20 důvodů, proč si (ne)pořizovat axolotla mexického [tipy pro chov]

Kdo nebo co je vlastně axolotl mexický? Někteří z nás určitě o tomto obojživelníkovi neslyšeli. V Česku mu také říkáme vodní dráček, chodící mlok nebo tygří mlok. Jeho jméno však pochází z aztéčtiny a znamená „vodní pes“. Pochází z jezer Lago de Chalco a Lago de Xochimilco v Mexiku a v zajetí se dokáže dožít až 20 let! Tento druh mloka dorůstá až 30 cm. Má jemnou slizkou kůži a širokou hlavu s malýma očima a velkou tlamou. Řekneme si proč si tak zajímavého tvora (ne)pořídit a jak ho vlastně chovat. 

Pokud sháníte do vašeho akvária nějaké netradiční zvířátko, rozhodně nepřehlédněte axolotla mexického! Jedná se o zajímavého, roztomilého tvora se širokou hlavou, malýma očima a velkou tlamou.

DESET důvodů, proč si pořídit axolotla mexického

  • Jsou to roztomilí obojživelníci, kteří si vás dokážou získat díky jejich obrovskému úsměvu. Mají několik barevných variant, ze kterých si můžete vybírat. Existuje i druh GFP, který má upravenou DNA a svítí (má zelený fluorescenční protein).
  • Nemusíte kupovat žádný ohřívač vody. Axolotlové milují studenou vodu (16 – 21℃). Proto je vhodné mít umístěné akvárium na chladném místě. 
  • Jsou to zvířata, která sežerou v podstatě naprosto vše. Nejsou nároční na stravu a můžete je klidně krmit z ruky. I Když vás kousnou, vůbec se vám nic nestane. 
  • Nepotřebují velké akvárium, takže vám nezaberou moc místa v domě či bytě. Samozřejmě platí pravidlo, že čím větší akvárium, tím méně jej musíte čistit protože se tak rychle nezašpiní. 
  • Žijí opravdu dlouho! Při správné péči dokáží žít až 20 let. Mají skvělé regenerační schopnosti a nejsou náchylní na nemoci. 
  • Jsou to klidní a mírumilovní tvorové. Nemusíte se bát, že vám ublíží. 
  • Nejsou vůbec nároční na péči. Axolotl je o dost více čistčí tvor, než jakýkoliv druh ryby chovaný v akváriích. 
  • Axolotlové ani jejich ubikace vůbec nesmrdí. Pokud vám vadí smrad od hlodavců, psů nebo koček, tak je pro vás axolotl to pravé zvíře!
  • Nemusíte se bát jet na dovolenou a nechat axolotla samotného doma. Dokáže vydržet delší dobu bez jídla. 
  • Náklady na pořízení tohoto domácího mazlíčka jsou velmi nízké. Samotný axolotl stojí několik desítek nebo stovek korun. 

DESET důvodů, proč si nepořídit axolotla mexického

  • Je velmi důležité dodržovat správnou teplotu vody v akváriu. Pokud nemáte žádné chladné místo pro axolotla, musíte mu pořídit ochlazovač vody a nebo ho dát např. do sklepa. Ve sklepě ho však nebudete mít na očích a takový chov určitě nikdo nechce. 
  • Jsou to masožravci, které musíte krmit rybičkami, nítěnkami, larvami nebo žížaly. Nemůžete jim nasypat krmení do misky jako třeba psovi nebo kočce. Krmí se pomocí pinzety nebo rukou. Pro některé je to určitě důvod proč si takového mazlíčka nepořídit. 
  • Jsou citliví na čistotu vody! Musíte jim do akvária pořídit filtr. Vyhovuje jim tvrdá voda s hodnotou pH 7 a více.
  • Nemůžete ho chovat v akvárium s rybami. Axolotl je masožravec a s velkou pravděpodobností by vám všechny rybičky sežral nebo by na axolotla útočili.
  • Můžete ho chovat samotného, ale je vhodné je chovat ve skupinách nebo v páru. V tomto případě samozřejmě musíte zvětšit velikost akvária a zvýšit krmnou dávku. 
  • Jsou velmi citliví na hluk a stres, proto bychom je měli chovat na tichém místě. Vadí jim i kouření v místnosti.
  • Bohužel se s ním nemůžete mazlit jako s jinými domácími mazlíčky. Axolotl je vodní tvor a na suchu nevydrží moc dlouho. Lepší jej vůbec nevytahovat, pouze krmit a pozorovat ho. 
  • Jejich těla tvoří spíše chrupavka než kosti. Jsou proto velmi křehcí a nemělo by se s nimi moc manipulovat.
  • Ve svém akváriu hodně rychle vše zničí. Je proto vhodné rostliny v jeho akváriu pořádně upevnit nebo je vyhrabají. Musíme dát pozor i na správnou podestýlku, rozhodně nejsou vhodné malé kamínky, které by mohl spolknout. 
  • Velmi rádi se schovávají pod různé věci nebo zalézají do různých dír. V tom případě axolotla nemusíte tak často ve svém akváriu spatřit.

Shrnutí

Chov axolotla mexického není náročný, hodí se pro lidi kteří nemají na domácího mazlíčka moc času a zároveň jim nevadí, že je to tvor hlavně na pozorování v akváriu. Pokud jste se i přes všechna pro a proti rozhodli axolotla chovat, tak pokračujte ve čtení dál. Řekneme si, jak správně se o takového obojživelníka starat a co vše budete potřebovat.

Obrázky axolotla mexického

11 tipů pro chov axolotla mexického

  1. Axolotla mexického chovejte v akváriu o velikosti minimálně 50 l, záleží vždy na velikosti daného jedince.
  2. Vzhledem k tomu, v jakém prostředí se axolotl přirozeně vyskytuje, je důležité, aby bylo akvárium umístěno v chladné místnosti mimo přímé sluneční světlo.
  3. Zajistěte, aby v nádrži bylo dostatečné množství úkrytů a hrubolistých rostlin s pevnými kořeny.
  4. Do akvária nezapomeňte umístit filtraci. Ujistěte se, aby nebyla příliš rychlá a nevytvářela příliš silné proudy. To by mohlo totiž axolotla stresovat.
  5. Starší axolotlové mají tendence lovit ty mladší. Pokud se rozhodnete pro chov více axolotlů, chraňte mladší jedince tak, že je oddělíte od těch starších.
  6. Axolotla krmte pinzetou a volte vhodnou potravu. Je to masožravec, takže si pochutná na rybičkách, nitěnkách, plžích, švábech nebo žížalách. Zároveň se nemusíte bát případného kousnutí, nic se vám nestane.
  7. Mladé jedince krmte denně, dospělé stačí krmit 1-2x týdně. Nemusíte se ani stresovat tím, že bude axolotl delší dobu sám doma. Dokáže totiž vydržet bez jídla delší dobu, i několik dní.
  8. Vodu pravidelně vyměňujte. Ideálně jednou týdně odstraňte z akvária 50 – 60 % vody, kterou vyměňte za čerstvou vodu. Pokud máte zavedený filtrační systém, tak se nemusíte bát, že by byla voda z kohoutku nějak nebezpečná.
  9. Vyhněte se chovu s akvarijními rybami i jinými druhy zvířat, mohly by se totiž lehce stát jeho potravou.
  10. Dejte dobrý pozor, aby teplota vody neklesla pod 12 °C. Mohlo by totiž dojít k tomu, že se mu zpomalí metabolismus a nebude chtít přijímat potravu.
  11. Pokud si nejste jisti, jak axolotla chovat, určitě se nebojte poradit s nějakým odborníkem. Skvěle vám poradí například ve zverimexu nebo v prodejnách akvaristiky.

Základní informace

  • Český název: Axolotl mexický
  • Latinský název: Ambystoma mexicanum
  • Čeleď: Ambystomatidae (Axolotlovití)
  • Původ: Lago de Chalco a Lago de Xochimilco v Mexiku
  • Maximální velikost: 25 – 35 cm
  • Vhodná teplota: 14 – 20 °C
  • Potrava: Masitá
  • Doporučené pH: 6 – 8 
  • Doporučená tvrdost vody: 5 – 20 °dGH

Charakteristika

Druh mloka, který žije v mělkých sladkovodních jezerech, která vysychají. V přírodě se vyskytují v tmavých barvách, v akváriu se chovají spíš albíni. Někdy se těmto jedincům říká vodní dráček, vodní pes. 

Na předních končetinách mají 4 prsty, na zadních jich mají pět. Dospělý jedinec nemá na hřbetě kožní lem a po metamorfóze se vytratí i žábry. Zajímavé je, že dokáží obnovovat ztracené části jejich těla. Dožívají se i 20 let. 

Pro axolotly je vhodný jemný měkký písek nebo štěrk s větší zrnitostí. Potřebují minimálně 50ti litrové akvárium. Teploty nad 24°C vedou k náchylnosti na nemoci. 

Pohlavní dimorfismus 

Samci mají nápadně zduřelou kloaku, která jim pomáhá při rozmnožování. 

Rozmnožování 

V zimě musíme snížit teplotu na 12°C. Po oplození samice na dno nebo na listy rostlinek nalepí vajíčka, může jich být 70 – 800 kusů. Asi po dvou týdnech se z vajíček vylíhnou larvy a za rok dorostou do velikosti kolem 20 cm. Tyto larvy je potřeba často krmit, ideálně denně.

Kde koupit axolotla?

Axolotla lze koupit v některých zverimexech, kde se nejčastěji setkáte s bílou formou, která je nejběžnější. Případně si jej můžete pořídit od zkušeného chovatele, který vám dá důležité rady, jak o něj pečovat. Na internetu najdete mnoho inzerátů s prodejem axolotla. Klasické zbarvení se pohybují cenově kolem 100-500 kč. Čím je axolotl starší, tím je cena vyšší. 

Ubikace 

Axolotli se chovají v akváriu. Pro jednoho axolotla musí být akvárium alespoň 50-80l velké. Na dno akvária je vhodné umístit štěrk nebo písek s větší zrnitostí a velké kameny, které nemůže spolknout nebo se o ně zranit. Vhodná výška vody je kolem 30 – 40 cm, minimální však 15 cm. Do akvária můžete přidat i nějaké hrubolisté rostliny s pevnými kořeny. Nachystáme mu i místa, kde se může ukrývat např. trubky a květináče. Mělo by být umístěné ve stínu a v klidném prostředí. Nesmí být intenzivně osvětleno nebo na přímém slunci. Ideální teplota vody je 16-21 stupňů. Nutný je pořídit do akvária filtr na vodu. Ten je třeba pořídit velice silný, jelikož masitá strava rychle znečišťuje vodu. Týdně by se u dospělých mělo vyměnit nejméně 20 % vody. Při teplotách pod 10ºC se axolotlovi zpomaluje metabolismus a začne přijímat méně potravy, protože pomalu tráví. Axolotlové mohou být chováni i ve venkovních nádržích. Venkovní nádrž musí být ve stínu a hlavně chráněna proti predátorům.

Krmení

Je to masožravé zvíře, které velmi žravé a má rádo různé červíky, žížaly, drobné rybky, larvy pakomárů nebo patentky. Maso z teplokrevných živočichů pro něj není vhodné, protože obsahuje tuk, který není axolotl schopný strávit. Má zakrnělé zuby, proto stravu polyká celou. Krmit by se měl pinzetou nebo z ruky, aby měl chovatel přehled o tom, kolik toho snědl. Pokud chcete axolotla krmit z ruky, měli byste si je pořádně umýt, než je strčíte do akvária. Dospělé jedince stačí krmit 1x-2x týdně. Malé larvy se musí krmit 1x-2x denně. 

Rozmnožování

Pohlavní zralost u samečků nastává od 18. měsíce stáří. U samiček pohlavní zralost nastává o něco později, kolem druhého věku života. U světlých jedinců ji poznáme podle tmavých prstů na končetinách. Axolotlové se rozmnožují hlavně v zimě. Je potřeba vždy snížit teplotu na 12 ℃. Sameček začne vypouštět spermatofor, což je jakési pouzdro, ve kterém jsou umístěny spermie. Samička jej nasaje a po vnitřním oplodnění začne klást vajíčka na rostliny nebo dno akvária. Samci jsou útlejší, ale větší, s delším ocasem. V období páření mají samci výrazně zduřelou kloaku, kde dozrává spermatofor. Kladení vajíček trvá cca 2 dny a samička může naklást desítky až stovky vajíček (vyjímečně i tisíce). Přibližně po dvou až třech týdnech se začnou líhnout malé larvičky, které měří přibližně 12 mm a musí se velmi často krmit. Postupně jim začnou růst přední nožky, později zadní. Rychle rostou a ve věku jednoho roku už měří cca 20 cm. Nejlepším řešením je pro ně tvrdá voda. V měkké vodě raná stádia více trpí infekcemi. Je vhodné odchovávat mláďata zvlášť od ostatních axolotlů. Dospělí jedinci jsou velmi žraví a mohli by larvy sníst. 

Zajímavosti

Axolotl je v některých věcech opravdu velmi zajímavý. Celý život setrvávají v larválním stádiu a jako jediný živočich na zemi se jako larva i rozmnožuje. Tato nedospělost je způsobena chybějící genem. Pokud bychom axolotlovi uměle dodali hormon ze štítné žlázy, bude pokračovat jeho dospívání a postupně mu zakrní žábra.Stane se tak z něj suchozemský živočich dýchající vzdušný kyslík. 

Má silnou schopnost regenerace. Pokud přijde o část svého těla (končetina, kus žaber nebo orgánu) do pár týdnů mu doroste zpět. Proto se často chová ve výzkumech tkáňové regenerace, srdečních poruch a embryí. Mladí jedinci se velmi často napadají a není výjimkou, že můžou přijít o své končetiny (které jim však dorostou).

Název Axolotl se váže k aztéckému bohu Xolotlovi, který byl zobrazován jako člověk s psí hlavou. Byl považován za boha dvojčat a lidí tělesně postižených. Podle báje tento bůh zabil jiné bohy, uprchnul do vyhnanství a nakonec se změnil v axolotla.
Ve volné přírodě je kriticky ohroženým druhem. V jezerech, v kterých se hodně vyskytoval ho nelze často spatřit. Jedno jezero je skoro vysušené a druhé je velmi znečištěné. V roce 2006 bylo ve volné přírodě pouze kolem 100 kusů axolotlů. Současná oblast výskytu je menší než 10 km2. Ke snižování počtu přispívají i rybáři, kteří loví axolotly jako konzumní živočichy. Používají se také v lidovém léčitelství na výrobu sirupu při léčbě onemocnění dýchacích cest a na polévku pro zvýšení imunity. Hlavními původními predátory axolotlů jsou vodní ptáci (volavky a podobně).

Často kladené dotazy

❓Proč axolotl mexický netoleruje jasné světlo?

Axolotl mexický se ve volné přírodě nachází na dně hlubokých jezer. Z toho důvodu nemůže být vystaven jasnému světlu a je potřeba zařídit, aby v akváriu, kde pobývá, byly adekvátní úkryty a hrubolisté rostliny s pevnými kořeny, čímž se vytvoří stín a tlumené světlo.

❓Proč by neměl být v akváriu hrubý štěrk?

Úskalí hrubého štěrku spočívá v tom, že ho axolotl může během jeho silné reakce na krmení omylem spolknout spolu s kořistí. Proto je daleko vhodnější zvolit jemný měkký písek nebo štěrk se zrnitostí větší než je jeho tlama, a předejít tak potencionálnímu nebezpečí. 

❓Proč má kvalita vody tak velký vliv na zdraví axolotla mexického?

Obojživelníci jsou obecně velmi citliví na znečišťující látky ve vodě. Pokud je voda, ve kterém se axolotl mexický nachází, znečištěná, může to způsobit poškození jeho kůže a také následnou absorpci znečišťujících látek kůží do jeho organismu. Proto je důležité vodu pravidelně vyměňovat a zajistit, aby byly tyto škodlivé látky, například chlorid nebo kovy, odfiltrovány přes filtr.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (103 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu