10 nejodolnějších rybiček do akvária pro začátečníky [nenáročné]

I odborníci v jakémkoliv oboru vám jistě potvrdí, že je náročné vyznat se ze začátku v hobby všemožných druhů, chov rybiček není výjimkou, pomoc se tak hodí všem nezkušeným chovatelům toužícím po pestrém akváriu. Často kladené otázky neznalých akvaristů jako jaké je vhodné akvárium, čím rybičky krmit či jaké vlastně pořídit jsou rozhodně na místě, i zjištění právě těchto informací patří pod odpovědnosti majitelů domácích zvířat. Od toho jsme tu my! 

Nejlepší akvarijní rybičky pro začátečníky

Nejvhodnější volbou pro začátečníky jsou obecně odolné a nenáročné rybky, nemusí to však znamenat, že máte velmi omezený výběr. V tomto článku vám představíme 10 nejvhodnějších rybiček pro úplné začátečníky, které budou nejen snadné na péči a dostupnost, ale také budou rozmanité co se týče barev a tvarů. Vybere si tak každý!

1. Razbora

Skvělou volbou pro začátečníky je razbora, pokud má někdo z vašich známých akvárko, velmi pravděpodobně v něm právě razbory najdete. Existuje spoustu druhů této rybky, jako například trpasličí, skvrnoocasá či Espeho, každá je barevnější než ta předchozí! Tyto drobné rybičky je ideální chovat alespoň v menších skupinkách, nicméně je také možné kombinovat je s druhy ryb podobné velikosti, jako jsou tetry či živorodky. Většina z oblíbených druhů razbor nedorůstá více než 5 centimetrů, bude jim tak stačit velikost akvária o objemu 37 litrů. Díky jejich zmíněnému pestrému zbarvení mnoha podob budou okrasou vašeho obydlí! Na chov jsou opravdu nenáročné, proto jsou také tak oblíbenou volbou a to nejen nových akvaristů.

2. Zlatá rybka

Každý jistě o tomto druhu již slyšel, velmi často se objevují v médiích v drobných kulatých nádobách, takové prostředí je pro ně však škodlivé. Zlaté rybkypotřebují alespoň 55 litrů objemu akvária, aby se jim opravdu dařilo, spolu s častým čištěním samozřejmě. Nicméně i přesto patří tento druh mezi vhodné pro začátečníky, což jistě potěší spoustu z vás, jelikož je tato rybka populární volbou díky své proslavenosti i mezi amatéry. Není však vhodné je kombinovat s jinými, obyvláště menšími druhy, mají tendenci sníst vše, co se jim vejde do úst. I proto je dobré dodržovat správné množství potravy, co se týče stravy jsou vlastně labradoři rybího světa. Při správné péči se mohou dokonce dožít až 20 let!

3. Tetra

Stejně tak jako zmíněné razbory jsou i tetry jednou z nejklasičtějších voleb pro nováčky v chovu akvarijních ryb,  ve spoustě charakteristik jsou prakticky totožné, také se proto k sobě skvěle hodí. Ideální počet pro jejich chov je alespoň 10, cítí se tak více v bezpečí. I tetry mají nespočetné množství poddruhů, jako jsou snad nejznámější neonky diamantové či obecné, tetry ohnivé typické svou oranžovou barvou šupin a nebo méně výrazné tetry černé. S více než 150 různými a jedinečnými druhy tetře si vybere každý chovatel. A díky své odolnosti a snadné údržbě jsou vhodné pro téměř jakýkoli druh akvária.

4. Pancéřníček

Foto od Dornenwolf

I pancéřníčci patří mezi opravdu klidné druhy ryb, jsou typičtí svou preferencí pohybovat se u dna akvária v menších skupinkách. Mohou dorůstat až 8 centimetrů, nejpopulárnějším druhem pancéřníčků jsou pancéřníček panda, pancéřníček zelený a pancéřníček skvrnitý — je to jeden z nejčastěji chovaných druhů pancéřníčků, dokonce to byl jeden z prvních druhů tropických ryb chovaných v Evropě, i přesto neklesá na popularitě. To také potvrzuje jak snadné je o ně pečovat. Druhů je však o mnoho více, jejich výběr je tedy až překvapivě rozmanitý. Jsou obecně nenároční, je však potřeba krmit je potravou vhodnou pro ryby žijící u dna, jelikož právě tam mimo jiné potravu přirozeně hledají. 

5. Živorodky

Živorodky jsou obzvláště populární volbou pro nováčky v chovu akvarijních rybiček, nejen díky jejich mírumilovné povaze, ale také díky jejich drobné velikosti a množství variací. Většina živorodek má oranžové zbarvení, to jsou například plata korálová, mečovky a živorodka wingeova. Existují ale také krásně modré, jako je živorodka wingeova ve zbavrení “Japan blue”, či plně černé, to je třeba živorodka ostrotlamá.  Právě díky jejich charakteru jsou vhodné do kombinovaných akvárií, tradičně alespoň v počtu 6. Jsou nenáročné na péči a přežijí i některé začátečnické chyby. Jsou aktivní, je pro ně tedy vhodnější větší akvárium, cca 40 litrů. Daří se jim v prostředí plném rostlim a dekorací, je ale důležité udržovat samičky a samce oddělené, relativně snadno se přemnoží.

6. Bojovnice pestrá

První místo za krásu by na tomto seznamu s největší pravdpodobností vyhrály právě bojovnice pestré. Obzvláště samečci tohoto druhu jsou proslaveni svými vlajícími dlouhými ocasními ploutvemi, díky šlechtění je možné vybrat si až ze 70 růyných barev! Vskutku dechberoucí je například jejich modré zbarvení, ale také takzvaně hořčicové či velmi časté červené. Mimo jejich krásu jsou také skvělé díky své nenáročnosti, jediné, na co si musí dát nový chovatel pozor je s jakým druhem ryb je chová. Betty se nejmenují bojovnice pro nic za nic, mají tendenci k agresi vůči jiným bojovnicím. Naopak ideální párování je k nim pro příklad tetra. Zajímavé na nich také je, že jsou masožravé, v přírodě se živí larvami či růyným drobným hmyzem.

7. Parmička

Aktivní parmičky se dělí na velké množství oblíbených druhů, které jsou dokonalé pro začátečníky. Pro jejich chov je vhodné akvárium o objemu 60 litrů, je lepší pořídit jich alespoň 6, mimo jiné vyšší počet sníží tendenci okusovat ploutve. Kvůli tomuto zlozviku se nehodí k druhům s dlouhými ploutvemi, což na našem seznamu jsou bojovnice a skaláry. Naopak vhodné jsou k nim již několikrát zmíněné tery, razbory a pancéřníčci. Parmičky pocházejí z Asie i Afriky, díky jejich rozšířenosti existují ve spoustě kombinací zbarvení. Důležité je udržovat jejich vodu čistou a dobře okysličenou. Obzvláště oblíbené jsou parmičky čtyřpruhé, také přezdívané tygří, čemuž samozřejmě odpovídají jejich černé proužky doplněné oranžovými odlesky.

8. Cichlidka

Foto od Eric Mengel

I cichlidky vysokoploutvé patří mezi rybky, které jsou nejen nenáročné co se týče péče, ale také v rámci nutného prostoru. Jednomu páru cichlidek postačí akvárium o velikosti 30 litrů. Jsou mírumilovné nátury a to dokonce i při období tření, není problém je chovat spolu se stejně klidnými rybami jako jsou tetry či pancéřníčci, z větších ryb se k nim hodí například skaláry, o kterých vám také povíme více. V závislosti na druhu jsou cichlidy bíložravé i masožravé. Mají raději, když je akvárium rozmanité s větším množstvím rostlin. Mají krásné zbarvení, obzvláště dominantní samci skupinky, v akváriu se tak rozhodně neztratí!

9. Sekavec

Foto od Rybicky.net

Opravdu netradiční volbou jsou rozhodně sekavci, nenechte se však jejich vzhledem zmást, jsou ideální pro začátečníky! Celým názvem sekavec příčnopásý, tato mírumilovná rybka z jihovýchodní Asie je krásně pruhovaná, rozhodně tak svým vzhledem nezaostává za ostatními na tomto seznamu. Sekavci řipomínají malé hady, proto jsou také krásným a originálním doplňkem do vašeho akvárka! Co se týče krmení, mají stejné návyky jako pancéřníčci, drží se tedy u dna. I sekavce je lepší chovat v počtu alespoň 4, budou tak méně plaší. Ačkoliv jsou o něco větší (dorůstají se až 12 centimetrů), jsou ideální pro chov s drobnými rybkami klidné povahy nebo s trpasličími krevetami.

10. Skalára

Poslední krasavec na tomto seznamu je skalára. Patří mezi větší zástupce nenáročních ryb, v dospělosti měří ryba na výšku až 22 centimetrů, je pro ně tak potřeba pořídit velké akvárium (konkrétně 150 litrů na jeden pár o výšce alespoň 50 centimetrů). Nutnost velkého prostoru však hravě vynahradí svou neskutečnou krásou. Svým specifickým tvarem ploutví, krásným pruhům a i svou velikostí oslní nejednoho milovníka rybiček. Stejně jako betty je nejlepší chovat pouze jednoho svého druhu v kombinaci s razborami či tetrami. Nejčastěji jsou chované skaláry amazonské, oproti svým vysokým příbuzným jsou výrazně snazší na chov, díky krížení jsou dostupné v barvách jako je modrá, oranžová ale i tradiční pruhovaná.

Videa

Použité zdroje:

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu