud se tak nestane, vymyslí si pes zábavu sám a uchýlí se k destruktivnímu chování. Oč náročnější je malý münsterlandský ohař na pohyb, o to méně je náročný na ostatní péči. Malý münsterlandský ohař může žít jak ve městě, tak na venkově. Nejlépe mu bude v domku se zahradou. Malý münsterlandský ohař je věrnou zmenšeninou velkého münsterlandského ohaře. Obě plemena se u nás běžně vyskytují. (zdroj)
Popis a historie ohařů
Jak jsme již zmínili v úvodu článku, ohaři jsou co se týče vzhledu neuvěřitelně rozmanitou psí skupinou. Jednotlivá plemena spadající do této kategorie se liší nejen velikostí, ale i typem srsti i její barvou. Obecně však můžeme říct, že si žádného ohaře do kabelky nestrčíte – velikostně se jedná spíše o střední až větší psy. Nejmenším zástupcem je Bretaňský ohař, jehož výška dle standardu začíná na hranici 47cm. Ti větší zástupci ohařů mohou však v kohoutku měřit i 65 cm a více – v závislosti na konkrétním plemeni.
U ohařů se liší také délka srsti a celkově její typ. Můžeme zde najít psy krátkosrsté, hrubosrsté ale i krasavce s delší srstí. Škála barevných variant napříč všemi plemeny je obrovská.
Co mají ale ohaři vesměs společné, jsou hlavní povahové rysy. Jedná se o velmi aktivní a inteligentní pejsky, kteří jsou výjimeční svou pracovitostí. Není tedy divu, že jsou velmi hojně využíváni jako pracovní psi v různých odvětvích – zejména tedy v myslivosti, kde díky svým loveckým schopnostem skutečně vynikají. Nicméně ohaři skvěle zastanou také funkci parťáků pro sport a díky svému kladném vztahu k dětem skvěle zapadnou i na pozici rodinných společníků, pokud jim majitelé poskytnou dostatek pohybu a mentální aktivity.
Značnou pohybovou náročnost těchto psů je třeba zohlednit ještě před jejich pořízením, protože bez pravidelného vybití energie budou ohaři velmi strádat. Zřetel je třeba brát také na přirozený lovecký pud, který by mohl představovat nebezpečí pro menší domácí mazlíčky. Dáte-li si však práci s výchovou a výcvikem, získáte spolehlivého psího kamaráda, který bude přinejmenším respektovat přítomnost jiné zvířecí drobotiny v domácnosti. Vynikající poslušnost se bude určitě hodit i na procházkách v přírodě, kde je dokonale zvládnuté přivolání základním předpokladem, pro volný pohyb psa bez vodítka.
Odvolat psa v případě střetnutí s vyděšeným zajícem, či například přebíhající srnou, je opravdu vyšší dívčí. Pokud si tedy není majitel jistý, zda by dokázal zarazit takový výpad, je opravdu lepší, mít psa v rizikových místech na vodítku.
Lov v sobě mají ohaři zakořeněný odjakživa – byli koneckonců vyšlechtěni k lovu a aportování zvěře. Předchůdcem dnešních ohařů byl velmi pravděpodobně španělský větřící pes, který žil v šestnáctém století zejména na území Španělska. Již tehdy byl rozlišován na dva typy, podle fyzické konstituce, tedy na lehčí typ a těžší typ. Lehčí typ se podobal dnešním burgoskému perdiqueru, zatímco těžší typ připomínal dnešního italského ohaře.
Jak jméno uvedeného psího předka napovídá, stopoval zvěř za pomocí větření; tedy nasáváním pachu ze vzduchu (tzv. vysoký nos). Když zavětřil pachovou stopu, začal zvíře pronásledovat a po jeho nalezení jej ,,vystavil“, což je stav, kdy pes stojí bez hnutí s narovnaným ocasem, zvednutou přední nohou a upřeně sleduje svou kořist. Tato technika byla zachována dodnes a je pro ohaře charakteristická – odlišuje je od jejich blízkých příbuzných barvářů a honičů, kteří mají původ až ve středověké Francii.
Dnes jsou ohaři dle organizace FCI dělení na kontinentální ohaře a ohaře z britských ostrovů. Kontinentální ohaři jsou dále rozdělováni dle typu srsti:
- Typ brague (krátkosrstí)
- Typ griffon (hrubosrstí)
- Typ španěl (dlouhosrstý) (zdroj)
10 zajímavostí o ohařích
- Věděli jste, že.. Ohaři jsou jedny z nejrozšířenějších plemen loveckých psů? Hojně se využívají v honitbách s výskytem drobné zvěře, kde se výborně uplatňují nejen jejím vyhledáním a následným vystavením, ale také aportem ulovené kořisti. Mezi nejčastější úlovky patří zajíci, bažanti, kachny a lišky. Skvěle se však uplatní i při dosledech spárkaté zvěře. (zdroj)
- Věděli jste, že.. Se u některých ohařů stále přistupuje ke kupírování ocasu? Dělá se to hlavně u jedinců, u kterých se předpokládá pracovní využití. Zejména tedy v myslivosti, kde hrozí poranění od zvěře, nebo od nehostinných podmínek, kde se psi při práci pohybují. Některá plemena jsou ke zraněním ocasu náchylnější, než jiná. Například maďarský krátkosrstý ohař, jehož ocas je na svém konci poměrně křehký – krátí se jim tedy zhruba o jednu třetinu délky. (zdroj) Nejmenší zástupce ohařů, tedy Bretaňský ohař se dokonce již rodí bez ocásku, či jen s krátkým pahýlkem.
- Věděli jste, že.. Máme mezi ohaři zástupce z naší domoviny? Český fousek je plemenem s historií sahající až do dob Rakouska – Uherska, kde byl čistokrevně chován již od roku 1882. Tehdy byl znám jako český ohař. Záznamy o psech podobných dnešním fouskům však pocházejí již z doby vlády Karla IV. Je tedy možné, že je český fousek nejstarším evropským plemenem ohaře. (zdroj)
- Věděli jste, že.. Ohaři mají různé způsoby označování kořisti? Již jsme si v článku řekli o tzv. vystavování, které je pro tuhle skupinu psů typické. Setři však kořist nevystaví klasicky tím, že strnou vestoje, ale zasednou a vyčkají na příchod psovoda. Tato vlastnost je vlastně patrná už v názvu plemene – označení setr pochází z anglického set (tedy usedat). (zdroj)
- Věděli jste, že.. Ohaři se většinou těší dobrému zdraví a dožívají se poměrně vysokého věku. Pokud budete ohaře udržovat v dobré kondici, zajistíte mu správnou péči a bude vám přát štěstí, může tu s vámi být i patnáct let. A třeba i déle! V České knize rekordů je zapsán i maďarský ohař Grip, který se dožil úctyhodných sedmnácti roků. (zdroj)
- Věděli jste, že.. Ač ohaři působí jako nezávislí svérázové, velmi často jsou silně fixovaní na svoje pány, potažmo na rodinu. Za předpokladu dobré výchovy a socializace se dobře hodí i k dětem. U těch menších je však raději bez dozoru nenechávejte.
- Věděli jste, že.. Ohaři jsou dobrými hlídači. Přesto, že se rozhodně nehodí pro účely strážení objektů, své teritorium a svou smečku ohlídají spolehlivě. Jsou často nedůvěřiví k cizím lidem, ale agresivní bývají spíše výjimečně a to spíše vlivem špatné výchovy.
- Věděli jste, že.. Houževnatost je u ohařů pověstnou vlastností, která z nich dělá vynikající pracovní psy i přítele do nepohody. Obvykle jsou skvělými plavci a nevadí jim ani nepříznivé počasí, či náročný terén. Krátkosrsté ohaře je však třeba vybavit pokrývkou, pokud vás mají doprovázet i v chladných dnech.
- Věděli jste, že.. Jedná se o nadané sportovce. Ohaře můžeme často vidět v nejrůznějších odvětvích psích sportů. Ať už si brousíte zuby na canicross, dogtreking, dogfrisbee, či sportovní kynologii, ohař vám bude skvělým společníkem.
- Věděli jste, že.. Ohaři špatně snáší hrubé zacházení, které mohou v nejkrajnějším případě oplatit i kousnutím. Ač jsou obecně velmi inteligentní a jejich výcvik nebývá složitý, nejsou vhodní pro úplné začátečníky. Pokud majitel nemá příliš zkušeností s výcvikem, měl by se poradit s chovatelem, nebo se psím výcvikářem.