11 nejoblíbenějších plemen slepic, které hodně snáší

Který chovatel by nechtěl plno vajíček z malého počtu slepic? Zní to snově, ale opravdu existují nějaká plemena slepic, která dokáží produkovat vajíčka více než jiná? Tak to se dozvíte právě v tomto článku!

Domácí vajíčka se nedají s těmi kupovanými moc srovnat, ale jednou z největších výhod je asi to, že víte, že ve vašich vajíčkách nejsou žádné chemikálie a barviva. No a z jakých podmínek slepice pochází, čím se živí a jak jsou psychicky v pořádku, o tom všem taky máte dokonalý přehled. 

Tak jaké slepice dokáží snášet za dvě? Na to se půjdeme podívat, ale nejdříve si musíme představit hybridky – speciálně vyšlechtěné slepice k nadprůměrné nosnosti.

Hybridky nebo také nosné hybridy jsou nejčastěji využívané ve velkochovech. Tento druh slepic snáší skoro denně a oproti běžným nosnicím snesou až jednou tolik vajec (kolem 300 ks za rok). Nevýhodou je, že mají kratší snášecí období, to znamená, že v tomto tempu, a celkově ve snášení vajec, vydrží kratší dobu než běžná slepice. Pro lepší představu to trochu rozvedeme: hybridy dokáží snášet v průměru 1,5 roku a čistokrevná plemena klidně i 4 roky, akorát pomaleji, a ne tak často.
Pokud byste si chtěli vychovat další generaci, bohužel se toto umění u potomků neobjeví, takže budete muset pořídit další dospělou samici. Šlechtění si ale často vybírá nějakou daň a tyto slepičky mohou mít větší předpoklady k různým chorobám.

Úvod máme za sebou a můžeme se vrhnout na jednotlivá plemena nebo zástupce hybridek.

1) Isa brown red

První hybridní nosnice, které si představíme, jsou zástupkyně isa brown red. Nejen že snáší až kolem 280 vajec ročně, ale navíc jsou jejich vejce velká. Dobře si zvyknou na nové prostředí, vychází s ostatními zvířaty a dají se snadno ochočit. Poznáte je podle hnědého zbarvení, prostě taková normální nenápadná slepička. 

2) Plymutky

Tyto slepičky jsou poměrně nenáročné, protože si dokáží většinu potravy sehnat samy, pokud jsou ve větším výběhu. Jsou mohutnější, dobře snášejí chladnější teploty, nemají veliký temperament a někdy se možná přijdou i pomazlit. Jejich velikou výhodou je, že dokáží úctyhodně snášet i v zimním období. Dokáží snést kolem 200 vajíček ročně. Navíc jsou zajímavé i svým vzhledem – často mají černo bílé peří, které tvoří zajímavý vzorek. Udává se, že právě díky šlechtění tohoto zajímavého zbarvení dochází ke snížení tak výborné produkce vajíček, a proto jsou o něco lepší ,,obyčejné‘‘ plymutky světle hnědé až rezavé barvy. (zdroj)

3) Leghornky

Nádherné bílé slepice, které dokonce snáší i bílá vejce! Takže i na Velikonoce budete mít plno vajíček, která můžete krásně obarvit. Bohužel na mazlení tyto slepičky moc nejsou, protože jsou velmi plaché. Dokáží snést přes 200 vajíček za rok. Je to jedno z nejrozšířenějších plemen a díky tomu, že jsou to hrabavé slepice, si k jídlu vždycky něco najdou.
S jejich rozmnožováním to není tak jednoduché, protože pro ně není automatické sedět na vejcích a čekat na vylíhnutí kuřátek. Jsou poměrně temperamentní a rády se proletí, takže potřebují větší výběh a klidného majitele, kterého nerozhodí, že mu slepice sedí někde na střeše nebo že se vydaly na procházku za plot výběhu. (zdroj)

4) Sussexky

Velmi mazlivé a přítulné slepičky jsou právě sussexky. Patří mezi nosné hybridy a nechovají se jen pro snášení vajec, ale i pro své maso, které má dobrou chuť. Vlastně byl jejich chov původně zaměřený hlavně právě na maso. Podobně jako leghornky dokážou snášet přes 200 vajíček za rok. Jsou vhodné pro začínající chovatele, přátelské a snadno přizpůsobivé. Nejčastěji jsou bílé s černým krkem a ocasem, takže i svým vzhledem oslní. Je potřeba si dávat pozor, aby vám tyto slepičky nevyseděly spoustu kuřátek, protože v sobě tento pud mají velmi silný a o své potomky se skvěle starají.

5) Rodajlendky

Čistokrevné plemeno, které má i dobré maso. Snáší až 300 vajec za rok a není divu, že právě z nich se použily geny pro vyšlechtění hybridů. Jsou to opravdu odolné slepice, nějaké výkyvy teplot a počasí na ně nemá žádný vliv. Vlastně i přes zimu snáší úplně normálně. Rodajlendky vás mohou opravdu pobavit, protože se umí urazit a hrát o vás nezájem, pokud se jim dost nevěnujete. Potřebují pomazlit a cítit se milované, no a nějakou dobrůtkou opravdu neopovrhnou – naopak si je tím můžete zase udobřit. Pokud jim věnujete pozornost, jsou to nenáročné a výkonné slepice a dobré společnice. (zdroj)

6) Hempšírky

Poměrně oblíbené plemeno, která rychle dospívá a snáší hnědá vajíčka ze Spojených států amerických. Původně bylo toto plemeno šlechtěno pro vysokou nosnost, ale časem je nahradily právě hybridky. Jak je poznáme? Jsou to nejčastěji hnědé slepičky s černým ocasem. Dokážou snášet až 200 vajec za rok a jsou vhodné i pro chov na maso. Nevadí jim ani vysoké teploty a celkově jsou velmi nenáročné. Potřebují oproti jiným slepicím více jídla, a to i přes to, že si leccos zobnou ve výběhu. Nemusí se dobře snášet s jiným plemenem a pokud máte zájem o kuřátka, taky nejsou úplně zářnými matkami. Mají krásná světle hnědá až rezavá peříčka s černým ocasem.

7) Vlašky 

Létavé, elegantní a odolné slepice původně z Itálie jsou vlašky. Toto plemeno má obrovskou různorodost ve zbarvení. Potřebují veliký výběh, kde si mohou hrabat a zobat, co se jim zrovna zlíbí. Vhodnější jsou pro menší chovy, kvůli jejich živosti a vitalitě. Jsou neskutečně odolné, ať už vůči teplotám nebo počasí. Majitel by se měl připravit na to, že si tyto slepice budou chtít jasně ukázat, kdo má jaké postavení v hejnu a mohou tak panovat občasné boje a spory. Snášejí bílá vejce a v množství klidně až 200 vajec za rok. (zdroj)

8) Šumavanky

I podle názvu typicky české plemeno, které si získalo svůj obdiv mimo jiné i tím, že bez člověka dokázaly přežít i v nelehkých podmínkách na území Šumavy. Stejně jako vlašky, nemají problém se snášením během zimy a za rok snesou kolem 180 vajec. Jsou velmi klidné, potravu si hledají na velkém výběhu převážně samy a ochočení se moc bránit nebudou. Na veliké mrazy jsou zvyklé a když není k dispozici veliký výběh, přizpůsobí se i na menším prostoru. (zdroj)

9) Minorky

Černé slepice původně ze Španělska, které snášejí větší bílá vejce – minorky. Dokáží snést kolem 180 vajec za rok. Oproti jiným plemenům jsou náchylné na nízké teploty, a i na změny teplot a díky tomu přes zimu nejsou schopné vajíčka snášet a když, tak jen opravdu málo. Mají rády pohyb, takže je pro ně vhodný veliký výběh. Podobně jako leghornky se rády podívají i za plot, na strom nebo před nebezpečím volí rychlý běh nebo odlet na bezpečnější vzdálené místo. Jsou to holky citlivé, takže jim vadí i vlhko, můžou mít omrzliny na hřebínku, když je mráz a proto je dobré se na tohle připravit a zajistit dobře zateplený kurník, který přes zimu nebudou slepice opouštět. 

10) Lohman

Zástupci nosných hybridů jsou také lohmani. Dokáží snášet přes 300 vajec za rok! Ve snášení je nezastaví ani změny počasí. Můžete je najít v bílé a hnědé barvě. Bílé slepičky snáší bílá vejce a hnědá hnědá. Tyto přátelské a nekonfliktní slepice vynikají i tím, že se dožívají vysokého věku a to až kolem 10 let a více. Nevadí ji jiná zvířata a ani nemají tendence někam létat a když přece jen ano, stačí jim trochu zvětšit výběh a jejich touha objevovat zmizí. (zdroj)

11) Česká zlatá kropenka

Náš národní klenot, který je oblíbený i v zahraničí. Snášejí i přes zimu, jsou velmi odolné vůči nízkým teplotám a většinu potravy si dokážou sehnat samy. Dokonce jsou vhodné i na maso, prostě nenáročné a velmi všestranné plemeno. V průměru snáší kolem 150-200 vajec ročně. Ač jsou tyto slípky energické, nemají sklony k létání. Kropenky se dobře starají o svá vajíčka a jsou tak schopné odchovat mláďata, ale následná péče už by měla být na chovateli, aby na ochranu kuřátek nebyla slepice sama. Nejsou náchylné na choroby a mají krásné zbarvení – černé a zlaté peří. V množství vajíček ji hodně ostatních plemen a hybridek překoná, ale dohání to právě svojí odolností, nenáročností a snášením v zimním období. (zdroj)

Nosnost slepic nezávisí jen na jejich plemenu a předpokladech, ale také na podmínkách, stravě, míře stresu a dalších faktorech. Majitel dokáže značně ovlivnit, zda budou mít jeho slepice o něco více vajec nebo naopak méně a určitě je dobré si o tom zjistit trochu víc a o svoje slepice se dobře starat. Vždy vám to vrátí. 

Často kladené otázky

Čím se slepice živí?

Hlavní podíl stravy by měly tvořit obilniny. Proso obsahuje minerálních látek ze všech obilovin nejvíc a nemusíte mít strach s ním nakrmit různou drůbež. U ostatních obilovin je to trochu věda a někdy nestačí jen jeden druh nebo naopak není vhodný pro všechny slepice najednou. Důležité je také slepicím dodávat dostatek vápníku, hlavně těm hybridním, které ho potřebují pro výrobu vajec větší množství. Občas jim hodit skořápky k sezobání není na škodu, naopak. Krmení se mění i ročním obdobím, takže pro správné krmení slepic je dobré se poradit s odborníkem a nastudovat si nějakou literaturu a rady chovatelů. 

Co se může slepice naučit?

Přivolání na nějaký zvuk nebo zavolání je možné slepičky naučit. Stačí jen aby si zvuk spojily opakováním s vaší přítomností nebo jídlem. Motivace je asi jako u většiny zvířat odměna – třeba semínka, ke kterým se dostanou všechny najednou a nikdo nebude stranou, pokud je rozhodíme do výběhu. K přivolání je důležitý vztah, takže je potřeba se slepicím věnovat, chodit za nimi, jen tak s nimi sedět ve výběhu a mluvit na ně. No a stejně tak můžeme slepice naučit, aby se nechaly zahnat do kurníku a přišly vás pozdravit třeba když přijdete z práce. (zdroj)

Kolik stojí jedna slepice?

Většinou se cena pohybuje kolem 80–200 Kč, ale záleží na druhu, věku, barvě a dalších faktorech.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu