Plevuňka Reineckii: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Plevuňka Reineckii je akvarijní rostlina náročná na osvětlení a další podmínky. Při správné péči se zbarvuje do sytě červené barvy.

Tipy pro pěstování plevuňky

  1. Nejdůležitější podmínkou vody pro plevuňku je její čerstvost. Protože většinu živin získává z vody, budete muset každý druhý týden provádět částečnou výměnu vody, abyste udrželi její čerstvost.
  2. Do vody můžete přidávat hnojivé tablety a doporučuje se také vstřikování CO2. Co se týče teploty, nejlépe se jim daří v tropické nádrži, ideálně o teplotě 23-28 stupňů Celsia, ale může být i méně.
  3. Plevuňka je vhodná jak pro menší, tak pro větší nádrže. Jako správce svého akvária budete rostlinu stříhat podle potřeb své nádrže, jelikož při správné péči poste poměrně rychle.
  4. Pokud chcete, aby plevuňka byla zbarvená do sytě červené, pak dbejte na intenzivní světlo a udržujte teplotu na spodní hranici doporučených parametrů.
  5. Výsadba plevuňky do svazků vytvoří vzhled listnaté rostliny, i když dávejte pozor, aby se tyto rostliny netlačily příliš blízko u sebe: potřebují mezi sebou a sousední rostlinou asi 10 cm prostoru k dýchání. Tato vzdálenost zajistí, že spodní listy budou mít přístup k dostatečnému množství světla.
  6. Pro úspěšnou a prosperující rostlinu je zásadní zajistit dostatek minerálních látek a výživy. Kromě mírného až intenzivního světla doporučujeme infuze nebo injekce CO2 a hnojivo. Plevuňka potřebuje železo a draslík. Potřebuje také dusíkaté látky, které které získají z odpadu z vašich ryb.
  7. Plevuňka je extrémně náročná na světlo, proto jí ho budete muset dopřát, a to pomocí umělého osvětlení. Právě kvůli tomu se řadí mezi rostliny, jejichž pěstování je velmi náročné.
  8. Umístění plevuňky byste měli řešit podle velikosti své nádrže. U menších nádrží ji vysaďte dopředu, u větších ji můžete umístit do středu.
  9. Způsob růstu plevuňky bude z velké části záviset na tom, jak o ni budete pečovat. Pokud máte menší nádrž, nebude tolik růst do výšky.
  10. Co se týče dalších vodních podmínek, pH vody by se mělo pohybovat v hodnotách min. 5-7, alkalita pak 2-12°dGH.
  11. Plevuňku nelze pěstovat v zahradním jezírku, ale lze ji pěstovat emerzně. 

Základní informace

  • Český název: Plevuňka Reineckii
  • Latinský název: Alternanthera cv. Reineckii
  • Typ: Akvarijní rostlina
  • Původ: Vyšlechtěná forma
  • Čeleď: Amaranthaceae (Laskavcovité)
  • Výška: 25-50 cm
  • Vhodná teplota: 20-28 °C
  • Osvětlení: 0,75 W/ l
  • Doporučené PH: 6-7
  • Doporučená tvrdost vody: 5-12 °dGH

Charakteristika

Plevuňka má raději jemnější substrát a velmi jí prospívá aplikace CO2. Náročnost je velmi vysoká a na míru osvětlení je rostlina také velmi náročná. Roste hodně pomalu a proto se nehodí pro začátečníky. Měla by se umístit do zadní části nádrže, ve velkých může být i uprostřed nádrže.

Rozmnožování

Plevuňky by měly mít před stříháním několik týdnů na zakořenění v substrátu a usazení. Svazky těchto vodních rostlin můžete množit tak, že odříznete kousek stonku a řízek přesadíte do akvarijního substrátu. Přesazený odřezek zakoření a vyroste z něj nová rostlina.

Často kladené dotazy

❓Proč moje plevuňka ztrácí listy?

Tyto problémy jsou obvykle způsobeny přílišným světlem či teplem. 

❓Můžu řízky zasadit přímo do půdy?

 Ve skutečnosti můžete řízky rozmnožovat přímo do půdy, nicméně v domácnosti je to mnohem obtížnější. Při tomto množení musíte udržovat správnou rovnováhu mezi vlhkostí půdy, prouděním vzduchu a vlhkostí. To může být v interiéru velmi obtížné.

❓Mohou se poškozené listy samy zahojit?

Listy se z poranění samy nezahojí. Některé rostliny poškozené listy jednoduše odumřou a vytvoří nové. Jiné se s poškozením vyrovnají, ale jejich vzhled se změní. Pokud rostlina za normálních podmínek trvale vytváří nové listy, poškození jednoduše odstřihněte.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu