Vlasy – koruna krásy, platí nejen u žen, ale i u našich čtyřnohých kamarádů. Vždyť mnoho budoucích majitelů se rozhoduje i na základě vzhledu pejska a kvalitní, dobře upravená srst je to první, čeho si na zvířeti všimneme. Ať už nás zaujme hedvábná nádhera jorkšírského teriéra, načechraný obláček bišona nebo pudla, mušketýrský vous knírače či sametová hladkost vipeta, o každý typ srsti je potřeba se umět postarat. Přestože je v nadpisu uvedeno pouze stříhání, snad mi laskavý čtenář promine, že jsem se rozhodla pojmout tuto důležitou součást péče o psa poněkud zeširoka.
I. Význam srsti psa
Většina věcí v přírodě je vysoce funkčních a u srsti psa tomu není jinak. I když i do tohoto vynálezu evoluce významnou měrou zasáhl člověk, většina typů srsti stále plní svůj původní účel. V podstatě můžeme zmínit dva základní významy srsti u psů.
- Ochranná funkce srsti spočívá zejména v tom, že díky ní není poškozena kůže. Může se jednat o mechanické poškození jako jsou třeba škrábance, ale i povětrnostní vlivy nebo účinky UV záření na pokožku.
- Hospodaření s teplem – Pokrývka těla zajišťuje i termoregulaci. Až na několik málo bezsrstých plemen, je srst významným regulátorem tělesné teploty. Nejvíce funkční je v tomto směru srst s podsadou. Avšak nechrání tělo psa pouze před chladem, ale i před teplem. Podsada vytváří na kůži psa jakousi bariéru, která v zimě drží teplo, a v létě naopak podstatnou měrou před horkem chrání.
II. Stříhání psa
Stříhání není jen estetickou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale má nezanedbatelnou funkci i v péči o zdraví psa. Pes s vhodným střihem se tak může vyvarovat ulpívání drobných nečistot v srsti. U dlouhosrstých plemen si také stříháním usnadníme péči o srst našeho mazlíčka.
Máme několik možností, jak a kde nechat našeho psa ostříhat.
1) Stříhání doma
Odvážnější z majitelů si mohou svého psa upravit i doma. Pokud vám chybí zkušenosti a praxe, může být výsledek na hony vzdálen obrázkům z psích výstav. Avšak pokud netrváte na speciálním střihu a spokojíte se s pouhým zastřihnutím srsti tak, aby ji pejsek nerousal po zemi a nenosil bláto do bytu, popřípadě mu v zimě neulpíval na chlupech sníh, zvládnete zastřižení s trochou zručnosti i doma za pomoci nůžek.
2) Stříhání v salonu
V posledních několika letech vyrostlo v České republice spousta salonů pro psy, které nabízejí své služby. Můžete si zde nechat pejska nechat jen ostříhat, nebo využít celé palety služeb, které salony nabízejí. Některé střihačky dokonce za svými klienty přijedou i přímo domů. Kvalitní a dobrý salon nabídne jak koupání a úpravu střihem podle standardu nebo přání zákazníka, tak i ošetření uší, drápů nebo análních žlázek vašeho psa. Dobrá střihačka by měla přihlédnout nejen k přání zákazníka, ale i k typu a struktuře srsti a navrhnout vhodnou úpravu tak, aby srst jejím zásahem netrpěla.
III. Kdy je vhodné psa stříhat a kdy nestříhat?
Ne každá srst je vhodná ke střihové úpravě. Vliv na to kdy a jak stříhat vašeho psa má i roční období. Díky popularitě střihové úpravy srsti u psů tak denně potkáváme pejsky ve střihu, který se jednak nehodí pro jejich typ srsti, ale také jim může komplikovat spokojený život i narušením přirozené termoregulace.
Argumenty typu – musíme našeho pejska ostříhat, aby se nepotil, při bližším zkoumání neobstojí.
Kdy psa stříhat?
- Pokud se s pejskem účastníte výstav a střih vyžaduje standard plemene
- Pokud má pes zdravotní problémy
- Při přílišném zanedbání péče o srst
- Z důvodu snadnější péče o srst psa a pro větší komfort majitele i psa
Kdy psa nestříhat?
- Tehdy pokud by srst po střihu neplnila svou přirozenou funkci
- Pokud by vámi vyžadovaný střih poškodil strukturu srsti tak, že by nemohla plnit svůj účel
- Pokud by vámi vyžadovaný nebo provedený střih mohl ohrozit zdraví nebo dokonce život psa
IV. Jaké střihy a úpravy srsti jsou vhodné?
Každý pejsek ocení, když se bude ve svém kabátě cítit komfortně. A opravdu dobře se bude cítit zejména v srsti, kterou mu nadělila příroda. Oholený bernardýn může lehce podlehnout přehřátí i při minimální aktivitě. Pes nemá potní žlázy a jediná ochrana před horkem, kromě zrychleného dýchání otevřenou tlamou, je skvělý termoregulační systém jeho srsti.
1) Standardní střihy
Pro některá plemena je střihová úprava jasně daná standardem a pokud s nimi chcete absolvovat psí soutěže krásy, je nutné tyto střihy pravidelně udržovat. S výstavní úpravou zpravidla poradí buď přímo chovatel nebo zkušená střihačka v salonu. Způsob stříhání a délka srsti na určených partiích těla psa je tak jasně dána.
2) Praktické nebo sportovní střihy
U pracovních a sportovních psů mnoho majitelů využije možnosti srst zkrátit tak, aby psovi pomohla ke snadnějšímu pohybu nebo i zvýšila výkon. U loveckých plemen to může být například střihová úprava srsti na hrudi, uších, břichu a upravení srsti v meziprstí. U pejsků, kteří soutěží v agillity, zase může příliš bohatá srst na břichu způsobit shození laťky na překážce a bodovou ztrátu. I výstavní pejsci, kteří ukončí svou výstavní kariéru, jsou mnohdy pouze zastřiženi tak,aby péče o ně nespolkla tolik času.
3) Trimování
Jak jsme zmínili výše, hrubá srst teriérů a některých jiných plemen, se upravuje zpravidla trimováním. Při troše cviku a tréninku tuto techniku zvládnete i doma. V podstatě se jedná o vytrhávání odumřelé srsti buď prsty, nebo za pomoci speciálních trimovacích hrabiček, nožů a nůžek. Pokud se provádí správně, nemá žádný zdravotní dopad na psa a mnozí si trimování dokonce užívají. Díky trimování si hrubá srst zachová veškeré své skvělé vlastnosti (zdroj).
4) Holení strojkem
U některých plemen vyžaduje úprava standardního střihu i vyholování některých partií. Vždy jsou však přesně daná místa kde holit a na jakou délku srsti tak,aby byla zachována funkce srsti. Holení se nevyhneme ani u příliš zanedbané zplstnatělé srsti nebo například po nehodách s lepidlem, pryskyřicí apod… Také při zdravotních komplikacích může být oholení srsti vítaným pomocníkem při léčbě a následné rekonvalescenci.
V. Jaké střihy a úpravy srsti jsou NEvhodné?
1) Holení strojkem
Kde není srst, tam žádná padat nebude. Bohužel, i takto mnozí majitelé pejsků přemýšlí. Svého dlouhosrstého psa jsou schopni sami doma vyholit tak, že mu zůstane pouze pár milimetrů dlouhý chlup, nebo to požadovat po střihačce v salonu. Pes tak ztrácí přirozenou termoregulaci i ochranu. V zimě lze sice srst nahradit odpovídajícím oblečkem, ale v létě tělo psa trpí jak přehříváním, tak může dojít k úpalu, úžehu nebo až úhynu zvířete.
U některých plemen je úprava holicím strojkem žádoucí a dokonce to vyžaduje standard. Vždy se však jedná o partie těla, kde funkce srsti nechrání životně důležité orgány a v minulosti měla tato úprava i praktické opodstatnění. Oproti tomu oholit strojkem prakticky celé tělo psa a ponechat jen chlupy na hlavě, nohou, ocasu a závěs na břiše, je nerozumné a může být až zdraví ohrožující. I u plemen s hedvábnou srstí, je tento krok opravdu nerozumný. Častá námitka, že pejskovi je v srsti se strukturou vlasu, příliš velké horko, při bližším zkoumání neobstojí. Je to stejné, jako byste si vždy na léto oholili hlavu s vírou, že vám bude lépe.
2) Nestandardní střihy
Jistě denně potkáváte jorkšírky ostříhané “na westíka”. Tato úprava je velmi populární a ve správném provedení, kdy v nejkratších partiích zůstane alespoň několik centimetrů délky srsti, k ní nemůžeme mít výhrady. Bohužel mnoho střihaček nebo majitelů srst pouze nezkrátí na únosnou míru, ale oholí takřka na kůži. V tom případě platí to, co v odstavci o holení strojkem.
3) Střihy nevhodné pro daný typ srsti
Nevhodným střihem nebo úpravou můžeme i zásadně poničit srst. Stříhání hrubé srsti místo trimování (velmi oblíbené u west highland white teriérů a jejich kříženců) má za následek naprostou změnu typu srsti, která se tak stává řídkou, jemnou a má vysoké sklony k plstnatění. Ani stříhání srsti s hustou podsadou (špicové, bernský salašnický pes, kolie) není právě vhodné. Jak už jsme zmínili výše, srst ztrácí svou strukturu a termoregulační funkci.
Při nesprávném střihu nebo zvolené úpravě, byť byly myšleny v dobré víře, můžeme svému mazlíčkovi ne ulevit, ale naopak velmi zkomplikovat život. Krátce střižené, původně dlouhosrsté plemeno, může dobrý úmysl majitele zaplatit i životem.
VI. Druhy a typy srsti
1) Srst s podsadou
Původním druhem srsti psa je srst s podsadou. Tento druh srsti tvoří dvojí druh chlupů – pesíky a podsada. Podsada je mnohem kratší, má vatovitou strukturu, a zajišťuje především termoregulační funkci. Pesíky určují strukturu a barvu srsti, jsou obvykle podstatně delší a plní zejména funkci ochrannou. Tuto srst mají jak divoce žijící psovité šelmy, tak většina plemen psa domácího.
2) Srst bez podsady
Srst bez podsady není tak vzácná, jak by se mohlo zdát. Díky šlechtění psích plemen člověkem byla podsada u některých psů dokonce nežádoucí. Zůstala tak pouze krycí srst a termoregulační funkce tak byla mnohdy omezena.
Kdo měl doma někdy štěňátko, jistě si všiml, že jeho srst je jiná, než u dospělého psa. Tomuto druhu srsti se říká lanugo a je převážně tvořena podsadou. Doba, kdy se lanugo mění na dospěláckou srst se liší jak podle plemene, tak podle výsledného typu srsti.
Vlivem věku, nemoci nebo hormonálních změn, může srst měnit kvalitu a strukturu i v průběhu života psa.
3) Hladká srst
Hladká srst může být jak s podsadou, tak bez podsady. Pesíky jsou krátké, hladké a pevně přiléhající k tělu psa. Plemena s hladkou srstí bez podsady ( vipet, šarpej..) nebo s podsadou ( rotvajler, boxer) se nikdy neupravují střihem.
4) Hedvábná srst
Hedvábná srst může být jak s podsadou, tak bez podsady. Obvykle bývá dlouhá a jemná. U typu hedvábné srsti bez podsady je strukturou velmi podobná lidským vlasům – na hřbetě vytváří pěšinku a na obličejové části ofinu a vous. Typickými nositeli hedvábné srsti bez podsady jsou jorkšírský teriér, maltézský psík nebo afgánský chrt. Tato plemena prakticky nelínají – jejich srst se obnovuje jako lidské vlasy. Upravují se střihem, který jasně definuje standard plemene. Péče o hedvábnou srst je značně náročná, a vyžaduje pravidelné koupání a balíčkování. Hedvábnou srstí s podsadou disponuje například shih-tzu nebo pekingský palácový psík.
5) Kudrnatá srst
Kudrnatá srst se skládá z pevně spirálovitě stočených pesíků a podsada zcela chybí. Tato srst neustále dorůstá, a tedy je nutno ji pravidelně upravovat střihem, česat a koupat. Má velké sklony k plstnatění. Obnova srsti probíhá stejně jako u lidského vlasu. Pejsek tedy klasicky nelíná.Přesto, že kudrnatí psi nedisponují podsadou, struktura tohoto typu srsti je dokonale ochraňuje a supluje tak i funkci podsady. Typickými představiteli plemen s kudrnatou srstí jsou pudlové, ale pyšní se jí i bišon, portugalský a španělský vodní pes, irský vodní španěl, kerry blue teriér nebo bedlington teriér.
6) Hrubá srst
Hrubá srst je velmi funkčním typem srsti. Je tvořena pevnými hrubými pesíky a velmi hustou podsadou. Hrubá srst, aby měla tu správnou strukturu a plnila svou funkci co nejlépe, se nikdy nestříhá. Srst se odstraňuje tzv. trimováním. Netrimovaná srst má tendenci plstnatět. Pokud se rozhodnete svého hrubosrstého psa stříhat, jeho srst ztratí své dobré vlastnosti i strukturu. Typickými nositeli hrubé srsti jsou zejména lovecká plemena jako například značná část teriérů, jezevčík, některá plemena ohařů, ale i knírač nebo čistě společenský grifonek (zdroj).
7) Zplstnatělá srst
Zplstnatělá srst může být jak důsledkem zanedbané péče majitele, tak přímo plemenným znakem psa. Je tvořena jak pesíky, tak podsadou. Tato srst se nikdy neupravuje střihem ani nečeše a dorůstá po celý život psa. Štěňata mají srst silně zkadeřenou a jak dozrává, spojuje se do pramenů nebo ploten. Majitel ji pouze uvolňuje prsty, aby se spojovala do žádoucích plstnatých šňůr nebo ploten. Plstí disponují zejména ovčácká a pastevecká plemena psů jako například puli, komondor nebo bergamský ovčák. Tato srst funguje jednak jako skvělá ochrana před povětrnostními vlivy, tak jako ,”brnění” proti zubům predátorů.
8) Bez srsti
Existují plemena i zcela bez srsti nebo i jen s jejím velmi omezeným množstvím. U čínského chocholatého psa se střihem upravují osrstěná místa, popřípadě se tělo doholuje. U bezsrstých psů musíme dbát ve zvýšené míře naopak o kvalitu a zdraví kůže. Tato plemena mají, díky absenci srsti, obvykle mírně vyšší tělesnou teplotu než chlupáči. V zimě je nutné chránit je před zimou vhodnými oblečky, v létě naopak kůži chráníme hydratačními krémy a krémy s vysokým ochranným faktorem proti slunečnímu záření. Patří mezi ně mexický a peruánský naháč, či americký bezsrstý teriér.
VII. Co je to línání?
Línání označuje proces přirozené výměny srsti u většiny psů. Toto období se v přírodě úzce pojí se střídáním ročních období. Obvykle psi mění srst nejčastěji v jarních a podzimních měsících. Nejvíce je tato změna vidět u původního druhu srsti s podsadou, a u psů žijících trvale venku. U psů žijících v bytě, můžeme pozorovat línání prakticky v průběhu celého roku. Tento nepříliš populární jev můžeme částečně ovlivnit jak kvalitou stravy a přidáváním potravinových doplňků, tak pravidelným vyčesáváním a odstraňováním uvolněné srsti.
VIII. Jak pečovat o srst psa?
Snad kromě zcela bezsrstých plemen je péče o srst psa velmi důležitým úkonem v životě každého majitele nebo chovatele psů. Zdravá a lesklá srst je také dobrým ukazatelem celkové fyzické kondice psa a jeho zdravotního stavu. Aby byla srst krásná a zdravá, je nutno o ni dobře pečovat. Některá plemena vyžadují minimální péči, u jiných strávíme s kartáčem, šamponem a nůžkami v ruce i několik hodin týdně.
1) Česání a kartáčování
Má význam i u vyloženě hladkosrstých psů. Kromě toho, že zbavíme srst drobných nečistot, které mohou zejména v husté srsti způsobit i vážnější problémy ( záněty, podráždění, v případě osin a trnů i hlubokou zhnisanou ránu), pomáháme i dobré látkové výměně a prokrvení kůže. Při česání a kartáčování se srst lépe přirozeně promastí. Pokud svému psu spojíte úpravu srsti s lákavou odměnou, bude si ho užívat a posílíte tak i vztah mezi vámi. Pravidelná péče o srst vašeho psa vám také může pomoci rychleji odhalit počínající zdravotní problém nebo napadení vnějšími parazity. V období línání výrazně pomáhá zbavení se staré srsti a její obnově. Pokud chováte pejska v bytě, při pravidelném česání a kartáčování, se línání výrazně omezí.
2) Koupání
Při běžné údržbě srsti není koupání s použitím speciální kosmetiky výrazně nutné. Obvykle, pokud se váš miláček nevyválí v něčem smrdutém, si vystačíte s čistou vlažnou vodou. Psí srsti nesvědčí časté šamponování. Ztrácí tak přirozený ochranný film. Pokud však máte plemeno, které pravidelné šamponování vyžaduje, volte vždy kvalitní kosmetiku určenou přímo pro psy a ideálně i pro daný typ srsti psa. Použít můžete i kondicionér. S výběrem vám může poradit jak veterinář, tak i střihačka v psím salonu nebo chovatel daného plemene. Samostatnou kapitolou jsou šampony určeny k léčbě konkrétních kožních problémů vašeho psa.
Neméně důležité je i vysušení srsti po koupeli. Pokud psa nenecháváte stříhat v salonu, doporučujeme koupat po posledním venčení a srst poté řádně vysušit ručníkem, popřípadě fénem s nastavenou vhodnou teplotou. V ideálním případě necháme srst přirozeně vyschnout. U bohatě osrstěných plemen dbáme na to, aby srst proschla po celé délce.
IX. Kdy psa stříhat a jakou úpravu zvolit?
S tímto ožehavým problémem vám může pomoci buď přímo chovatel, od kterého jste pejska kupovali, veterinář nebo dobrá střihačka psů. U čistokrevných pejsků určují střihovou úpravu standardy plemene. Některé střihačky se zaměřují přímo na úpravu konkrétních plemen, protože výstavní střih, například u pudlů, vyžaduje kromě znalosti i značnou praxi. Dobrá střihačka by měla přihlédnout jak k plemeni, tak ke kvalitě a typu srsti pejska pokud se jedná o voříška. Mnoho chovatelů plemen se střihovou úpravou novým majitelům buď nabídne úpravu psa přímo u sebe, nebo doporučí ověřený salon, aby to pejskovi na výstavě opravdu slušelo. Poradí také, kdy je nejvhodnější doba navštívit salon. U dlouhosrstých psů bez střihové úpravy ( jako například jorkšírský teriér, lhasa apso..) zase doporučí vhodnou kosmetiku a postup, jak o srst správně pečovat.
Poradit se také můžete se svým veterinářem. Pokud pejsek trpí kožními problémy, může mu rozumné ostříhání pomoci v léčbě.
V kvalitním salonu, jak už jsme psali, doporučí úpravu srsti konkrétnímu zvířátku přímo na míru. Ani zde není příliš vhodné zarytě trvat na střihu z časopisu a nebrat ohledy na to, zda je takový střih u vašeho psa vůbec možný. Bohužel, stále mnoho střihaček raději ostříhá psa podle klientova přání bez ohledu na blaho zvířete. Mnoho takových salonů tak i po prvním ostříhání pejskovi nenávratně zničí srst.
Pokud to ve zkratce shrneme, tak:
- hrubá srst se nikdy neholí ani nestříhá strojkem, ale vždy trimuje ( teriéři, knírači )
- hedvábná srst, pokud vyžaduje zkrácení, by se měla stříhat na délku minimálně 1,5 cm kvůli ochraně před slunečním zářením a jako prevence přehřátí ( maltézský psík, jorkšírský teriér, shih – tzu…)
- srst s podsadou se nikdy nestříhá na krátko ani neholí strojkem (špic, husky, bernský salašnický pes, zlatý retrívr, německý ovčák, border kolie… )
- kudrnatá srst se upravuje nůžkami i strojkem – díky struktuře a hustotě kudrlinek chrání i velmi krátká srst kůži na těle psa dostatečně( pudl, portugalský vodní pes, irský vodní španěl…)
- plst se upravuje pouze prsty ( komondor, bergamský ovčák..)
- krátká hladká srst se nikdy nestříhá ani neholí ( neurčí-li jinak veterinář), proti línání to opravdu nepomůže ( stafordšírský bulteriér, boxer, dobrman…)