Molossoidní obr v podobě starobylého plemene středoasijského pasteveckého psa je výzvou i pro zkušené chovatele a před jeho pořízením by si měl každý poctivě (a raději opakovaně) sáhnout do svědomí, jestli je tím pravým adeptem stát se majitelem tohoto věrného a samostatného hlídače, obranáře a pastevce.
DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT středoasijského pasteveckého psa
- Středoasiat je hlavně spolehlivý ochránce a své teritorium si nekompromisně ohlídá.
- Není nijak náročný na podmínky, jelikož je to statný a odolný pes.
- K jedněm z jeho největších předností patří samostatnost, i proto se také hodí na velké pozemky, které může střežit.
- Ke své rodině je velmi milý a klidný, oddaně svou smečku hlídá a nepřipustil by její ohrožení.
- I přes svou mohutnost miluje dlouhé procházky a ujde velké vzdálenosti.
- Jedná se o jedno z nejstarších plemen vůbec a vzhledem k poměrně drsným přirozeným selekcím jsou dnes jedinci tohoto plemene silní, neohrožení a velmi blízcí původním jedincům.
- S výškou kolem 70 cm a váhou výrazně nad 50 kg se navíc opravdu jen tak něčeho nezaleknou.
- Při respektování povahy plemene získáte rovnocenného a inteligentního psího partnera.
- Díky správnému vedení bude klidný a vyrovnaný pozorovatel okolí.
- Ač by za svou rodinu položil život, nijak se nevnucuje a nevyžaduje neustálou pozornost.
SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT středoasijského pasteveckého psa
- U středoasiata je základem dobrá socializace a kvalitní vztah psa s pánem, který se zakládá na vzájemném respektu a jasně daných pravidlech.
- Rozhodně nemluvíme o plemeni pro začátečníky, středoasijský pastevecký pes může velmi rychle přerůst přes hlavu (téměř doslova), což může být v tomto případě i velmi nebezpečná situace.
- Pozor musíte dávat hlavně na zabezpečení pozemku, návštěvy a podobně, jelikož středoasiat má obranářství a hlídání v genech již odmala. Setkání s cizími může vyhodnotit jako hrozbu a zakročit.
- Potřebuje dostatek prostoru i pohybu, vhodný bude tedy na větší pozemek a velmi vděčný bude za dlouhé venčení.
- Pokud jako potenciální majitel nemáte velmi vyrovnanou povahu, pevnou ruku (ne tvrdou, jelikož ta by zlomila vzájemnou důvěru!) a nedokážete vést výchovu důsledně s pochopením pro toto plemeno, vellice rychle se vymkne vaší kontrole.
- Středoasiat se necvičí, ale vychovává. Bude dobrým společníkem, ale nehodí se pro klasickou poslušnost a drilovaný výcvik.
- Rozhodně se nehodí do bytu, ideální je rozlehlý pozemek.
Shrnutí
Středoasijský pastevecký pes je jedinečné plemeno, které svým majitelům nabízí hlavně bezpečí a klidnou společnost. Je velmi inteligentní, samostatný a skromný. Nepatří však do rukou začátečníkům, jelikož vzhledem ke svým genům z něj v rukou amatéra vyroste nebezpečný obr. Má velmi rychlé reakce a pokud usoudí, že hrozí nebezpečí, bez váhání a neomylně zakročí, což může mít závažné následky. Důsledná výchova a socializace jsou naprostý základ, je třeba nastolit jasná pravidla a dodržovat je. Protože až vám pes vyroste, tak takových 80 kg svalů budete těžko usměrňovat a přemlouvat.
Obecná charakteristika středoasijského pasteveckého psa
Poctivě jste se zamysleli nad svou vlastní povahou a máte pocit, že středoasijský pastevecký pes by mohl být tím, co hledáte a co zvládnete? Na jeho samostatnost, inteligenci, mohutnou postavu i původní účel se teď podíváme podrobněji.
Povaha
Podíváme-li se do historie, sloužil středoasijský pastevecký pes jako hlídač stád a ochránce majetku. To v něm zůstalo zakořeněné až do dnešních dnů, a tak svou rodinu a její pozemek nekompromisně a neúplatně hlídá, a to neustále. Za svého pána by v případě nebezpečí bez nadsázky položil život. Aby to všechno dokázal, je samostatný, umí se rychle rozhodovat a chová se velmi skromně a nenáročně. Přirozeně v sobě chová nedůvěru k cizincům, bývá dominantní a po svém boku vyžaduje maximálně vyrovnaného a zodpovědného člověka, který ve výchově nic nezanedbá. Klid a zmíněná vyrovnanost se z pána přenesou i na psa, který je pak rovnocenným společníkem.
Vzhled
Velký a robustní pes dorůstá do výšky mezi 60 a 70 cm a váží cokoliv nad 50 kg – horní hranice váhy není nijak limitována. Silná kostra a dobré osvalení, masivní hlava a velké tlapy. To vše ke středoasijskému pasteveckému psu patří, spolu s širokým čenichem, kulatýma tmavýma očima a malýma, nízko nasazenýma ušima.
Široký hrudník pokračuje přes rovný hřbet a mírně vtažené břicho až k visícímu ocasu, setkáváme se i s kupírovanou variantou. Drsná srst má mnoho variant, objevuje se bílá, plavá, rezavá, vlkošedá, ale také černá šedá, skvrnitá či žíhaná.
Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Vztah k dětem i domácím mazlíčkům je poměrně ambivalentní, protože záleží na výchově a hlavně úhlu pohledu – k vlastní smečce, vlastní rodině, bude středoasiat věrným přítelem, bude si je chránit a bude vykazovat klid a trpělivost. Ke “svým” dětem je milý a má je moc rád. Pokud k vám však přijde návštěva, rozhodně není dobrý nápad nechávat je se psem samotné.
S ostatními psy v rámci jedné domácnosti se bude snášet, ale opět bychom měli zmínit velký význam výchovy a socializace. Problémy nejčastěji vznikají ve spojitosti s krmením, kdy se může projevovat dominantně. S cizími psy je situace rozhodně komplikovanější. S hospodářskými zvířaty nebude mít problém, ostatně je to pastevec a na hlídání stád byl zvyklý.
Zdraví a péče
Odolný, nenáročný na péči a schopný vyrovnat se s nepříznivými přírodními podmínkami. Středoasijský pastevecký pes je skromný a nevyžaduje žádnou pravidelnou péči či pozornost. Občas je dobré vykartáčovat jeho srst, hlavně v době línání.
Kvůli mohutnosti a silné kostře je třeba ohlídat hlavně tradiční problémy velkých plemen s pohybovým aparátem, jako je například dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Pozor také na torzi žaludku. Dožívají se většinou kolem 12 až 15 let.
Výchova a výcvik
Je zřejmě již jasné, že středoasijský pastevecký pes není nic pro začátečníky. U tohoto plemene nemluvíme ani tak o klasickém výcviku, protože pro ten se příliš nehodí, jako spíš hlavně o výchově. Tento temperamentní a samostatně uvažující pes potřebuje důslednost, pravidla, pevné a klidné vedení a zásah pána, pokud se začne projevovat nevhodně a agresivně.
Před pořízením tohoto plemene je potřeba již nějaké zkušenosti mít a nejlépe si jich ještě pár nastudovat. Alfou a omegou zůstává socializace.
Nejlepší je, pokud středoasiatovi poskytnete velký (zabezpečený!) prostor, který bude moci hlídat. Tento instinkt má v sobě a nemusíte ho k tomu nijak vést.
Náročnost
Již několikrát zmíněnou náročnost na výchovu naposled zdůrazňujeme, jelikož je zcela stěžejní při rozhodování, zda si pořídit právě tohoto psa Jinak ale nejde o na péči náročné plemeno. Má velkou odolnost proti bolesti, zvládá nepřízeň počasí, nevyžaduje neustálý lidský kontakt. Co se týče srsti, stačí občasné kartáčování.
Významnější už jsou pak nároky na krmivo, které musí být velmi kvalitní, dostatečně chránit klouby a pohybový aparát. Vzhledem ke své velikosti toho navíc sní opravdu hodně, a tak se z granulí, případně surovin na BARF stane významná položka měsíčního rozpočtu. Pořizovací cena za štěně s průkazem původu bývá kolem 20 tisíc.
Historie
Středoasijský pastevecký pes patří k těm nejpůvodnějším plemenům vůbec, formoval se více než 4 tisíce let na území přes Čínu, jižní Ural až po Afghánistán. Ve svých genech si nese také něco z tibetských plemen, které patřily nomádským kmenům na daném území.
Nejpodstatnější byl jeho teritoriální pud a ochranářství, proto se využíval jako hlídací a pastevecký pes, který bránil nejen stáda, ale také svou rodinu a její majetek.
K snížení počtu zástupců středoasiatů došlo s ústupem kočovného způsobu života, o zachování se postarali hlavně ruští chovatelé. FCI uznává toto plemeno roku 1989 a právě Rusko uvádí jako zemi původu.
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
Důležité informace
Hmotnost: | feny 40+ kg, psi 50+ kg |
Výška v kohoutku: | feny 65+ cm, psi 70+ cm |
Požadavky na trénink: | 40 min/ denně |
Energie: | střední |
Délka života: | 12 – 15 let |
Sklony ke slintání: | střední |
Sklony k hrabání: | střední |
Sklony ke štěkání: | vysoké |
Sklony k chrápání: | střední |
Potřeba pozornosti: | nízká |
Původní využití: | hlídací, pastevecký pes, obranář |
Délka srsti: | krátká |
Typ srsti: | rovná, s podsadou, hustá |
Barva srsti: | téměř jakákoliv, plavá, černá, skvrnitá, vlkošedá, rezavá, bílá, žíhaná,… |
Potřebná péče o srst: | nízká |
Typický znak: | kupírovaný ocas |
Kde koupit středoasijského pasteveckého psa?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro středoasijského pasteveckého psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata středoasijského pasteveckého psa na prodej.
Chovatelské stanice v Česku
- Barsuk
- Kapehapan
- El-Zhadygay
- TISAO
- Zlatá louka
- Barmedo
- MEDZHAL ALA
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz →