Sumeček žraločí: 11 tipů pro chov – charakteristika

Sumeček žraločí je rybka vyhledávající společnost stejného druhu. Sumečci mají rádi v akváriu dekorace, ale na přítomnost rostlin si nepotrpí. Potřebují velkou nádrž, jinak předčasně umírají.

Tipy pro chov sumečka žraločího

  1. Tyto ryby mohou být poměrně velké. To znamená, že jim musíte poskytnout dostatečně velkou nádrž, aby se v ní cítily dobře a byly zdravé. Minimální objem nádrže by měl být 800 litrů.
  2. Ačkoliv je tato ryba velká, tak je ráda ve společnosti svého druhu. Z toho důvodu je vhodné chovat pět a více sumečků.
  3. Sumečci žraločí jsou poměrně odolní, což vám dává určitou flexibilitu, pokud jde o parametry vody v jejich akváriu. Vodu mají sumečci raději teplejší, teplota by se měla pohybovat od 22 do 26 stupňů Celsia. 
  4. Při zařizování jejich nádrže byste měli co nejvíce napodobit řeky, ze kterých pocházejí. Dekorace umístěte na dno nádrže a ponechte dostatek prostoru plavání nad ním.
  5. Vhodnými doplňky do akvária je naplavené dřevo a kameny úměrné velikosti těmto rybkám. 
  6. Doporučujeme, aby se nádrž sumečků žraločích nacházela v klidné části vašeho domova. Tyto ryby se snadno vyplaší a velký okolní hluk nebo pohyb může způsobit mnoho zbytečného stresu.
  7. S rostlinami si nedělejte příliš velké starosti. I když mohou pozitivně ovlivnit kvalitu vaší vody, nejsou na ně tyto ryby zvyklé. Malé rostliny u dna jim nebudou nic platné a vysoké rostliny, které dosahují až k hladině, jim budou jen překážet.
  8. Sumečci nemají šupiny a proto jsou o něco náchylnější k různým kožním onemocněním. Mezi nejčastější patří pásový opar. Vzhledem k jejich zbarvení by mělo být poměrně snadné si ho všimnout a léčit, lepší je však nemocem předcházet. Udržujte kvalitu vody v nádrži a pravděpodobnost, že vaše ryby onemocní, se výrazně sníží.
  9. Jelikož jsou tyto ryby všežravci, nejsou ve skutečnosti nijak vybíravé, pokud jde o jejich stravu, měla by však být pestrá. Doporučuje se strava na bázi vloček. Ta pokryje jejich základní potřeby, umožní jim růst a boj proti případným nemocem.
  10. Sumečkům občas dopřejte i nějaké živé krmivo. Nejenže jim to pomůže dodat další potřebné bílkoviny, ale poskytne jim to i zdroj obohacení.
  11. Co se týče jejich temperamentu, jsou to mírumilovné a klidné ryby. Nebudou dělat žádné potíže s ostatními rybami a jen zřídka vykazují známky agrese. Doporučuje se však tyto ryby nechovat s menšími rybkami, protože je považují za kořist.

Základní informace

  • Český název: Sumeček žraločí (Pangas siamský)
  • Latinský název: Pangasius hypophthalmus (Pangasius sutchi)
  • Čeleď: Sumci – Pangasiidae (Pangasovití)
  • Původ: Jižní a východní Asie – Thajsko, Jáva, Borneo, Sumatra
  • Maximální velikost: v akváriu až 40 cm, v přírodě více než metr
  • Vhodná teplota: 22 – 27 °C
  • Potrava: všežravec, preferuje masitou potravu (patentky, červi, …)
  • Doporučené PH: 6.5 – 7.5
  • Doporučená tvrdost vody: 9 – 15°dGH
  • Agresivita: společenské, mírumilovné ale lekavé ryby

Charakteristika

Sumeček žraločí není žádný drobeček, a proto potřebuje velkou nádrž, kde by se mohl prohánět. V akvaristických prodejnách jsou k nalezení hlavně mláďata (kolem 10 cm), je však třeba mít na paměti, že rychle vyrostou. Velcí jedinci mohou malé rybky jiného druhu považovat za potravu a pozřít je. Jsou dost plaché. Na vyrušení reagují prudkými pohyby a mohou se i nebezpečně zranit. V akváriu by proto neměly být ostré kameny. Lze je chovat ve společenském akváriu, ovšem samostatné akvárium je vhodnější. Rybky nehrabou v substrátu, proto nádrž může být osázena rostlinami. Sumečky uklidňuje tlumené osvětlení. 

Pohlavní dimorfismus

Rozdíly mezi pohlavími jsou velmi nepatrné – samička bývá zavalitější, samečci někdy mají tmavé proužky.

Rozmnožování

O odchovu u nás zatím nejsou informace. Tyto ryby potřebují k rozmnožování velmi specifické podmínky a lze je najít pouze ve volné přírodě. V Thajsku se množí v jezírkách, nebo velkých dřevěných sudech. 

Často kladené dotazy

❓Proč můj sumeček žraločí šplouchá vodu kolem sebe?

Někdy, když se sumeček žraločí lekne, může trochu šipkovat nebo šplouchat kolem sebe. Noví majitelé to mohou mylně považovat za projev agrese, ale to se stává jen zřídka. Je to pouze z důvodu jejich plachosti. (Zdroj)

❓Co znamenají zvuky, které sumeček žraločí vydává?

Sumeček žraločí vydává zvuky podobné kvákání, a to pouze v případě, kdy je ohrožený na životě. To se může stát např. v případě, když je sumeček mimo vodu.

❓Můžu chovat jednoho sumečka žraločího?

Nedoporučuje se chovat pouze jednoho sumečka žraločího. Tato ryba má ráda společnost a pokud bude v nádrži sama, tak může být vystresovaná.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu