Cichlida papouščí je malá rybka s velkou chutí k jídlu. Ráda hrabe v písku, je aktivnější v noci a kvůli náročnějším požadavkům je vhodná spíše pro pokročilejší chovatele.
11 tipů pro chov cichlidy papouščí
- Cichlida papouščí je mírumilovná ryba, která se dobře uplatní ve společných nádržích. Jsou oblíbené, protože jsou krásné a dokáží rozpoznat akvaristy a reagovat na ně.
- Tato rybka byla uměle vyšlechtěná a není vhodná pro chovatele, kteří s chovem rybek teprve začínají.
- Rozdíl mezi pohlavím rybek je velmi těžké rozeznat, existuje několik rozdílných parametrů, které však nemusí platit vždy.
- Cichlida papouščí potřebuje akvárium o objemu alespoň 200 litrů, ideálně ještě více.
- Rodiče se o jikry starají, není třeba je dávat do jiné nádrže nebo odlovit rodiče.
- Bohužel se u cichlid papouščích vyskytují genetické deformace vzniklé hybridním křížením. Zánártní ploutve této ryby jsou v porovnání s hlavou obrovské.
- Cichlidy jsou náchylné k onemocnění. Mezi příznaky, díky kterým je můžete včas rozpoznat jsou: Zvýšená produkce hlenu, blednutí barev, letargie, ztráta chuti k jídlu.
- Cichlida papouščí v noci spí, hledá potravu v substrátu, přes den se ráda schovává v jeskyních a plave uprostřed nádrže, proto jí obojí do akvária umístěte.
- Tyto rybičky jsou všežravci. Jsou hodně žravé a s chutí si dají maso i vločkové krmivo.
- Pokud se vaše rybičky bez potíží třou, ale rybičky se nerodí, nedivte se. Narození rybiček je totiž vzácné, jelikož většina samečků je neplodných.
- Samečci spolu v době tření bojují a mohou se jevit mírně agresivní. Mimo tření jsou to mírumilovné rybky.
Základní informace
- Český název: Cichlida papouščí
- Latinský název: Cichlasoma sp. red parrot
- Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
- Původ: Asie
- Maximální velikost: 30 cm
- Vhodná teplota: 23-28 °C
- Potrava: Všežravec
- Doporučené PH: 6,5-7
- Doporučená tvrdost vody: 2-10 °dGH
- Agresivita: teritoriální ryba
Charakteristika
Cichlidka papouščí je opravdu živá a velmi žravá ryba – žere velmi často, všechno od masa, vloček nebo granulí až po mražené zelené krmivo. Má zavalité tělo s deformovanou páteří, což vytváří dojem papouščího zobáku. Tato deformita se projevuje i na tvaru hlavy a často se stává, že rybka nemůže zavřít tlamku. Ráda se zdržuje u dna, kde vybírá rostliny a proto je nutné mít v akváriu pouze odolné a pevné rostliny. Pro svou nemotornost se může stát, že se včas nedostane k potravě, a proto je vhodnější je dokrmovat i mimo dobu krmení. Tento druh vznikl křížením Kančíka příčnopruhého a Kančíka citronového.
Pohlavní dimorfismus
Pohlaví není téměř možné rozeznat. Samci mají často hřbetní a ocasní ploutve špičaté, samice oblé, ale není tomu tak vždy.
Rozmnožování
Rozmnožují se jikrami, o které se starají oba rodiče stejně. Také o potomstvo se starají oba. Potěr je po rozplavání schopen přijímat nasekanou klasickou potravu i niťovky.
Často kladené dotazy
❓Kolik cichlid papouščích mohu chovat společně?
Můžete chovat jednu, tři nebo i šest cichlid papouščích, ale je potřeba tomu přizpůsobit i velikost nádrže (Zdroj).
❓Jsou cichlidy papouščí agresivní?
Někdy se skutečně mohou chovat agresivně. Většinou k tomu však dochází pouze v blízkosti jiných agresivních ryb. Pokud tyto ryby chováte v přeplněné nádrži, mají tendenci být také trochu teritoriálnější (Zdroj).
❓Proč se moje cichlida papouščí stále schovává?
Velmi malým rybkám mohou být nepříjemné silné proudy z nového filtru a mohou se začít schovávat, aby se vyhnuly znervózňujícím pohybům vody. Úprava proudů může těmto rybám pomoci cítit se pohodlněji, aby mohly znovu prozkoumat celou nádrž (Zdroj).