Burmilla je ideálním společníkem do moderní domácnosti, která hledá dalšího – chlupatého – člena rodiny. Ač se jedná o poměrně mladé a nové plemeno, které vzniklo v podstatě nedopatřením, našla burmilla svoje místo po boku majitelů, které okouzlila svým smyslem pro humor, přátelskou povahou a radostí ze života.
DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT burmillu
- Burmilly mají smysl pro humor a zaručeně se s nimi nebudete nudit. Nejen vy se stanete terčem promyšlených vtípků za které se budete naoko zlobit, ale ve skutečnosti se budete bavit stejně jako vaše kočičí kamarádka.
- Jsou jemné, citlivé a empatické, můžete s nimi dokonce zkusit i felinoterapii.
- Milují společnost a kontakt, rády jsou v centru dění. Ideální kočka na mazlení a večerní sledování televize s vrnícím klubíčkem na klíně.
- Burmilla má ráda pohyb. Bude skákat, šplhat a objevovat, můžete ji brát na výlety v postroji nebo zkusit i agility.
- Je přizpůsobivá. Má ráda aktivní život i lenošení, miluje všechny lidi a nemá žádné náročné požadavky.
- Je nekonfliktní a má dostatek trpělivosti, aby dobře vycházela jak s dětmi, tak se psy a dalšími kočkami. Často si s nimi dokonce vytváří blízká přátelství.
- Obecně jde o velmi zdravé plemeno, které nemá sklony k žádným problémům a nemocím.
- Ani inteligence jí není cizí. Ráda se učí, rychle chápe a dobře si naučené povely a triky pamatuje.
- Nevyžaduje žádnou náročnou péči, stačí občas vyčesat srst – hlavně v době línání.
ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT burmillu
- Burmilla potřebuje hodně společnosti a kontaktu. Pokud jste často mimo domov, hodně by strádala a byla by nešťastná.
- Vzhledem k její společenskosti byste nejspíš rovnou mohli zvažovat o pořízení alespoň dvou koček. Není to nutnost, ale burmilla by tak byla rozhodně spokojenější.
- O specifickém smyslu pro humor a rošťárnách, které vymyslí, by vám chovatele mohli vyprávět hodiny. I po vás to bude požadovat trochu nadhledu a pohodového přístupu, abyste se tomu dokázali zasmát a nenadávali.
- Ač se burmilly umí přizpůsobit a rády se s vámi natáhnou na sedačku, pořád jsou aktivní a potřebují dostatek prostoru pro pohyb.
- Její srst má podsadu, tedy líná a není tak vhodná pro alergiky. Počítejte také s trochou chlupů po domácnosti nebo na oblečení.
- Jelikož je to plemeno nové a méně známé, není ještě tolik rozšířené. Může být trochu náročnější sehnat chovatelskou stanici podle vašich představ.
Shrnutí
Středně velká kočka, jejímž hlavním rysem je společenskost, kontaktnost a přítulnost. Mají rády členy své domácnosti, stejně jako návštěvy a v centru dění jsou nejspokojenější. Umí skákat, šplhat a sportovat, stejně jako lenošit a mazlit se. Burmilla je zkrátka ideální kočka pro majitele, kteří se nechtějí nudit. Pro ty, kteří chtějí kočičího kamaráda a parťáka. Pro ty, kteří můžou burmille věnovat dostatek svého času. Za odměnu získají vtipného společníka, který bude nadšený ze všech společných dobrodružství.
Obecná charakteristika burmilly
Stříbřitě zbarvená srst a velké oči. Dva asi nejvýraznější rysy burmilly, poměrně mladého plemena, které neúmyslně vzniklo teprve roku 1981 v Anglii. A ač šlo o nehodu, kdy uklízečka v domě anglické chovatelky omylem otevřela dveře, a tím pustila vášnivého kocoura perské činčily k samici barmské kočky během jejích nejlepších dní, šlo o nehodu šťastnou, neboť na svět přišla půvabná burmilla.
Povaha
Burmilla je jemná a poměrně klidná kočka, jejíž hlavní předností je společenskost a hravá povaha. Může být ideálním partnerem v moderních domácnostech, jelikož nemá žádné velké nároky a nevyžaduje složitější péči. Ne nadarmo je přirovnávána ke psům, vyhledává totiž kontakt, je ráda v centru dění a aktivně se účastní veškerých rodinných aktivit. Mají smysl pro humor, jsou hravé a zvídavé, naučíte je tedy spoustu kousků, mohou aportovat, nebo s vámi chodit ven na postroji.
Nebývají konfliktní nebo nevrlé, společnost mají rády jak lidskou tak zvířecí. Zkrátka jsou to velmi přizpůsobivé, mazlivé, aktivní a osobité kočky, se kterými se nebudete nudit. Na druhou stranu jim však musíte být schopni poskytnout dostatek kontaktu a pozornosti, protože nemají rády samotu a pokud budou strádat, tak jejich kouzlo rychle uvadá.
Vzhled
Standard plemene popisuje burmillu jako elegantní kočku cizokrajného typu. Je středně velká s rovným hřbetem a štíhlejšími končetinami. Jeden z charakteristických znaků burmilly je zbarvení její srsti, která je krátká a hedvábná na dotek s bohatou podsadou. Uznává se barevná varianta s převládající čistě stříbřitě bílou.
U některých koček se pak může projevit trocha oranžové barvy. Podle toho se pak burmilly dělí do dvou variant – s oranžovou a bez ní. Obě varianty jsou oficiálně uznané, ale musí platit převažující stříbrná. Pro obě skupiny pak platí stínovaná nebo závojová barva, s tipingem v uznaných varietách.
Burmilla se také pyšní velkýma, mírně šikmýma očima s výraznou a zářivou barvou v odstínech zelené. Okolo nich je výrazné tmavé orámování, které dává celé jemně zakulacené hlavě s velkýma ušima milý a inteligentní výraz.
Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Ať už sháníte kočku k dětem nebo k dalším domácím mazlíčkům (případně k obojímu zároveň), nemohli byste vybrat lépe. Burmilla je nekonfliktní a společenská, ráda si bude hrát s dětmi i s dalšími chlupatými společníky. Je trpělivá, jemná a citlivá, což děti taktéž ocení. Budou si s ní moct hrát, cvičit ji, stejně jako se s ní mazlit a klidně s ní ležet v posteli. S dalšími zvířaty si taky bude rozumět, její společenskost ji předurčuje k neustálému kontaktu a hrám s ostatními a zvládne jak další kočku, tak psa. Někdy je další zvíře vyloženě vítané, protože jí zaručí společnost ve chvílích, kdy jste mimo domov.
Zdraví a péče
Burmilla je poměrně mladé plemeno, nijak přešlechtěné a nemoci se mu tak víceméně vyhýbají. Je to zdravá a nenáročná kočka s žádnými velkými nároky na péči. Postačí pravidelné vyčesávání a kartáčování, burmilla má podsadu, a tak musíte počítat s línáním.
Dobré je poskytnout burmillám dostatek prostoru k aktivitám, škrabadla, kočičí stromy, hračky. Jsou inteligentní a rády objevují a hýbou se, tak ať mají co a kde dělat. Velmi rády také vyhlíží z okna či pozorují okolí.
Burmilly mají svůj specifický smysl pro humor, a tak počítejte s tím, že na vás budou vymýšlet různé nevinné kulišárny. Jaké konkrétní to však budou, to už vám neřekneme.
Základem péče zůstává hlavně dostatek vaší společnosti a pozornosti. Burmilly si potřebují se svým majitelem hrát, mazlit se, cvičit, zkrátka budovat přátelství a vztah.
Výchova a výcvik
Již jsme naznačili, že se bavíme o velmi inteligentních, bystrých a empatických kočkách s humorem jim vlastním. Navíc jsou aktivní a tohle všechno hraje ve váš prospěch ohledně výchovy a výcviku. Rychle pochopí, co se jim snažíte říct a lehce se naučí nové kousky. V rámci hry s nimi můžete aportovat, můžete je naučit na postroj a díky své jemné a citlivé povaze můžete zkusit i felinoterapii. Burmilla bývá trpělivá a přizpůsobivá, z velké části z ní tedy vyroste taková kočka, jakou si vychováte.
Náročnost
Burmillu si může pořídit i začátečník, nemá žádné velké nároky a není nijak problematická. Před pořízením si položte hlavně otázku, zda jste schopni burmille věnovat dostatek času, případně jestli jí alespoň pořídíte dalšího zvířecího kamaráda, aby lépe zvládala chvíle samoty.
Dále pak bude potřebovat dostatek prostoru pro pohyb, pokud tedy nechcete, aby lezla po nábytku, vybavte domácnost kočičími stromy a podobnými bidly či poličkami. Chybu neuděláte ani venkovním výběhem, avšak nedoporučuje se nechat burmillu vyloženě toulat se po ulicích. Bývá hodně společenská a důvěřivá, nemusela by se vám tedy již vrátit.
Nemusíte se bát, že by šlo o energetické torpédo. Burmilla se přizpůsobí tempu domácnosti, skákání a hru má stejně ráda jako mazlení a ležení na gauči.
Pořizovací cena burmilly, která je zkrátka nejdůležitější z hlediska finanční náročnosti, se pohybuje kolem 10 000 Kč.
Historie
Burmilla za sebou ještě tolik historie nemá, patří totiž k jedněm z posledních uznaných kočičích plemen. Za vznik této rasy vděčíme v podstatě náhodě, když se roku 1981 ve Velké Británii zkřížil kocour perské činčily a barmská kočka. Z tohoto vrhu přišla na svět čtyři koťata, která se lidem natolik líbila, že začali vlastnosti a vzhled těchto dvou plemen křížit úmyslně.
Stanovil se standard a zahájil se chovný program, roku 1995 plemeno uznává i FiFe (mezinárodní organizace chovatelů koček). Pořád jde ale o poměrně vzácné a málo vídané plemeno, zvláště v USA ještě ne zcela akceptované. Své místo mezi známými a stabilními druhy koček si ještě musí vydobýt.
Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen
Důležité informace
Hmotnost: | 3 – 7 kg |
Typické znaky: | stříbřitá barva, velké oči, elegantní vhled |
Barva očí | zelená |
Energie: | střední |
Délka života: | 7 – 12 let |
Potřeba pozornosti: | střední |
Sklony k línání: | střední |
Délka srsti: | střední |
Barva srsti: | stříbřitá |
Charakteristická kresba srsti: | bílá jako základ, kresba stínovaná nebo závojová, s tipingem v uznaných variantách |
Původní využití: | nové (tedy stále trochu experimentální) plemeno |
Péče o srst: | střední |
Vhodnost pro alergiky: | nízká |
Hlučnost: | nízká |
Země původu: | Velká Británie |
Orientační cena: | 10 000 Kč |
Kde koupit burmillu?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro burmillu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata burmilly na prodej.