Samé záhyby a zvrásněná kůže dělá ze šarpeje nezaměnitelné plemeno. Štěňátka, která jdou pod množstvím faldíku sotva rozpoznat rozněžní úplně každého. A tak není divu, že šarpej zaujal spoustu lidí a možná právě i vás. Vzhled ale není všechno a málokdo již ví, jaký je šarpej uvnitř. Pojďme tedy společně zjistit, co se skrývá pod touto zvrásněnou tváří a kdo je vhodným páníčkem pro toto exotické plemeno!
SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT šarpeje
- S tímto psem budete prostě nepřehlédnutelní. Kromě jejich typické “zmačkané” kůže mají také modrý jazyk.
- Jeho oddanost rodině je až nevídaná. Šarpej sice nevyniká velikostí, ale jejich odvaha a snaha svoji rodinu ochránit za všech okolností z nich dělá skvělé hlídače.
- Pokud chcete psa, který přemýšlí a jen slepě neplní povely, je šarpej vhodným kandidátem. Než splní povel pečlivě vyhodnotí situaci a poté se rozhodne, jestli je váš požadavek adekvátní.
- Že nejste zrovna sportovní nadšenec? Nevadí, šarpej totiž také dlouhým túrám a sportu neholduje.
- Šarpej je městský pes, nesnáší vlhko, vodu, bláto. Pokud tedy bydlíte v bytě v centru města, šarpejovi to vadit nebude a spíše naopak to ocení.
- Šarpej je také velice čistotný a sám se snaží svůj kožich udržovat v perfektní formě.
- Pokud máte již větší děti, nemáte příliš času a ambicí pro psí sporty a přesto hledáte psího společníka, který s vámi prostě budou sdílet běžné věci života. Je šarpej to pravé pro vás.
SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT šarpeje
- Šarpej je hrdý a taky dost tvrdohlavý. Jejich povaha je prostě úplně jiná, než u většiny psů.
- Nejsou to zrovna psi vhodní k malým dětem. Mají rádi zajetý stereotyp a hlasitý pláč, ječení a neohrabané mazlení malých dětí jsou pro ně peklo.
- Jejich vrásky jsou sice roztomilé a pro toto plemeno typické, nicméně s nimi souvisí i zvýšená péče a některé zdravotní neduhy.
- Šarpej rozhodně nepatří na dvorek nebo zahradu. Je tak trochu zhýčkaný a život venku není nic pro něj.
- Nejsou to zrovna psí diplomati. Naopak často s oblibou jiné psy provokují a snaží se vyvolat rvačku. Socializace již od štěněcího věku je tedy na místě.
- Jestli nemáte zkušenosti a šarpej vás zaujal vzhledem, raději oželte jeho výjimečný vzhled a vyberte si méně náročné plemeno. V nezkušených rukou dokáže šarpej nadělat pěknou paseku.
- Ani po zdravotní stránce to není u šarpejů žádná sláva. Pokud jste se ale pro něj přeci jen rozhodli, výběr štěněte neuspěchejte a hledejte opravdu zkušené a prověřené chovatele. Zdraví je totiž základ.
Shrnutí
Šarpej je zvláštní plemeno jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Jejich vrásky a záhyby z nich dělají unikátní plemeno. Nicméně jsou taky dost tvrdohlaví, hrdí a odměření. S cizími lidmi nebo psy se přátelit nebudou, ale svoji rodinu naprosto zbožňují. Vzhledem k jejich povaze jsou to psy spíše pro zkušené a při výcviku vyžadují hlavně klidný a pečlivý přístup.
Obecná charakteristika šarpeje
Vrásčitá kůže, zadumaný výraz a modrý jazyk jsou typickými znaky šarpeje. Stejně neodmyslitelně k nim ale patří i jejich nezávislá povaha. Jsou to psi vhodní pouze pro lidi, kteří je pochopí a nebudou je přetvářet. Pokud si stále myslíte, že jste vhodnými adepty na nové majitele šarpeje, čtěte dál a dozvíte se o tomto výstřením plemeni ještě více!
Povaha
Šarpej je nezávislý ale oddaný. Cizí lidi nemá v lásce a straní se jim. Jeho rodina je však pro šarpeje vším. A je odhodlaný ji bránit proti komukoliv a čemukoliv. Je také dost umíněný a není lehké jej přesvědčit, že vy jste ten kdo má pravdu. Je to prostě pes s vlastní hlavou, kterou používá. Díky tomu se o něm traduje, že příliš rozumu nepobral. Pravdou ale je, že je velice inteligentní, jen nehodlá plnit cokoli jeho pána napadne a o všem prvně přemýšlí.
Vzhled
Nejcharakterističtějším znakem šarpeje je jeho kůže, která tvoří hluboké vrásky a záhyby. Zvláště štěňata působí dojmem, jako by si půjčila kůži od některého velkého psa a ta je jim teď neskutečně velká. Dospělí jedinci už mají na těle vrásek a záhybů mnohem méně. Mají opravdu širokou hlavu, která se směrem k čenichu prakticky vůbec nezužuje. Oči mají poměrně hluboko posazené a působí tak zadumaným dojmem.
Jejich srst je krátká, hrubá a zježená a nemá podsadu. Šarpej by měl být vždy jednobarevný a může se vyskytovat ve všech barvách s výjimkou bílé. Jedná se o střední plemeno, které dosahuje váhy od 18-28 kg. celkově by měl šarpej působit pevně a silně.
Vztah k dětem a ostatním zvířatům
Šarpej je oddaný své rodině včetně dětí.Nicméně vzhledem k jejich nezávislé povaze je dobré, aby šarpej s dětmi vyrůstal od štěněte a pokud děti nemáte, je důležité šarpeje mezi děti brát, aby si na ně zvykl a nebyly pro něj problémem v dospělosti. Spíše než k malým dětem se šarpej doporučuje k dětem starším, které ví jak se ke psovi chovat a zbytečně ho nestresují. Pak je soužití šarpeje s dětmi bezproblémové.
S jinými psy je to již ovšem horší. Šarpej nepatří mezi kamarádská plemena a zejména pak psi často dělají na ostatní psy ramena a provokují je ke rvačce. Zde opět hraje velkou roli raná socializace. S šarpeje ovšem ani přes to nejspíš kamarádského plyšáka nikdy neuděláte. Vrcholem výcvikářské snahy je šarpej, který ostatní psy ignoruje. S jinými zvířaty je to jako u dětí, pokud s nimi vyrůstá a je na ně zvyklí, zvládá společné soužití bez potíží.
Zdraví a péče
Bohužel, jedinečný vzhled si i u šarpeje vybírá svoji daň v podobě zdraví. Asi nejčastější zdravotní komplikací jsou onemocnění kůže a oční infekce. Vyskytnout se může demodikóza, seborrhea, pyodermie, mucinóza nebo kožní alergie. Z onemocnění pohybového aparátu můžeme zmínit dysplazii lokte, dysplazii kyčelního kloubu a luxaci pately. Dále se může vyskytnout hypotyreóza, rakovina, glaukom, entropium nebo žaludeční torze. Věnujte tedy opravdu velkou pozornost výběru štěněte. Pokud totiž neskočíte po prvním štěněti a budete vybírat pečlivě i za cenu toho, že si trochu připlatíte. Věřte, že zrovna u šarpeje se vám tato investice vyplatí.
Výchova a výcvik
U šarpeje je nejdůležitější výchova. Na výcvik je totiž příliš neužije. Základy by sice měl zvládat každý pes, ale mnohem důležitější, než zda si umí na povel lehnout, je u šarpeje to, zda se umí chovat ve společnosti ať už psů nebo lidí. Berte šarpeje již od štěněte na co nejvíce míst, seznamte ho s co nejvíce lidmi a psi a vždy se snažte, aby to pro štěně bylo příjemné. Čím víc toho zažije jako štěně, tím vyrovnanější potom v dospělosti bude.
S výcvikem poslušnosti ale také příliš neotálejte a největší důraz klaďte hlavně na přivolání, které je prostě základem všeho. S šarpejem to nebudete mít jednoduché a tak se obrňte trpělivostí a pevnými nervy. Výcvik nikdy příliš nenatahujte a každé správné splnění povelu náležitě odměňte.
Náročnost
První investicí je pořizovací cena štěněte. U šarpeje se pohybuje od 12 000,- do 20 000,-. Nicméně u šarpeje rozhodně nehleďte jen na cenu. Je to plemeno ne příliš zdravé a ukvapená koupě by se vám potom mohla hodně prodražit na veterině.
Ikdyž ale výběru věnujete dostatečnou pozornost, musíte s náklady na veterinu také počítat. Šarpejové jsou prostě na veterině častěji než jiná plemena a to i přes snahu chovatelů jejich zdraví vylepšit. Rozhodně není od věci si svého šarpeje například pojistit.
Jsou také poměrně nároční na krmení a často mohou trpět potravinovými alergiemi, výběru krmiva tedy také věnujte pozornost, nejčastějšími alergeny je lepek a kuřecí maso. Naopak nejsou příliš nároční z hlediska aktivity a sportu. Obyčejné procházky jim ke štěstí stačí a pokud bude zrovna pršet, budete mít nejspíš problém jej vůbec dostat ven.
Historie
Plemeno šarpejů pochází z Číny, kde vzniklo zřejmě křížením plemen čínských psů se psy dogovitými. Psy podobného typu lze spatřit na soškách z roku 206 př. n. l. od té doby si zachoval čistokrevnost, protože byl po staletí chován v izolaci. Podle zápisů klubu „Tradice šarpeje“ pochází psi tohoto plemene z města Dali. Původní využití bylo nejspíše hlídač a bojový pes, dnes se využívá jen jako společník a rodinný pes.
Do roku 1948 byli šarpejové velmi oblíbení hlavně v Číně a Tibetu. Poté se však populace tohoto plemene značně snížila, což byl důsledek vysokých daní za držení psa zavedených po vzniku Čínské lidové republiky. Šarpejové se posléze dostali na pokraj vyhynutí, chovatel Matgo Lo ale dokázal dostat několik psů do Honkongu, kde plemeno obnovil. To bylo později uznáno FCIale i jinými organizacemi. První pes, který se dostal do Ameriky, měl vážné potíže se zrakem a i když se to podařilo vyřešit chirurgickým zákrokem, jeho potomci přenesli tento dědičný defekt dále, takže většina dnešních šarpejů má problémy se zrakem. Do Evropy se dostal až v 80. letech 20. století. A u nás jsou chováni pod klubem exotických plemen psů. (zdroj)
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
Důležité informace
Hmotnost: | 18-28 kg |
Výška v kohoutku: | 44-51 cm |
Požadavky na trénink: | méně než 20 minut denně |
Energie: | nízká |
Délka života: | 9-11 let |
Sklony ke slintání: | nízké |
Sklony k hrabání: | nízké |
Sklony ke štěkání: | nízké |
Sklony k chrápání: | nízké |
Potřeba pozornosti: | střední |
Původní využití: | hlídači a bojoví psi |
Délka srsti: | krátká |
Typ srsti: | rovná a drsná |
Barva srsti: | jakákoliv kromě bílé |
Potřebná péče o srst: | střední |
Typický znak: | přirozeně sklopené uši, kožní záhyby a vrásky |
Kde koupit šarpeje?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro šarpeje dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata šarpejů na prodej.
Chovatelské stanice v Česku
- Best-Pei
- Z Dynastie Chan
- Princess of Moravia
- Antilo Gold Pei
- Gampi-Pei
- Pearl of Chalice
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz