Okružák červený je malý šnek čistící akvárium od různých nečistot a zbytků potravy. Sám může být potravou pro některé ryby.
Tipy pro chov okružáka červeného
- Ať už se vám tento šnek v nádrži objevil sám a nebo jej chováte záměrně, tak bude skvělým čističem vašeho akvária. Navíc se o něj nemusíte nijak starat. Sežere vše, co bylo odmítnuto vodním živočichem, který se v ní nacházel.
- Některé masožravé ryby okružáky požírají a jsou schopny je sežrat i s ulitou. Pokud okružáky chováte jako mazlíčky, tak si na tyto rybky dejte pozor.
- I tento šnek je citlivý na obsah chemických látek ve vodě, zejména na přípravky s obsahem mědi.
- Stáří okružáka červeného poznáte podle ulity. V útlém věku je ulita průhledná, s přibývajícím věkem se ulita zvětšuje do šířky a je méně průhledná. Dožívá se jednoho roku až tří let.
- Okružáci se výborně chovají v nádrži téměř jakékoliv velikosti. Daří se jim i v menších nádržích, jen pozor na jejich přemnožení.
- Tento šnek se živí hlavně řasami, pokud je tedy v akváriu záměrně pěstujete, pak se s nimi můžete rozloučit.
- Okružáci by měli přijímat i dostatek vápníku, který je potřebný pro správný růst jejich ulity. S menším množstvím vápníku v potravě budou jistě růst méně zdravě, než by měli.
- Pokud budete okružákům podávat zeleninu, pak nebude mít nutkání okusovat v akváriu rostliny.
- Okružáci červení mohou chvíli po umístění do nádrže uhynout. Je to hlavně z důvodu stresu, který pociťují při přesunu z jedné nádrže do druhé.
- Trvá jen chvíli po nasazení do nádrže, než okružáci začnou klást vajíčka. Kromě toho, že tato vajíčka kladou ve snůškách, dělají to také rychle. Je tomu tak proto, že se mohou oplodnit i bez druhého partnera, protože jsou běžně řazeni do skupiny hermafroditů.
- Protože se jedná o hermafrodity, můžete způsob jejich rození ovlivnit pouze ovlivněním jejich přídělu potravy. Čím více budou jíst, tím větší je pravděpodobnost, že se budou rozmnožovat.
Základní informace
- Český název: Okružák červený
- Latinský název: Planorbella anceps
- Čeleď: Planorbidae (Okružákovití)
- Původ: Původní rozšíření – Severní Amerika, nyní kosmopolitní
- Maximální velikost: 2 cm
- Vhodná teplota: 10-30 °C
- Potrava: Všežravec, dospělí se živí hlavně řasou.
- Doporučené PH: 5-9
- Doporučená tvrdost vody: 3-30°dGH
- Agresivita: Mírumilovný
Charakteristika
Pokud je okružáků červených v akváriu správný počet, pak jsou to dobří pomocníci. Pokud se přemnoží, tak jsou na obtíž. Okružáci slouží také jako krmivo pro cichlidy a další masožravé ryby.
Pohlavní dimorfismus
Okružák červený je hermafrodit.
Rozmnožování
Vajíčka okružáci kladou na stěny nádrže a na listy, které jsou uvnitř nádrže. Každá snůška vajíček je podobná průhlednému uzlu, který má kulatě vypadající buňky. Trvá 2 až 3 týdny, než malý šnek vyroste a případně se osamostatní.
Často kladené dotazy
❓Čím se okružák živí kromě řas?
Okružák červený je čističem akvárií, takže se kromě řas živí zbytky potravy rybek a také mrtvými rybami a dalšími živočichy v nádrži.
❓Jak se dostane šnek do akvária?
Pokud jste si šneka záměrně nepořídili, je možné, že se vám v něm zjeví i tak. Nejčastěji bývá do akvária zavlečen na rostlinách.
❓Kam klade okružák červený vajíčka?
Tento šnek nemá žádné specifické místo, kam by kladl vajíčka. Mohou se tedy nacházet kdekoliv v nádrži.