Cichlidka Ramirezova je velice citlivá rybička, proto není vhodná pro začátečníky. Je klidná a ráda se schovává. Dožívá se pouze dvou let.
11 tipů pro chov Cichlidky Ramirezovy
- Akvárium pro cichlidky by mělo mít objem ideálně alespoň 50 litrů.
- Rozdíl mezi samičkou a samečkem poznáte hlavně podle barev – sameček je mnohem barevnější než samička.
- Chov Cichlidky Ramirezovy je poměrně náročná. Tyto rybky jsou citlivé na chemikálie, kvalitu vody i na změny v akváriu. Pokud prostředí není ideální, mohou trpět nemocemi.
- Předtím než do nádrže přidáte rostliny se ujistěte, že snesou horkou vodu.
- Cichlidka je klidná rybka, která v akváriu vyžaduje podobné druhy rybek, proto se zaměřte na mírumilovné druhy.
- Akvárium vyplňte mnoha úkryty, rostlinami a jeskyňkami. Rády se schovávají.
- Rodiče se o své obvykle potomky starají, není to však pravidlem. Není nutný odlov.
- Samečci jsou v době tření schopni zaútočit i na větší rybky. Jsou vysoce agresivní.
- Nejdůležitější součástí chovu je udržování cichlidek při vysokých teplotách, ideálně mezi 29-30 °C.
- Cichlidky rády hrabou, takže můžete zvolit rostliny, jako jsou kapradiny java a mechy, které nepotřebují substrát a mohou být připevněny ke kamenům a naplavenému dřevu.
- Pokud máte příliš agresivního jedince, který si s ostatními nehraje příliš rád, může být šťastnější sám jako vůdce společného akvária bez dalších cichlid.
Základní informace
- Český název: Cichlidka Ramirezova
- Latinský název: Mikrogeophagus ramirezi (Papiliochromis ramirezi)
- Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
- Původ: Jižní Amerika – řeky Rio Apuré a Rio Meta ve Venezuele
- Maximální velikost: 7 cm
- Vhodná teplota: 24 – 28°C
- Potrava: všežravec
- Doporučené PH: 5 – 7
- Doporučená tvrdost vody: 5 – 12° dGH
- Agresivita: mírumilovná společenská rybička
Charakteristika
Tato rybka se dožívá věku kolem dvou let. Je náročnější na kvalitu vody a je velmi choulostivá při přelovování a změnách parametrů vody. Ve špatném prostředí trpí mnoha chorobami, např. vodnatelností a tuberkulózou. Tyto rybky jsou navíc citlivé na chemikálie i léčiva. V akváriu vyžadují prostředí plné úkrytů, jeskyněk, kořenů, množství dobře rostoucích rostlin a klidné, mírumilovné společníky. Cichlidky mají velmi proměnlivé zbarvení: modré, červené a černé s přechody do fialova a žlutozelena. Vyznačují se vysokou hřbetní ploutví se 14 tvrdými paprsky, z nichž první tři jsou černé.
Pohlavní dimorfismus
Samička je v břišní části plnější a červenější a má druhý paprsek hřbetní ploutve prodloužený.
Rozmnožování
Při tření se samička obrací hřbetem dolů, naklade 100-200 kusů šedě průsvitných jiker a sameček je mezitím hlídá se staženou ocasní ploutví. Jikry oplozuje zajímavým způsobem – neobrací se k jikrám bříškem, nýbrž zaujme jen šikmou polohu, třepe tělíčkem a kropí jikry mlíčím. Potěr je choulostivý na pokles teploty a nečistotu vody. Po třech dnech se potěr rozplave. Rodiče se o něj i nadále společně starají.
Často kladené dotazy
❓Kolik cichlidek by mělo být chováno společně?
Pár cichlidek může žít ve 75 litrové společné nádrži nebo v 40 litrové nádrži bez dalších ryb. Pokud chcete chovat dva páry, zvětšete velikost akvária na 150 litrů, aby měl každý pár dostatek teritoria (Zdroj).
❓Je těžké chovat cichlidky?
Cichlidky se nedoporučují pro začátečníky, ale ani nejsou příliš náročné na chov. Je to proto, že jsou na spoustu věcí velice citlivé, což začátečník nemusí rozpoznat (Zdroj).
❓Jak dlouho vydrží cichlidky bez potravy?
Zatímco skupina velkých, zdravých cichlidek může bez problémů vydržet sedm až deset dní bez krmení, akvárium plné malých rybek bude třeba nakrmit maximálně po jednom nebo dvou dnech (Zdroj).