Maďarský ohař, který je také známý pod názvem vizsla(vyžla), patří bez pochyby k těm nejaktivnějším psím plemenům. Tito rezaví psí atleti zbožňují pohyb všeho druhu – ať se jedná o aportování, či o přinášení zvěře na lovu. Nemusíte ale oblékat kamizolu, abyste si mohli “maďara” pořídit! Je to ideální pes pro každou rodinu, která tráví svůj volný čas aktivně.
DESET důvodů, proč si pořizovat maďarského ohaře:
- Pokud žijete aktivně, nemusíte se bát, že by ohař nestačil vašemu kroku. Tento pes má neskutečné množství energie, které může využít nejen při psích sportech, ale i při práci po boku člověka.
- Krátkosrstý maďar se ideálně se hodí i k dětem. Svou rodinu miluje a šel by za ní až na samý konec světa.
- Úprava jeho srsti nezabere moc času – žádné zdlouhavé vyčesávání se zde nekoná.
- Maďarský krátkosrstý ohař je velmi přátelský pejsek. Agresivitu k lidem či zvířatům nemá v povaze.
- Teplé počasí ho nezastaví! Toto plemeno výborně snáší horké počasí a dokáže podávat perfektní výkony i v letním parnu.
- Maďara neodradí ani voda – skvěle plave a vyniká ve “vodní práci”. Za předpokladu, že jeho tělo ochráníte před chladem, zvládá pracovat i v extrémním počasí.
- U tréninku maďarského ohaře se moc nezapotíte – jsou to velmi inteligentní, chápaví psi, kteří rychle pochopí, co se od nich žádá.
- Pro lesníky, lovce i myslivce bude maďar výtečným partnerem – má přirozené vlohy loveckého psa, které tréninkem přivedete k dokonalosti.
- Pokud zjistíte svému ohaři dostatek pohybu, může být šťastný i v bytě.
- Srst je jako u ostatních krátkosrstých plemen prakticky bezúdržbová a bez výrazného psího “smrádku”.
- Přirozeně ochranitelská povaha dělá z maďara skvělého hlídače.
ŠEST důvodu, proč si nepořizovat maďarského ohaře:
- V dešti, mrazu i ve vedrech. Tento pes potřebuje denně vybít svou energii a to za každého počasí.
- Maďarský krátkosrstý ohař se nerad odlučuje od svého majitele. Pokud ho nenaučíte snášet samotu, či jej budete o samotě nechávat příliš dlouho, může svou frustraci vyjadřovat štěkáním a devastací okolního prostředí.
- Velmi citlivá povaha krátkosrstého maďara nesnese fyzické tresty ani nátlak. Tyto praktiky by se mohly trvale podepsat na jeho psychice.
- Chladné počasí by mohlo u tohoto plemene způsobit prochladnutí. Jeho krátkou srst se tedy nebojte chránit před zimou psí bundou.
- Celoroční pobyt venku pro maďarského krátkosrstého ohaře příliš není – nejen kvůli typu srsti, ale také díky jeho obrovské lásce k rodině, se kterou chce neustále být.
- Abyste mohli svou vizslu bez obav pustit z vodítka, je důležité, aby pes perfektně zvládal přivolání a základní poslušnost.
Shrnutí
Základními předpoklady pro pořízení vizsly, jsou především dostatek volného času, zajištění dostatku pohybového vyžití pro vašeho rezavého přítele a také spoooustu místa v srdci! Pokud dokážete zajistit tyto artikly důležité pro společný život s maďarským krátkosrstým ohařem, můžete si být jisti, že získáte milujícího společníka pro rodinný život i venkovní dovádění. Získáte ale taktéž věrného obránce a správným výcvikem i vynikajícího pracovního psa, který se jen tak ničeho nezalekne. Zajistíte-li tomuto dlouhonohému krasavci ochranu před chladem, bude vás radostně doprovázet v každém počasí i terénu. Jakmile jej ale dlouho necháte samotného mezi čtyřmi stěnami, může vás po příchodu domů čekat nepříjemné překvapení. Nepříjemně může dopadnout také necitlivý, či přímo násilný přístup při výcviku, kterým můžete na povaze citlivé vizsly napáchat nevratné škody. Naopak laskavým, milujícím přístupem z tohoto inteligentního pejska uděláte spolehlivého partnera na lesní obchůzky i přítele k dětem.
TIP: Pokud je pro vás klasická hladkosrstá varianta příliš okoukaná, může se vám svým originálním vzhledem zalíbit třeba jeho drátosrstá varianta.
Obecná charakteristika vizsly
Už máte vybrané pohorky a trekingovou hůl? Pokud se vám zamlouvá tento sportovně založený zrzoun, sportovní potřeby se vám budou určitě hodit!
I. Povaha
Vizsla je jemný, přátelský pejsek s vysokou inteligencí a neustálou touhou trávit čas se svým páníčkem či s rodinou. Správně socializovaný pes dobře vychází s cizími lidmi i ostatními psy. V opačném případě může být maďarský krátkosrstý ohař k neznámým podmětům velmi plachý či vzrušivý.
Pokud se mu nedostane tolik pohybu, kolik potřebuje, snadno se promění v ničivý tajfun, před kterým se nic neschová.
Při dobré výchově, socializaci a také při dostatku aktivit se ale nemusíte žádných nepříjemných překvapení v podobě zničeného domova obávat. Naopak budete mít fantastického a spolehlivého společníka pro dovádění venku i pro společné mazlení na gauči.
II. Vzhled
Vzhled krátkosrstého maďarského ohaře působí díky jeho štíhlé a svalnaté postavě velmi atletickým a noblesním dojmem. Ačkoliv se může pyšnit dlouhýma nohama, vzrůstem vizslu řadíme mezi střední plemena psů. Krom dlouhých nohou je pro tohoto pejska typický i rovný, silný hřbet a nízko nasazený dlouhý ocas, který se postupně zužuje do špičky a obvykle se kupíruje. K elegantnímu a atletickému vzhledu vizsly napomáhá i dlouhý, mírně klenutý krk, který je dobře osvalený a pozvolna navazující na ušlechtilou hlavu s poměrně dlouhým čumákem. Uši maďarského krátkosrstého ohaře jsou přiměřeně velké a převislé.
Srst těchto krasavců je hladká, bez podsady, která by je ochránila před zimou. U tohoto plemene si nelze vybírat ze široké škály zbarvení – potencionální majitelé si budou muset vystačit pouze s různými odstíny žemlové barvy.
III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům
Maďarský krátkosrstý ohař je výborným společníkem pro děti, které jistě ocení jeho hravou a společenskou povahu. Pokud je pes na děti zvyklý, rád využije jejich přítomnost k lumpárnám. Samozřejmě je důležité myslet na povahu konkrétního psa, na úroveň jeho socializace a také na psychickou vyspělost dětí. V každém případě mějte malé děti v přítomnosti psa neustále pod dozorem.
vizsla nebývá konfliktní – ve společnosti jiných psů se chová spíš přátelsky a spory většinou nevyvolává ani ve společnosti jiných mazlíčků. I tady ale hraje roli individualita každého psa.
Při kontaktu s drobnými zvířaty buďte určitě opatrní – přeci jen je vizsla vynikající lovecký pes, kterého může snadno ovládnout jeho pud.
IV. Zdraví a péče
Všeobecně je vizsla považována za zdravé plemeno s celkem dlouhou životností, která se většinou pohybuje v rozmezí dvanácti až čtrnácti let. I toto plemeno ale může trpět na různé zdravotní potíže – ostatně jako každé plemeno. Z těch méně závažných problémů zde můžeme zmínit například displazii kyčelního kloubu, sezónní alergie, ušní infekce či entropium očního víčka (jeho vchlípení dovnitř oka). Jsou tu ale taktéž závažnější onemocnění jako rakovina, epilepsie, či melanom spojivky. V každém případě můžete částečně předejít některým zdravotním problémům výběrem štěnete od chovatele, který odchovává štěňata na vyšetřených rodičích. (zdroj)
Péče o maďarského krátkosrstého ohaře je relativně snadná. Protože toto plemeno nenese žádný výrazný psí zápach, koupání je vhodné pouze v případě, že si to stav psího kožíšku skutečně žádá. Týdenním kartáčováním ale pomůžete srst udržovat krásně lesklou a zdravou. Samozřejmostí je pravidelné kontrolování uší spojené s jejich čištěním, kontrola tlamy a drápků, které v případě potřeby zastřihněte či zapilujte. (zdroj)
V. Výchova a výcvik
S výchovu je nutné začít hned, jakmile si svůj rezavý uzlíček donesete domů. Když mu umožníte objevovat svět a zvykat si na nejrůznější nástrahy života, zajistíte si, že vám z vašeho pejska nevyroste plachý tvor, který se bude schovávat ve vašem stínu. Dobrá socializace je ale jen půlka úspěchu – pokud nechcete do budoucna marně krotit tento neúnavný pytel blech, bez řádného výcviku se určitě neobejdete. Je důležité se psem pracovat pravidelně, pozitivně a s dávkou trpělivosti.
Nemusíte se ale bát! Nejen že jsou ohaři jsou velmi chytří a učenliví, jako bonus mají i velkou chuť do práce. V každém případě musíme přihlédnout k faktu, že je krátkosrstý maďar lovecký pes, který potřebuje minimálně 30 minut fyzické i mentální aktivity denně – ale většina zástupců tohoto plemene potřebuje na vybouření své energie mnohem více času. Dokonce i psí senioři zůstávají velmi dlouho aktivní.
Z nudy dokážou vizsly napáchat velké škody! Proto dbejte na dostatku aktivit pro tělo i hlavu, abyste udrželi svého psa zdravého a svůj domov v celku.
VI. Náročnost
Náročnost ohařů tkví zejména v jejich požadavcích na pohyb a mentální aktivitu. Tyto prvky hrají obrovskou roli nejen ve fyzickém zdraví, ale také v citlivé psychice našich psích přátel. Zjednodušeně řečeno to nejsou lenoši, kteří s vámi budou půl dne sedět na gauči a koukat na telku. Pokud tedy nedokážete zajistit svému pejskovi tolik aktivit, kolik potřebuje, raději si pořiďte jiné plemeno. U maďarského krátkosrstého ohaře je bezesporu nutný i důkladný výcvik, aby vám při první příležitosti “nefrnknul” za zajícem, nebo vám ve chvilce vaší nepřítomnosti nezdemoloval dům.
Finančně se pořízení štěňátka s PP pohybuje v rozmezí 8 – 15 tisíc Kč – záleží ale na chovatelské stanici. Počítat se musí i s nákupem kvalitního krmení, které je vhodné pro aktivní psy. Na nákupní seznam si napište také pelíšek, obojek s vodítkem a spoustu hraček, které se vám budou při blbnutí venku určitě hodit.
VII. Historie
Historie tohoto plemene sahá nejspíše až k dobám, když Turci porazili Maďary ve velké bitvě u Moháče a zabrali si území tehdejšiho východního Maďarska – už tehdy se mezi válečníky pravděpodobně proháněli psi, které dnes známe jako “žluté turecké”. Ti se už tehdy používali pro lov, jako honiči a slídiči. Z dochovaných obrazů a písemností je zřejmé, že se psi podobného zbarvení i typu používali k lovu již v 10. až 11. století za vlády Arpádovců.
Maďaři s Turky žili v těchto dobách kočovným způsobem života a nelze vyloučit, že tito psi nevznikli během vzájemných potyček kočovných kmenů. V každém případě můžeme tehdejší “žluťáky” považovat za předky dnešního maďarského ohaře. Už v těchto dobách se začala rýsovat tolik ceněná, milující povaha vizsly, která byla vysoce nápomocná při shánění obživy i jako příjemná společnost pro všechny obyvatele tábora – zejména pro ty nejmenší. (zdroj)
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
VIII. Důležité informace
Hmotnost: | Psi: 22- 30kg Feny: 22-30kg |
Výška v kohoutku: | Psi: 58 cm, Feny: 56 cm |
Typický znak: | Přirozeně sklopené uši |
Požadavky na výcvik: | Vysoké |
Energie: | Vysoká |
Délka života: | 12-14 let |
Sklony ke slintání: | Nízké |
Sklony ke chrápání | Nízké |
Sklony ke štěkání | Nízké |
Sklony k hrabání: | Nízké |
Potřeba pozornosti: | Mírné |
Původní využití: | Lov, společník |
Délka srsti: | Krátká |
Typ srsti: | Hladká |
Barva srsti: | Žemlová, nazlátlá |
Potřebná péče o srst: | Nízká |
Kde pořídit maďarského ohaře – vyžlu?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro maďarského krátkosrstého ohaře dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata vizsly na prodej.
Chovné stanice v ČR:
- Chs Artemis Morávia
- Chs Gurdau
- Chs Bellezza Bohemia
- Chs Z Pelestrovských lesů
- Chs Andybog
- Chs Danitty
- Chs Od Koldinské kapličky
- Chs od Křemence
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz →