Malé načechrané klubíčko s tím nejroztomilejším pohledem. Není divu, že se bišonek těší velké oblibě. Kdo by totiž odolal malému pejskovi, jehož srst připomíná cukrovou vatu a v očích se zračí láska a oddanost svému páníčkovi? Pojďte zjistit zda byste si s tímhle roztomilým plemenem rozuměli!
OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT bišonka
- Je malý. Všude se tedy vejde, nezabere moc místa a můžete ho brát téměř všude s sebou.
- Vadí vám představa, že po pořízení psa bude všechno od chlupů? Dobrá zpráva, bišonek vůbec nelíná a tak i úklid bude o dost jednodušší.
- Pokud je socializujete a vychováte, jsou to skvělý parťáci i do rodiny s dětmi. I děti ale musí vědět, jak se k pejskovi správně chovat.
- Rádi se učí nové povely. Bišonek se lehce naučí triky, kterými bude oslňovat vaše návštěvy.
- Jsou to psi s neustále dobrou náladou a vždy se vás budou snažit rozveselit.
- Je to společenské plemeno a tak přirozeně mají rádi lidi, při správné socializaci vycházejí dobře i s jinými psy a dalšími domácími mazlíčky.
- Nemáte žádné zkušenosti se psy? Nevadí, bišonek je díky své povaze a velikosti vhodný i pro začátečníky.
- Přizpůsobí se. Rádi chodíte na výlety? Bišonek půjde s nadšením s vámi. Pokud je zrovna ale vlezlé mokré počasí a vy nemáte náladu na delší procházku, bišonek vám to promine a rád s vámi zůstane schovaná pod dekou.
SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bišonka
- Jejich srst nelíná, díky tomu jsou ale náročnější na její úpravu. Srst vyžaduje pravidelnou péči v podobě česání a minimálně dvakrát do roka návštěvu psího salonu.
- Milují svoji rodinu a špatně snáší odloučení na delší dobu. Je tedy důležité nepodcenit výcvik a odcházení z domu od začátku trénovat.
- Ač je to malé plemeno, které se do jisté míry přizpůsobí, jsou to pořád psi, kteří rádi přemýšlejí a učí se a je dobré jim denně dopřát alespoň krátký trénink nebo hru.
- Jsou to ryze bytoví psi. A i když se i bišonek rád proběhne po zahradě, pokud by byl chovaný venku, strádal by jak psychicky, tak fyzicky.
- Jsou náchylní ke kožním problémům a alergiím.
- Ač jsou to rodinní psi, nejsou příliš vhodní k nejmenším dětem, jelikož štěně bišonka je opravdu malé a malé dítě by mu mohlo i nechtěně ublížit. Pokud se pro bišonka rozhodnete, pamatujte na to a své štěně hlídejte.
- Vzhledem k jeho vzhledu jsou bišonci často svými majiteli příliš ochraňováni a z veselých pejsků se tak časem stanou uštěkaní a bojácní psi. Svého bišonka tedy hlídejte, ale zároveň jej socializujte a nechte ho seznámit s jinými psy. Pak budete mít doma veselého společníka pro všechny aktivity.
Shrnutí
Bišonek je malé plemeno se sněhově bílou načechranou srstí, která nelíná, musí se ale pravidelně stříhat a koupat. Jsou velice přátelští a vždy mají dobrou náladu. Milují svoji rodinu a hodí se i dětem. Ač je to malé společenské plemeno, jsou velice chytří a rádi se učí. Bišonek je vhodný i na některé psí sporty, zejména na dogdancing a agility. Je důležité je socializovat s jinými psy a lidmi, ale výcvik bišonka zvládne i začátečník.
Obecná charakteristika bišonka
Bišonek patří mezi společenská plemena, která jsou obecně vhodná jako společníci do rodin. Jedná se o učenlivé plemeno, které zvládne i začátečník. Jejich srst je vždy bílá a je nutná pravidelná úprava. U kohoutkové výšky je stanovena pouze horní hranice 30 cm a váha se pohybuje od 3 do max. 7 kg.
I. Povaha
Hravost a dobrá nálada jsou typickými povahovými rysy tohoto plemene. Jsou to milující rodinní psi a rádi jsou středem pozornosti. Špatně snášejí dlouhodobé odloučení a můžou tak trpět separační úzkostí. Toto není dobré podceňovat a od štěněte pejska zvykat na vaše odchody.
Je dobré vzít bišonka na cvičiště a to ideálně do štěněcí školky, kde se bude zejména seznamovat s jinými psy a lidmi. Díky socializaci tak nebude mít bišonek v budoucnu strach z jiných psů a bude tak stále tím veselím psíkem.
II. Vzhled
Bišonek patří mezi malá plemena. V kohoutku měří do 30 cm a váží od 3 do 7 kg. Zbarvení je vždy bílé a srst působí načechraným dojmem. Jejich srst nelíná a je tedy nutné se o ni starat. Ideální je pejska nechat ostříhat alespoň dvakrát ročně v psím salonu.
III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům
Jakožto společenské plemeno je obecně bišonek vhodný i k dětem. I u něj však platí stejná pravidla jako u všech ostatních plemen. Je to stále pes a tak musí mezi dětmi i psem být daná jasná pravidla. Pokud budou ale děti pejska respektovat, bude bišonek skvělým psem i pro děti.
S jinými psy nemají bišonci většinou problém vycházet, někteří jedinci ale mohou být bázlivý. Je tedy vhodné se štěnětem navštěvovat štěněcí školku nebo jiný výcvikový kurz, který je u vás dostupný, aby si zvyklo na jiné psy a nebálo se jich.
IV. Zdraví a péče
Bišonek není plemeno, které by bylo zatíženo velkým množstvím chorob. Obecně je to plemeno s dobrým zdravím. Přesto i u bišonka bychom si měli dávat pozor na některá onemocnění více než u jiných plemen. K nejčastějším onemocněním patří alergie a kožní onemocnění. Dále pak, jako u většiny malých plemen, je to luxace čéšky a problémy se zubním kamenem.
V. Výchova a výcvik
Bišonek je chytré a učenlivé plemeno. S jeho výcvikem si poradí i začátečník. Není ale dobré na bišonka jakkoli tlačit. Rozhodně bude lépe poslouchat, pokud jeho snahu oceníte nějakým pamlskem nebo hrou. Je to skvělý adept na trénink agility a nebo na dogdancing. Protože učit se nové věci je pro ně zábava,
Nejčastější problém u bišonků je ale samostatnost. Neradi zůstávají doma sami a mohou trpět separační úzkostí. Pokud tedy býváte dlouho v práci, není bišonek vhodné plemeno pro vás.
VI. Náročnost
Cena bišonka se pohybuje v rozmezí 8 000 Kč – 13 000 Kč. Přičemž fenky bývají někdy dražší. Oproti jiným plemenům bišonek nespotřebuje velké množství krmiva a i když mu dopřejete opravdu kvalitní granule, nebude to nijak velká finanční rána.
Finančně i časově je ovšem náročnější z hlediska péče o srst, kterou je dobré denně vyčesávat a poměrně často se musí koupat. Také byste minimálně dvakrát ročně měli svého bišonka nechat ostříhat u psí kadeřnice.
VII. Historie
Původ bišonka není úplně jasný. Odborníci se ale shodují, že první zmínky pocházejí ze Středomoří. Během renesance byli oblíbenými psy italské šlechty. Největší boom ale plemeno zažilo v 16. století ve Francii za vlády Jindřich III., který měl plemeno natolik v oblibě, že své psy nosil všude s sebou v košíku. Během francouzské revoluce se bišonci ale dostali na ulici. Zde se přidružili k různým kejklířům, kteří si všimli jejich učenlivosti a využívali je v představeních.
Po první světové válce bylo plemeno znovuobjeveno několika nadšenci z Belgie a Francie a vypracovali šlechtitelský program. Dnes je plemeno uznáno jak FCI tak i dalšími světovými organizacemi.
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
VIII. Důležité informace
Hmotnost: | 3-7 kg |
Výška v kohoutku: | do 30 cm |
Požadavky na trénink: | 20-40 minut denně |
Energie: | průměrná |
Délka života: | 12-15 let |
Sklony ke slintání: | nízké |
Sklony k hrabání: | nízké |
Sklony ke štěkání: | průměrné |
Potřeba pozornosti: | vysoká |
Původní využití: | společenské plemeno |
Délka srsti: | střední |
Typ srsti: | kudrnatá |
Barva srsti: | bílá |
Potřebná péče o srst: | vysoká |
Typický znak: | přirozeně svěšené uši |
Kde koupit bišonka?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bišonka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata bišonka na prodej.
Chovatelské stanice v Česku
- Charmant Frisé
- Ganet Ungaro
- Dajarus
- Magical beauty
- Mystic beauty
- Tango Amore
- Marlen Bohemia
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz