Přemýšlíte nad tím, jak zábavně strávit čas se svým psem? Cítíte, že by Váš pejsek uvítal více fyzického pohybu nebo duševní stimulace? Pak jsou pro vás ideální psí sporty. Jde o mnohem víc než jen o výhru, ale je to hlavně o společně stráveném čase, společných cílech, nacházení a zdokonalování nových dovedností a především se se svým psem bavit.
Na výběr je široká škála psích sportů. Stačí si vybrat jen ten pravý. Zamyslete se nad dovednostmi a předpoklady svého psa, jeho úrovní aktivity a také nad svými časovými možnostmi. Představíme vám populární i méně známé psí sporty, kterých se může účastnit jakýkoliv čistokrevný či křížený pes s předpoklady, speciální pracovní sporty i specifickou kategorii pro bull plemena.
Sporty obecné:
- Agility- Sport, kde pomocí verbálních povelů, tělesnými signály nebo pohybu psovoda závodí pes přes překážkovou dráhu, přičemž provádí specifické činnosti požadované na každé překážce. Cílem psího agility sportu je přesně dokončit překážkovou dráhu v co nejrychlejším čase. Psovodům není dovoleno dotýkat se překážek ani svého psa a pes nedostává žádné pamlsky ani hračky, které by ho přes překážky nalákaly. Agility se může zúčastnit jakékoli plemeno psa; nicméně některá plemena a mix plemen jsou vhodnější než jiná.
- Bikejoring – Pes nebo tým psů běží před kolem a táhne ho pomocí elastického lana na speciálním ergonomickém postroji, který mu umožňuje volný pohyb a dýchání i při tahání. Psí bikejoring má původ v mushingu, kde psi táhnou mushera na saních.
- Canicross – Je přespolní běh se psy. Pes je ke svému psovodovi vždy připoután postrojem, bungee šňůrou a bederním pásem. V některých canicrossových týmech může psovod běžet se dvěma psy najednou. Různé canicrossové závody mají různé vzdálenosti a cílem je dokončit závod v co nejrychlejším čase.
- Dogdancing / Freestylle – Neboli tanec se psem je psí sport, kde v rytmu hudby provede pes pod vedením psovoda sérii cviků. Vznikl z klasické poslušnosti, do které byly postupně přidávány různé cviky dnešního freestyle. V zásadě je povolen jakýkoli pohyb, pokud tím není pes nebo psovod ohrožen. Obvykle se provádějí otočky, proplétání se psovodovýma nohama, chůze dozadu, skoky a synchronizovaný pohyb se psovodem. Tento sport vyžaduje hluboké pouto mezi psovodem a psem a také zvládnutí základních povelů.
- Dogmaraton – Vytrvalostní sport, vyvinutý z dogtrekkingu, kdy jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v určeném časovém limitu. Délka závodu odpovídá délce maratonu okolo 42km a vede horským terénem. Dogmaraton umožňuje přípravu na dogtrekking, v povinné výbavě chybí bivakovací potřeby, protože předpokládaná doba překonání trasy je do 24 hodin. Pes musí být po celou dobu na postroji a vodítku, jinak je diskvalifikován.
- Dogsfrisbee- Disciplíny s létajícími talíři (disky), jako je chytání na vzdálenost/přesnost a volné sestavy (freestyle). Psovod musí ovládat správné házení diskem, vzdálenost a směr. Pes pak může být vycvičen k pronásledování a chytání disku. Hřiště je rozděleno na zóny a bodování je založeno na zóně, ve které je talíř chycen. Freestyle závody jsou hodnoceny a bodovány na základě předem stanoveného bodového systému. Pravidla a bodování se liší u každé skupiny psů, klubu nebo sdružení.
- Dog jumping – Také známý jako dock diving je psí sport, ve kterém psi soutěží ve skákání na vzdálenost nebo do výšky z doku do vodní plochy. Nejlepší psi pro tento sport jsou psi s vysokou energií, kteří milují vodu, jako například labradorští retrívři. Při skákání na dálku neboli „Ultimate Air“ psovod hodí hračku z doku do dálky, aby přiměl psa, skočit co nejdál. Vzdálenost se měří v místě, kde se ocas setká s vodou. Skoky jsou kvůli přesnosti obvykle zaznamenávány digitálně. Novější „Ultimate Vertical“ je skok do výšky. Nárazník je umístěn v předem určené výšce. Jakmile ho soutěžící psi dosáhnou, zaznamená se výška a nárazník se posune nahoru. Vítězí ten pes, který dosáhne na nárazník v jeho nejvyšší poloze. (Zdroj)
- Flyball – Týmový psí sport, kdy proti sobě soutěží týmy psů po čtyřech na závodní dráze s překážkami. Jedná se o závod ve štafetě za míčkem a vyhrává ten z týmů, kde se všichni čtyři psi vrátí ke svému psovodovi s míčkem bez chyb na trati. Chyby zahrnují například upuštění míčku nebo předčasné zahájení štafety psa. Flyballu se může zúčastnit jakékoli plemeno; jediným omezením je, že musí být dostatečně vysoké, aby spustilo pružinovou podložku na konci hřiště, která vypustí tenisový míček.
- Lure coursing – Je rychlý pronásledovací sport, který byl vyvinut jako alternativa k zaječímu coursingu. Nehoní se v něm živé zvíře, ale umělá návnada přes pole a soutěží se o nejlepší čas. Někdy jsou do závodu zapojeny překážky. Aktivita se již rozšiřuje na skupiny všech plemen (nejen chrtů a ridgebacků) a je ideální aktivitou, která vašemu psovi umožní jednat podle jeho instinktu pronásledování bezpečným a humánním způsobem.
- Mondioring– Jedná se o komplexní kruhový trénink, složený z poslušnosti, skoků a obran ve 3 kategoriích. V Čechách je od roku 2001. Při obranách se nepoužívají údery, ale psychický tlak.
Bull sporty:
- A-frame- Disciplína určená pro staffordšírské bulteriéry. Spočívá v překonání speciální překážky ve tvaru A tam a zpět s co nejvíce přeskoky v 1 minutě.
- Hang time- Výdrž na zavěšeném peškovi bez dotyku země.
- High jump- Výskok do výšky na zavěšeného peška a udržet se na něm (většinou) 3 sekundy.
- Long jump- Dráha se speciální konstrukcí a tyčkami v různých výškách. Úkolem psa je skočit co nejdále a přeskočit co nejvíc tyček.
- Monkey track– Opičí dráha dlouhá 100-200m s různými 10 překážkami. Běží se na čas.
- Treadmill race- Dvouminutový běh na běžícím pásu.
- Tug of war- Ring, v kterém jsou proti sobě přivázaní dva psi tak, aby se k sobě nedostali. Mezi nimi jsou dva pešci, kteří jsou mezi sebou propojeni řetězem. Každý pes drží jednoho peška a snaží se ho vytrhnout sokovi. Psi i feny závodí dohromady.
- Wall climbing- Kolmá stěna s peškem na laně, po které musí pes vyběhnout, zakousnout se do něj a vydržet 3 sekundy.
- Weight pull sprint- Sprint na 50 metrů s postrojem a zátěží (tříkolkou nebo pneumatikou).
- Weight pulling- Soutěž v táhnutí vozíku na postroji s co nejvyšší naloženou váhou ve vzdálenosti 4 – 6 metrů za stanovenou dobu.
Se specializací:
- Canisterapie – Nejedná se přímo o sport, ale spíše o aktivitu a speciální výcvik, kdy vycvičený pes působí na potřebné osoby, které se cítí opuštěné, prostřednictvím kontaktu.
- Dog racing – Jedná se o sport, podobný koňským a chrtím dostihům. Rozdíl je v tom, že se běhá krátká rovinná trať, jak s překážkami tak bez nich a vícekrát po sobě. Účastnit se mohou psi od věku 5 – 6 měsíců.
- Obrana– Cílem této disciplíny je zadržet figuranta ve speciálním obleku a s rukávem na jeho ruce a u toho se řídit povely psovoda. Pes musí být odvolatelný bez zaváhání a nesmí kousnout mimo cvičný rukáv. Po zadržení následuje zajištění, ochrana psovoda, samostatná činnost psa a zkouška jeho odolnosti (po zakousnutí se smí figurant psa několikrát uhodit).
- Pachové práce (stopa)- Pes sleduje pachovou stopu určitého předmětu, který byl předem umístěn na vybrané místo. Cvik probíhá na dlouhém stopovacím vodítku. Tato aktivita napodobuje pátrací a záchranné mise, hodnotí přirozenou schopnost a ochotu psa stopu sledovat. Psi i psovodi si většinou tuto práci užívají a pokud jsou úspěšní, mohou se případně dále věnovat skutečné pátrací a záchranné práci.
- Pastevecké soutěže – Pasení stáda zvířat (většinou ovcí) pomocí povelů psovoda. Nemusí být nutně určeno pouze pro pastevecká plemena, někdy dokonce i některá nepastevecká psí plemena nebo směsi projeví instinkt pro pasení, jen díky tomu, že žijí ve městech, nemají k tomu příležitost.
- Poslušnost (Obedience)- Pes musí splnit skupinu cviků a podle kvality provedení mu jsou uděleny body. Obtížnost závisí na stupni zkoušky. Může se jednat např. o přivolání, ovladatelnost na vodítku, ovladatelnost bez vodítka, sedni-lehni-vstaň, odložení, skupinové cviky, přenesení psa, chůze po nepříjemném povrchu. Pes musí cviky vykonávat s radostí.
- Psí spřežení- Zimní sport, kdy tým psů táhne saně se psovodem. Vyhrává to družstvo, které stanovenou trať dokončí nejrychleji. Většinou se účastní pouze plemena jako malamut, sibiřský husky, samojed, grónský pes a americký eskymácký pes, kteří jsou na to vyšlechtěni.
- Sportovní kynologie– Jedná se o kombinaci disciplín: Obrana, Stopa, Poslušnost.
- Výstavy– Soutěžní psí aktivita, během níž se čistokrevní psi prezentují na výstavách a posuzují podle příslušných standardů plemene. Jsou navrženy tak, aby předváděly čistokrevné psy s ideálními vlastnostmi jejich příslušných plemen, jak je stanoveno. Cílem je udržet nejvyšší standardy psího plemene tak, aby budoucí linie zůstaly v nejvyšší kvalitě a byly minimalizovány zděděné zdravotní problémy.
- Záchranářská kynologie – Výcvik k nalézání pohřešovaných osob zavalených v lavinách nebo sutinách, ve volném terénu či pod vodou, atd.
Nenašli jste v našem přehledu pro svého psa vhodný sport?
Nepropadejte panice, na výběr je jich mnohem více. Začněte tím, že zvážíte, jaké má váš pes dovednosti, nejen to, v čem je dobrý, ale co ho baví. Poté zvažte, co vašeho psa motivuje – kořist, jídlo? Jak moc je aktivní? Na základě těchto informací sestavte profil, podle kterého půjde snáze určit, jaký druh sportu nebo aktivity je pro něj vhodný.
Nejčastější otázky:
❓Jaký je nejoblíbenější psí sport?
Frisbee pro psy / Frisbee dog (známý také pod názvem Létající talíř) je známý psí sport, který vznikl na počátku 70. let 20. století. (Zdroj)
❓Jaký je nejtěžší psí sport?
Psí sport Mondioring neboli psí kruhový trénink je nejtěžší psí sport na světě. (Zdroj)
❓Co je to IGP?
Je zkratka pro mezinárodní zkušební řád pro pracovní psy. Dřív se mu taky říkalo IPO.
Videa:
Zdroje: