16 důvodů, proč si (ne)pořizovat erdelteriéra

Pes obranář, který bude hlídat váš dům, bude vhodný téměř pro jakýkoliv náročný výcvik, bude bystrý a intuitivní, zároveň však poslušný a vyrovnaný, navíc i vhodný k dětem, které by přímo miloval, který by byl tak všestranný, že by mohl běhat agility, ale dal se vycvičit třeba i jako lavinový pes? Že takový neexistuje? Tak to asi neznáte erdelteriéra!

OSM důvodů, proč si pořizovat erdelteriéra

  • Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které je schopné a především ochotné se naučit nespočet základních, ale též složitějších povelů.
  • Díky své zásobě nevyčerpatelné energie je erdelteriér jako dělaný pro drtivou většinu psích sportů jako například flyball, agility, coursing, frisbee a spoustu dalších.
  • Erdelteirér je neuvěřitelně houževnatý pes, který bude rád běhat venku za každého počasí. Sníh, déšť, vítr, kroupy? Žádný problém!
  • Málokterý pes je tak všestranný jako právě erdelteriér. Uplatnit se může při správném vedení ve službách policie i záchranářů, ale i jako lovecký pes pro myslivce!
  • Erdelteriéři milují děti, a to jak ty, které pojmou za své, tak ty cizí. Jsou vůči nim obzvláště snášenliví a trpěliví.
  • Tito psi jsou velmi oddaní a milující, vůči své rodině jsou nesmírně loajální a za každých okolností ji brání a opatrují.
  • Toto plemeno sice vyžaduje hodně pohybu, nikoliv však prostoru, nejlépe se cítí tam, kde je jeho rodina. Je čistotný a učenlivý, život v bytě pro něj nebývá problém. 
  • Erdelteriéři bývají povětšinou velmi zdraví psi, kteří na dědičné genetické choroby trpí naprosto minimálně a dožívají se též vysokého věku.

OSM důvodů, proč si nepořizovat erdelteriéra

  • Srst erdelteriéra má poměrně specifické nároky na péči, jelikož se nečeše, nýbrž trimuje (protrhává), což vyžaduje opatrnost, spoustu času a také cvik.
  • Erdelteriéři dokáží být poměrně tvrdohlaví, jsou velmi inteligentní, a tak často poslouchají poněkud nárazově, pokud si u nich člověk neumí zjednat respekt.
  • Tito psi trpí již krátkodobou samotou, na svou rodinu jsou citově velmi silně upoutaní a stesk prožívají a projevují velice intenzivně.
  • Erdelteriéra je potřeba zaměstnávat nejen fyzicky, ale i psychicky, nerad se nudí, nutno dodat, že jakmile k tomu dojde, mívá často lehce destruktivní sklony.
  • Erdelteriér je původem lovecké plemeno a instinkty lovce má tak stále v sobě. Kvůli tomu se nesnese s ostatními zvířaty (výjimky potvrzují pravidlo).
  • Tito psi dokáží být poměrně hluční, jejich oblíbenou zábavou bývá často běhat podél plotu a vytrvale štěkat na kolemjdoucí.
  • Erdelteriér je velký a silný pes a těchto svých vlastností si je velmi dobře vědom a nebojí se je použít, aby komukoliv ukázal svou dominanci.
  • Toto plemeno je neuvěřitelně temperamentní a vyžaduje velkou spoustu pohybu a po svém boku pouze aktivního člověka, který mu ho rád dopřeje.

Shrnutí

Erdelteriéři jednoduše nejsou žádní gaučáci. Samozřejmě si také rádi odpočinou, většinu času jsou ale v pohybu. Rádi běhají, plavou, skáčou, nosí aport, pokud jim nabídnete i možnost loveckého vyžití, jistě touto možností nepohrdnou. K tomu, aby byl tento pes vyrovnaný a snadno ovladatelný, je ovšem bezpodmínečně zapotřebí nezanedbat včasnou výchovu a také socializaci.

Obecná charakteristika erdelteriéra

Inteligence, síla a všestrannost dělá z erdelteriéra plemeno vhodné pro opravdu široké spektrum lidí, to nicméně neznamená, že je ideálním společníkem pro každého. Pokud máte ve zvyku si ráno přispat a odpoledne po práci strávit doma před televizí, vaše soužití s erdelteriérem by nejspíš opravdu nebylo to pravé ořechové. Tito psi jsou velmi temperamentní a potřebují se hýbat, zároveň ale rádi tráví čas se svou rodinnou a hrají si, tudíž ani vypustit psa samotného na zahradu není v tomto případě řešením. (zdroj)

I. Povaha

Ne že by snad měli erdelteriéři výrazně komplikovanou povahu a bylo těžké s nimi vyjít. Jen je potřeba si uvědomit, že jde o typ psa s poměrně specifickými životními nároky, které byste měli splňovat, pokud uvažujete o jeho pořízení. V opačném případě budete nešťastní vy i pes. Erdelteriér je zkrátka a dobře sportovní typ a po svém pokud by měl mít ideálně stejně založeného páníčka. Erdelteriér bude s nadšením běhat vedle kola, koloběžky či kolečkových bruslí, v zimě ho s sebou klidně můžete vzít na běžky či sáňkování, bude rád všude tam, kde se něco děje, ale také kde má své blízké. Toto plemeno má velice silně vyvinutý obranářský instinkt, který často posiluje i jeho nedůvěra ke všemu novému a odtažitost vůči cizím lidem. Hosty sice erdelteriéři vítají s nadšením, nicméně za plotem je pro ně každý potenciální nepřítel. (zdroj)

II. Vzhled

Erdelteriéři se řadí mezi středně velká psí plemena. Kohoutková výška u fen 56 cm a u psů 58 činí z těchto psů největší zástupce skupiny teriérů. Erdelteriér má, dalo by se říci, válcovou hlavu s výrazně delším, nicméně širokým čenichem a tlamou a patrným stopem. Ouška má tento pes poměrně malá překlopená dopředu do tvaru písmene V. Černé mandlové oči posazené spíše vpředu než po stranách hlavy dodávají erdelteriérovi jeho inteligentní a mírný výraz. Hlava je posazená na krátkém a silném krku. Pes má vodorovná dlouhá záda s hlubším ale úzkým hrudníkem a stojí na čtyřech též rovných vyšších nohách s dobrým rozmístěním osvalení, které erdelteriérovi propůjčují sílu a mrštnost. Ocas je kratší, pes ho nosí vztyčený vzhůru a na konci zahnutý do oblouku směrem k zádi. Celkově je pes viditelně dobře a především rovnoměrně osvalený, atleticky stavěný, nepůsobí ani příliš mohutně, ani titěrně, jeho vzhled je velmi reprezentativní. Srst erdelteriéra je zcela typická svou měkkou krátkou podsadou, kterou pokrývá hrubší mírně zvlněná delší krycí vrstva. Barevné variety jsou u tohoto plemene jen tři, její základ vždy tvoří tříslová, ta může pak být v kombinaci s černým, šedým nebo grizzly sedlem. (zdroj

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Erdelteriéři jsou více než vhodní pro rodiny s dětmi. Tito psi jsou opravdu velmi trpěliví, nevadí jim nenechavé dětské ruce, běhání, ani povyk, vše berou jako součást hry a jsou zpravidla neskonale šťastní, když mohou svůj čas trávit ve společnosti dětí, které srší stejnou energií jako právě erdelteriéři. Toto plemeno je vůči všem členům své rodiny, ať už jsou jakéhokoliv věku, nesmírně loajální, jsou to velcí obranáři. Ačkoliv k lidem, které neznají, bývají většinou nedůvěřiví, děti bez problému přijímají do party i cizí. Soužití s dalšími domácími mazlíčky je však oproti dětem jeden velký kámen úrazu. Erdelteriéři sice již dnes nejsou jako lovečtí psi využíváni tak četně jako dříve, nicméně jejich lovecké instinkty jim zůstaly a mohou se kdykoliv probudit, přestože konkrétní pes nikdy loveckým výcvikem neprošel. Jestliže štěně vyrůstá odmalička u domu například s kočkou, může při správné výchově a socializaci časem pochopit, že si jí prostě nemá všímat. V případě, že ve vaší domácnosti však žijí jiní drobní mazlíčci jako křečci, potkani, morčata, králíci a podobně, důrazně se doporučuje psovi v bezprostředním kontaktu s nimi zabránit a předcházet tak nemilým nehodám. 

IV. Výchova a výcvik

Erdelteriér je plemeno, pro které je ideální po zvládnutí základního výcviku jakýkoliv navazující pro uplatnění v psích sportech, veřejných i neveřejných službách a podobně. Jedná se o psa, který je velmi inteligentní, má výbornou paměť a rád se učí, ačkoliv bývá velmi ostražitý, objeví-li se před ním někdo nebo něco, co nezná. Důležité je ve výchově především poradit si s dominancí, která je u tohoto plemene v dospělosti poměrně výrazná, a naučit ho neobracet ji proti vám. Respekt erdelteriéra si nepochybně musíte zasloužit, pes poslechne sice rád, nicméně rozhodně ne každého. Práce ho baví,určitě však není vhodné ho přehnaně drezurovat a opakovat stále tentýž cvik dokola, psa to pravděpodobně dříve či později přestane bavit. Výchova tohoto plemene musí být důsledná a zároveň nenucená a vlídná, na erdelteriéra se rozhodně nevyplatí zvyšovat hlas, či do výcviku zakomponovávat jakékoliv fyzické tresty, pokud nechcete v psovi pěstovat odmítavý až agresivní přístup k práci a k vaší osobě. Důležitá je také včasná socializace, která by měla pomoci předcházet tomu, aby pes při procházce startoval na ostatní čtyřnohé kolegy, kteří okolo něj projdou. 

V. Zdraví a péče

Pokud skutečně máte v plánu pořídit si erdelteriéra, měli byste rozhodně počítat s tím, že péče o jeho srst je náročnější než u jiných krátkosrstých plemen. Srst je hrubá, česat se nemusí, nesetkáte se ani s línáním, nicméně je nezbytně nutná pravidelná údržba v podobě trimování. Jestliže chcete svému psovi srst protrhávat sami, bude to chtít trochu cviku a také obětovat spoustu vašeho času, pakliže si na toto sami netroufáte, je potřeba navštěvovat s vaším miláčkem pravidelně spí salón, kde se o psa postarají profesionálové. Pak je samozřejmě dobré vzít v potaz i finanční výdaje, které nejsou sice nijak závratné, ale ani zanedbatelné. Jinak je ale erdelteriér na péči poměrně nenáročné plemeno, zdraví mívají tito psi velmi pevné. Stejně jako jiní větší aktivní psi jsou v pozdějším věku erdeleteriéři ohroženi dysplazií kyčelního kloubu, nutno ale podotknout, že se toto onemocnění vyskytuje u tohoto plemene v mnohem menší míře než u ostatních. (zdroj)

VI. Náročnost

Jak již bylo řečeno, největší starost bude pro vás během života s erdelteriérem pravděpodobně péče o srst, jedno trimování vás vyjde cca na 500 až 1000 korun, provádět se musí aspoň jednou za dva měsíce. Plemeno je náročné také časově, pes má velmi silný temperament, potřebuje se často hýbat a vyžaduje pro svou duševní pohodu pravidelné cvičení. Je tedy třeba vzít v potaz, že vás erdelteriér bude zaměstnávat denně, jestliže bydlíte v bytě a pes nemá možnost se alespoň v době vaší nepřítomnosti proběhnout po zahradě, měli byste mu věnovat dvakrát tolik času. Pro začátečníky s kynologií může být obtížnější také výchova, důležité je si psa získat a osvojit si pár triků, jednoduše vědět, jak na něj, pak už s ním nebývá nikterak těžké pořízení. Se stavbou kotce si hlavu lámat nemusíte, erdelteriér by se v něm jen trápil, popřemýšlet však můžete o pořízení boudy, tito psi moc rádi tráví čas venku za každého počasí. 

VII. Historie

Teriéři obecně byli na samém počátku svého vývoje a šlechtění považováni všichni za jednu velkou skupinu psů, měli mezi sebou tehdy jen drobné rozdíly, jelikož téměř všichni včetně právě erdelteriéra se používali jako lovci malých hlodavců, škodné jako lasiček a kun, ale také na přinášení zastřelených či raněných kachen z vody. Základní rozlišování teriérů podle vzhledu na první samostatná plemena se datuje do počátku 19. století na britských ostrovech. Společně s erdelteriéry byla tehdy v této oblasti ceněna další povahově velmi podobná plemena teriérů jako například broken-haired terrier, rough-haired terrier, waterside či bingley terrier. Některé názvy těchto psích plemen byly odvozeny od zemí či měst, odkud původně plemena pocházela. Nebylo tomu jinak ani u erdelteriéra, jehož anglický název zní airedale terrier. Přesný původ a vznik tohoto plemene je poněkud sporný, některé zdroje ovšem uvádějí, že poprvé se erdelteriéři objevili roku 1879 na výstavě v Bingley, kterou pořádala tehdejší organizace Airedale Agricultural Society. Do Evropy se toto plemeno dostalo roku 1905, tehdy se poprvé erdelteriéři účastnili výstavy v Německu. Jisté je, že roku 1892 byl založen Old English Terrier Club, který také přinesl první oficiální předklad standardu plemene a započal jejich první chovnou linii čítající v té době 24 psů. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:ideálně 20-30 kg
Výška v kohoutku:psi: minimálně 58 cm feny: minimálně 56 cm
Požadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:dlouhé rovné nohy a vodorovná záď
Energie:vysoká
Délka života:cca 13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k hrabání:střední
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:lovec hlodavců i větší škodné
Délka srsti:krátká
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:základ tříslová barva a černé, šedé nebo grizzly sedlo
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit erdelteriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro erdelteriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata erdelteriéra na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu