Mnoho lidem připomíná potkana. Ve svém přirozeném zbarvení a s dlouhým téměř lysým ocasem se opravdu dá s tímto, u mnoha lidí nepopulárním, hlodavcem splést. Řeknete-li však, že se jedná o osmáka, většinou si lidé klepou na čelo? Osmák? Děláte si legraci? To snad ani neexistuje! Věřte nám, existuje. A je to nadmíru zajímavé zvířátko.
OSM důvodů, proč si pořizovat osmáka degu
- Osmák není žádný lenoch a nemusíte se tedy bát, že bude celý den jen sedět v koutku a ani se nehne. Jsou velmi činorodí a celý den mají spoustu práce.
- Jako většina sociálních hlodavců je i osmák poměrně inteligentní zvířátko. Při troše dobré vůle a s vhodnými pamlsky je schopen se naučit i několik triků.
- Osmák není samotář. Nejraději žije ve velké rodině. Není však nutné chovat pospolu jen samičky. Kupodivu, pokud jsou na sebe zvyklí od malička, snese se dohromady i několik samců.
- Pokud máte citlivý čich, a z toho důvodu se chovu hlodavců vyhýbáte, máme pro vás skvělou zprávu. Osmák téměř postrádá jejich typický zápach.
- Osmáci pochází z prostředí, které zrovna neoplývá rozmanitostí potravy. Jejich strava je tedy nenáročná a spíše ,,chudá´´.
- Jak je psáno výše, osmáci jsou poměrně inteligentní chlapíci. Zajistíte-li si mláďátko a budete postupovat pomalu a s citem, velmi snadno svého osmáka ochočíte.
- Osmák není zákeřný. I když je vcelku rychlý, při správném zacházení není kousavý.
- Hledáte-li zvířátko, se kterým se nebudete muset hned tak rozloučit, je osmák tím pravým. Průměrně se dožívá sedmi let, ale devítiletí osmáci také nejsou velkou výjimkou.
SEDM důvodů, proč si nepořizovat osmáka degu
- Jak jsme už psali výše, osmák je sociální zvířátko. Držet ho samostatně, byť se mu budete sebelépe věnovat, tedy rozhodně není dobrý nápad.
- I když se ochočený osmák rád přitulí, je trochu jako kočka. Stejně jako u nich jsou určité ,,zóny´´ zakázány. Hladit osmáka po zádech zpravidla není moc dobrý nápad.
- Než osmáka ochočíte, počítejte s tím, že je to tak trochu ,,plašan´´. Při úleku má zajímavý obranný mechanismus. Prostě pustí ocas jako ještěrka. Pahýlek se celkem rychle zhojí sám i bez veterináře, avšak, narozdíl od toho ještěrčího, už nikdy nedoroste.
- Osmák je celkem rychlé zvířátko. Pokud plánujete pořídit tohoto sympaťáka malým dětem, raději zvolte jiný druh hlodavce.
- Volný výběh po bytě jistě osmák ocení, stejně jako každé jiné zvířátko. Pokud nejste vášnivý elektrikář, nebo hasič – amatér , ve velmi vhodné zajistit veškerou kabeláž před jejich nenechavými hlodáky. Neušetří ani nábytek či koberce. Je třeba ho opravdu bedlivě hlídat.
- Osmáci bohužel trpí i některými vrozenými nemocemi. Hojně se vyskytuje cukrovka či zákal. Tato onemocnění spolu úzce souvisí.
- Mnoho majitelů, i když v dobré víře, nejsou schopni dodržovat osmáčí speciální dietu. Nevědomky tak zkracují svým miláčkům život a podpoří také výskyt cukrovky u svého osmáka.
Shrnutí
Osmák degu je skvělým kamarádem pro starší děti nebo dospělé. Je vhodné chovat vždy dva i více jedinců. Dobře se ochočí a je schopen se naučit i několik veselých kousků. Svou aktivitou v ubikaci a rodinným životem zaujme milovníky přírody. Na stravu není náročný a při správné péči se dožívá poměrně vysokého věku.
Chov osmáka degu
Osmák není na chov extrémně náročný, avšak některá specifika péče o něj má. Díky jeho snášenlivosti je možné chovat i více samců dohromady. Můžete se tak vyhnout nechtěným mláďatům a splnit tak osmákův nárok na společnost. Pokud se rozhodnete osmáky rozmnožovat, je lepší chovná skupina o několika samičkách a jednom samci. Pohlavně dospívají zhruba v devíti měsících, ale mohou zabřeznout i dříve. Po 90 dnech se rodí 2 – 6 plně vyvinutých mláďat, která se šesti až osmi týdnech odstavují. Samice může po porodu ihned znova zabřeznout. Pro dlouhý život a spokojenost vašich osmáčích holek se doporučují maximálně tři vrhy za život a s minimálně ročním odstupem. Jinak je samice schopna porodit 3-4 vrhy za rok.
Předtím, než si osmáka vůbec obstaráte, je vhodné připravit mu bydlení. Mnoho chovatelů využívá vysoká skříňová terária. Velikost ubikace se odvíjí od množství zvířat, která v ní budete chovat. Minimální rozměr pro dva osmáky je 80x60x45, ideálně spíše 100x80x50. Bydlení by nemělo sestávat ze dřeva či plastu, které jsou osmáci během chvíle zlikvidovat a uprchnout. Skvělým řešením se zdá být drátěná klec usazená na lepeném akváriu. Vyhoví tak osmáčí touze po hrabání a tunelech i šplhání do výšek. A vy můžete tähle činorodá zvířátka pozorovat na všech úrovních. Parádní zpracování osmáčího domečku a tipy ohledně zařízení či materiálů naleznete zde.
V kleci by pak neměla chybět:
- napáječka
- misky na krmení
- jesličky na seno
- podestýlka
- domeček nebo jiný pelíšek (například nízko zavěšená textilní hamaka)
- hračky
- závěsná koule na seno/zeleninu
- větvičky na okus
- koupací písek pro činčily a nádoba na něj
- trubky na prolézání aj.
Parádní zpracování osmáčího domečku a tipy ohledně zařízení či materiálů naleznete zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce.
Většina chovatelů osmáků se shoduje na tom, že nejlepší podestýlkou pro tato zvířátka jsou lisované dřevěné peletky. Stejnou službu však udělá i konopné pazdeří, dřevěná podestýlka z měkkého dřeva nebo ASAN. Hobliny či piliny nejsou vhodné kvůli prašnosti. Kukuřičnou podestýlku zase osmáci rádi konzumují a může jim způsobit, díky své výživnosti, zažívací problémy( zdroj).
Jak jsme několikrát zmínili, osmáci v podstatě jsou i nejsou celkem nároční na krmivo. V Chillských Andách, odkud osmák pochází, je poměrně malý výběr nutričně bohaté stravy. Osmák tak vystačí s málem. Základem jeho chudého jídelníčku je množství kvalitního sena, které nesmí být plesnivé nebo zapařené. Seno můžeme vylepšit sušenými bylinkami. Takové seno lze již koupit i v obchodech pro zvířata.
V malých dávkách můžeme osmákovi přilepšit i granulemi pro činčily nebo speciálním krmivem přímo pro osmáky. V žádném případě toto krmivo nesmí obsahovat sušené ovoce nebo ořechy. Osmák neumí trávit cukry a je velmi citlivý i na tuky. Doplňkově předkládáme i listy, pupeny a větvičky na okus. V menší míře můžeme předkládat ke konzumaci i různé druhy zeleniny – celer, cuketa, fenykl, chřest, kedlubna, okurka, pastiňák, pažitka, petržel, pórek, rukola, ředkev, ředkvičky, řepa, topinambur. V malém množství lze osmákům dopřát, třeba jako pamlsek, i tyto druhy – brokolice, kapusta, květák, zelí, mrkev, salát, kukuřice. Pokud osmáci zeleninu odmítají v syrovém stavu, je možno ji nabídnout sušenou. V žádném případě nezkrmujeme listy nebo stonky papriky či rajčete – obsahují jedovatý solanin, avokádo, brambory, cibule. česnek, špenát, rebarboru, mangold, lilek nebo houby(zdroj).
Důležité informace o osmákovi
Váha: | 150 – 300g |
Původ: | Chille |
Vhodná ubikace: | klec s pevným dnem, skříňové terárium |
Cena: | dle barvy a původu od 100 do 500kč |
Délka života: | 6-9 let |
Aktivita: | během dne |
Specifika osmáka degu
Pokud dodržíte osmákovu speciální dietu a nebudete jej překrmovat, můžete se z tohoto činorodého zvířátka těšit spoustu let. Díky své inteligenci se snadno ochočí a zvládne se naučit i nějaké veselé kousky.
Pro malé děti není natolik vhodný jako například morče nebo zakrslý králíček a ani ho nebudete moci venčit na postrojku a vodítku. Na druhou stranu je to zvířátko s denní aktivitou, tudíž vás nebude v noci rušit lomozem jako třeba činčila nebo křeček.
Dnes už lze sehnat osmáka v jiné barvě, než je původní hnědá s příměsí černých chlupů – tzv. agouti. V chovatelských stanicích se rodí i osmáci v barvách písková, modrá, krémová a černá, dokonce i v kombinaci s bílou. Z ,,maskovací´´ nevýrazné hnědé tak díky čistokrevnému chovu vzniklo mnoho zajímavých barev kožíšků a barevných kombinací.
Jak a kde si koupit osmáka?
Podobně jako u psů si můžete tyto osmáka zakoupit s průkazem původu od chovatelů. Seznam chovatelských stanic naleznete zde. Osmák s PP má, stejně jako pes s PP, několik výhod. Chovatel dbá na kvalitní stravu, nechová na příbuzných nebo nemocných jedincích, mláďata nejsou předčasně odstavena od matky a jsou od malička zvyklá na kontakt s lidmi. Na rozdíl od psů ale není cena nijak vysoká. S ohledem na spojení a barevnou varietu seženete osmáka již od 200 kč.
Pokud se přesto rozhodnete pro pořízení osmáka v obchodě nebo přes inzerát, zkontrolujte při odběru v jakém je stavu, zda má zdravé oči, nemá průjem a má hezkou srst. Také se ujistěte, že nejsou osmáčci příliš mladí na to, aby šli od matky. Správně se osmák odstavuje okolo 6. -8. týdne. V případě koupě v obchodě se také ujistěte, že máte dva jedince stejného pohlaví, ne vždy to prodavači spolehlivě poznají. Jak rozeznat pohlaví u osmáka a další užitečné rady se dozvíte například zde.