10 tipů, jak se zbavit myší jednou pro vždy

Myši se stěhují do lidských obydlí, kde hledají potravu, teplo nebo úkryt. Rychle se množí a mohou šířit nemoci. Často způsobují škody tím, že okusují dráty, knihy a hračky nebo se dostávají do skříní a kazí potraviny tím, že okusují skladovací sáčky a dokonce i plastové nádoby. Kromě toho zanechávají stopy moči a výkalů, které obsahují bakterie a viry. Podívejte se na 10 tipů, jak se zbavit myší jednou provždy.

1) Používejte esenciální oleje

Zdá se, že silná vůně mátového a hřebíčkového oleje myši doslova odpuzuje. Napusťte těmito esenciálními oleji vatové tampony a umístěte je na místa, která přitahují myši, jako jsou zásuvky, skříně a vchody do domu. Ačkoli samotná vůně nebude stačit k tomu, abyste se myší zcela zbavili, může fungovat ve spojení s dalšími metodami.

2) Nastražte humánní pasti

Humánní pasti udržují myši při životě, abyste je mohli vypustit – pořádně daleko od svého domova. Umístěte pasti na místa v domě, která myši nejčastěji navštěvují, a každé ráno je zkontrolujte. Myši obvykle vycházejí ven a hledají potravu v noci. Příkladem chutných pamlsků, které přilákají myši, je arašídové máslo, sýr a popcorn s máslem. Ujistěte se, že všechny chycené myši vypustíte alespoň kilometr od domu, a pokud možno ne v obydlené oblasti. Myší se přímo nedotýkejte, abyste se vyhnuli případným nemocem, které by mohly přenášet.

3) Vyzkoušejte roztok s pálivou paprikou

Jedovaté návnady se mohou zdát jako snadné řešení, ale mohou být také riskantní. Jed může způsobit onemocnění domácích zvířat a dětí ve vaší domácnosti, proto je bezpečnější zůstat u nejedovatých návnad a přípravků. Vyzkoušejte koncentrovaný roztok pálivé papriky. Nastříkejte ho na místa mimo dosah dětí a domácích zvířat, ale tam, kde se myši často vyskytují, například pod sporákem nebo za skříňkami.

4) Zaplňte prostory ocelovou vlnou

Ocelovou vlnou zabalte těsné prostory, do kterých se myši rády vkrádají. Ocelovou vlnu je nemožné a nepříjemné rozkousat a vytvoří přirozený odstrašující prostředek pro tyto malé potvory.

5) Zbavte se materiálů, ve kterých myši rády hnízdí

Zajistěte, aby myši nenašly měkké materiály k hnízdění, a uložte všechny látky, koberce a přikrývky do odolných plastových úložných boxů. Nezapomeňte, že myši k vytvoření hnízda rozkousají také lepenku, papír nebo lehký plast, takže je rozumné rychle zlikvidovat recyklovaný odpad z vaší domácnosti. Kromě toho věnujte určitou pozornost vnějšímu okolí svého domu. Odstraňte listí a větve stromů do vzdálenosti alespoň jednoho metru od základů domu a udržujte vnitřní i vnější prostory domu uklizené a bez odpadků.

6) Pořiďte si kočku

Kočky jsou jedním z nejúčinnějších plašičů myší. Pokud si můžete pořídit kočku, která vám pomůže snížit počet myší, udělejte to. Pokud žijete v místě, kde kočky nejsou povoleny, najděte si přítele, který kočku má, a ke vchodům do domu umístěte vaničky s použitým kočkolitem. Myši mohou opustit prostory, když ucítí kočičí moč. Případně zajděte do obchodu a kupte si čistý čpavek. Čpavek páchne jako moč predátora a myši odradí. Na místech, která myši rády navštěvují, nechte čpavkem napuštěné vatové kuličky.

7) Pravidelně dodržujte správnou hygienu

Tato taktika vás sice myší nezbaví, ale pomůže vám zabránit dalšímu vnikání myší jak nyní, tak v budoucnu. Nezapomeňte, že myši mohou přežít s pouhými 3 až 4 gramy potravy denně. Proto byste měli z podlahy pilně odstraňovat veškeré zbytky jídla. Vždy se ujistěte, že jste vysáli například drobky nebo jiné rozsypané věci. Je třeba také otřít pulty, odstranit zbytky a zabránit jakémukoli snadnému přístupu ke zdrojům potravy. Mezi další správné kuchyňské návyky patří ukládání potravin do vzduchotěsných nádob nebo kontejnerů a zároveň zajištění bezpečného ukládání odpadků do odpadkových košů s uzavřeným víkem. Pokud necháváte plastové pytle na odpadky, které mohou myši prokousat svými zuby, koledujete si o potíže.

8) Myslete i na vnější část domu

V tomto blogu jsme zatím vysvětlili metody, které můžete použít uvnitř domu, ale nezapomínejte ani na vnější prostředí. Nezapomeňte, že myši začaly žít venku ještě předtím, než se dostaly do vašeho domu. Proto byste měli eliminovat potenciální místa pro hnízdění v okolí základů. Mezi ně patří plevel a nory a další odpadky. Jednou z věcí, kterou můžete udělat pro úpravu exteriéru svého domu, je obložení základů pásem těžkého štěrku. To pomůže vyčistit místa, kde myši často hnízdí, než bez námahy proniknou do mezer ve vašich základech. Jinde můžete odstranit krmítka pro ptáky a pravidelně stříhat ovocné stromy a rostliny, abyste odstranili zdroje potravy a odradili hlodavce. A konečně, odpadky by měly být pravidelně likvidovány a umístěny co nejdále od vašeho domu.

9) Zapněte jim ultrazvuk

Zkuste použít ultrazvukovou elektroniku, abyste udrželi myši na uzdě. Tyto jednotky, které jsou k dostání v železářstvích a domácích centrech, vydávají ultrazvukové signály nebo kvílení, které hlodavce odradí. Tyto zvuky však také obtěžují psy a kočky a fungují pouze tehdy, pokud jsou myši v těsné blízkosti.

10) Když vše ostatní selže, zavolejte deratizátora

Každý má svůj vlastní práh, který snese, dokud nepožádá o pomoc. Pokud se dostanete do bodu, kdy budete potřebovat profesionála, zeptejte se svých přátel a sousedů, zda nemají nějaké doporučení, ať už hledáte někoho, kdo dokáže agresivně a efektivně odvést práci, nebo deratizátora, který nabídne humánnější přístup. 

Nejčastější dotazy

Lze se myší někdy skutečně zbavit?

Dobrou zprávou je, že při správné kontrole škůdců a prevenci můžete skutečně zajistit, aby všechny myši z vašeho domova zcela zmizely. Pokud máte podezření na napadení myší nebo máte otázky ohledně toho, jak se můžete jistě zcela zbavit myší ve svém domě, okamžitě vyhledejte pomoc licencovaného odborníka na hubení škůdců.

Kolik myší se obvykle nachází v jednom domě?

V průměrném myším hnízdě může žít tucet až dva tucty myší v závislosti na jejich stáří a přítomnosti dalších myší v okolí. Protože myši hnízdí proto, aby vychovaly mláďata, vyhledávají teplá a suchá místa, která jsou dobře chráněná a blízko zdroje potravy.

Zůstávají myši v ložnicích?

Důvodem náhlého zvýšení aktivity hlodavců v chladných měsících je to, že se myši a další hlodavci snaží dostat dovnitř domů za potravou a teplem. Když se dostanou do domu, ložnice je jedním z nejútulnějších míst, kde mohou obě tyto vymoženosti najít.

Kousnou mě myši ve spánku?

Zřídka, a to pouze v případě, že nějakým způsobem hledaly potravu ve vaší posteli a cítily se tam ohroženy. Bez ohledu na to byste se měli více obávat jejich schopnosti šířit po vašem domě nemoci tím, že okusují, škrábou a žvýkají vše, co jim přijde do cesty.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu