Skalára amazonská: 11 tipů pro chov – charakteristika

Skalára amazonská je nádherná hejnová rybička, která může být lekavá. Má ráda různorodou potravu a pokud jí nebude dopřána, tak po čase přestane stejnou potravu přijímat.

11 tipů pro chov skaláry amazonské

  1. Skaláry jsou hejnové rybičky, které potřebují spoustu prostoru v nádrži, proto je lepší chovat pouze jeden pár.
  2. Jedná se o všežravé rybičky, kterým uděláte radost živou potravou, ale i vločkovými granulemi.
  3. Jeden pár skalár by měl mít nádrž o alespoň 150 litrech, ideální je však dvojnásobek.
  4. V době tření skalára amazonská bývá agresivní a teritoriální, často útočí na jiné druhy rybek, pokud v nádrži jsou.
  5. Jestliže bude v nádrži nízká teplota, pak mohou skaláry trpět na nemoci. Pro uzdravení postačí  v akváriu zvýšit teplotu.
  6. Skaláry amazonské jsou poměrně citlivé a lekavé rybky, proto je nutné s nimi manipulovat vždy s citem.
  7. Nezapomínejte na výšku nádrže, která by měla být alespoň 50 cm. Skaláry jsou poměrně vysoké rybičky.
  8. Pokud se budete o rybičky správně starat a nepřehánět to v nádrži s obsahem chemikálií, pak se může skalára dožít až 10 let.
  9. Rozdíl mezi samičkou a samečkem je těžko rozeznatelný, ale během tření samičku poznáte podle tvaru papily, kterou má delší a silnější než sameček.
  10. Mladé rybičky je nutné dostatečně krmit, jinak si mohou začít okusovat ploutve.
  11. Potěr je lepší od rodičů oddělit, jinak by jej mohli sežrat.

Základní informace

  • Český název: Skalára amazonská
  • Latinský název: Pterophyllum scalare
  • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
  • Původ: Povodí Amazonky, Brazílie
  • Maximální velikost: délka 10-15 cm, výška až 20 cm
  • Vhodná teplota: 24-28°C
  • Potrava: všežravec, nejraději má rozmanitou živou potravu
  • Doporučené PH: 6-8
  • Doporučená tvrdost vody: 5 – 15° dGH
  • Agresivita: klidná a společenská, ale plachá rybička

Charakteristika

Tělo skaláry amazonské je velmi vysoké a ze stran zploštělé. Hlava a hřbet jsou černavě hnědožluté, boky stříbřité s 5 – 7 příčnými černými pruhy. Hřbetní a řitní ploutve jsou hodně protažené. Je poměrně náchylná k různým onemocněním, především parazitárním. Při teplotách pod 20°C mají sklon k zaplísnění. Vyžadují vysokou nádrž, doporučuje se minimálně 50 cm, dobře zarostlou úzkolistými rostlinami. Existuje více barevných forem skalár: mramorová, kouřová, černá, koi, stříbrná, zlatá, a jiné. Tak jako všechny druhy skalár je i tento druh citlivý na chemikálie. Proto v případě léčení raději volíme zvýšení teploty, klidně i na 30 až 32 stupňů, případně přidáme jednu polévkovou lžíci soli na 50 litrů vody v akváriu. Skalára je dlouhověká rybka, v době tření je vysoce agresivní. V té době vytvoří teritorium, z kterého odhání všechny ostatní rybky. Skalára je jednou z nejčastěji chovaných rybek, bohužel, velmi často v nevhodných podmínkách.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví je těžko rozeznatelné. Jen v době tření lze samičku poznat podle vystrčeného kladélka, které má ve vysunutém stavu tvar lichoběžníku, pohlavní papila samečka je víc do špičky. Dospělý sameček má výrazný hrbol na začátku hlavy (není vždy pravidlem). Také se stává, že se dvě samičky chovají jako pár – jedna klade jikry a druhá plave hned za ní, napodobuje samce a klade jikry. Začátečník to snadno přehlédne a diví se, že jikry jsou neplodné. Není také ojedinělé, že se s jednou samičkou vytřou dva samečci.

Rozmnožování

Pro odchov je vhodné ryby přelovit do samostatné nádrže s teplotou 26 – 30°C (případně teplotu z 26°C po přelovení ryb o dva či tři stupně postupně zvyšovat – ryby se pak rychleji vytřou). Samička klade jikry na vyhlédnutý široký list, svislou plochu či vytírací kužel šňůrkovitě za sebou, sameček hned za ní jikry oplozuje. Jikry jsou velké, šedohnědé a bývá jich až tisíc kusů. Rodiče jikry ovívají prsními ploutvemi. Špatné (bílé) jikry rybky vybírají a odstraňují. Po nakladení se rodiče mohou odebrat – pak je ale potřeba dobré provzdušňování, nebo se mohou ponechat v nádrži až do rozplavání potěru, popřípadě do dalšího vytírání dospělých ryb (poté totiž mohou své dřívější potomstvo považovat za nepřátele). Za 24 až 48 hodin se líhne potěr, šestý den se rozplave a přijímá drobnou živou potravu. V době dospělosti a při dobrých podmínkách chovu se tření může opakovat každé 3 až 4 týdny. Rozplavaný potěr vyžaduje velmi dobrou péči a stálý přísun krmiva, aby se v dospělosti plně vyvinul a dorostl.

Často kladené dotazy

❓Kolik skalár amazonských by se mělo chovat pohromadě?

Ve společné nádrži o objemu 100 litrů chovejte maximálně čtyři dospělé skaláry s dalšími druhy. Ve 200 litrové nádrži začněte s pěti nebo šesti mladými skalárami a buďte připraveni některé z nich v budoucnu odstranit, pokud budou příliš teritoriální (Zdroj).

❓Je péče o skaláry obtížná?

Skaláry jsou vhodnou rybou pro domácí akvárium. Jakmile jim vytvoříte vhodné prostředí, je péče o ně poměrně snadná. Musíte se ujistit, že je v nádrži správná teplota a úroveň pH. Poté je třeba je krmit zdravou stravou a nádrž pravidelně čistit (Zdroj).

❓Potřebují skaláry amazonské hodně rostlin?

Mohou žít a růst i bez živých rostlin, ale velice rády si užívají všech výhod, které jim živé rostliny nabízejí. Klidně jim tedy pořiďte hodně rostlin (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu