Nejlepší reverzní osmózy 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ať už se věnujete akvaristice a chcete zajistit svým rybičkám a rostlinám co nejlepší podmínky nebo hledáte nejlepší způsob, jak čistit vodu pro využití v domácnosti, je reverzní osmóza správným řešením.

Dokáže totiž za pomoci filtrů vytvořit vodu, která byla na naší planetě před dlouhými miliony let. Dnešní voda tekoucí z našich kohoutků k ní má totiž vlivem nejrůznějšího znečištění daleko.

Co je reverzní osmóza a k čemu je dobrá?

Reverzní osmóza je jedním z nejúčinnějších a nejmodernějších způsobů filtrace vody. Využití nachází jak u akvaristů, u nichž je zejména při pěstování náročných rostlin či u mořských akvárií téměř nutností, tak i v domácnostech.

Voda přefiltrovaná reverzní osmózou je totiž vhodná k pití (zejména pro miminka či rekonvalescenty), na vaření či třeba do kávovaru, neboť v ní nenajdeme vodní kámen, kovy, chlor, dusičnany, pesticidy, ale zbaví vodu i virů a bakterií.

Nejlepší reverzní osmózy

Na trhu je nespočet reverzních osmóz a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší reverzní osmózy dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat reverzní osmózu?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší reverzní osmóza

Dennerle Osmose Professional 190

Primární použití: Akvárium
Orientační cena: 2 600 Kč
2. nejlepší reverzní osmóza

Ruwal Aquapro 80S

Primární použití: Akvárium
Orientační cena: 1 300 Kč
3. nejlepší reverzní osmóza

Dennerle Osmose Compact 130

Primární použití: Akvárium
Orientační cena: 1 800 Kč
4. nejlepší reverzní osmóza

Ruwal Aquapro 50T

Primární použití: Akvárium
Orientační cena: 1 000 Kč
5. nejlepší reverzní osmóza

Osmo Classic Home

Primární použití: Domácnost
Orientační cena: 5 000 Kč
6. nejlepší reverzní osmóza

Aquaphor Morion M

Primární použití: Domácnost
Orientační cena: 1 200 Kč

Jak vybrat reverzní osmózu?

Pokud kupujete reverzní osmózu poprvé, mohou se vám zdát všechny modely víceméně podobné. Neliší se však pouze cenou, ale i v několika jiných ohledech – především ve stupních, jimiž voda při filtraci prochází.

1. Podle počtu stupňů

Reverzní osmózy se liší především v počtu stupňů filtrace. Obvykle se setkáváme s tří, čtyř či pětistupňovými přístroji. Pokud se chystáte filtrovat pouze pár litrů vody měsíčně, vystačíte si i s třístupňovou reverzní osmózou.

Pro většinu případů se však doporučují alespoň čtyř či pětistupňové osmózy. Čtyřstupňové reverzní osmózy jsou vhodné například pro náročnější mořské akvaristy, pětistupňové se pak hodí do domácností.

Nutností jsou především v oblastech s vysokým obsahem sedimentů ve vodě či při používání vody ze studny.
A k čemu jednotlivé stupně vlastně slouží?

  • Prvním stupněm je sedimentační předfiltr, který se stará především o odstranění mechanických nečistot jako je rez či písek, které by jinak mohly zanést další filtry.
  • Druhým stupněm je uhlíkový filtr odstraňující z vody chlor, těžké kovy, pesticidy a další chemické látky.
  • Třetí stupeň představuje membrána, jež zajišťuje odstranění pevných rozpuštěných látek.
  • Čtvrtým stupněm je deionizační (DI) filtr, který se stará o redukci fosfátů, s nimiž si předcházející stupně nedokáží poradit.
  • Pátým stupněm je UV-C lampa, kdy voda prochází skrz ultrafialové záření ničící bakterie, viry, plísně, řasy i další nechtěné organismy.
    (zdroj)

2. Podle výkonu

Dalším důležitým parametrem při výběru osmózy je výkon. Ten udává zkratka GPD, která značí průtok v galonech za 24 hodin, tedy to, kolik vody za den je osmóza schopná přefiltrovat.

Zde se však setkáváme s malým háčkem – uvedený průtok je u jednotlivých přístrojů vždy počítán při ideálním tlaku a teplotě, což v reálných podmínkách většina z nás nemá a musíme tak počítat s tím, že výkon bude doma o něco nižší, než výrobce uvádí.

Základní RO mají GPD 75, což stačí zhruba pro 285 litrů vody. To znamená mimo jiné i to, že pokud si pořizujete osmózu pouze do domácnosti, není pro vás tento parametr až tak důležitý, neboť těžko vypijete a využijete více litrů vody za den. Pokud se potýkáte s opravdu nízkým tlakem, je řešením pořízení čerpadla, které je schopné výkon zvýšit.

3. Podle ceny

Reverzní osmózy se pochopitelně liší také cenou, která se odráží především v počtu stupňů.

  • Do 2 000 Kč

Nejlevnější přístroje sežene už kolem 1 500 Kč. Jedná se v naprosté většině případů o jednoduché a malé třístupňové RO, které budou dostačující například pro nenáročné akvaristy. Jejich nevýhodou však je, že se u nich při výměně filtru musí měnit filtr celý, nikoliv jeho vnitřní část, což provoz osmózy prodražuje.

  • 2 000 – 4 000 Kč

V ceně od 2 000 Kč výše pořídíte čtyřstupňové reverzní osmózy, u nichž je voda navíc pročišťována DI filtrem a stačí u nich vyměnit pouze vložky filtrů, což je levnější varianta.

  • Nad 4000 Kč

Pěti či více stupňové reverzní osmózy pak seženete v ceně nad 4 000 Kč. Čekat můžete vodu přefiltrovanou na nejvyšší možnou míru a často u nich najdete například čerpadlo v ceně celé sady.

Často kladené otázky

1. Jak často je nutné měnit filtry?

Nutnost výměny filtrů závisí především na četnosti používání osmózy. Obecně se však dá říct, že by se měly měnit jednou za 6 až 12 měsíců. Pokud používáte přístroj opravdu často, pak je možné měnit zejména sedimentační filtr i častěji.

2. Jak poznám, že je čas filtr vyměnit?

Pokud vlastníte typ reverzní osmózy, kdy jsou filtry umístěny v plastové tubě, můžete například u sedimentačního filtru znečištění přímo pozorovat. Nutnost výměny však odhalí i kvalita vody (především tvrdost a alkalita), kterou můžete za pomoci nejrůznějších testerů kontrolovat.

V akváriích může napovědět i výskyt řas, který by měl být v kvalitně přefiltrované vodě naprosto minimální.

3. Jaké má RO nevýhody?

Reverzní osmózy mají i své odpůrce, kteří upozorňují na to, že při filtraci jsou z vody odebírány i prospěšné minerály jako hořčík a vápník. To může způsobovat i zdravotní komplikace a je tak třeba na doplňování minerálů myslet. Nevýhodou je i vznik odpadové vody, kterou přístroj není schopen přefiltrovat.

4. Co se dá dělat s odpadovou vodou?

Přestože název odpadová voda může být zavádějící, jedná o zcela nezávadnou vodu, která se dá zachytávat a využít například k zalévání či třeba k úklidu.

5. Potřebuje být reverzní osmóza napojená k elektřině?

Ne, u většiny RO stačí pouze tlak vody. Pouze v případě, že používáte čerpadlo či UV-C lampu, bude zapojení k elektrickému proudu zapotřebí. (zdroj)

Shrnutí

Reverzní osmózy se mezi sebou příliš neliší a na trhu nenarazíte na nepřeberné množství nejrůznějších modelů. Pro správný výběr je pro vás zásadní to, k jakým účelům a jak často chcete přístroj využívat. Na základě toho se rozhodněte pro odpovídající počet stupňů filtrace – čím více stupňů, tím čistší voda. Pro domácí používání se hodí co nejvyšší počet stupňů, nenároční akvaristé si vystačí i s třístupňovou RO. Od počtu stupňů se odvíjí i cena přístroje a s jejich rostoucím počtem roste odpovídajícím způsobem i suma, kterou za osmózu zaplatíte. Vždy ale myslete i na to, že pořizovací náklady nejsou vše a bude potřeba pravidelně měnit filtry, které také něco stojí. Cenu náhradních filtrů je tak dobré si předem prověřit a nevybírat vždy nejlevnější přístroj.

4.5/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu