Parmička žraločí: 11 tipů pro chov – charakteristika

Parmička žraločí je v dospělosti velká rybka, která je vhodná pro zkušenější chovatele. Tato rybka si zakládá si na čisté vodě. Její krása ve společné nádrži zaručeně vynikne.

Tipy pro chov parmičky žraločí

  1. Rybka není vhodná pro začátečníky. Tato krásná sladkovodní ryba by byla skvělým doplňkem vašeho akvária, pokud máte s chovem ryb trochu zkušeností. 
  2. Rybičku můžete chovat v akváriu s mnoha jinými druhy ryb. To také znamená, že úroveň péče je poměrně zvládnutelná.
  3. Tyto přívětivé ryby se ve volné přírodě pohybují v hejnech a majitelé by si měli pořídit několik těchto rybek najednou, protože mají rády společnost.
  4. Jsou to tak aktivní ryby, že je velká pravděpodobnost, že čas od času vyskočí. Proto je chytré mít na nádrži víko.
  5. Doporučuje se umístit do akvária úkryty, ve kterých mohou parmičky odpočívat, když jsou unaveny plaváním. Dobře fungují rostliny a kořeny.
  6. Pokud jsou chovány ve společném akváriu, tak mohou ostatním rybkám brát potravu a přetahovat se s nimi.
  7. Jakmile rybky vyrostou, měly by být přemístěny do větších akvárií. Kromě toho je třeba tyto ryby při jejich růstu pečlivě sledovat, aby se zajistila jejich trvalá kompatibilita s menšími rybami.
  8. Pokud se voda v jejich akváriu znečistí nebo pokud se sníží hladina vody v akváriu, tak mohou být náchylnější k nemocem. 
  9. Tyto ryby potřebují kvalitnější krmivo, protože při podávání nekvalitního krmiva mohou být podvyživené. To by mohlo vést k dalším zažívacím problémům, které mohou zvýšit náchylnost ryb k běžným onemocněním a neduhům, s nimiž se ryby obvykle setkávají. 
  10. Péče o parmičky by měla zahrnovat sledování příznaků běžných onemocnění ryb, jako je vodnatelnost, která způsobuje jejich otoky, a nákaza, která způsobuje bílé skvrny na šupinách. Pokud se objeví, jde často o parazitární nebo bakteriální infekci, kterou je třeba léčit.
  11. Doporučuje se každý týden obnovit asi 25 až 35 % vody v nádrži, aby byly parmičky zdravé, v pohodlí a spokojené ve svém prostředí. 

Základní informace

  • Český název: Parmička žraločí
  • Latinský název: Balantiocheilus melanopterus (Barbus melanopterus)
  • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
  • Původ: Jihovýchodní Asie (Thajsko, Malajsie, Indonésie)
  • Maximální velikost: v přírodě 30 cm, ale v akváriu do 17 cm
  • Vhodná teplota: 23-27 °C
  • Potrava: všežravec, nejraději má živou potravu, ke zpestření i rostlinnou potravu jako spařený špenát a salátové listy,
  • Doporučené PH: 6-7
  • Doporučená tvrdost vody: 6-12 °dGH
  • Agresivita: v dospělosti někdy nesnášenlivý až dravý

Charakteristika

Čilá a rychlá hejnová ryba. Povahově je velmi plachá. Akvárium o délce 1,5 m je minimum. S chutí okusují rostliny, a tak se doporučuje rostliny vůbec nevysazovat. Tělo má vřetenovitě protáhlé, ze stran stlačené. Základní zbarvení této parmičky, která trošku připomíná žraloka, je stříbřité s dobře viditelnými lesklými šupinami. Trojúhelníkovou hřbetní ploutev rybka drží vzpřímeně a na jejím konci podobně jako na ostatních ploutvích s vyjímkou prsních má širokou černou obrubu. Tlamka je uzpůsobena ke sběru potravy ze dna. Nemá vousky. Rybka je výborný skokan, je třeba dobře zakrývat akvárium.

Pohlavní dimorfismus

Dospělé samičky mají silnější břišní partii. Bývají o polovinu ocasní ploutve delší než samci. Ve zbarvení mezi samcem a samicí rozdíly nejsou.

Rozmnožování

Žádný významný pokus rozmnožovat tento druh se zatím bohužel nezdařil.

Často kladené dotazy

❓Můžu chovat 2 parmičky žraločí společně?

Tyto rybky se musí chovat v hejnu pět nebo více jedinců. Minimální velikost nádrže pro tyto ryby, zejména pokud s nimi chcete chovat i další ryby, je 568 litrů (Zdroj).

❓Jak často parmička žraločí přijímá potravu?

V domácím akváriu je nejlepší krmit ryby třikrát až čtyřikrát denně malým množstvím potravy namísto jednoho velkého krmení (Zdroj).

❓Jak dlouho žijí parmičky žraločí?

Při správné péči se parmička žraločí dožívá průměrně 8 až 10 let.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu