Peřovec kukaččí je společenská rybička, která je poměrně nenasytná, a proto musí mít v akváriu výkonnou filtraci. Rybky spolu mohou bojovat.
Tipy pro chov peřovce kukaččího
- Peřovec kukaččí má proměnlivou barvu. Můžete se setkat s tím, že mají šedou, bílou barvu, která se postupně mění na hnědavou a zlatavou, jak stárnou. Mají jedinečné černé skvrny, které je odlišují od ostatních peřovců.
- Navzdory svým rozkošným zážitkům a chování mají peřovci kukaččí klidnou povahu, která z nich dělá skvělý společenský druh. Jedná se o společenské rybky.
- Tyto rybičky mají vynikající schopnost čistit akvárium a zabraňovat usazeninám v substrátu, protože by se na nich po celou dobu zdržovali.
- Peřovci kukaččí se rádi živí vším, co se jim vejde do úst, včetně plžů, hmyzu, malých ryb, a dokonce i rostlinstvem.
- Peřovci dávají přednost vodním krajinám s mnoha úkryty včetně hustých rostlin, jeskyní a bažinatého dřeva. Jako substrát preferují jemnější štěrk nebo písek. Při správném nastavení nádrže můžete očekávat, že rybka bude žít déle a zdravěji.
- Objem nádrže pro hejno peřovců kukaččích by měla být zhruba 150 litrů.
- Akvárium musí být prostorné a zároveň je potřeba robustní výsadba, která vytvoří stinné místo, které mají peřovci kukaččí nejraději. V přední části nádrže je vhodnější větší prostor pro plavání pro lepší pozorování. Raději se chovají v menší skupině 5 ryb v druhové nebo společné nádrži.
- S největší pravděpodobností bude nutné nainstalovat účinnou filtraci se solidním výkonem, protože se jedná o nenasytné druhy.
- S největší pravděpodobností bude nutné nainstalovat účinnou filtraci se solidním výkonem, protože se jedná o nenasytné druhy rybek. Biologická zátěž by byla značně vysoká, takže je vhodné zdvojnásobit filtraci s řádným provzdušňováním, aby byla nádrž dobře okysličená.
- Ačkoli se jedná o mírumilovné ryby, při soupeření dvou chovaných jedinců by mohly být agresivní a teritoriální. Proto je minimálním požadavkem skupina tří ryb, pokud je chcete chovat v druhové nebo společné nádrži.
- Špatné okysličení způsobené poruchou provzdušňovače může způsobit stresové situace, kvůli kterým peřovci téměř nedýchají. Peřovec kukaččí obvykle vykazuje matné zbarvení reagující právě na tuto situaci.
Základní informace
- Český název: Peřovec kukaččí
- Latinský název: Synodontis multipunctatus
- Čeleď: Mochocidae (Peřovcovití)
- Původ: Afrika – jezero Tanganika
- Maximální velikost: 12 – 15 cm
- Vhodná teplota: 23 – 28°C
- Potrava: Všežravec
- Doporučené PH: 7,5 – 8,5
- Doporučená tvrdost vody: 15 – 30 °dGH
- Agresivita: Mírumilovná ryba
Charakteristika
Zbarvení peřovce kukaččího je světlé, s tmavými velkými skvrnami. Ryba je vhodná pro biotopní akvárium. Je velice žravá, potřebuje kvalitní filtraci. V akváriu nepotřebuje mnoho rostlinného porostu, nutností však je dostatečné množství kamenů a již zmíněná dobře filtrovaná voda. Rybka je aktivní i ve dne.
Pohlavní dimorfismus
Samec má u řitního otvoru pohlavní papilu, samička je plnější v bříšku.
Rozmnožování
Sumečci se třou v hejnu ve volné vodě nad dnem. Tře se mezi jikry cichlid, které pak se svými jikrami a potěrem pečují i o potmostvo peřovce. Většinou hledají třoucí se pár tlamovců a nenápadně podstrčí své jikry a tlamovec je bez povšimnutí nabere všechny do tlamy. Ovšem jikry peřovce se vylíhnou dříve a ostatní mláďata sežerou.
Často kladené dotazy
❓Jak dlouho žijí peřovci kukaččí?
Při správné péči se délka peřovce kukaččího může vyšplhat až na krásných 15 let. (Zdroj)
❓Čím mohu krmit peřovce kukaččího?
Peřovec je všežravý. Nabízejte mu různá masitá mražená krmiva, jako jsou krevní červi, bílé larvy komárů, krevety obohacené vitamíny, atd., spolu s některými potápivými peletami/tablety/granulemi pro sumce. Nezapomeňte nabídnout trochu rostlinné hmoty, jako jsou okurky, cukety a loupaný hrách, spolu s občasnými oplatkami z řas.
❓S jakými rybkami peřovce kukaččí chovat?
Chov peřovce kukaččího společně s cichlidami je nejlepším rozhodnutím, pokud máte vizi chovu. Je to proto, že cichlidy, které mají ústa, jsou ideálními hostitelskými rodiči pro larvy peřovce, které jim umožňují rychlejší růst. Při chovu je důležité udržovat co nejnižší hladinu dusičnanů. (Zdroj)