Cichlidka Agassizova: 11 tipů pro chov – charakteristika

Cichlidka Agassizova je malá rybka, která nejraději žije v menším hejnu. Samci jsou vůči sobě agresivní, jejich boje končí smrtí.

Tipy pro chov Cichlidky Agassizovy

  1.  Teplota v akváriu této rybky je důležitá pro její zdraví a spokojenost. Cichlidky dávají přednost teplotě v rozmezí 23-26 stupňů Celsia. Pokud teplota vody v akváriu na delší dobu klesne mimo toto rozmezí, může být vaše rybka stresovaná a nemocná.
  2. Cichlidka Agassizova je malá ryba, která obvykle dorůstá délky kolem 6,5 cm. Díky této velikosti je cichlidka vynikající volbou do menších akvárií, a pokud máte dostatek místa, lze ji chovat i ve větších nádržích. Minimální objem nádrže je 40 litrů.
  3. Ideální počet těchto rybiček je jeden pár. Můžete jich chovat i více, ale pořiďte si více samiček než samečků.
  4. Úroveň pH vody v domácím akváriu těchto cichlidek je dalším důležitým faktorem, který je třeba při chovu těchto ryb zohlednit. Dávají přednost hodnotám pH 6,5-7. Ke změření úrovně pH ve vašem akváriu můžete použít sadu pro testování pH.
  5. V akváriu je nutné mít dostatek rostlin a úkrytů, jelikož rybky tato místa využívají mimo jiné i ke tření.
  6. Tyto rybky lze chovat i ve společenském akváriu, ale měly by mít opět dostatek úkrytů, kam se mohou případně schovat. 
  7. Cichlidky Agassizovy jsou všežravci a přijímají různé druhy potravy. Živí se především řasami rostoucími na kamenech nebo rostlinách, ale také drobnými bezobratlými a jinými rybami. To znamená, že jim nemusíte dodávat potravu jako některým jiným druhům ryb. Přesto je však dobré doplňovat jejich stravu živou nebo mraženou potravou. 
  8. Tyto cichlidky bohužel nejsou imunní vůči nemocem a mohou se stát obětí řady různých onemocnění, z toho důvodu je nutné v akváriu udržovat co nejčistší vodu a pořídit si filtraci.
  9. Samci jsou vůči sobě velice agresivní a jejich boje často končí smrtí. Je nutné společně chovat co nejméně samečků.
  10. Rybky se množí bez potíží, třou se do jeskyní. Při tření je nutné zvýšit teplotu vody. 
  11. Cichlidky Agassizovy jsou hodně citlivé na chemické látky obsažené ve vodě, nejvíce na dusičnany, které je mohou i zabít.

Základní informace

  • Český název: Cichlidka Agassizova
  • Latinský název: Apistogramma agassizi
  • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
  • Původ: povodí Amazonky
  • Maximální velikost: 8 cm
  • Vhodná teplota: 22-26°C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: 6,0-6,5
  • Doporučená tvrdost vody: 4-11°dGH

Charakteristika

Samičky si vytvářejí malé teritoria, která si poměrně agresivně chrání jak proti sobě navzájem, tak proti ostatním rybkám, kromě některých samců. Samci si vytvářejí velká teritoria (proto se většinou doporučuje chovat jen jednoho, pokud nemáte nádrž o objemu alespoň 200 litrů), která mnohdy zahrnují i teritoria několika samic. Je pravděpodobné, že se samec postupně vytře se všemi samicemi, které žijí v jeho teritoriu. Jinak jsou ale tyto rybky snášenlivé a mírné. Jsou málo pohyblivé, neryjí a neničí rostliny (mimo dobu tření). Jsou velmi citlivé na chemické znečištění, zvláště dusičnany, a špatně snáší i výměnu velkého množství vody. V akváriu mají rády hodně rostlin i úkrytů a hodně prokysličenou, dobře filtrovanou vodu.

Pohlavní dimorfismus

Samečci jsou barevnější, mají protažené paprsky hřbetní i břišní ploutve a bývají větší. Samičky bývají menší a nemají protažené ploutve.

Rozmnožování

Ideální teplota ke tření se pohybuje kolem 26°C. Jikry kladou na strop jeskyní (dá se nahradit například květináčem), pevný podklad či listy rostlin. Samička klade jikry a lepí je na vybrané místo, přičemž bývá obrácené hřbetem dolů. Sameček zatím hlídá se staženou ocasní ploutví. Když pak oplozuje již nalepené jikry, neobrací se jako samička, jen zaujme šikmou polohu a vypouští velmi lehké sperma. Při tření by rybky neměly být rušeny, a tak se doporučuje nádrž zatemnit (například papírem). Potěr se líhne asi za tři dny, samička se o něj stará a často ho přemisťuje. Po vytření se doporučuje samečka odlovit. Pokud ho neodlovíte, obhajuje teritoria všech samic, a někdy společně se samičkou provází potěr po nádrži. Po strávení žloutkového váčku přijímá potěr drobnou živou potravu a už asi po dvou týdnech samostatný, takže je možné odlovit i samičku. Většinou je v potěru více samečků než samiček.

Často kladené dotazy

❓Jsou Cichlidky Agassizovy agresivní?

Ano. Samci jsou vůči sobě agresivní, samičky mohou být vůči ostatním samičkám také agresivní, ale jsou spíše teritoriální.

❓Potřebuje Cichlidka Agassizova ohřívač vody?

Pokud teplota v místnosti neklesne na delší dobu pod 15 °C , ohřívač není potřeba. Pokud topení bezpodmínečně potřebujete, nastavte ho na teplotu 22° až 23°C.

❓Má Cichlidka Agassizova ráda tvrdou nebo měkkou vodu?

Většina druhů těchto cichlidek se vyznačuje tím, že pro svůj správný vývoj potřebuje velmi měkkou a relativně kyselou vodu.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu