Krunýřovec guyanský (Gold): 11 tipů pro chov – charakteristika

Krunýřovec guyanský je mírumilovná ryba, která se v dospělosti stává teritoriální vůči svému druhu. Chov této rybky je velmi snadný.

Tipy pro chov krunýřovce guyanského

  1. Nádrž pro krunýřovce by měla mít objem alespoň 300 litrů a zároveň by nádrž neměla být kratší než 100 centimetrů.
  2. Krunýřovec je mírumilovná ryba, která však bývá teritoriální k rybám svého druhu.
  3. Do nádrže přidejte dřevo, které tyto ryb rády okusují, ale ujistěte se, že se jedná o druh dřeva, ze kterého se nevyluhují žádné toxické látky, jako je například eukalyptus, a že bylo důkladně vyčištěno. Jakmile máte dobrý kus bezpečného dřeva, nechte ho alespoň 24 hodin namočené v chlorované vodě. Před přidáním do akvária jej důkladně opláchněte.
  4. Krunýřovec guyanský je všežravec, který potřebuje mít velice pestrou stravu. Ta by měla zahrnovat vločkové krmivo, zelenou stravu a mražené krmivo.
  5. Pokud bude mít krunýřovec nedostatek rostlinného krmiva, pak bude v akváriu ničit a požírat rostliny.
  6. Tato ryba vychází i s jinými druhy ryb a mohou být společně chovány ve společné nádrži. Mohou to být i menší rybky.
  7. Postup tření u těchto ryb je znám, ale v zajetí se příliš netřou. Je tedy dost možné, že se vám to vůbec nepovede.
  8. Chov krunýřovce guyanského je i přes jeho velikost velice snadná a zvládne ji i začátečník.
  9. Krunýřovci do akvária přidejte i rostliny, ale ujistěte se, že budou odolné. Hladoví krunýřovec nebude váhat a pustí se do nich.
  10. Těmto rybám podávejte také spirulinové tablety, jelikož se částečně živí i řasami. Potřebuje také kořen, ze kterého přijímá určité živiny. 
  11. Krunýřovec dokáže v nouzi žít i na souši, ale pouze za předpokladu, že zůstane vlhký. 

Základní informace

  • Český název: Krunýřovec guyanský „Gold“
  • Latinský název: Hypostomus Plecostomus Gold
  • Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
  • Původ: Jižní Amerika
  • Maximální velikost: 30-50 cm
  • Vhodná teplota: 20-30 °C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: 6-8
  • Doporučená tvrdost vody: 15-19 °dGH
  • Agresivita: Vůči jedincům svého druhu je silně teritoriální

Charakteristika

Krunýřovci mají ploché, protáhlé tělo a obvykle šedou nebo hnědou barvu s černými nebo tmavě hnědými znaky. Jsou to mírumilovné ryby s agresivními a teritoriálními sklony. V přírodě tito krunýřovci žijí v místech, kde voda vysychá a jsou schopni přežít i bez vody v norách, které si vyhloubí. Obalí se slizem a protože jsou schopni přijímat atmosférický kyslík tak, že ho vstřebávají střevní sliznicí, vydrží naživu, pokud jejich tělo zůstane vlhké. Mají rádi úkryty, kořeny a kameny. 

Pohlavní dimorfismus

Krunýřovec nemá žádné výrazné vnější znaky, které by určovaly samce a samice. Stejně jako u mnoha jiných druhů ryb mají samice krunýřovce obvykle větší a kulatější břicho, zatímco samci bývají štíhlí a hubení. To však může být těžké určit bez dvou stejně starých ryb a péče o ně. Nedostatečně krmené nebo nemocné samice se budou snadno podobat samcům.

Rozmnožování

Jakmile máte samce a samici v jednom systému, krunýřovec se rád tře na hladkých kamenech a prohlubních v substrátu. K tomu často dochází v klidném koutě akvária, který není snadno přístupný. Samice nakladou jikry a samci je v novém hnízdě zvenčí oplodní. Samci zůstanou hnízdo hlídat, dokud se nevylíhnou mláďata.

Často kladené dotazy

❓Mám krmit krunýřovce každý den?

I když se krunýřovec živí detritem a řasami, stále potřebuje doplňovat stravu. Krmte svého krunýřovce každý den nebo každý druhý den. Jednou až dvakrát týdně mu podávejte kousky okurky, cukety nebo salátu (ne ledového).

❓V jakém věku přestávají krunýřovci růst?

Po dvou letech dosáhnou krunýřovci plné velikosti a přestanou růst. Pokud vaše ryba pokračuje v růstu, musí být mladší než tato doba.

❓Mají krunýřovci rádi písek nebo štěrk?

Obojí. Ideálním substrátem pro krunýřovce je jemný štěrk nebo měkký písek, protože jim umožní filtrovat substrát a hledat potravu. Nádrž by měla být hustě osázená, zejména širokolistými druhy, jako je jávská kapradina a anubias, aby se ryba mohla živit řasami rostoucími na povrchu listů. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu