Kajmánek trpasličí je nejmenší zástupce krokodýlovitých. Může být agresivní vůči chovateli.
Tipy pro chov kajmánka trpasličího
- Teplota pro kajmánka trpasličího by se měla pohybovat v rozmezí 25-29 stupňů Celsia.
- Mláďata mohou mít k dispozici cvrčky, drobné rybky, malé žabky a šváby. Strava dospělých se skládá z krmných myší, švábů a žab. Můžete jim dát čerstvé maso (s práškovým vápníkem), ale nedovolte, aby to byla hlavní strava vašeho kajmánka. Tento druh potřebuje pestrou potravu.
- Stejně jako u všech zvířat, a dokonce i u lidí, se temperament může lišit v závislosti na osobnosti jedince a prostředí. Obecně však platí, že kajmánci jsou prchliví, nervózní a jako všechna divoká zvířata nepředvídatelní.
- Pokud to počasí dovolí, doporučujeme venkovní výběh, zejména pokud je k dispozici dostatek prostoru, který může přesáhnout potřeby kajmánka. Ujistěte se, že je výběh bezpečný a uzavřený, aby kajmánek neutekl nebo se nestal obětí větších predátorů. Pokud žijete v oblasti, kde je v zimním období chladno, ujistěte se, že máte připravenou vnitřní sestavu. Obecně se doporučuje chovat pouze jednoho kajmana v jednom výběhu.
- Chovat pár (samec a samice) je možné, ale je potřeba velký prostor. Pokud budete chovat dva samce, pak pravděpodobně dojde k boji.
- Obecně pro kajmánky platí, že vodní plocha musí být dostatečně hluboká, aby se zvíře mohlo zcela ponořit. Souš by měla zabírat asi 1/3 plochy.
- Kajmánci jsou noční živočichové, je nutné jim na 12 hodin denně zapínat osvětlení.
- Kajmánci trpasličí mají rádi, když je jejich nádrž hustě osázená rostlinami, proto jim jich nezapomeňte dostatek pořídit.
- Ačkoliv musí mít k dispozici i souš, tak se nejraději zdržuje hlavně ve vodě. Není na tom nic zvláštního.
- Nevýhoda chovu kajmánka je v tom, že je schopný napadnout svého chovatele při manipulaci. Je nutné mu nejdříve zajistit tlamu.
- Chov kajmánka trpasličího je vhodný spíše pro pokročilé chovatele, kteří už mají nějaké zkušenosti s agresivnějšími živočichy.
Základní informace
- Český název: Kajmánek trpasličí
- Latinský název: Paleosuchus palpebrosus
- Čeleď: Alligatoridae (Aligátorovití)
- Původ: Jižní Amerika
- Maximální velikost: 100-170 cm
- Vhodná teplota: 25 – 29 °C
- Potrava: Obratlovci a bezobratlí
- Doporučené PH: 6 – 8
- Doporučená tvrdost vody: 2 – 30 °dGH
- Agresivita: Agresivní vůči chovateli
Charakteristika
Kajmánci trpasličí jsou nejmenší zástupci krokodýlovitých. Mají rádi prostorná paludária osázená rostlinami a aktivní jsou hlavně za soumraku a v noci. Na svého majitele často útočí a je schopný skutečně ublížit, proto je nutné mu před jakoukoliv manipulací nejdříve zajistit tlamu.
Pohlavní dimorfismus
Po dosažení pohlavní dospělosti jsou samci větší než samice. Samice v přírodě staví velká hnízda z bahna a částí rostlin.
Rozmnožování
Samice snáší průměrně 12-16 vajec. Před líhnutím vajec rozhrabává hnízdo a snaží se pomoct svým mláďatům. Inkubace vajec trvá asi 100 dní.
Často kladené dotazy
❓Jak dlouho může kajmánek trpasličí žít?
V lidské péči se kajmánci trpasličí mohou dožít až ohromných 60 let. Počítejte tedy s tím, že s vámi bude možná po celý zbytek vašeho života. (Zdroj)
❓Ztrácejí kajmánci zuby?
Ano. Kajmánek si během svého života pravidelně vyměňuje zuby. V mládí několikrát ročně, ve stáří jednou ročně. Každý další zub je větší než ten, který nahrazuje, a je také o něco tupější.
❓Potřebují kajmánci UVB světlo?
Ano, UVB záření je nezbytné zejména proto, aby se kajmánkům v zajetí dobře dařilo.