Kančík zelenooký je vytrvalá rybička, která není příliš náročná na kvalitu vody. Díky nenáročné péči je vhodná i pro začátečníky.
Tipy pro chov kančíka zelenookého
- Akvárium pro jeden pár by mělo být alespoň 90 cm dlouhé, pro více exemplářů nebo při chovu s jinými rybami je nutná mnohem prostornější nádrž (150 cm a více). Objem nádrže pro jeden pár by měl být alespoň 100 litrů.
- Kančík zelenooký se dobře snáší i s ostatními druhy cichlid.
- V akváriu by měl být dostatek úkrytů jako je naplavené dřevo a kamenité jeskyně. Úspěšné budou také květináče položené na boku.
- Ke kančíkovi volte do akvária odolné druhy, jako je jávská kapradina nebo Anubias sp. přivázané na dřevo, protože rostliny zakořeněné v substrátu mohou být touto rybkou vykopány.
- Kančíci zelenoocí jsou považovány za mírně agresivní rybky, s výjimkou období rozmnožování, kdy se stávají mnohem teritoriálnějšími. Nejlépe je chovat je v kompatibilním páru.
- Kančík je všežravec, ale s chutí upřednostňuje živou potravu. Pochutná si ale i na granulích a zelenině.
- Kančíka můžete chovat i ve společenském akváriu, to by však mělo být velice prostorné, aby neměli tendenci jiné rybky napadat.
- Tyto rybky se starají o svá mláďata. Po sedmi dnech lze potěr krmit drobnou stravou.
- Teplota vody pro tyto rybky by se měla pohybovat od 23 do 29 stupňů Celsia.
- Samičku rozeznáte od samečka hlavně podle velikosti. Samička může být až o několik centimetrů menší.
- Pokud plánujete chovat kančíka zelenookého ve společenském akváriu, pak si dejte pozor na příliš malé rybky. Ty kančík považuje za kořist.
Základní informace
- Český název: Kančík zelenooký
- Latinský název: Archocentrus sajica
- Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
- Původ: Střední Amerika – Kostarika
- Maximální velikost: 8-12 cm
- Vhodná teplota: 24-28 °C
- Potrava: Všežravec
- Doporučené PH: 5,5-7,5
- Doporučená tvrdost vody: 10-20 °dGH
- Agresivita: Klidná, teritoriální ryba
Charakteristika
Kančík zelenooký se může chovat například s jinými podobně velkými klidnými cichlidami. Někteří samci mohou být agresivní, zvláště k jedincům vlastního druhu. Nádrž by měla poskytovat dostatek prostoru, dobrou filtraci vody s mírným prouděním.
Pohlavní dimorfismus
Samečci mají protaženou hřbetní a řitní ploutev, nepárové ploutve mají nafialovělé, mají tukový hrbol. Samičky jsou menší, obvykle měří až 8 cm a mají ocasní a řitní ploutev jasně žlutou.
Rozmnožování
Odchov není příliš obtížný. Rybky se třou ve společenské nádrži. Často kladou jikry (kolem 300 ks) do jeskyněk. Zatímco se samice stará o potomstvo, chrání samec jejich teritorium. Někdy si ale úlohy vymění. V akvárium by měl být dostatek jeskyněk a jiných úkrytů.
Často kladené dotazy
❓Jsou kančíci zelenoocí agresivní?
Jsou agresivní při tření, což je sice velká část jejich času, ale obvykle se omezují na své bezprostřední okolí. Jsou to skvělé cichlidy pro začátečníky díky své relativně malé velikosti a snadnému rozmnožování.
❓Mají kančíci raději kameny nebo rostliny?
Obojí. Kančíci dávají přednost nádržím se spoustou přírodních kamenů a rostlin. Dostatek míst, kde se mohou tyto cichlidy schovat jim umožňuje lépe rozdělit nádrž na stanoviště a zabraňuje bojům mezi rybami.
❓Je rozmnožování kančíků náročné?
Není. Tyto rybky se rozmnožují jednoduše a navíc se rodiče starají o svůj potěr. Po týdnu je nutné jej krmit.