Pro některé lidi se stává jednou z nejvíce frustrujících věcí na výchově štěněte kousání a štípání. Nejprve bychom vás chtěli uklidnit, je to zcela normální chování, že vaše štěně chce kousat a žvýkat vše, co vidí. Bohužel, ostré štěněčí zuby mohou opravdu bolet a k újmě může přijít nejedna cennost.
Štěňátka jsou sice roztomilá, ale v momentě, kdy si pohrávají s vašimi brýlemi na čtení, novými lodičkami či bankovkou (zásadně tou nejvyšší), kterou zrovna vydolovali z vaší kabelky, každý týden kupujete nové vodítko nebo je vaše ruka rudá, plná šrámů, tak nechcete, aby se z kousání vašeho štěněte stal celoživotní zvyk. Důsledným výcvikem a přesměrováním můžete kousání svého štěněte utlumit hned v zárodku.
20 tipů k odstranění nežádoucího chování
- DŮSLEDNOST!: To je nejzásadnější věc ve vašem společném vztahu, ať už se týká čehokoliv. Důsledně reagujte na kousnutí. Pokaždé, když štěně kousne, řekněte rozhodným hlasem „NE!“ či zakřičte bolestí. Pak odejděte a štěně ignorujte. I mezi malými štěňátky funguje, že pokud sourozenec omylem kousne příliš silně, zakřičí. Pokud štěně cení zuby či vyjadřuje jiné nežádoucí chování, je potřeba mu ihned a pokaždé dát zpětnou vazbu, co je přijatelná hra a co ne. Pokud nebudete důslední, jednou kousnutí povolíte a podruhé ne, pes nebude znát své hranice a budete s ním vést celoživotní boj o pozici a jednostranné limity.
- STIMULACE: Není lepšího pomocníka při výcviku jako je vyčerpání energie vašeho psa pomocí dlouhé procházky, aportování nebo nějaké jiné fyzické aktivity, hry či psího sportu. Jeden ze světově uznávaných odborníků na psí výcvik v jednom ze svých pořadů pronesl myšlenku, že u většiny psů, ke kterým si ho majitelé psů zavolali, byla hlavní příčina problému nedostatečné unavení psa.
- BEZPEČNÁ HRA: I hra je forma tréninku a na to byste neměli zapomínat. Nikdy si nehrajte hrubě nebo divoce se štěnětem, které kouše, protože tím ho podporujete a silně utvrzujete v jeho chování ještě více. Nikdy nepoužívejte ruce jako hračky. Také pozorně sledujte děti, jak si společně se psem hrají, aby nedošlo ke zranění ani jedné ze stran. Nedovolte dětem hrát se štěnětem přetahovanou, pokud není přítomen dospělý nebo pokud už štěně plně nechápe pravidla hry a nepředstavuje pro dítě během hry riziko chňapnutí.
- TRUBKA Z PVC: K zabránění kousání vodítka je možné přes něj nasadit dlouhý kus PVC trubky, protože psi většinou neradi koušou příliš tvrdé povrchy (v závislosti na plemeni).
- ŘETĚZ: Velmi účinná metoda pro zabránění kousání vodítka a to i včetně bull plemen je upevnění řetězu/řetízku mezi vodítko a obojek či zakoupení celořetízkové vodítka.
- POSTROJ: Pokud je vodítko připevněno pomocí postroje na zádech, pak je pro psy komplikované na vodítko dosáhnout.
- METODA DVOU VODÍTEK: Použijte dvě vodítka současně. Když pes chytne jedno vodítko, uvolněte ho a nechte ho volně táhnout a použijte vodítko druhé. Tím zabráníte vzniku napětí vodítka, které svádí psy ke kousání.
- HRAČKY: Jednoduše zaměstnejte jeho tlamu něčím jiným než je vodítko. Nechte psa při procházce nosit různé předměty, např. míčky, hračky, klacky, pešky, atd. Nebude mít čas se vodítku dál věnovat.
- PŘETAHOVÁNÍ S LANEM: Odvraťte jeho pozornost od vodítka. Tuto hračku používejte výhradně pro přetahování a po skončení ji odložte, nenechávejte ji psovi dál na hraní. Je to způsob kontrolovaného vybití.
- NÁHUBEK: Mělo by se jednat o dočasnou metodu zvládání a prevence chování. Pes by košík neměl chápat jako trest a je potřeba dbát na správnou velikost, aby psa nikde neřezal či nebyl příliš těžký nebo těsný a mohl v něm dobře dýchat. Pozornost také musíme dát jeho možnosti se napít.
- STRACH: Vyhněte se při výcviku vašeho psa jeho strachu. Vyvarujte se zranění či fyzických trestů nebo vyděšení psa, protože to může vést k jeho následné agresivitě nebo může vytvořit prostor pro další nežádoucí chování, jako je např. úzkost.
- VYSOKÉ VODÍTKO: Držte vodítko rovně, napnuté do výšky, nenechávejte ho svěšené. Pes potom vodítko tolik nevnímá, má ztížené jeho uchopení a méně ho to láká.
- ODMĚNA: Velmi důležitá část výcviku. Většina psů (stejně jako lidé) obecně rádo dostává pochvalu. Pokud jen trochu znáte řeč jejich těla, je snadné vidět, jak je většina pejsků velmi šťastná a celí se rozradostní, pokud ji dostanou. Proto odměňujte dobré chování. Pokud například pes úspěšně zareaguje na vaši žádost, aby upustil hračku, řekněte: „Ano“ nebo „Šikovný“ a můžete také doplnit o pohlazení nebo pomazlení. Slovní odměny dobře fungují, když si hrajete nebo máte plné ruce.
- PAMLSKY: U většiny psů je to nejsilnější platidlo, pokud pochvalu podpoříte ještě navíc jeho oblíbenou dobrůtkou. Plný sáček pamlsků se vám rozhodně vrátí pejskovou snahou o dobré chování. Pejsci s dobrým apetitem dokáží velmi překvapit, co vše jsou ochotni pro pamlsek dokázat. S výběrem pamlsků si dejte záležet, ujistěte se, že nejsou uměle dochucované, chemicky barvené, že mají optimální podíl živin a nejsou v nich nežádoucí látky, které mohou vašemu pejskovi způsobit průjmy, kožní potíže, alergie či jiné problémy. Milovníkům zvířat by také nemělo být lhostejné, jakým způsobem jsou pamlsky, ale i krmivo pro jejich miláčky vyráběno a odkud a z jakého způsobu chovu živočišné suroviny pochází. Věřím, že nikdo nechce dopřát potěšení jednomu zvířeti na úkor trýznivému utrpení jiného zvířete.
- ODPUZUJÍCÍ PROSTŘEDEK: Dalším způsobem, jak můžete odradit pejska od kousání vašich rukou či věcí je použití odpuzujícího prostředku. Většinou se prodávají ve sprejích či kapkách. Nastříkejte prostředek na místa, které nechcete, aby štěně kousalo, případně můžete vyzkoušet nastříkat na své tělo a oblečení, do kterých se štěně rádo pouští, těsně před hraním. Když vás štěně začne kousat, přestaňte se hýbat a počkejte, až na odstrašující prostředek zareaguje. Jakmile štěně přestane kousat, pochvalte ho a pokračujte ve hře. Nezapomeňte si po použití pořádně umýt ruce, abyste prostředek odstranili.
- ROZPRAŠOVAČ S VODOU: Pokud je kousání mimořádně silné nebo vytrvalé, můžete podpořit důrazné „NE“ stříknutím vody štěněti do obličeje, abyste přerušili jeho chování. Dbejte na to, aby byla tryska nastavena na stříkání, nikoliv na proud. Chcete štěně pouze vylekat, ne mu ublížit. Uvědomte si, že si štěně bude stříkající vodu spojovat s vámi, což by mohlo způsobit, že se před vámi bude mít jindy na pozoru. Rozprašovač nepoužívejte k vyhrožování a nevyvolávejte pomocí něj strach. Také dbejte na to, abyste nevytvořili situaci, kdy se štěně bude chovat dobře, jen když budete mít rozprašovač v ruce. Tuto metodu používejte jen v závažných případech, u některých psů může vyvolat i strach ze stříkající vody.
- ŠTĚNĚCÍ ZÓNA: Pokud žádná z metod nezabere a vaše štěně nepřestane kousat, i když se ho pokusíte přerušit, je čas ho na chvíli usadit v jeho štěněčí zóně. Klidně štěně zvedněte, dávejte u toho pozor na svůj obličej, a umístěte jej do jeho kotce či ohrádky. Dejte mu něco vhodného na žvýkání nebo zkontrolujte, zda je čas na jídlo a následný odpočinek. Toto by mělo trvat jen určitý časový limit. Nechceme, aby chápali kotec jako trest, a proto je důležité dát jim v kotci vhodnou aktivitu. Pokud je na několik minut umístíte do jeho zóny, zabráníte dalšímu kousání a dáte jim jasně najevo, že když vás koušou, tak odejdete.
- ŘEČ PSÍHO TĚLA: Naučte se znát řeč psího těla, abyste mohli nejenom včas rozpoznat, že se štěně začíná rozdovádět a vy můžete zareagovat vhodným odpoutáním pozornosti a nenechat ho dojít až do stavu, kdy začne kousat, ale také abyste poznali, pokud je něco v nepořádku. Věnujte pozornost poloze uší, napětí těla a obličeje, tvaru očí a poloze ocasu, to vše sděluje emocionální stav vašeho štěněte.
- ODBORNÁ POMOC: Pokud nic z toho nezabralo a vy máte pocit, že si stále nevíte rady, tak nezoufejte. Existuje mnoho odborníků, věnujících se základnímu výcviku, problematickému chování, specializací na určitá psí plemena a jejich specifické nároky, psí sporty či pracovní výcvik. Poohlédněte se ve vašem regionu, poptejte se ostatních majitelů na doporučení a také projděte reference a jistě tu pravou odbornou pomoc pro vás najdete. Můžete zvolit hromadné lekce nebo individuální formu výcviku, příp. alespoň online poradenství.
- AGRESIVITA: Pokud hravé a zvídavé okusování přejde v agresivní kousání či zastrašování je opravdu nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. Agresivita je často zakořeněna ve strachu a štěně reaguje defenzivně na určité věci, které jej děsí. Obvykle jsou uši sklopené k hlavě, zastrčený ocas mezi nohama, vyceněné zuby a vyvalené oči, kdy můžete vidět bělmo. Spolu se strachem může agrese souviset s bolestí nebo jinou lékařskou příčinou. Prvním krokem při řešení agresivního chování je návštěva veterináře k vyloučení zdravotních problémů. Pokud je po zdravotní stránce vše v pořádku, měla by další návštěva vést k odborníkovi na psí chování.
Pořízením pejska z něj děláte na vás plně závislým. Je vaší odpovědností podporovat ho, aby se stalo šťastným, zdravým a dobře přizpůsobeným členem rodiny a nevzdávat to při prvním nezdaru. Stejně jako s vaším dítětem.
Často kladené otázky:
❓Měli byste štěně tahat za obojek?
Tahání štěněte za obojek může nejen zranit jeho krk a vykloubit kolena a lokty, které jsou ještě gumové (a s ještě neuzavřenými růstovými ploténkami), ale také v něm vyvolat velmi negativní a nešťastnou asociaci s vámi, vodítkem a chozením na procházky. (Zdroj)
❓Je normální, že psi koušou své majitele?
Kousavé chování téměř vždy svědčí o stresorech, které na vašeho psa působí, což znamená, že toto chování by nikdy nemělo být podporováno. Kousání založené na bolesti je neuvěřitelně běžné u všech plemen. Pokud byl váš pes zraněn a vy ošetřujete jeho zranění, je zcela běžné, že kouše. (Zdroj)
❓Proč na mě můj pes začal štěkat?
Důvodů, proč se pes může chovat agresivně vůči členům rodiny, je více. Mezi nejčastější příčiny patří konfliktní agrese, agrese založená na strachu, obranná agrese, agrese související se statusem, majetnická agrese, agrese při hlídání potravy a přesměrovaná agrese. (Zdroj)
❓Je postroj lepší než obojek?
Postroje bývají bezpečnější. Postroje obecně lépe zabraňují nehodám, protože se bezpečněji upevňují kolem těla psa. Zatímco z obojku může pes snadno vyklouznout a potenciálně vběhnout do silnice nebo na cizí zahradu, postroje poskytují mnohem větší jistotu a bezpečí. Na druhou stranu postroje slouží k tahání a je obtížnější na nich odnaučit psa nežádoucímu táhnutí na vodítku. Existují i tzv. “protitáhnoucí postroje“, které při rychlé chůzi přitahují nohy zpět k tělu a nedovolují psovi udělat dlouhý a prudký krok.
Videa
Použité zdroje:
- https://www.academyfordogtrainers.com/blog/ouch-acquired-bite-inhibition-and-puppies/
- https://www.pawsinhand.co.uk/blog/dog-bite-inhibition
- https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/common-dog-behavior-issues/mouthing-nipping-and-biting-puppies