Objevte fascinující fakta o tygrech, největších kočkovitých šelmách na světě a krvelačných predátorech.
1) Proč mají tygři pruhy?
Tygři jsou jedinými kočkovitými šelmami, které mají pruhy, a každého jedince lze identifikovat podle jeho vzoru. Pokud jde ale o schopnost adaptace predátorů, nečekali byste, že světle oranžové zbarvení s černými pruhy bude tou nejlepší variantou – vlastně se takové zbarvení nezdá být dobrou variantou vůbec.
Zatímco my vídáme tygry v zoologických zahradách, kde jsou oproti zelené vegetaci ve svých kotcích dosti nápadní, jejich hlavní kořistí jsou kopytníci, kteří nedokážou rozpoznat takové spektrum barev, jako my, primáti. Pro zvěř s poměrně chabým zrakem je ve vysoké trávě mnohem těžší rozpoznat tygří syté, kontrastní barvy
Tento způsob maskování je důležitou schopností adaptace dravců. Zatímco jiné velké kočkovité šelmy spoléhají na lovení ve skupině (jako například lvi), nebo na schopnost prudkého zrychlení (jako například gepardi), tygři jsou polo-samotářskými dravci a jsou závislí na svém nečekaném zjevení se, kdy kořist přepadnou.
2) Co tygři jedí?
Tygři jsou masožraví savci a nejčastěji pojídají velkou kořist, jako třeba srnčí, divočáky, nebo i sloní mláďata. A ano, jak je známo, čas od času zabijí a snědí i člověka. K tomu obvykle dochází pouze tehdy, když je tygr starý, nemocný nebo raněný, a není tedy schopen ulovit svou obvyklou kořist. Jakmile ale tygrovi jednou zachutná lidské maso, musí být obvykle usmrcen z důvodu ochrany místních obyvatel.
Tygrův oblíbený způsob, jak ulovit kořist, je vrhnout se na její krk a pevně jej stisknout svými mocnými čelistmi. Kořist obvykle pojde udušením, ale pokud tygří špičáky protnou tepnu, může kořist ještě dříve vykrvácet.
3) Je tygr největší kočkovitou šelmou na světě?
Ano, tygři jsou největší kočkovitou šelmou žijící v divočině. Samci mohou dorůstat do velikosti přes tři metry na délku a mohou vážit až 300 kilo, zatímco samice bývají o něco menší.
Existuje ale další kočkovitá šelma, která je chována v zajetí a je ještě větší. Pokud zkřížíte samce lva se samicí tygra, vznikne tzv. liger. Tyto skutečně obrovské kočkovité šelmy nemají v moderním světě obdoby, dorůstají do velikosti 3,6 metrů na délku a jsou výrazně těžší než i ti největší tygři – největší žijící liger jménem Hercules váží skoro 420 kg, a dosavadním rekordmanem byl liger vážící neuvěřitelných 550kg.
4) Proč mají tygři na uších skvrny?
Tygři mají na zadní straně uší bílé skvrny obklopené černou srstí. Říká se, že slouží jako falešné oči a varují tak okolí o své přítomnosti, či tak odrazují jinou zvěř od zaútočení na ně zezadu. Dle dalších teorií tyto falešné oči pomáhají mláďatům následovat svou matku při cestě vysokou trávou.
5) Mají tygři rádi vodu?
Tygrům voda nevadí a rádi se koupou v potocích a jezerech, aby unikli vedrům v horkém podnebí.
6) Jaký je život tygřího mláděte?
Tygří mláďata se rodí slepá, ve vysoké trávě, skalních trhlinách nebo jeskyních, a jsou závislé na matce a její ochraně. Samice obvykle rodí dvě až tři mláďata, ale může jich mít až šest. V každém vrhnu je jedno dominantní mládě, které je aktivnější než jeho sourozenci a ujímá se vedení během jejich her. Bývá to právě toto mládě, které matku opouští jako první.
Po 15 měsících se vyspělá mláďata rozprchnou a najdou si svá vlastní teritoria.
7) Kolika se tygři dožívají?
Délka života tygra dosahuje 14 let. Jakmile vyspějí, tráví většinu života osamoceným lovem a žijí sami, s výjimkou samic, když vychovávají svá mláďata.
8) Jak velké je tygří teritorium?
Rozsah teritoria těchto velkých, kočkovitých šelem se může pohybovat mezi 20 až 400 kilometry. Tygři v chladných, severních oblastech mívají teritoria největší. Značkování umožňuje tygrům komunikovat s dalšími tygry v okolí, a užitečným komunikačním prostředkem je rovněž škrabání sloupků, které navíc pomáhá udržet jejich drápy ostré.
9) Kde tygři žijí?
Tygři jsou poměrně přizpůsobiví a v minulosti žili napříč ohromnými pásy Asie. V jihovýchodní Asii jich nyní zbývá velmi málo, ale poměrně dobře se jim daří v Indii, Nepálu, Rusku a Bhútánu. Místa výskytu tygra se liší dle oblasti, větší tygři z chladných, severních oblastí (jako tygr sibiřský) žijí v kruté tajze, zatímco menší tygři z teplejších oblastí mohou šťastně žít ve vyprahlých lesích, tropických deštných pralesích a zaplavených bažinách a mangrovníkových močálech.
Vědci si myslí, zhruba polovina tygrů zbývajících na světě se nachází v Indii. Zde je několik národních parků, které jsou proslulé častým výskytem tygrů, včetně národních parků Bandhavgarh, Ranthambore a Kanha. Více informací o nejlepších místech, kde je možno vidět volně žijící tygry, najdete zde.
10) Vidí tygři ve tmě?
Tygři mají noční vidění šestkrát lepší než lidé, díky čemuž jsou úspěšní v lovu kořisti ve tmě. Tygr loví především prasata a srnčí, ale je schopen udolat i kořist větší, než je on sám.
11) Kolik zbývá tygrů na světě?
Dosud žijící poddruhy jsou tygr sibiřský, tygr čínský, tygr sumaterský, tygr indočínský, tygr malajský a tygr bengálský. Má se za to, že napříč těmito poddruhy zbývá už jen 3000 až 4500 volně žijících jednotlivců.
Tygr javánský a tygr balijský byly dle všeho loveni až do úplného vyhynutí. Byli nejblíže příbuzní tygrovi sumaterskému (a možná byly dokonce stejným poddruhem), který se ještě stále drží v Indonésii.
12) Proč jsou tygři ohroženým druhem?
Jednou z nejsmutnějších skutečností týkající se tygrů je, že v posledních 100 letech vedl rozvoj země ke ztrátě asi 96% území odpovídajícího přirozenému prostředí tygra.
Tygři jsou rovněž nezákonně loveni pro části těla jako jsou kosti, kůže a zuby, aby byla uspokojena rostoucí poptávka po léčivých prostředcích, které jsou z částí těl tygrů vyráběny v Asii.
13) Jsou tygři chování v zajetí mimo zoologické zahrady?
Tak jako jsou tygři nelegálně loveni pytláky, mohou být tygři stále legálně chováni pro užitkové části těla v Číně. Mezinárodní obchod s tygřími částmi těla je zakázán, ale zcela jinak to funguje v tuzemsku, kde je vysoká poptávka po luxusních koberečkách, doplňcích z tygří kůže, víně z tygřích kostí a tradičních lécích (jejichž účinek nikdy nebyl prokázán)
14) Vždy se o tygrech dovídáme něco nového
V roce 2017 objevili vědci ve východním Thajsku do té doby neznámý chov kriticky ohroženého tygra indočínského.
Tři měsíce instalovaná fotopast v Bhútánu rovněž prokázala, že tygři a jejich kořist využívají biokoridory mezi jednotlivými národními parky, což je pro ochránce přírody fantastickou zprávou.