12 nejroztomilejších druhů morčat – oblíbená plemena

Přemýšlíte nad morčátkem jako novým členem rodiny, ale nevyznáte se v tom, jaká plemena vlastně existují? Nezoufejte, od toho tu jsme my! V tomto článku vám představíme 12 nádherných druhů morčat všech možných barev, velikostí a náročností péče, určitě si tak mezi nimi vyberete plemeno, které pro vás bude to pravé, ať už tedy hledáte mazlíka pro děti, výstavního šampiona či parťáka vhodného pro alergiky, jste na správné adrese.

1) Hladké morče

Asi nejznámější plemeno morčete je jihoamerické morče hladké, současně je také považováno za nejstarší domestikovaný druh na světě. Toto krátkosrsté plemeno existuje až ve dvaceti různých barevných variantách, ať už jednobarevné či různě kombinované, takže si každý jistě najde svou oblíbenou.

Jelikož se řadí mezi krátkosrstá morčata, patří mezi méně náročná plemena, stejně nenáročná je i jejich povaha. Díky svému poklidnému temperamentu jsou ideální obzvláště jako první mazlíček pro děti.

Další dvě z výhod hladkého morčete jsou jeho dlouhověkost (mezi morčaty patří mezi rekordmany, mohou se dožít až osmi let) a snadnost vycvičení, s trochou trpělivosti je možné je naučit používat toaletu pro zvířata. Všechny tyto vlastnosti z nich dělají dokonalé mazlíčky pro nováčky ve světě domácích mazlíčků.


2) Morče rozetové

Rozety, jinak také známé jako morčata habešská, jsou podlouhlá morčata s drobnou hlavou. Už svým tvarem těla se o něco liší od ostatních morčat, co je na nich však nejzajímavější, a rozhodně také nejvíce jedinečné, je jejich srst.

Zhruba čtyři centimetry dlouhé chloupky tvoří na těle vzor až osmi rozet, z toho pak vychází jejich plemenný název. Aby nebylo těch originálních vlastností rozet dost, odlišují se od ostatních morčat i množstvím zvuků, které vydávají.

Jednoduše řečeno jsou upovídaná. Stejně jako jejich obvyklejší varianta, hladké morče, jsou jednoduchá na výchovu a většina z nich se nechává ráda hladit a vyčesávat.


3) Peruánec

Nejznámějším dlouhosrstým plemenem morčete je právě peruánec. Toto zvídavé a hravé plemeno je díky své krásné srsti rozhodně okouzlující hned na první pohled, s délkou chloupků však přichází řada komplikací.

Kvůli jejich povaze mají tendenci z nudy okusovat srst svých morčecích parťáků, je tak třeba často se jim věnovat. Dlouhou srst je také nutné pravidelně česat, ideálně alespoň jednou za den, k tomu je doporučováno jim čas od času dopřát koupel. Nedostane-li se jim dostatečné péče o srst velmi jim to omezí pohyblivost, může to však také způsobit napadení morčete muškami.

Proto bychom peruánce doporučili spíše zkušenějším majitelům. Když však všechny podmínky pro šťastný život tohoto plemene splníte, odvděčí se vám svou přízní.


4) Šeltie

Stejně jako peruánci mají šeltie dlouhou srst, šeltiím však nepadá do obličeje, místo toho roste opačným směrem, skoro jako kdyby byla upravena gelem na vlasy.

Právě kvůli tak krásné hřívě samozřejmě vyžadují pravidelnou péči a nejsou vhodné pro úplné začátečníky. Patří spíše k menším plemenům. Ačkoliv mohou být odtažitější než jiná plemena morčat, jejich klidná a vyrovnaná povaha z nich dělá skvělé mazlíčky.

Nenechte se však zmást, i přes jejich klidnou náturu potřebují spoustu pohybu a zábavy!

Zdroj: Chovatelská stanice z Litovelských luhů

5) Coronet

Další roztomilé plemeno morčat nazývané coronet se velmi podobá předchozí šeltii, má však jeden výrazný rozdíl — malou rozetu či korunku na hlavě. Název plemene pochází právě z této elegantní korunky, význam slova coronet je totiž koruna!

Tato morčátka zbožňují lidskou pozornost, spolu s jejich klidnou povahou a roztomilým vzhledem jsou to tak perfektní mazlové! Stejně jako většina dlouhosrstých plemen vyžadují pečlivou a pravidelnou péči o srst, jako je vyčesávání, koupele a občasný sestřih, což by se pro nezkušené chovatele mohlo ukázat jako moc náročné na zvládnutí.

U dlouhosrstých morčat chovaných pro zábavu a ne pro účast na výstavách je také doporučováno udržovat srst kratší častým stříháním, usnadní to tak jinak relativně náročnou péči.

Coronet cavia.JPG od Abrahami, licence CC BY-SA 3.0 

6) Lunkárie

Pro milovníky kudrnatých zvířátek máme dobrou zprávu! Lunkárie, plemeno pocházející ze Švédska, má přesně tuto charakteristickou srst. Jak už jsme několikrát v našem článku zmínili, o dlouhosrstá plemena je nutno poctivě pečovat, nicméně lunkárie jsou nečekanou výjimkou pravidla, to i přestože byly vyšlechtěny z peruánce. Lunkárie se česat dokonce nesmí.

Jejich tvrdá srst by se častým česáním polámala, proto si vystačí s občasnou koupelí. I čeští chovatelé vám potvrdí, že lunkárie mají skvělou povahu. Toto velmi přátelské plemeno je skvělým společníkem pro lidi, i tak však potřebuje morčecího kamaráda, jelikož je (stejně jako jiná morčata) zvyklé žít ve skupinkách.

SMF_345_Sch_Confettis_Sabina.jpg od Lunkamia, licence CC BY-SA 4.0

7) Morče rex

Plemeno rex patří mezi známější mezi morčaty. Svou krátkou vlnitou srstí se spíše podobají činčile či dokonce ježkovi, tento vzhled je velmi efektivní v ochraně před vodou.

Jejich srst je díky kratší délce nenáročná, není tedy třeba častějšího vyčesávání či jiné péče navíc, stejně jako u všech morčat je však nutné kontrolovat délku drápků.

Jejich nenáročnost však není nejlepší věc na tomto plemeni morčete! Jejich klidná a jemná povaha spolu s tím, jak moc rádi se nechávají hladit a nosit, zaručuje, že si mazlení budou užívat stejně jako vy. Mimo jiné jsou tím pádem perfektním morčátkem do domácnosti s dětmi, stejně tak pro nezkušené chovatele.


8) Skinny morče

Skinny morče je běžně používaná varianta názvu pro bezsrstá morčata. Nijak zvlášť se vlastně od ostatních morčat neliší, pouze jejich typ ochlupení je vcelku neobvyklý. Jak je jasné z jejich méně používaného jména, nemají skoro žádnou srst (v některých případech nemají srst vůbec!).

Ačkoliv nejsou skinny morčata tak oblíbená jako jejich blízcí chlupatí příbuzní, v posledních pár letech prudce vzrostli na popularitě. Stejně jako každé jiné morče jsou aktivní a společenská, ráda si mezi sebou povídají, právě proto je lepší mít vždy alespoň dvě morčata.

Tato morčata milují lidi a kontakt s nimi, obzvláště jedná-li se o jejich majitele. Jelikož nemají srst, mají problém regulovat svou tělesnou teplotu, proto je třeba kontrolovat teplotu místnosti, ve které jsou umístěna. Když zvládnete splnit všechny podmínky pro chov těchto citlivějších mazlíčků, budou vám loajálním společníkem. Skvělou volbou jsou také pro alergiky!


9) Texel

Morče plemena texel je relativně nové. Pochází z osmdesátých let z Anglie a vzniklo spojením britského rexe spolu s šeltií. Texel se svým vzhledem nejvíce podobají šeltii, avšak jejich srst je zvláštně vlnitá, což je také jedním z hlavních důvodů, proč je toto plemeno tak populární (obzvláště na výstavách).

Opět musíme zmínit náročnost péče o jejich srst, rozhodně to není morčátko pro začátečníky. Povahou jsou to trpělivá a klidná zvířátka, nemají problém být brány do rukou a to ani v případě dětí. Potřebují dostatek prostoru na pohyb, ačkoliv nejsou tak aktivní jako jiná plemena morčat.

Umějí také být obzvláště uličníci, proto je dobré mít jejich klec správně zabezpečenou, v případě, že se pohybují ve volném prostoru je pak třeba na ně dávat pozor.

By Just chaoscalexpo 346, CC BY 2.0

10) US Teddy

Název plemene teddy má celkem jednoduché vysvětlení — to, jak moc se podobají plyšovým medvídkům (v angličtině “teddy”) je naprosto očividné. Tuto podobu způsobuje hlavně krátká hustá srst, jsou to tak ideální mazlíci na hlazení, čemuž odpovídá i jejich nátura.

Mohou se dožít až 11 let, čímž se řadí mezi déle žijící plemena morčat. Tato morčátka nejsou moc úzkostlivá, postačí si tak s kamarádem stejného druhu a občasným kontaktem s páníčkem, ačkoliv nikdy není mazlení dost! Jsou celkem hravá, proto je dobré, aby měla přístup k dostatečnému množství hraček. Nechcete jistě, aby si udělala hračku z vaší boty.

Plemeno teddy, stejně jako například hladké morče, je vhodné pro nezkušené chovatele či děti.

Just chaos — calexpo 353CC BY 2.0

11) Anglický crested

Anglický crested (také známý jako anglické chocholaté morče) patří ke krátkosrstým plemenům morčat. Jejich typickým znakem tohoto plemene je čelní rozeta, podobají se tak vzhledem již zmíněnému plemenu coronet, jedná se však o dva různé druhy.

Stejně jako většina morčat jsou i crested přirozeně bázlivější, při správné socializaci si však na doteky od lidí a mazlení snadno zvyknou. Anglický crested je pouze jedna varianta dvou velmi podobných plemen; další variantou je americký crested.

Rozdílem je zbarvení korunky, anglický ji má ve stejné barvě jako zbytek srsti, kdežto americký ji má bílou v kontrastu se srstí na těle. Barevných možností je tak pro váš výběr až až!

Zdroj: CHS Domino

12) Cuy

Posledním, ale rozhodně ne nejméně zajímavým plemenem je takzvané cuy morče. Toto morče se vyznačuje hned několika odlišnými charakteristikami. První, ne tak snadno viditelná, je počet prstů na nohou.

Většinou má morče na předních tlapkách 4 prsty a na zadních 3 prsty, cuy má však prstů více, obvykle okolo šesti. Druhá neobvyklá věc na tomto plemeni je jeho velikost. Průměrná váha klasického morčete je zhruba 1,5 kilogramů, morče plemene cuy má ale v průměru obdivuhodné 2,5 kilogramů!

Chov takového morčátka je vlastně velmi jednoduchý nenechte se proto jeho velikostí odradit. Musíte jen počítat s tím, že s větším morčetem je třeba i více prostoru k pohybu a větší množství potravy.


Videa

Shrnutí

Ať už se vám zalíbilo nejvíce obrovské cuy či kudrnatá lunkárie, nezapomeňte, že ačkoliv se jedná o menší a obecně nenáročný druh domácích mazlíčků, i morčátka potřebují správné prostředí k opravdu šťastnému životu.

Ujistěte se, že svému novému parťákovi (v ideálním případě alespoň dvoum parťákům) můžete dát dostatek prostoru, péče, ale i času!

Čím šťastnější morčátko budete mít, tím lepší vztah s ním budete mít, rozhodně není radno podcenit socializaci. Přejeme vám do života s novým roztomilým mazlíčkem spoustu mazlení!

Použité zdroje:

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu