10 tipů, jak stříhat švestky: proč a kdy řez švestek řešit?

Prořezávání švestek nemusí tak snadné, jak možná tušíte, že bude. Slivoně byste měli prořezávat vždy koncem zimy a začátkem jara poté, co půda začne rozmrzat, ale ještě předtím, než na slivoních vyrostou pupeny. Ale jak je to s prořezáváním dál? A které větve byste měli vlastně odstranit a jaké nechat? Podívejte se, jak krok po kroku stříhat švestky.

1) Prořezávání udělejte co nejdříve po vysazení

První prořezání švestky je rozhodující pro dlouhodobý úspěch jejího tvarování a pro pěstování dalších švestek. Slivoně byste měli prořezávat ihned po jejich zasazení do země. Při tomto úkonu ji ořežete přibližně o 50 %. Zaměřte se na prořezávání větví do tvaru, do kterého chcete, aby strom rostl. Okamžitý řez pomáhá snížit riziko šoku, stresu a poškození. Také podporuje dobře zakořeněné kořeny a růst rostliny. V neposlední řadě urychluje růst plodů a jejich velikost. K provedení čistých a ostrých řezů použijte nůžky na větve. Rýhy a zubaté okraje zanechávají strom zranitelný vůči škůdcům a chorobám. Po tomto prvním řezu můžete stromek natřít bílou latexovou barvou, aby se nespálil a byl chráněn před škůdci.

2) Přořežte slivoň první zimu po výsadbě 

První zimu po výsadbě je třeba slivoně prořezat. Během první zimy prořežte všechny větve kromě čtyř větví. To budou větve, které budou plodit. Prořezáním během této první zimy dáte stromu nejlepší šanci, aby vypěstoval více a lepších plodů. Tyto čtyři větve rovnoměrně rozmístěné kolem stromu, budou sloužit jako lešení. Zajišťují strukturu a udržují tvar stromu v rovnováze. Každou ze čtyř větví seřízněte tak, aby na každé z nich byly jen 1 nebo 2 pupeny. Řezy provádějte těsně nad pupeny a zbývající boční výhony a větve seřízněte v jedné rovině s kmenem. 

3) Prořezávejte každý rok

Chcete vědět, jak udržet svou švestku zdravou a plodící po mnoho let? Je to skutečně jednoduché – prořezávejte každý rok v období vegetačního klidu. Nevynechávejte žádný rok a buďte důslední ve způsobu prořezávání! Při prořezávání se budete řídit stejnými pokyny, jaké jste si přečetli v tipu č. 2, ale ponechte si 6-8 větví a vše ostatní prořežte až na úroveň země.

4) Odstraňte odrostky

Odrostky jsou nové výhonky, které vyrůstají z kořenového systému kolem základny stromu. Odřízněte je, aby energie stromu směřovala do hlavního kmene a nebyla odčerpávána odrostky. Pomocí nůžek na větve odstřihněte výhony až k zemi.

5) Prořezávejte větve, které nenesou plody

Prořezávejte větve, které nenesou ovoce. Pokud si všimnete jedné nebo dvou větví, které zřejmě neplodí, můžete je odstranit. Řez provádějte v jedné rovině s kmenem stromu, nikoliv pouze na pupen, protože nový růst na stejné větvi pravděpodobně nepřinese jiné výsledky.

6) Prořezávejte odumřelé a nemocné větve

Odumřelé nebo nemocné větve je třeba každoročně odřezávat, aby na ně strom přestal plýtvat energií. Pomocí pily nebo nůžek na větve stříhejte větve v jedné rovině s kmenem stromu a dbejte na čisté řezy, aby strom nebyl náchylný k dalšímu onemocnění. Odumřelé a nemocné větve můžete odstranit kdykoliv během roku, protože jejich odstranění neovlivní růst stromu.

7) V létě prořezávejte, pokud potřebujete omezit růst stromu

Pokud je vaše švestka příliš velká, můžete ji v létě prořezat, abyste zpomalili její růst. Zatímco řez v klidovém stavu podporuje živý jarní růst, letní řez ubírá stromu energii a omezuje jeho růst pro tuto sezónu. Pokud strom prořezáváte v létě, dávejte pozor, abyste neodřízli příliš velkou část stromu. Příliš pozdní letní prořezávání může způsobit, že strom bude zranitelný vůči nízkým zimním teplotám. Pozor na to, že letní řez může způsobit, že strom vloží energii do růstu listů místo do tvorby plodů.

8) Nezapomeňte na vzdálenost

Je důležité, aby větve měly dostatek prostoru a mohly tak dobře růst. Dbejte na to, aby byly větve od sebe vzdáleny 30 až 40 cm a také na to, aby tyto větve nesměřovaly dovnitř. A nezapomeňte prořezat všechny větve, které se proplétají s ostatními. A to i v případě, že plodí!

9) Prořezávejte sekundární větve

Všechny vedlejší větve, které rostou pod úhlem menším než 45 stupňů, je třeba prořezat. Vedlejší větev je větev vyrůstající z hlavních větví. Důvodem prořezávání těchto typů větví je to, že přetlačují plodonosné dřevo. Při přeplnění se k plodonosnému dřevu nedostává dostatek cenného slunečního světla, které by mu pomohlo správně růst a plodit.

10) Zkracujte kmen

Pokračujte i v prořezávání kmene. Každý rok zkraťte kmen o 30 až 60 cm, abyste regulovali výšku stromu a podpořili bujný růst směrem dolů. Stříhejte tak, aby na špičce zůstal pupen.

Nejčastější dotazy

Který měsíc je nejvhodnější na prořezávání švestek?

Švestky se prořezávají brzy na jaře nebo v polovině léta, aby se zabránilo infekci stříbřitou listovou chorobou.

Jak silně můžu prořezat švestku?

Slivoně plodí na stejných odnožích několik let. Po vytvoření tvaru vyžadují jen malý řez. Nadměrný řez může příliš stimulovat růst stromu na úkor plodů. 

Co se stane, když švestku příliš prořežete?

Nadměrné prořezávání švestek zanechává na rostlině množství otevřených ran. Stejně jako v případě otevřených ran na zvířatech se do nich dostává řada plísní a bakterií. Houby, jako je hnědá hniloba, mohou infikovat dřevo, které je odhaleno skrze otevřené rány, a rychle se rozšířit po celém stromu.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.7/5 - (70 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu