Nejlepší ptačí krmítka 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Pozorovat během chladných zimních dní pestrobarevný roj nejrůznějších druhů ptáčků za oknem je skvělá podívaná a zároveň jeden z hlavních důvodů, proč si lidé krmítka pořizují.

Kromě toho však díky němu ptáčkům dodáte potravu, která se jim v zimě hledá daleko hůře než v letních měsících. Pokud tedy chcete těmto roztomilým a užitečným zvířátkům v mrazivém období pomoci, nemělo by krmítko na vaší zahradě či balkóně chybět.

Jak vyrobit krmítko pro ptáky?

Na internetu najdete celou řadu návodů, jak si můžete krmítko vyrobit sami. Nejběžnější variantou je sestavení krmítka z několika dřevěných desek, ale existují i alternativní varianty, k nimž budete potřebovat minimum propriet.

Krmítko se totiž dá vyrobit i z plastové lahve vyříznutím otvoru u dna a zavěšením na strom, z poloviny kokosového ořechu nebo třeba z hrníčku, který naplníte lojem a zavěsíte na větev. Návody na výrobu najdete například zde.

Nejlepší ptačí krmítka

Na trhu je nespočet ptačích krmítek a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší ptačí krmítka dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat ptačí krmítko?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší ptačí krmítko

Eva Solo Table

Rozměry: 21,5 x 121 cm.
Orientační cena: 2 800 Kč
2. nejlepší ptačí krmítko

Drewmax MO181

Rozměry: 32 x 40 x 40 cm
Orientační cena: 370 Kč
3. nejlepší ptačí krmítko

Zolux URBAN ALASKA černá

Rozměry: 18 x 27 cm
Orientační cena: 270 Kč
4. nejlepší ptačí krmítko

Trixie Natura

Rozměry: 17 x 19 x 14 cm
Orientační cena: 300 Kč
5. nejlepší ptačí krmítko

Emsa Landhaus

Rozměry: 15 x 24 cm
Orientační cena: 500 Kč
6. nejlepší ptačí krmítko

Plastia Finch vínová antracit

Rozměry: 29 x 17 cm
Orientační cena: 160 Kč

Jak vybrat ptačí krmítko?

Při výběru krmítka by vám v první řadě nemělo jít o jeho vzhled, ale myslete především na praktickou stránku věci. Zamlouvat se totiž musí především jeho ptačím návštěvníkům.

Jinak se může snadno stát, že všechno příjemné ptačí štěbetání bude probíhat u krmítka sousedů. Podle čeho tedy krmítko vybírat?

1. Podle materiálu

Přestože v drtivé většině případů se setkáme s krmítkami dřevěnými, na výběr jsou i jiné materiály. V tomto případě záleží spíše na vašich preferencích.

  • Dřevo

Dřevo je u krmítek pro ptáky nejoblíbenějším materiálem, a to jak pro svou odolnost, tak i díky velmi přirozenému vzhledu zapadajícímu do prostředí většiny zahrad.

Při výběru se zaměřte na to, zda je dřevo ošetřeno tak, aby dokázalo odolávat srážkám a do krmítka nezatékala voda. Oblíbeným typem pro výrobu krmítek je dřevo cedrové, které ptákům příjemně voní. (zdroj)

  • Kov

Kovová krmítka mají svou výhodu v odolnosti, pevnosti a rozmanitosti designů. Pokud zvolíte opravdu kvalitní nerezavějící kov, můžete mít takové krmítko doma desítky let.

  • Plast

Hlavní výhodou plastových krmítek je jejich velmi nízká cena. To s sebou však nese kratší životnost, nepříliš atraktivní vzhled a také riziko rychlého poškození.

2. Podle designu

Většina z nás si sice krmítko nejspíš představí v podobě roztomilé chaloupky se zkosenou střechou, ale existují i jiné varianty, které se dají využít třeba i k bytům bez zahrady i balkonu.

  • Bez střechy

Na trhu se setkáme i s méně obvyklým typem krmítka bez stříšky, které má podobu tácu, na nějž se zrní a další pochutiny sypou. Jeho výhodou je, že se k němu dostane velké množství nejrůznějších druhů ptáků.

Negativem je však to, že potrava není chráněna před deštěm a větrem a může rychle zvlhnout a začít plesnivět. Je tedy potřeba doplňovat zrní častěji a v menším množství. Pokud se také krmítko umístí příliš nízko, hrozí, že se do potravy pustí i jiná zvířata než ptáčci, například veverky.

  • Dávkovač

Další možností je krmítko ve tvaru trubky, které slouží zároveň jako dávkovač. Dá se umístit například na větev stromu a snadno vidíte, kdy je třeba potravu doplnit. Pozitivem je, že udržuje zrní chráněné před srážkami a také se k němu tak snadno nedostanou nezvaní návštěvníci krmítka.

Jedinou nevýhodou je riziko, že semínka na spodní straně dávkovače mohou začít vlivem počasí hnít. Proto se vždy při doplňování přesvědčte, že je vše v pořádku.

  • S přísavkami

Pokud nemáte zahradu ani balkon, a přesto byste rádi ptáčkům přes zimu pomohli, pak jsou pro vás řešením krmítka s přísavkami, která můžete připevnit přímo na okno.

Jejich výhodou je, že tak můžete ptáčky pozorovat opravdu zblízka. Nevýhodou pak může být potřeba častějšího čištění a doplňování zrní.

  • Chaloupka

Nejklasičtějším designem krmítek pro ptáčky je u nás stále „chaloupka“ se zkosenou stříškou. Ta je atraktivní pro široké spektrum druhů ptáků.

Díky střeše chrání potravu před srážkami a zároveň pojme velké množství zrní, takže se o budku prakticky nemusíte starat klidně až několik dní. Nevýhodou je složitější čištění a horší přehled o tom, zda se zrní nezačíná kazit.

3. Podle umístění

Krmítko se vyplatí pořizovat i podle toho, kam se jej chystáte umístit. Někdy jsou možnosti omezené bytem v paneláku, u domů se zahradou však variant existuje celá řada.

  • U okna

Pokud váš byt nemá zahradu ani balkon, kam byste mohli krmítko upevnit, bude pro vás nejlepší volbou krmítko s přísavkami, které připevníte přímo na okenní tabuli.

Rozbitého okna se určitě nemusíte bát a ptáčky budete moci pozorovat třeba při večeři či mytí nádobí.

  • Na parapetu

Pakliže chcete krmítko umístit na parapet, možnou variantou je klasická „chaloupka“ menších rozměrů, případně krmítko bez střechy. Jedná se o praktické umístění, kdy můžete snadno doplňovat potravu a pozorovat dění. Určitě však dbejte na dobré upevnění, aby krmítko nespadlo.

  • Na stromě

Chaloupka či krmítko s dávkovačem jsou vhodné na zavěšení na strom. Jedná se o pro ptáky přirozené prostředí, kde se navíc spousta designů krmítek bude krásně vyjímat. Zvláště, pokud bydlíte v blízkosti lesa, však může hrozit, že se do krmítka budou chodit občerstvovat například i nezvaní návštěvníci.

4. Podle konstrukce

Při výběru krmítka se dívejte i na samotnou konstrukci. Materiál by měl být pevný, odolný vůči počasí a měl by potravu pro ptáky chránit před srážkami i větrem.

U krmítek se střechou tedy vybírejte taková, u nichž střecha o pár centimetrů přesahuje okraj. Krmítko by mělo být pro ptáky také zcela bezpečné, takže by nemělo obsahovat žádné ostré hrany a podobně.

Často kladené otázky

1. Čím ptáky krmit?

Pro ptáky jsou vhodné nejrůznější druhy semínek, jako slunečnicová či dýňová, mák, ovesné vločky, ořechy, jablka, jeřabiny, ale také třeba tvaroh či strouhaná zelenina.

2. Čím naopak ptáky nekrmit?

Rozhodně ptáčkům nenabízejte nahodilé zbytky, které se vám objeví v kuchyni. Nehodí se pro ně těstoviny, solené ani kořeněné jídlo, uzené maso a samozřejmě jim do krmítka nedávejte ani nic zkaženého.

3. Kdy je nejlepší čas na umístění krmítka?

Nejlepší variantou je krmítko umístit ven hned na podzim, ideálně v říjnu. Ptáci tak budou mít čas si na něj zvyknout a v zimě k vám pak rádi zavítají.

Už na podzim do něj dejte alespoň malé množství potravy. Pokud jste podzim zaspali, nevadí, umístit krmítko ven můžete i v zimních měsících. Učiňte tak ale co nejdříve.

4. Jak krmítko čistit?

Krmítka jsou pro vysokou koncentraci ptáčků bohužel také dobrým místem pro šíření ptačích nemocí. Proto je nutné krmítko alespoň jednou za měsíc vyčistit. Krmítko namočte, vyčistěte nejlépe přírodní cestou například za pomoci vody a octa a pořádně osušte.

5. Mohu ptáky krmit i v létě?

Někteří lidé s krmením ptáčků nepřestávají ani v jarních a letních měsících. Ačkoliv tak činí s dobrým úmyslem, ve skutečnosti tím ptákům škodí.

Ti by totiž měli být schopní si dostatek potravy obstarat v teplejší části roku sami, a pokud jim ji servírujeme pod nos, jsou línější a podle studií se jim také hůře hledá partner. (zdroj)

Shrnutí

Před výběrem krmítka je vhodné se nejprve zamyslet nad tím, kam jej umístíte. Podle toho pak můžete vybrat správný design. Pokud máte vlastní zahradu, otevírá se vám velké spektrum možností, ale ani majitelé panelákových bytů nemusí zoufat. S výběrem vzhledu krmítka pak souvisí i výběr materiálu, kdy se nemusíte držet pouze klasiky v podobě dřeva. Důležitá je i samotná konstrukce krmítka, která musí být v první řadě pro ptáky zcela bezpečná, a zejména při čištění pak oceníte, pokud je i prakticky řešená.

4.8/5 - (15 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu