Ať už máte doma pejska či kočku, odchod vašeho mazlíčka z našeho světa vždy doprovází smutek a obavy. Kočky žijí v průměru 12-16 let, což je poměrně velký kus našeho života. Čím je pak kočka starší, můžou nás napadat některé z tíživých otázek – žilo zvíře spokojený život, bylo mu u nás dobře, změnilo by ono samo něco na životě, který prožilo, netrápilo se ve svých posledních hodinách či dnech? Je jen na nás, abychom si na tyto otázky sami odpověděli. Vyrovnání se s odchodem kočičky pro nás pak bude pravděpodobně snazší.
Někdy kočky mohou odejít rychle (např. autoúraz, náhlá srdeční příhoda atd.), v jiných případech mohou být náznaky zkracujícího se života kočky pomalejší (nemoc, stáří atd.). Pro nás jako majitele pak může být těžké se rozhodnout, zda už je ten správný čas na to, abychom nechali zvíře důstojně odejít a nenechali ho protrápit se posledními chvílemi na tomto světě. Pokud touto palčivou situací procházíte, napovědět v rozhodování vám může právě tento článek. Konkrétní dotazy vám pak jistě rád zodpoví ošetřující veterinární lékař vaší kočky.
Vy jste ten, kdo zná vaši kočku nejlépe…
Tento článek, veterinární lékař, vaše dosavadní zkušenosti a mnoho dalších stránek vám může napovědět, zda vaše kočka již jeví některé ze známek blížícího se konce jejího života. Důležité je ale vědět, že do eutanázie vaší kočky vás nikdo nemůže nutit, a to dokonce ani v případě, že kočka evidentně trpí a její další přežívání by bylo spojeno s dalším utrpením. V tomto případě byste měli být veterinárním lékařem varováni a poučeni o možných následcích vašeho rozhodnutí, ale donutit vás do tohoto rozhodnutí teď a tady nemůže. Jste to pouze vy jakožto majitel, kdo je za kočku zodpovědný a to i v případě, že jste jeli na dovolenou a nechali ji např. hlídat známým nebo jste ji dočasně umístili do nějakého kočičího hotelu. Pamatujte na to, že rozhodnutí o eutanázii za vás nikdo jiný udělat nemůže a tak se nenechte ovlivnit diskuzemi na sociálních sítích a pokud je na to čas, nejprve se snažte se situací vyrovnat sami pro sebe. V jiných situacích se může jednat o náhlé vážné rozhodnutí. Až tu vaše kočka nebude, zbudete tu jen vy a vaše vzpomínky.
Podle jakých znaků poznat, že kočka možná umírá?
1) Nechutenství až úplné odmítání krmiva
Kočky by měly mít krmivo přístupné na rozdíl od psů po celý den (s výjimkou vlhkého krmiva, jehož kvalita by se v průběhu hodit mohla zhoršit). Pokud vaše kočka najednou přestane odmítat krmivo, které doposud milovala, snažte se nejprve zajistit, aby i jako kočičí senior měla ideální podmínky ke stravování – krmivo z vyšších míst snižte níže, aby pro něj kočka nemusela šplhat do výšin, můžete zkusit krmivo měkčí, které již nemusí tolik kousat, můžete jej zkusit ohřát, aby kočce více zavonělo, protože s vyšším věkem se můžou u koček zhoršovat smyslové funkce a kočka tak nemusí krmivo cítit tak jako dřív atd.
Pokud kočka nepřijímá své běžné krmivo déle než 24 hodin, vyzkoušejte ji nabídnout nějaké lákavější – místo granulí kapsičku nebo konzervu, místo kapsičky pamlsek atd., abyste zjistili zda je vůbec schopná krmivo přijmout, rozkousat a spolknout. Kočku můžete také zkusit cíleně nakrmit. Trochu vlhkého krmiva rozmačkejte vidličkou a prstem vetřete z boku tlamky mezi zuby. Pokud má kočka tendenci krmivo převalit na jazyku a spolknout, můžete po troškách kočku zkusit rozkrmit. Pokud však kočka nespolupracuje, krmivo vyplivuje a jinak odmítá, budete s ní muset navštívit veterinárního lékaře, protože má pravděpodobně nějaký zdravotní problém, ať už třeba v tlamičce nebo celkový. Pokud však již kočce musíte s krmením cíleně pomáhat několikátý den, je něco v nepořádku a stav to určitě není normální.
2) Přestává pít
Kočky mají obecně lepší schopnost hospodařit s vodou než psi. Pocházejí z pouštních oblastí, takže jejich tělo je zvyklé přijímat většinu tekutin z kořisti (drobní hlodavci apod.), a tak nebyly nikdy nuceny pít příliš mnoho vody jako takové (metropolevet.cz). Kočka by měla vypít alespoň 40 ml vody na 1 kg své hmotnosti. Pokud kočky pijí málo, pak to může mít negativní vliv především na její močový aparát. Pokud je kočka krmena pouze granulemi, musí mít zajištěn přístup k pitné vodě. Je-li krmena kapsičkami nebo konzervami, je její potřeba vody nižší, protože mokré krmivo vodu obsahuje. Pokud jste kočku neviděli napít se po 48 hodin, je určitě nejvyšší čas s ní navštívit veterinárního lékaře, protože delší čas bez příjmu tekutin již zanechává na zdraví kočky neblahý vliv.
Pokud se vám zdá, že kočka přestává pít, příčinou může být jen její vrtošivá povaha. Můžete zkusit vyměnit misku, dát misku na lépe přístupné místo, aby už kočičí senior nemusel pro krmivo překonávat náročné výšky, některé kočky pijí pouze čerstvě natočenou vodu, takže zkuste častěji nabízet. Kočce můžete zkusit pořídit fontánku na pití, některé chodí olizovat vodu z vany či umyvadla, jiným stačí potřísnit tlapky několika kapkami, které si potom v rámci očisty olížou atd.
S příjmem vody úzce souvisí i barva moči, proto pokud si nejste jisti, zda vaše kočka pije dostatečně, sledujte v jakém množství močí a jakou barvu její moč má. Pokud je světlá až čirá, kočka pije dostatečně. Pokud je moči málo a barva tmavě žlutá až do oranžova, moč je výrazně zahuštěná a kočka pravděpodobně pije málo.
Pokud již kočka nepřijímá tekutiny po delší dobu, je slabá, unavená, málo se pohybuje. Dásně v tlamičce má suché a kůže jí pomalu ztrácí elasticitu a déle než 1 vteřinu se po natažení vrací na své původní místo. V tomto případě s návštěvou veterináře neotálejte. Kočku bude potřeba co nejrychleji zavodnit nitrožilně.
3) Zhoršená pohyblivost
Kočkám ve stáří upravte místa, kde pobývají tak, abyste předešli zranění kočičího seniora. Snažte se místa pohybu vybavit neklouzavými materiály, odstraňte nebezpečné předměty z jejich dosahu. Kočky ve stáří mohou trpět zhoršením zraku a tak hůře odhadovat vzdálenosti výskoku a doskoku, mohou trpět degenerativními potížemi pohybového aparátu a díky bolestivosti se tak hůře pohybují. Mohou mít neurologické deficity či problémy se srdcem, které mohou vést k poruchám chůze, motání, potížím s koordinací pohybu, různým záchvatům, křečím atd. Taková to kočka patří určitě do ordinace veterinárního lékaře pro bližší diagnostiku problému. Pokud již kočka není schopna se sama pohybovat, pouze leží a po postavení se není schopna se na končetinách udržet, je vhodné uvažovat o eutanázii.
4) Nekontrolované vyprazdňování (únik stolice a/nebo moči)
Pokud se doposud čistotné zvíře začalo zničehonic vyprazdňovat na místech, kde to není obvyklé, máte-li pocit, že se vyprazdňuje dokonce bez jeho vědomí a že únik moči nebo stolice není pod jeho kontrolou, nenechte zvíře v tomto stavu trpět. Moč či stolice může ulpívat v okolí podocasí, kde znečišťuje srst až na kůži, která se může nepříjemně zanítit a zvířeti způsobovat bolestivost. Nenašel-li váš veterinární lékař řešení nežádoucího úniku stolice či moči a stav pokračuje, nejspíše je na čase uvažovat o důstojném odchodu zvířete.
5) Změny fyziologických hodnot – pomalé dýchání, pomalá tepová frekvence, nižší tělesná teplota
Pomalé a mělké dýchání – kočka se nadechne v průměru 10-30 krát za minutu. Různě dlouhou dobu před smrtí se však frekvence dechu zpomaluje, případně je dech nepravidelný a kočka některé dechy vynechává. Dýchání je přirozeně nenamáhavé, plynulé. Pokud si všimnete, že u dýchání používá výrazně břišní svaly, vydává hlasité, sípavé či chrčivé zvuky, je třeba ji vzít co nejrychleji k veterináři. Před smrtí si majitelé můžou všimnout i tzv. agonálního dýchání, takových lapavých dechů. Ty mohou trvat většinou od několika nádechů po několika minut u zvířat např. s onemocněním plic atd. Těsně před smrtí již vypoví se zástavou dýchání službu i srdce, tím pádem se krev v těle přestane okysličovat a zvíře umírá. Pokud si nejste jistí, zda kočka dýchá či ne, můžete jí před nozdry dát chomáček vaty nebo např. zrcátko (stačí sklíčko od hodinek, které má skoro každý z nás na ruce), které se při výdechu orosí.
Snížení tepové a srdeční frekvence – kočkám se takto snižuje i frekvence tepová, bavíme-li se o několika minutách až vteřinách před smrtí. Kočky mají běžnou srdeční frekvenci cca 140-200/min, měřit se dá ideálně položením ruky na bok hrudníku kočky a nahmatáním úderu srdce.
Nižší tělesná teplota – tělesná teplota koček se přirozeně udržuje v rozmezí 37-39,2°C. Jakmile tělesná teplota klesá pod 37°C, zvíře začíná být podchlazené. U zdravého organismu se v tomto případě rozbíhá škála termoregulačních mechanismů s cílem zestálit a opět zvednout tělesnou teplotu. U starého, nemocného nebo vyčerpaného organismu však již nemusí fungovat a zvíře umírá na podchlazení.
6) Změny chování
Stane-li se vaše kočka z ničeho nic bez zjevné příčiny agresivní, nevrlou nebo naopak bojácnou, plachou, je určitě důležité tyto změny chování nenechat bez povšimnutí. Kočka se vám pravděpodobně snaží něco sdělit.
7) Kontaktní kočka se straní, samotářka chce být s majitelem
Vrnící magnet na mazlení chce být sám – kočky, které mají zdravotní problém nebo se jednoduše necítí ve své kondici, vyhledávají často samotu. Nechtějí trávit své poslední chvíle v přítomnosti člověka a majitelé také popisují, že pokud takovou kočku pustili ven, často se již nevrátila a odešla v klidu zemřít někam ven, na tiché a klidné místo. Pokud tedy vaše běžně kontaktní a mazlící se kočka zalézá na netypická místa, pod postel nebo pod pohovku, do skříně atd., možná se vám snaží něco říct.
Samotář vyhledává společnost člověka – naopak, někdy kočky samotářky v posledních dnech života mohou vyhledávat lidský kontakt a tak je správné tu pro zvířata být. Snažme se jim splnit jejich poslední přání a udělat jim poslední chvíle na světě takové, jaké si sami představují.
8) Zápach
Někdy majitelé přichází s kočkami do veterinární ambulance kvůli netypickému zápachu, který z kočky cítí. Zápach může vycházet z různých míst a být různého charakteru. Zápach štiplavý podobný acetonu vycházející z tlamky často znamená konečnou fázi selhání ledvin, na které kočky trpí. Zápach zahnívající vycházející z tlamky může znamenat stomatologický problém nebo přítomnost vředů a aftů v tlamce, kvůli kterým může kočka odmítat přijímat krmivo a vodu a proto chřadne před očima. Zápach v oblasti pochvy může znamenat např. to, že se kočka pomočuje nebo trpí močovou inkontinencí. Nekastrovaná kočka může ale také mít hnisavý zánět v děloze, který je nutné okamžitě řešit na veterinárním pracovišti. Pokud jste si všimli v blízkosti kočky netypického zápachu, zkuste zběžně kočičku doma prohlédnout a zkusit objevit, odkud pochází. Tak či tak bude ale dobré kočičku vzít na prohlédnutí k veterinárnímu lékaři.
9) Třes
Sednete si vedle vaší kočky na gauč, vezmete jí do náručí a cítíte drobné chvění nebo třes ať už jednotlivých částí těla nebo celého zvířete. Co to může znamenat? Třes celotělový může vzniknout např. u starých a slabých zvířat jako kompenzace termoregulace při ležení na studeném povrchu, jako reakce na horečku z důvodu nemoci, po vyčerpání z důvodu slabosti pohybového aparátu, z důvodu vyčerpání a nepřijímání potravy. Když už kočku vedle sebe máte, jste-li opravdu vnímaví a kočky se dotýkáte pravidelněji, můžete si všimnout i dalších abnormalit na jejím těle. Vystouplá páteř a kyčelní hrboly mohou naznačit, že kočka výrazně zhubla. Pokud má zhoršenou kvalitu srsti, lámavou, nelesklou, s chomáčky staré srsti, pravděpodobně o sebe dostatečně nepečuje, což může naznačovat také přítomnost zdravotního problému. Vyjadřuje-li při hlazení v některých místech dyskomfort, může být bolestivá atd. Při hlazení můžete nahmatat různé kožní defekty, otlaky, útvary atd. Proto buďte pozorní, jakmile k vám kočka přijde a jen z obyčejného pohlazení můžete zjistit mnoho informací o zdravotním stavu vaší kočky, které vám mohou pomoci s rozhodováním o kvalitě života vašeho zvířete.
10) Nereaguje na léčbu
Trpí-li vaše kočka nevyléčitelným onemocněním (např. srdečním onemocněním, nádorovým onemocněním, ledvinným selháním atd.) a nereaguje dále na terapii navrženou veterinárním lékařem, není-li již možno nabídnout kočce intenzivnější péči se zachováním kvality jejího života, pak je na místě uvažovat o eutanazii a pokud možno důstojný odchod zvířete. Zvažte např. když: kočka s hypertrofickou kardiomyopatií není schopna pohybu bez záchvatů ztráty vědomí, kočka s ledvinným selháním již nepřijímá vodu ani krmivo i pokud je na permanentních infuzích, má-li kočka viditelné bolesti i přes analgetickou terapii atd.
Poznám jako majitel, že se blíží poslední dny mé kočky?
Věřím, že pokud jste vnímaví majitelé a chováte kočku v domácím prostředí, poznáte, že je s ní něco v nepořádku a tak ji vezmete na vyšetření k veterinárnímu lékaři, který vám sdělí, o jak vážný se jedná problém. Pokud se jedná o poslední dny a smrt v důsledku stáří, nejí-li kočka, nepije, nepohybuje se, stále leží a nezvedá hlavu, eutanazie zvířete je na místě.
Proč kočky často projeví zdravotní problém, až když je opravdu vážný?
Tak to zařídila příroda a moc dobře ví proč. V přírodě se zvířata zdaleka nedožívají tak optimálního a úctyhodného věku, kterého se dožívají psi a kočky v domácí péči. Zvíře staré nebo nemocné zvíře je ve volné přírodě odsouzeno k záhubě a to z několika možných důvodů… Není schopné si obstarat potravu, není schopno udržet krok se skupinou, je snazší kořistí pro predátory atd. Proto příroda vybavila zvířata jakousi schopností, instinktem, nenechat na sobě co nejdéle znát zdravotní problém, aby nebyla snadným terčem. U koček je dle mého názoru tato vlastnost ještě zesílená a proto pamatujte, že kočka na sobě opravdu někdy nedá zdravotní problém znát dlouhou dobu, proto se nebojte již drobné změny zdravotního stavu nebo chování konzultovat s veterinárním lékařem. Vždy je lepší nic nepodcenit než dorazit na veterinární pracoviště se zvířetem, kterému již není pomoci.
Co dělat, pokud se bojím kvalitu života a případnou eutanázii konzultovat s veterinárním lékařem?
Pokud vyhledáte veterinárního lékaře a budete s ním chtít stav vaší kočky zkonzultovat, nazná-li, že se již její život chýlí ke konci a eutanázii doporučí, z hlediska etiky bude vážit slova a snažit se s vámi probrat zdravotní stav zvířete tak, abyste vy sami eutanázii navrhli, je-li to na místě.