,, Koupili jste si koně?´´ ,,Ne, odpověděl tatínek, psa, ale je trochu větší.´´ Tato slova z pohádky o maxipsu Fíkovi mě napadnou vždy, když vidím anglického mastifa. Impozantní mazlíček právem vzbuzující obavy. Ale jen pokud byste se vydali na jemu svěřené území bez doprovodu jeho pána. V blízkosti svého majitele zcela naplňuje představu něžného obra.
DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT anglického mastifa
- Působí dojmem ,,mouchy snězte si mě´´, ale má vždy dokonalý přehled o tom, kdo se pohybuje kolem jeho plotu. Mastif je vynikající, razantní a neúplatný hlídač, který zbytečně neštěká.
- Za svou rodinu by dýchal. Hledáte-li rodinného mazlíka a ochránce, toto plemeno je jasná volba.
- Než něco podnikne, důkladně to promyslí. Rozvaha a inteligence mastifovi rozhodně nechybí. I přes svou velikost je to hravý pes.
- Ochotně a rád spolupracuje se svým pánem. Výcvik mastifa, se správnou motivací, není problémem ani pro méně zkušené majitele.
- Procházky přírodou nebudou vaší noční můrou. Mastif téměř postrádá lovecký pud. Z jeho stoického klidu ho většinou nevyvede ani lesní zvěř.
- I přes svou ohromnou velikost je tento moloss velmi něžný a vhodný k dětem. Ani na prudší dovádění vaší drobotiny nereaguje zbrkle nebo agresivně.
- Mastif nevyžaduje dlouhé vycházky nebo běh u kola. Naopak. Spokojený bude, když mu dopřejete pravidelný přiměřený pohyb. Ideálně takový, kdy tempo bude určovat on sám.
- I když váží stejně jako průměrný dospělý člověk, miluje mazlení. Je to velmi kontaktní pejsek, kterého budete mít stále nablízku.
- Mastif si je své fyzické síly velmi dobře vědom. Navzdory tomu je toto plemeno velmi lehce ovladatelné. Při správné výchově může mastifa klidně vyvenčit i vaše babička.
OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT anglického mastifa
- Je to obr. Mastif prostě zabere hodně místa a je třeba s tím počítat. V garsonce o něj pravděpodobně budete stále zakopávat. Počítejte s tím, že z gigantického hafíka nebudou nadšení ani v ubytovacím zařízení na případné dovolené, v restauracích a veřejné dopravě. Mastifa holt do kabelky neschováte.
- Ochranářský instinkt mastifa může být občas i na škodu. Zejména u dětí může pes vyhodnotit běžnou půtku o bábovku se sousedovic Pepíkem jako útok na ,,jeho mláďata´´.
- Budoucí majitel mastifa by neměl mít hluboko do kapsy. Měsíční náklady na kvalitní krmivo jsou nemalé. V případě většího veterinárního ošetření se obvykle účty vyšplhají do závratných výšin.
- Majestátní hlava tohoto molossa skýtá pro milovníky čistoty velké úskalí. Mastif slintá. V přítomnosti jídla obzvlášť.
- S mastifem v pokoji se moc nevyspíte. Jak je toto plemeno poměrně tiché přes den, v noci si to vynahrazuje mohutným chrápáním.
- Krátká tvrdá srst s hustou podsadou je snem milovníků vysavače a lepících válečků na odstraňování srsti z oděvů. Ani důkladný úklid na zapíchané chlupy v koberci a čalounění moc nepomáhá.
- Mastif není vhodný na celoroční pobyt venku. Naopak uvítá celoroční pobyt u vás v posteli. Vzhledem k jeho povaze by bylo pro něj vyloučení z rodinného kruhu trestem nejvyšším.
- I když je mastif inteligentní a ochotný spolupracovat při výcviku, není to německý ovčák. Pokud čekáte rychlé, přesné a nadšené opakování stále stejných cviků dokola, u mastifa nepochodíte.
Shrnutí
Anglický mastif je dozajista impozantní pes. Svou velikostí a vahou zapůsobí nepochybně na každého. Je to opravdu výjimečné plemeno a v mnoha ohledech vyžaduje i výjimečného majitele. Jistě by se nedal definovat jako pes pro každého. V mastifovi získáte skvělého společníka i nekompromisního obránce vaší rodiny i majetku. Přes svou velikost je velmi jemným a empatickým kamarádem. Hodí se i k nepříliš aktivním páníčkům. Vlastně vám za lenošení bude vděčný. Mastif nemá lovecké ambice. Při pohodové procházce lesem bude příjemným doprovodem. Hledáte-li na pohyb nenáročného rodinného psa, který skvěle vychází i s jinými domácími mazlíčky, pak je anglický mastif tou správnou volbou.
Obecná charakteristika anglického mastifa
Anglický mastif velmi citlivé a kontaktní zvíře. Potřebuje být v těsné blízkosti své rodiny. Celý den sám na zahradě nebo v kotci by velmi trpěl. Před pořízením mastifa opravdu zvažte, zda chcete s tímto obříkem sdílet domácnost. Jeho vzrůst má však i své klady. Případné vetřelce odradí už jen jeho vzezření. A kdyby přece ne, anglický mastif si svou rodinu spolehlivě ochrání. Nevyžaduje přespříliš pohybu a náročné vycházky. Jeho výcvik a výchovu zvládne i majitel bez předchozích zkušeností s pejsky.
I. Povaha
I přes svou kontroverzní minulost je moderní anglický mastif skvělým rodinným psem. Na mnohé působí svým zjevem hrozivě. Opak je však pravdou. Mastif je ke své rodině a lidem, které zná, velmi přátelský, přítulný a jemný. Svým páníčkům je věrným a oddaným přítelem. Anglický mastif je extrémně chápavý, inteligentní a snadno se učí. V jejich povaze je zajímavý rys – mají potřebu se líbit těm, které milují. K cizím lidem je toto plemeno rezervované a může se zdát až flegmatickým. V případě ohrožení se z mastifa stane nezlomný a hbitý strážce.
Navzdory jeho velikosti a dojmu hrubé síly, je anglický mastif velmi citlivé plemeno. Potřebuje lidskou blízkost a citlivé zacházení. Nevhodné držení v izolaci a nelaskavé nebo hrubé zacházení může mít za následek jeho nízkou sebedůvěru. Ta se může projevit enormní plachostí až ustrašeností.
II. Vzhled
U anglického mastifa v první řadě zaujme jeho velikost a hmotnost. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 70 – 76 cm a váha od 79 do 86 kg. Velikost je u mastifa žádoucí, ale jen pokud jsou proporce psa vyvážené a netrpí tím zdraví jedince. Standard vyžaduje masivní, mohutnou a kompaktně souměrnou postavu se zřetelně vyrýsovanými svaly. Délka těla je poněkud větší než výška psa v kohoutku.
Hlava je čtvercového vzhledu z jakéhokoliv úhlu. Čenich mastifa je vždy černý. Oči jsou oříškově hnědé, čím tmavší, tím lepší. Spojivka nesmí být viditelná a víčka nemají být volná. Tlama je široká, skus klešťový nebo obrácený nůžkový, lícní a spánkové svaly dobře vyvinuté. Malé a tenké uši v klidu dobře přiléhají k lícím.
Trup je široký, dlouhý, mohutně stavěný na pevných nohou daleko od sebe. Pánevní končetiny jsou široké, silné a svalnaté. Hrudní končetiny jsou s nimi v souladu. Pohyb vychází z pánevních končetin. Krok je mocný, plynulý, zdravý, prostorný a bez námahy. Harmonický pohyb je u mastifa zásadní. Ocas je poměrně dlouhý, při vzrušení tvoří oblouk směrem vzhůru, ale nikdy nad linii hřbetu.
Srst je krátká, přiléhající, na krku a ramenou hrubá. Její barva je od meruňkové přes plavou až po velmi tmavě žíhanou. Čenich, tlama, uši a drápy by měly být vždy černé. I oči mastifa jsou černě lemované.
Za vylučující z vadu jsou považovány plachost, bojácnost či agresivita. U mastifa je stěžejní zdravý a plynulý pohyb. I přes jeho výšku a hmotnost musí vždy působit vyváženě a harmonicky. (zdroj)
III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Anglický mastif se jako stvořený pro dětičky každého věku. I přes své rozměry je velmi jemný a ohleduplný. Je však nutno počítat s jeho velikostí a nemít mu za zlé, pokud dítko porazí. Vzhledem ke své mírné a laskavé povaze je ideálním společníkem drobotiny. Jejich, občas i drsnější, hry snáší se stoickým klidem pravého Angličana. S dětmi má mastif svatou trpělivost. Nicméně zvíře není stroj. Spoléhat na to, že na vašem mastifovi se dá dříví štípat, by bylo krajně nezodpovědné. Majitel mastifa by měl brát v potaz i jeho ochranářskou povahu. Díky své inteligenci obvykle nemá problém rozlišit situace, kdy je třeba zasáhnout. Avšak u dětí i půtka o hrabičky na písku může vypadat jako Punská válka. A mastif si jednoznačně může chránit ,,svá´´ mláďata. Nechávat tuto obrovskou a rozhodnou chůvičku s cizími dětmi bez dozoru by se nemuselo vyplatit.
Mastif nikdy nebyl primárně využíván jako lovecký pes. Většinou ho ostatní zvířata a i psi nechávají zcela chladným. Bude-li vyrůstat v rodině s jinými zvířaty, nebo ho s nimi od malička důkladně seznámíte, přijme je v poklidu jako další členy rodiny.
IV. Výchova a výcvik
Anglický mastif ochotně spolupracuje s psovodem. S přihlédnutím k jeho citlivé povaze by měla být jeho výchova sice důsledná, avšak zároveň i láskyplná. Nátlak, drill nebo dokonce hrubost v ní nemají v žádném případě místo. Nevhodným zacházením s tímto něžným obrem, byste mohli na jeho duši napáchat nenapravitelné škody.
Výcvik mastifa vyžaduje hodně trpělivosti a jistou dávku kreativity. Mechanické opakování cviků stále dokola je mu cizí. Trvá mu poněkud déle, než si povel osvojí. Avšak to, co se jednou naučí, nikdy nezapomene. Bohužel to platí i co se týče nevhodného chování nebo zlozvyků. Díky jeho klidné a mírné povaze to však není problémový pes. U anglického mastifa vystačíte celý jeho život s několika základními povely, citlivou výchovou a socializací. (zdroj)
V. Zdraví a péče
Péče o mastifa není nikterak náročná. Díky krátké srsti ho stačí dle potřeby vykartáčovat. Pravidelná kontrola očí, uší, zubů a drápů je stejná jako u každého jiného plemene. Zvýšenou pozornost věnujte loktům, kde se mohu tvořit nepříjemné otlaky. Ty lze eliminovat kvalitním pelíškem, aby na lokty příliš nepůsobila velká váha psa.
Anglický mastif je i přes svou velikost poměrně zdravé plemeno. V chovu se kontroluje především dysplazie kyčelního kloubu (povinné RTG) a žádoucí je i vyšetření loktů. Díky své velké hmotnosti je nutné tato onemocnění sledovat. Chovatelé dbají na to, aby se u mastifů tyto vady pohybového aparátu eliminovaly. Hodně může tato onemocnění ovlivnit i majitel kvalitní stravou, potravinovými doplňky na správný vývoj kloubů, a přiměřeným pohybem.
Existují i méně obvyklá onemocnění, která se vašemu mastifovi, nemusí vyhnout. Za zmínku stojí závažné oční onemocnění AD – PRA a CMR1. Vlivem těchto genetických vad mastif postupně ztrácí zrak. Vhodný je i genetický test na degenerativní myelopatii ( postupné ochrnutí ) a maligni hypertemii ( reakce na analgetika a svalové relaxanty ). Tyto nemoci postihují širokou škálu psích plemen a nejsou vyloženě typická pro mastifa(zdroj).
VI. Náročnost
Anglický mastif je vcelku nenáročný co se týče ,,běžné údržby´´. S ohledem na jeho velikost má minimální požadavky na pohyb. Naopak mu více svědčí několik kratších vycházek, než několikahodinové horské túry. Ani výcviku nemusíte v jeho případě věnovat mnoho času. Vstávání za ranního kuropění na stopu, či hodinové pořadové cvičení v kynologickém klubu, mastif neocení. Tady, bohužel, nenáročnost anglického mastifa končí.
Aby se takový kolos správně vyvíjel už od psího miminka, potřebuje vysoce kvalitní stravu. Dvouměsíční štěňátko váží zhruba 10 – 12 kilogramů. Což je u mnoha plemen váha dospělého zvířete. Spotřeba krmiva je tedy enormní.
A opravdu se nevyplatí na kvalitní výživě šetřit. Když už hovoříme o krmivech, velmi důležitá je pro mastifa i kvantita potravy. V případě obřích plemen opravdu méně znamená více. U štěňátka bez ,,dětských faldíků´´ je mnohem menší pravděpodobnost, že bude v dospělosti trpět na nemoci spojené s pohybovým aparátem. I výdaje u veterináře se odvíjejí od velikosti pacienta. Ať už se jedná o nezbytné doplňky pro správnou funkci kloubů nebo pouhé očkování či odčervení, počítejte s vyšší cenou než u menších plemen. Mnoho medikamentů, anestezie a jiné položky na faktuře, se ve veterinární medicíně počítají na váhu zvířete. A mastif váží hodně. Je tedy víc než vhodné si pejska pojistit pro případ úrazu či operace, popřípadě si vytvořit pro tyto situace dostatečnou finanční rezervu.
Pořizovací cena anglického mastifa s PP se pohybuje v rozmezí 20 – 30.000 Kč.(zdroj). Rozhodně doporučujeme zaopatřit si štěňátko z prověřené chovatelské stanice. Od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu bez průkazu původu může být štěně výrazně levnější. Nemáte však žádnou záruku, že vám z takového štěňátka vyroste typický představitel vašeho vysněného plemene. Naopak můžete se slevou získat pejska, který se mastifovi nebude v dospělosti blížit ani vzhledem, ani povahou.
VII. Historie
Anglický mastif má velmi bohatou historii. Je považován za jednoho z nejstarších plemen vůbec, a stal se základem pro mnoho molossoidních moderních plemen psů. Do Velké Británie se mastifové dostali prostřednictvím Keltů či Féničanů. V roce 55 př.n.l jimi byl Julius Caesar natolik okouzlen, že jich několik přivezl do Říma, kde se používali na zápasy v arénách. Dalo by se říci, že mastif v určitém období psal, spolu s člověkem, historii. Po staletí byl využíván jako bojový pes v mnoha válečných konfliktech i při dobývání nových území. Mimo jiné využívali mastify také španělští dobyvatelé při pronásledování indiánů v Jižní Americe. V Severní Americe bojovali na straně Konfederace ve válce Jihu proti Severu. Jejich minulost byla skutečně pestrá, ať už v arénách nebo na válečném poli.
Koncem 16. století se jejich využití přesměrovalo i na lov medvědů či vlků, ale loveckým psem se mastif nikdy doopravdy nestal. Od středověku až do 19. století byl ve své domovině populární zejména díky zápasům s býky, medvědy a dokonce i lvy. Po zákazu této ,,kratochvíle´´ parlamentem jeho popularita v Británii poklesla. Díky svým skvělým vlastnostem však velmi brzy našel uplatnění jako strážce zejména šlechtických sídel. Neohroženost a razance v obraně svěřeného majetku a jeho rodiny byla natolik ceněna, že se toto plemeno stalo předlohou i slavnému psu Baskervillskému v románu A. C. Doylla.
Mastif se díky své náročnosti na výživu nestal psem ,,mnohých´´. Díky tomu se jeho chov vyhnul různým šlechtitelským módním vlnám a dodnes si zachoval takřka nezměněnou podobu(zdroj).
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
VII. Důležité informace
Hmotnost: | Psi i feny: 79 – 86 kg |
Výška v kohoutku: | Psi i feny: 70 – 76 cm |
Typický znak: | ospalý pohled, malé uši |
Požadavky na výcvik: | nízké |
Energie: | nízká |
Délka života: | 8 – 10 let |
Sklony k slintání: | vysoké |
Sklony k chrápání: | vysoké |
Sklony ke štěkání: | nízké |
Sklony k hrabání: | nízké |
Potřeba pozornosti: | vysoká |
Původní využití: | strážní pes |
Délka srsti: | krátká |
Typ srsti: | hladká |
Barva srsti: | plavá, meruňková, žíhaná |
Potřebná péče o srst: | nízká |
Kde koupit anglického mastifa?
Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro mastifa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata anglických mastifů na prodej.
Chovatelské stanice v Česku
- CHS Dolce Vita Bohemia
- CHS U tří ořechů
- CHS Debra – Damo
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz