Mnoho zvířat používá vokální signály, které jim slouží ke komunikaci. Některé druhy mají tzv. říjové hlasy. Ty používají v období námluv. Existují zástupci zvířecí říše, kteří dokážou vyvinout zvuky velmi podobné těm lidským. Mezi ty se řadí papoušci, šimpanzi, sloni ale i běluhy.
Když se narodí koťátka, tak mňoukají, aby přilákala svou kočičí mámu za účelem krmení, zahřívání nebo vyplnění jiného kotěcího přání.
Dospělé kočky se však mezi sebou dorozumívají jinak. Řečí těla i značkováním svými pachy. Nějakou formu vokalizace použijí jen zřídkakdy. Člověk ale toto chování neumí rozeznávat a číst, tak kočkám nezbylo nic jiného než vynalézt nějakou jemu srozumitelnou formu komunikace.
Kočky začaly mňoukat, aby mohly promlouvat k lidem. A lidé se naučili kočkám na jejich mňoukání adekvátně odpovídat.
Vítací mňoukání
Jsou kočky, které mňoukají na uvítanou, když přijdete domů. Může to znamenat, že vás opravdu moc rádi vidí. Mňoukáním vás zdraví.
Další možnost je, že jste kočku svým příchodem vzbudili a teď je podrážděná. Pokouší se vám říct, že příště až půjdete domů, máte tropit méně hluku.
Chce nakrmit
Ne nadarmo se říká, že někdo má mlsný jazýček jako kočička. Před touhle šelmou těžko skryjete nějakou dobrotu. Velmi rychle se naučí, že to nejlepší máte ukryté v lednici. Přízračně se objevují, kdykoli ji otevřete.
Kočky jsou schopné pronásledovat své páníčky, kdykoli si jdou chystat jídlo a mňoukáním si vydobýt kus žvance.
To je moje místo!
Možná znáte seriál Big Bang Theory. Jestli ano, určitě se vám vybaví Sheldon Cooper a jeho posvátné místo na gauči, na které nebylo nikomu dovoleno usednout. Podobné chování mohou vykazovat i některé kočky.
Nejen, že se obecně kočky více fixují na místa, kde bydlí a těžce nesou, pokud jim změníte prostředí. Některé mají dokonce svá oblíbená křesla v bytech svých majitelů. Ti svému čtyřnohému tvorovi často ustoupí a křesílko mu přenechají.
Běda, když přijde návštěva a zasedne kočce její oblíbené místo. Zvíře se velmi rychle přihlásí o svá výsostná práva a návštěvu z křesla vymňouká.
Mňoukání na toaletě
Jestli kocourek nebo kočička mňouká při vyprazdňování na toaletě, zpravidla to nebývá proto, že se chce pochlubit, jak to jde. Mňoukání při vykonávání potřeby může znamenat vážné zdravotní obtíže, které se mohou týkat například močového ústrojí.
Pokud zpozorujete u kočky neobvyklé chování na jejím záchodku, rozhodně neotálejte s návštěvou veterináře. Mňoukáním vám možná dává najevo, že jí něco bolí.
Když kočka před toaletou mňouká, chce vám tím říct, že už je na čase vyměnit kočkolit.
Pusť mě ven!
Sedí-li kočka před vchodovými dveřmi, vyzývavě na vás hledí a mňouká, je to jasné. Chce ven. Naučila se, že tudy vede cesta za pohybem, kořistí i pářením. Stačí si mňouknout a může vyrazit za svobodou.
Samozřejmě, vždycky se ráda vrátí domů. I když to může být i za několik dní. Čeká na ní totiž vždycky plná mistička a teplý pelíšek. A v neposlední řadě její soukromý komorník, který jí na vyžádání znovu pustí na zahradu.
Změna denní rutiny
Každý všední den ráno v šest hodin vstáváte. Než vyrazíte do práce, naplníte misku se žrádlem pro kočku. Jak to, že ta potvora najednou tak vyvádí?
Je sobota ráno a vy jste si o dvě hodinky přispali. To je ovšem vaší kočce úplně ukradené. Čas krmení prostě bývá pravidelně někdy kolem šesté a sedmé. Vy jdete pozdě na snídani. Mňau! Koukej vstát a krmit! Kočky vyžadují rutinní návyky a obzvláště na nich lpí, přijde-li na jídlo.
Věnuj se mi!
Kočka sice není pes a netouží po nekonečném aportování nebo škrábání na břiše. Přesto chce, abyste si jí všímali. Jsou kočky, které milují, když jim dopřejete zábavnou hru v podobě lovení hračky na provázku.
Jiné se zas rády mazlí a chtějí si v klidu pohovět na vašem klíně, jenže vy na něm máte otevřený notebook. Mňoukáním vám naznačuje, že takhle by to teda nešlo.
Něco ji bolí
Zbystřit byste měli, jakmile začne kočka náhle a hodně mňoukat. Možná se při venkovních toulkách zranila nebo něco nevhodného snědla. Nebo může být nevrlá, protože se chce rozmnožovat. V tomto případě by bylo namístě zvážit kastraci zvířete.
Kočka oznamuje, že trpí nějakými zdravotními obtížemi často i jiným způsobem než mňoukáním. Jasným signálem je, když se pomočí jinde než tam, kde jste ji to naučili.
Stárne
Starší kočky často mňoukají, protože jsou zmatené. Postupně ztrácí kognitivní funkce. I je totiž může postihnout kočičí verze Alzheimerovy choroby. Navštivte raději zvěrolékaře. Ten kočku prohlédne a posoudí, zda ji netrápí ještě nějaký jiný problém.
Kočičí senilita se projevuje i v noci. Zvířátko hůře vidí a obtížně se orientuje v prostoru. Mňouká, protože pociťuje velký diskomfort v této situaci.
Nechce být sama
Jakmile si jednou přivykne spát s vámi v posteli, už se jí pravděpodobně nezbavíte. Kočky milují měkké peřiny a lidské teplo. Jenže vás to obtěžuje, přileze si v libovolnou hodinu, a ještě po vás přešlapuje.
Takto se přemisťuje a uvelebuje klidně několikrát za noc. Peklo nastane, když se rozhodnete tomu učinit přítrž a zavřete si dveře do ložnice. Kočka moc dobře ví, že tam jste. A chce za vámi. Bude za nimi stát a mňoukat tak dlouho, dokud neotevřete.
Stejně tak umí ráno poznat, že už jste vzhůru. Jenom se vám nechce ještě vstávat. Nemusíte vydat ani hlásku a ona prostě cítí, že se hýbete. Přestože koukáte třeba jen do telefonu. Mňouká, abyste šli za ní a plnili její potřeby.
Kočičí kuriozity
- V roce 1995 se v Dánsku údajně narodila kočka se zeleným kožichem. Kromě kožichu měla zeleně zbarvené i drápky. Kočka dostala příhodné jméno „Miss Greeny“. Jako nejpravděpodobnější vysvětlení této neobvyklé srsti se uvádí, že kotě konzumovalo vodu kontaminovanou mědí.
- Další zelená kočka se objevila v Bulharsku a internet dobyla v roce 2014. Spekulovalo se i o tom, že kočku někdo obarvil úmyslně, což velmi popudilo ochránce zvířat. Ani tady nebyl na vině člověk. Kočka velmi ráda spala v garáži-v krabici s práškovým zeleným barvivem. Obarvila se nevědomky sama.
- V aljašském městě Talkeetna byl v roce 1997 zrzavý kocour jménem Stubbs zvolen do úřadu starosty. Jeho mandát trval 20 let a těšil se velké popularitě místních obyvatel.
- Nejen psi, ale i kočky mají svého vesmírného dobrodruha. 18. října 1963 kočka Félicette odstartovala z alžírské základny a na Zemi se vrátila živá.
- Když v roce 2019 zemřel módní návrhář Karl Lagerfeld jeho kočka Choupette nadále vydělávala. Měla totiž řádu modelingových kontraktů, díky kterým si přišla na necelých 4,5 milionu USD.
Často kladené dotazy
❓Proč kočky předou?
Jednoznačná odpověď na to, co předení vyvolá, neexistuje. Samotný zvuk vychází z hrtanu, kde se svalstvo pohybuje a rozšiřuje škvíru v hlasivkovém ústrojí. Při každém vydechnutí se vzduch rozvibruje. Tím vzniká předení.
Nejvíce si tento zvuk spojujeme se spokojenou kočkou, která přede při hlazení. Jindy zas kočka vrní, když se jí páníček chystá nakrmit.
Dalším možným vysvětlením je, že si předením kočka ulevuje od bolesti a stresu. Zvuková frekvence předení může mít blahodárné účinky na hojení tkání a kostí v těle.
❓Jak kočka projevuje lásku?
Má mě moje kočka vůbec ráda? Kočky jsou individuality. Některá zbožňuje mazlení, jiná preferuje samotu, další zase ráda řádí venku. I ona umí projevit náklonnost k člověku.
Přijde za vámi a opře vám čelíčko o hlavu, nebo se otírá o nohy. Skočí na vás a ťapká, jako kdyby se snažila šlapat zelí.
Velkým vyznamenáním pro vás je, když se podělí o kořist. Nacházíte pravidelně u dveří mrtvé myši? Gratulace! Kočka vás miluje!
❓Proč kočky zvrací?
Kvůli zvracení se není nutné hned plašit a letět k veterináři. U koček zvracení je poměrně pravidelný očistný proces.
Jazyk kočky má zdrsněný povrch, a tak když si kočka olizuje (čistí) srst, chlupy jí na jazyku ulpí a spolyká je. Potom se jich kočka musí dávením zbavit. Někdy se kočka pokouší záměrně vyvolat zvracení pojídáním trávy venku, aby si ulevila od trávicích obtíží.
Zpozorněte v případě, že zvracení je velmi časté nebo objevíte nějakou abnormalitu. Jiné zbarvení, konzistence nebo přítomnost krve jsou výstražnými signály.
❓Jak působí šanta kočičí?
Neptea cataria, které se také říká catnip přitahuje kočky i jiné kočkovité šelmy. Pokud kočka okusuje stonek nebo listy této rostliny, uvolní se chemická sloučenina, která se váže na receptory v kočičím nose. Pak se mohou projevit změny v mozkové aktivitě kočky.
Reakci vaší kočky na šantu není možné předpovídat. Některé kočky se po očichání této byliny válí spokojeně na zádech, jiné popadne náhlá touha něco škrábat. Proto se doporučuje použít šantu jako výcvikovou pomůcku, když chcete vaši šelmu naučit drápat výhradně na škrabadle.
Může se se ale také stát, že vaše kočka na šantu vůbec nijak nezareaguje. Vědci totiž předpokládají, že senzitivita na tuto látku je podmíněna geneticky.
❓Proč se říká, že má kočka devět životů?
Někoho by možná napadlo, že kočky jsou mimořádně odolné. Přežijí skoky z neuvěřitelných výšek. Legenda o devíti životech koček má původ před dávnými dobami ve starověkém Egyptě. Staří Egypťané připisovali kočkám nadpřirozené až božské schopnosti.
Bůh slunce Ra na sebe bral podobu kočky, když sestupoval do podsvětí. Pověst praví, že Ra stvořil dalších osm bohů. Dohromady tedy představují devět kočičích životů.
Existuje i řada dalších výkladů. Číslo devět se v historii objevuje jako magické číslo velmi často.
Videa:
Zdroj: