Keříčkovec žabí je velká, žravá a agresivní ryba požírající menší rybky. Po nějakou dobu dokáže žít i na souši.
Tipy pro chov keříčkovce žabího
- Keříčkovec žabí dorůstají velkých rozměrů a potřebují hodně prostoru k pohybu. Nádrž o objemu 500 litrů. Šířka je důležitější než hloubka, takže nádrž může být poměrně mělká, pokud má těsné víko, které jim zabrání v případném úniku.
- Tyto ryby lze chovat pouze se rybkami podobné nebo větší velikosti, protože se budou snažit sežrat vše, co je menší než oni.
- Zvolte měkký substrát, například jemný písek, protože keříčkovci žabí tráví hodně času kroucením po dně nádrže. Nádrž vyzdobte hladkými kameny a naplaveným dřevem, abyste jim poskytli úkryty.
- Rostliny v nádrži by měly být robustní, tuholisté a takové, které nelze jednoduše vytrhnout ze substrátu.
- V domácí nádrži mohou být náchylní k infekcím kůže, proto dbejte na to, aby byla nádrž čistá a dobře udržovaná.
- Keříčkovec snese poměrně velký teplotní rozdíl, vyhovuje mu v akváriu teplota od 15 do 28 stupňů, výjimečně i méně.
- Keříčkovci žabí jsou všežraví a sežerou téměř vše, co jim dáte. Nevědí, kdy přestat jíst, takže je nekrmte každý den.
- Chcete-li jim poskytnout výživnou stravu, krmte je sušenými peletami, mraženými krevetami a krevními červy a doplňte je trochou listové zeleniny.
- Při tření se rybky stanou extrémně teritoriálními a projevují agresi vůči svým partnerům v nádrži. Bude nutné je umístit do oddělené nádrže.
- Do tří dnů po vylíhnutí mláďat keříčkovce je třeba je oddělit od rodičů, aby se zabránilo jejich sežrání. Zpočátku mohou být krmeni solnými krevetami, ale velmi rychle rostou a brzy budou schopni přijímat větší potravu.
- Keříčkovec žabí má přidaný dýchací orgán a dokáže chvíli žít i na souši. V nádrži musí mít přístup k hladině, jinak by rybka uhynula.
Základní informace
- Český název: Keříčkovec žabí (Keříčkovec chodící)
- Latinský název: Clarias batrachus
- Čeleď: Clariidae (Keříčkovití)
- Původ: Asie (Jáva, Sumatra)
- Maximální velikost: 55 cm
- Vhodná teplota: 15-28°C
- Potrava: masožravec (menší rybky, žížaly a další)
- Doporučené PH: 6-7,5
- Doporučená tvrdost vody: 5-19°dGH
- Agresivita: Mírný vůči rybám podobného rázu a alespoň 1/4 jeho velikosti
Charakteristika
Jedná se o velkou a velice přizpůsobivou rybu, která je vhodná i pro nepříliš pokročilé akvaristy vlastnící velkou nádrž. V akváriu je vhodné vytvořit několik úkrytů z kořenů nebo kamenů. Chová se hlavně jeho albinotická forma nebo hnědobíle mramorovaná forma. Tato vytrvalá ryba je dravec požírající veškerou potravu. Musí se chovat ve velkých akváriích s většími rybami, které nemůže sežrat.
Pohlavní dimorfismus
Ve volné přírodě lze pohlaví rozlišit, protože samci mají na hřbetní ploutvi skvrnitý vzor, ale v zajetí se to neděje. Jediný způsob, jak určit pohlaví v domácí nádrži, je porovnat jejich genitálie. Samci mají dlouhé a špičaté papily, zatímco samice mají krátké, otupené papily. Určité vodítko vám poskytne také tvar těla, protože samice mají břicho více zaoblené.
Rozmnožování
Odchov keříčkovce žabího je možný. Samice klade jikry koncem jara nebo začátkem léta, samec je pak hlídá. Je potřeba nádrž o objemu nad 600 litrů.
Často kladené dotazy
❓Jaké ryby mohou žít s keříčkovci?
Může být chován s jinými podobně velkými, robustními druhy, jako jsou například cichlidy.
❓Může keříčkovec žabí přežít mimo vodu?
Dočasně ano. Keříčkovec žabí se dokáže poměrně dobře pohybovat po souši. Dokáže urazit až 1,2 kilometru a mimo vodu vydrží až 18 hodin (Zdroj).
❓Jak dlouho může žít keříčkovec žabí?
Délka života keříčkovce žabího není zdokumentována, ale na základě studia blízce příbuzných druhů se předpokládá, že se v zajetí dožívá přibližně 15 až 16 let (Zdroj).