Slimáci jsou postrachem zahrádkářů a nepochybně patří mezi nejčastěji vyskytované zahradní škůdce. Chroupou nové přírůstky vzácných rostlin, přes noc ničí sazenice a v listech, stoncích, květinách, hlízách a cibulovinách a bramborách zanechávají stříbřité slizové stopy. Slimáci jsou aktivní po většinu roku, ale obzvlášť velký problém představují na jaře, kdy je spousta mladého porostu, na kterém si pochutnávají. Aktivní jsou hlavně po setmění, zejména když je teplo a vlhko. V horkém a suchém počasí se zahrabávají do půdy nebo se schovávají na chladných a tmavých místech, aby se vyhnuli dehydrataci. Díky těmto 10 tipům se zbavíte slimáků jednou provždy.
1) Vyrobte si pivní past
Snadným a levným způsobem, jak se zbavit slimáků, je takzvaná pivní past. Vytvořte ji tak, že zakopete polovinu nádoby poblíž rostlin a z poloviny ji naplníte pivem. Můžete se také poohlédnout po speciálně vyrobených pivních pastech. Vůně piva přiláká slimáky, kteří do ní spadnou a uvíznou. Okraj nádoby udržujte 2-3 cm nad zemí, abyste se vyhnuli chycení brouků, kteří se slimáky živí.
2) Vytvořte pichlavou bariéru
Slimáci jsou měkkýši, takže ostré pichlavé bariéry jsou skvělým způsobem, jak je odradit od vzácných rostlin. K vytvoření bariér použijte rozdrcené vaječné skořápky, borové jehličí nebo trnité řízky a recyklujte nechtěné zbytky a listí. Dalším skvělým materiálem, který lze použít, je ostrý písek. Jen zkontrolujte, zda to, co používáte, nezmění kvalitu půdy.
3) Položte na záhon měděnou pásku
Měď reaguje se slizem slimáků a při každém kontaktu s ní způsobí slimákům malý elektrický šok. Položte na záhon samolepicí měděnou pásku, která slimáky odradí od přístupu k rostlinám. Pásku připevněte na skleníkové stěny, rostliny v květináčích, vyvýšené záhony – na cokoliv, co potřebuje ochranu před těmito hladovými měkkýši.
4) Umístěte návnadu
Ve vlhkém a stinném koutě nechte hromádku starých listů salátu nebo sušeného kočičího žrádla, které přilákají velké množství slimáků. Až se všichni shromáždí u zdroje potravy, posbírejte pachatele a hromadně je zlikvidujte. Tuto techniku zkombinujte s nočními procházkami po zahradě s baterkou, abyste slimáky chytili v pohybu.
5) Využijte použitou kávovou sedlinu
Na rozdíl od některých z nás slimáci opravdu nemají rádi vůni mleté kávy. Dokážete si to představit? Rozsypte ji kolem rostlin, ke kterým se slétají; použijte ji samotnou nebo smíchanou se skořápkami od vajec. Kávová sedlina se navíc rozloží a udělá radost vašim rostlinám.
6) Zaměřte se na oblíbené rostliny slimáků
Mezi rostliny, které od slimáků dostávají pořádně zabrat, patří bazalka, fazole, zelí, jiřiny, salát, měsíček, jahody… a spousta dalších. Ale to je jen začátek. Těmto rostlinám věnujte zvýšenou pozornost a zaměřte se na hubení slimáků právě zde.
7) Pěstujte rostliny, kterým se slimáci vyhýbají
Když všechno ostatní selže, založte zahradu, která rozhodně není přátelská ke slimákům, nebo ji alespoň založte na místech, kde se slimáci vyskytují. Slimáci nemají rádi silně vonící rostliny, takže vybírejte levanduli, rozmarýn, begonie a šalvěj. Mezi další odpuzovače slimáků patří kapradiny, brambořík, hortenzie, kalifornský mák, potočnice a lantana.
8) Používejte hlístice
Mnoho ekologických zahrádkářů se obrací k biologické kontrole, která obsahuje mikroskopické hlístice. Ty infikují slimáky bakteriemi a následně je usmrcují. Od jara zalévejte na půdu večer, když je půda teplá (musí mít alespoň 5 °C) a vlhká. Přípravek je účinný po dobu přibližně šesti týdnů, takže je třeba několik aplikací v průběhu vegetačního období. Není praktické ošetřit tímto způsobem celou zahradu, proto upřednostněte klíčové oblasti, jako je zeleninový záhon nebo vyvýšený záhon.
9) Posypte rostliny pískem
Pokud je vám nepříjemný pocit písku, který se vám lepí na nohy, představte si, jak se cítí slimák, kterému se do těla zabodávají drobné kousky písku. Na jaře ho rozsypejte kolem rostlin; pomůže také půdě udržet vláhu.
10) Posypte slimáky solí
Sůl na slimáky je snad nejznámější způsob, jak se těchto potvor levně a jednoduše zbavit. Posypání slimáků solí je zahubí, ale vyvarujte se přílišného posypu, protože nadbytek soli má negativní vliv i na rostliny. Proto je nejlepší ji používat v dostatečné vzdálenosti od cenných rostlin.
Nejčastější dotazy
❓Čeho se slimáci bojí?
Slimáci nemají rádi rostliny se silně vonícími listy, jako je mnoho běžných bylin. Nemají rádi ani rostliny s ochmýřenými nebo chlupatými listy. Slimáci jsou oblíbenou potravou mnoha různých predátorů. Podpořte ptáky, hady, ještěrky, ropuchy, žáby, zemní brouky a další přirozené predátory, aby se na vaší zahradě zabydleli.
❓Jak dlouho žijí slimáci?
Slimákům trvá přibližně rok, než dospějí v dospělé jedince, kteří mohou žít přibližně dva roky.
❓Topí se slimáci ve vodě?
Ano, slimáci se topí.
❓Co přitahuje slimáky?
Slimáky přitahují dvě hlavní věci: potrava a vlhkost. Naneštěstí pro zahrádkáře může téměř každá rostlina – zejména zelenina a květiny – sloužit jako potrava pro slimáky. Rozhodně nejsou vybíraví! Jakákoli plocha, která zůstává přes den nebo během dlouhých veder vlhká, je pro slimáky atraktivní.
❓Proč slimáci vylézají v noci?
Většina slimáků je obvykle aktivní v noci, protože je chladněji a vlhčeji (a navíc je zde méně predátorů, kteří je loví). Pokud vědí, že se v blízkosti nachází zdroj potravy (například na vaší zahradě), schovají se poblíž, dokud se vlhkost nevrátí.
Video
Zdroj