Zatímco dříve bylo noční vidění spojováno výlučně s armádou, dnes jej díky technologickému pokroku a příznivějším cenám používá značně širší okruh lidí. Bezpečnostní složky do tohoto okruhu patří stále, ale využití nacházejí noktovizory i při lovu či hraní oblíbených her v terénu typu paintball.
A možná jeho koupi zvažujete z nejrůznějších důvodů také. Tento článek vám pomůže se ve světě přístrojů pro noční vidění zorientovat a vybrat ten nejlepší pro své potřeby.
Co je noční vidění a jak jej používat?
Přístroje pro noční vidění většinou fungují tak, že zesilují zbytkové světlo v prostoru (jako je například svit hvězd či měsíce), aby tak vytvořily pro lidské oko viditelný obraz. To znamená i to, že přístroj nebude plně fungovat v místech, kde je absolutní tma (například v jeskyni) a bude zapotřebí použít přisvícení.
Pozor si však dejte i na přílišné světlo, neboť to výrazně zkracuje jinak dlouhou životnost přístroje. Během dne tedy vždy chraňte objektiv krytkou a snažte se vyhýbat vystavení nekrytého objektivu na reflektory či oheň. (zdroj)
Nejlepší noční vidění
Na trhu je nespočet přístrojů pro noční vidění a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší přístroje pro noční vidění dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat noční vidění?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.
Jak vybíráme produkty na Vše-pro-zvířátka?
Ačkoli o chovatelství již něco víme a zvířátka nás baví, nevybíráme produkty čistě podle našich sympatií. Aby byl výběr co nejvíce objektivní trávíme nejprve spousty času průzkumem a hledáním souvislostí mezi kvalitními produkty v dané kategorii. Jakmile známe oblast jako své boty a jsme schopni každému na potkání vysvětlit, jak správně vybrat daný produkt, pak nastává čas na samotný výběr nejlepších produktů.
Nejprve si však pojďme sjednotit to, co myslíme tím, když říkáme “kvalitní produkt.”
Jak poznáme kvalitní produkt?
- Lidé ho kupují
- Je časem ověřený
- Lidé s ním mají dobré zkušenosti
- Cena odpovídá kvalitě
- Autority v oboru jej doporučují
Přesně takové najdete v našem výběru. Vše začíná sestavením nejprodávanějších produktů na trhu. K nim přidáme další, jenž doporučují české či zahraniční autority v oboru (např. veterináři, tématické magazíny, vášniví blogeři či youtubeři,…). Při výběru vítězné sestavy zohledňujeme také cenu a to, jak odpovídá tomu, co produkt přináší.
Podle toho, jak moc produkty splňují 5 faktorů výše, sestavíme finální žebříček těch nejlepších. Jde o výběr naší redakce, nejde o ultimátní pravdu! Rozhodně netvrdíme, že jiné než námi vybrané produkty nejsou kvalitní. Produkty zkrátka hledáme tak, jako bychom je vybírali pro sebe či naše známé.
Pulsar Challenger GS 1×20
Průměr objektivu: | 20 mm |
Zvětšení: | 1 x |
Hmotnost: | 300 g |
Orientační cena: | 10 500 Kč |
Yukon NV 5×60
Průměr objektivu: | 60 mm |
Zvětšení: | 5 x |
Hmotnost: | 660 g |
Orientační cena: | 7 500 Kč |
Goggles Edge GS 1×20
Průměr objektivu: | 20 mm |
Zvětšení: | 1 x |
Hmotnost: | 650 g |
Orientační cena: | 29 000 Kč |
Pulsar Edge GS 2,7×50
Průměr objektivu: | 50 mm |
Zvětšení: | 2,7 x |
Hmotnost: | 850 g |
Orientační cena: | 16 100 Kč |
Conrad NVMT-4 1×24
Průměr objektivu: | 24 mm |
Zvětšení: | 1 x |
Hmotnost: | 600 g |
Orientační cena: | 8 890 Kč |
Jak vybrat noční vidění?
Jestliže vybíráte svůj první přístroj pro noční vidění, nejspíš se budete potýkat s celou řadou technických parametrů, jejichž význam vám nemusí být zcela jasný. Jednotlivá kritéria důležitá pro koupi toho nejlepšího možného přístroje si tedy projdeme a vysvětlíme. Podle čeho můžete vybírat?
1. Podle typu
Při výběru se setkáte se dvěma hlavními typy přístrojů – digitálním a analogovým. Zatímco analogový funguje na principu popsaném výše, digitální funguje trochu jinak.
- Analogové
Analogové přístroje pracují na principu zesílení zbytkového či přídavného zdroje světla. Ve většině případů je nutné mít k těmto přístrojům povolení. Mezi hlavní devízy analogových noktovizorů patří velmi kvalitní obraz, skvělá citlivost na zbytkové světlo, nízká spotřeba energie i obraz bez zpoždění. Hlavní nevýhodou je však vysoká cena.
- Digitální
Digitální noční vidění funguje na odlišném principu. Nedochází zde k zesílení zbytkového světla, ale přístroj je vybaven CCD čidlem citlivým na světlo, který se používá i u digitálních kamer a fotoaparátů. Výsledný obraz je pak digitálně zesílen a zobrazen na obrazovce v zařízení.
Jedná se o moderní trend v oblasti nočního vidění, jehož velkou výhodou je volný prodej těchto přístrojů, možnost nahrávání obrazů, nižší cena a také možnost pozorování i ve dne či při větším světle, aniž by bylo ohroženo fungování přístroje. Nevýhodou je naopak velká energetická náročnost, zpoždění obrazu i horší obraz při pozorování v noci. (zdroj)
2. Podle generace
Při výběru nočního vidění se patrně setkáte s termínem generace, který víceméně označuje třídu a kvalitu přístroje.
- I. generace
Pokud hledáte levnou variantu nočního vidění, která zároveň poskytuje i poměrně dobrý obraz, vybírejte z přístrojů první generace. Pro nenáročné uživatele, kteří nepotřebují nejrůznější technologické vychytávky, budou plně dostačující a zároveň ušetří vaši peněženku. Nevýhodou je pokřivení obrazu zejména na okrajích.
- II. generace
O poznání kvalitnější a jasnější obraz poskytují díky mikrokanálovému zesilovači přístroje druhé generace, které vynikají velkou citlivostí na zbytkové světlo. I proto je nejčastěji vidíme v rukou profesionálů, jako jsou policisté či armáda. Je nutné zde počítat s poměrně výrazným nárůstem ceny.
- III. generace
Zařízení třetí generace se už u civilistů nepoužívají a pro jejich špičkovou kvalitu je využívá například americká armáda. Jedná se o skutečně nejlepší dostupné přístroje, které vynikají dlouhou životností, vysokou odolností, spolehlivostí i účinností.
- IV. generace
Přístroje čtvrté generace jsou stále ve vývojové fázi a prakticky tak není možné se s nimi setkat. Cílem je ještě zvýšit životnost přístroje a jasnost obrazu.
3. Podle dosahu
Dosah zařízení patří k velmi důležitým parametrům. Při výběru se pak můžete setkat s dosahem detekce, který určuje, do jaké vzdálenosti je možné pozorovat objekt, a dosahem rozpoznání. Ten je pro většinu uživatelů důležitější, neboť právě díky němu jsme schopni rozpoznat, o jaký objekt se jedná.
Roli u dosahu hraje samozřejmě také množství zbytkového světla. U některých výrobců se tak můžete setkat s rozdílnými informacemi o dosahu při úplňku či při zatažené obloze. Důležitý je i charakter terénu, počasí a samozřejmě i velikost objektivu. Ta se pohybuje ve škále od 1x do 8x, přičemž platí, že čím větší velikost objektivu, tím vyšší dosah.
4. Podle kvality obrazu
Kvalitu obrazu udává do velké míry rozlišení, jaké nabízí samotný přístroj. To je vyjádřeno jako počet rozlišitelných párů linek na milimetr (lp/mm) a ukazuje nám, jak detailní obraz budeme moci vidět. Platí tedy jednoduché pravidlo – čím vyšší rozlišení, tím větší kvalita.
S ní také souvisí jasnost, která se týká schopnosti zařízení rozlišovat mezi objekty, které jsou blízko sebe. To umožňuje správně identifikovat cíl, což využívají vojáci nebo třeba myslivci. S rostoucím rozlišením přístroje roste i jasnost obrazu.
Především u přístrojů první generace je třeba brát v potaz, že kvalita obrazu se může směrem od středu ke krajům zhoršovat. Je dobré se tedy při výběru řídit především účelem, k němuž noční vidění budeme využívat, a na základě toho se rozhodnout, zda pro nás rozostření okrajů obrazu bude snesitelné či nikoli. (zdroj)
5. Podle odolnosti
Noční vidění jsou přístroje, jejichž cena se pohybuje v řádu tisíců, často i desetitisíců korun. Je tedy dobré vědět, že nám nějakou dobu vydrží. Při výběru tak zohledněte podmínky, při nichž chcete přístroj používat.
Pokud se jej chystáte vytáhnout jen za teplých letních nocí a pozorovat například dění v lese, extra odolný přístroj nepotřebujete. Ve většině případů ale uživatelé chtějí zařízení využívat i v případě deště či mlhy a koupě voděodolného přístroje je tak nezbytností.
Některé modely jsou uzpůsobeny tak, aby dokázaly skvěle pracovat právě například v mlze. Pokud tedy víte, že v oblasti, kam se s přístrojem chcete vydávat, se mlha objevuje často, je dobré tomu výběr přístroje přizpůsobit. (zdroj)
Často kladené otázky
1. K čemu všemu se dá noční vidění použít?
Jak jsme nastínili výše, kromě využití u armády či u dalších bezpečnostních složek využívá noční vidění i celá řada civilistů. Hodí se při lovu, rybaření, při pozorování ptáků či lesní zvěře, při kempování, využít se dá i pro navigaci v noci, při střežení svého majetku nebo i při prozkoumávání jeskyní.
2. Kde mohu noktovizor přihlásit?
Přístroje analogového nočního vidění, noktovizory, je ve většině případů nutné přihlásit. Je tak třeba u okresní správy policie požádat o výjimku k nákupu prostřednictvím formuláře.
3. Je lepší zvolit binokulár nebo brýle pro noční vidění?
Zda zvolit binokulár, který je třeba držet, nebo brýle, které se upevní na hlavě, je zcela na vás. Rozhodněte se především podle doby, po kterou chcete dění nočním viděním pozorovat.
Při delším časovém horizontu jsou totiž brýle daleko pohodlnější, neboť vám uvolní ruce a není třeba je držet. Ke krátkodobějšímu pozorování však bude dostačovat binokulár.
4. Na obrazu při pozorování vidím tmavé skvrny. Jedná se o vadu?
Tmavé skvrny se mohou u přístrojů objevit v důsledku postupné degenerace lampy, ale můžeme si jich všimnout i u zcela nových přístrojů. Nejedná se o vadu, ale o běžný jev způsobený nedokonalostí lampy, který nijak nesnižuje výkon a kvalitu obrazu. (zdroj)
5. Jaká je životnost nočního vidění?
Svůj vliv na životnost má samozřejmě i kvalita daného přístroje a také to, jak s přístrojem zacházíte. Obecně se však dá říct, že v perfektním stavu vydrží přístroj několik tisíc hodin pozorování. Poté začne kvalita postupně klesat.
Shrnutí
Výběr přístroje pro noční vidění rozhodně nepodceňte, neboť se jedná o finančně náročnou investici. V první řadě je třeba se rozhodnout, zda si vyberete přístroj analogový, či digitální. Zatímco analogický je dražší, kvalitnější a má delší životnost, k digitálnímu není třeba věc ohlašovat na příslušných úřadech a pro základní účely je dostačující. Vliv na rozhodnutí by měl mít především účel. Generaci přístroje pak volte podle svých finančních možností, stejně jako další parametry jako je dosah, kvalita obrazu či odolnost celého přístroje.
Přečtěte si také výběr nejlepších rybářských lehátek, fotopastí a pastí na kuny– dali jsme si záležet. ?