18 důvodů, proč si (ne)pořizovat hucula

Huculský kůň je menší plemeno, které se svým vzrůstem řadí mezi poníky. Jedná se o velmi staré plemeno původem z Karpat, které v sobě možná má i geny mongolských koní. Hucul je velmi citlivý, odvážný a chytrý koník. I proto je velmi populární v jezdeckých školách nebo jako hobby kůň. Řadí se mezi velmi odolná plemena, takže s přehledem zvládá nepřízně počasí. Bude hucul tím nejlepším koníkem právě pro vás? To se dozvíte v tomto textu.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT hucula

  • Hucul je velmi houževnatý a bez problému zvládá špatné počasí. Může být celoročně venku, protože mu na zimu naroste velmi hustý kožich.
  • Hucul je velmi odolný také vůči nemocem. I proto se často dožívá vysokého věku.
  • Je to inteligentní, přátelský koník, který se hodí i pro jezdce začátečníka.
  • Hucul je oblíbené plemeno pro dlouhé vyjížďky, protože má dobrou výdrž. Pokud máte ranč a nabízíte své služby turistům, hucul je výbornou volbou.
  • Je to velmi všestranný kůň – hodí se třeba také do zápřahu či na práce na poli.
  • Hucul se řadí mezi odvážné koně. Na vyjížďce nebude mít problémy (téměř) s ničím.
  • Je to koník, který je velmi typický i pro naši oblast, protože pochází z blízkosti Česka. Snadno jej u nás pořídíte a je z čeho vybírat.
  • Hucul se výborně hodí do terénu, protože zvládá i spadlé stromy nebo prudké svahy.
  • Huculové jsou velmi klidní. I proto se výborně hodí k dětem nebo pro hipoterapii.
  • Hucul je skromný na potravu a většinou nepotřebuje žádné speciální doplňky stravy. Je tedy finančně méně náročný než mnoho jiných plemen.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT hucula

  • Hucul je koník menšího vzrůstu. Není to plemeno, které si pořizujete například na drezúru a pro sportovní využití obecně.
  • Hucul je spíše zavalitější koník, neoplývá přílišnou elegancí.
  • Hodí se spíše pro práci, než abyste s ním dělali parádu na přehlídkách.
  • Je to koník, který je u nás velmi rozšířený. Nebudete tedy jediný majitel v širokém okolí.
  • Hucul je klidný kůň. Nebude vám připravovat nové výzvy svým temperamentem a nezkrotnou energií. Pokud chcete energického a soutěživého koně, co třeba anglický plnokrevník?
  • Hucul potřebuje být ve stádě. Pokud pro svého koně plánujete spíše život v boxe, bude hucul trpět.
  • Tito koně potřebují vaši pozornost. Nestačí jim vaše návštěva jednou týdně.
  • Pokud nemáte žádné zkušenosti, hucula si nepořizujte. Snadno jej totiž můžete zkazit a náprava bývá velmi těžká. 

Shrnutí

Hucul je velmi odolné, houževnaté plemeno, které se jen tak něčeho nelekne. Svému majiteli se odmění inteligencí, plnou pozorností a chutí do práce. Výborně se hodí i do jezdeckých klubů, protože zvládá různé typy jezdců. Není to ale elegantní sportovní koník a neoplývá energií a temperamentem. Potřebuje být ve stádě a vyžaduje pozornost majitele. Podobně jako mnoho dalších koňských plemen nepatří do rukou naprostému začátečníkovi bez dohledu.

Obecná charakteristika hucula

Hucul je společenský koník. Je velmi učenlivý a se svým pánem si utvoří silný vztah. Hucul odolá každému počasí, je silný a chytrý. Najdete jej v mnoha různých zbarveních a často mívá na zádech charakteristický “úhoří pruh”. Hucul má velmi pevné zdraví, výborně se pohybuje v náročném terénu a zvládá všechny možné překážky. Je to skvělý koník na dlouhé terénní vyjížďky.

Povaha

Huculský kůň je velmi společenský a se svým majitelem si vytváří pevný vztah. Je houževnatý, citlivý a inteligentní. Rychle se učí nové věci a dá se velmi dobře trénovat. V terénu se chová zkušeně a rozvážně a není výrazně lekavý, což oceníte zejména pokud nejste velmi zkušení jezdci. 

Huculský kůň je klidný a spolehlivý, takže vás v terénu nezradí. Je také velmi vytrvalý a jen tak se nevzdává. Díky své mírné povaze se využívá pro turisty i v hipoterapii. Jelikož hucul neoplývá velkým množstvím energie, kterou by musel za každou cenu vyběhat, hodí se pro méně akční jezdce. Určitě je lepší volbou pro jezdce v jezdeckých klubech, než by byl například temperamentní arabský plnokrevník. (zdroj)

Vzhled 

Hucul se řadí mezi poníky, protože v kohoutku dosahuje pouze mezi 135 a 145cm. Je to spíše podsaditější koník na kratší noze. Má kratší hlavu na krátkém krku, oči jsou živé a velké a může být i klabonosý. Tělo je kompaktní, končetiny dobře osvalené. Kopýtka hucula jsou malá, ale velmi odolná. Chody jsou spíše úsporné a kompaktní kvůli kratším končetinám.

Zbarvením jsou tito koně nejčastěji hnědáci. Huculský kůň může mít ale i jiné přírodní barvy; může být například plavák nebo ryzák. Typicky mívá na zádech úhoří pruh, kterým pravděpodobně odkazuje na své předky (možná koně Przewalského). Srst hucula je spíše delší a především v zimě je velmi hustá, aby koně ochránila před nepřízněmi počasí. Hříva a ocas jsou hustší. Huculové jsou sice menšího vzrůstu, ale jelikož jsou zavalitější, váhově se pohybují mezi 400-450 kg. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=qG2KOMoVQ-s

Zdraví a péče

Hucul je nenáročný na péči a díky svému menšímu vzrůstu je jednodušší na manipulaci než vyšší koně. Obstarat hucula proto zvládnou i děti v jezdeckém kroužku. Kopyta hucula jsou pevná a v mnoha případech nepotřebují ani podkovat. Jelikož hucul pochází z drsného horského prostředí, nemá s životem v našich podmínkách nejmenší problém a i v zimě může být venku. Jelikož je silně vázaný na stádo, pastevní ustájení 24/7 je pro něj ideál. 

Hucul je velmi plodným koněm a tak si z něj snadno odchováte i hříbě. Finančně je poměrně nenáročný – pořizovací cena se pohybuje poměrně nízko a hucul běžně nepotřebuje žádné speciální doplňky stravy. 

O srst není třeba přehnaně pečovat. V zimě je lepší nechat srst být, aby neztratila své voděodpudivé vlastnosti. Hřívu a ocas vyčešte přibližně jednou za týden, případně občas přistřihněte podle potřeby. 

Hucul se většinou těší velmi dobrému zdraví. V dobrých podmínkách se běžně dožívá 25-30 let, často i více. Je to i tím, že patří mezi tzv. primitivní plemena. To znamená, že se příliš neliší od svých dávných předků. (zdroj)

Využití plemene

Hucul je velmi všestranným koňským plemenem, nehodí se ale do sportu. Vzrůstem patří mezi poníky, a tak nemá vlohy pro skákání ani drezúru. Využití najde jako spolehlivý hobby kůň, dobrý učitel pro děti nebo parťák pro hipoterapii. Je to citlivý a jemný koník, takže právě na hipoterapie se obzvlášť hodí. Můžete jej využít také do zápřahu a huculy často potkáte na různých dětských koňských táborech. 

Hucul se při dobré péči může dožít i přes 30 let, takže s vámi bude opravdu dlouho. Navíc má tuhý kořínek, takže oproti jiným plemenům rozhodně ušetříte také na veterinárních výdajích. Cena hucula se u nás běžně pohybuje mezi 15000-60000 Kč. Pořídíte jej velmi snadno, protože jeho chovem se u nás zabývá mnoho stájí a soukromníků. Je tedy opravdu z čeho vybírat.

Historie 

Historie hucula je velmi dlouhá a v mnoha ohledech nejasná. Názory odborníků na přesný původ tohoto plemene se různí. Podle jedné z teorií je hucul potomkem nordických poníků, jiná ale říká, že je potomkem tarpana (divokého koně evropského). Možná je i směsí různých plemen. Jisté ale je, že se jedná o tzv. primitivní plemeno, takže se velmi podobá svým dávným předkům.  

Huculský kůň pochází z oblasti Karpat. Chov tohoto plemene má dlouhou historii například v Maďarsku, v Rumunsku, v Polsku a na Ukrajině. Původně se jednalo o plemeno, využívané v zemědělství a v tahu, protože tito koně byli odolní a silní. Po II. světové válce hucul upadl v zapomnění a hrozilo, že vyhyne; pak se ale chov podařilo úspěšně obnovit. V dnešní době se jedná o velmi rozšířené a oblíbené dlouhověké koňské plemeno. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:135-145 cm
Hmotnost:400-450 kg
Barva srsti: nejčastěji hnědák, plavák, ryzák
Zvláštní znaky: úhoří pruh na zádech
Země původu:Ukrajina a Rumunsko (Karpaty)
Původní využití: zemědělství, zápřah
Délka života: 25-30 let
Orientační cena:15000-60000 Kč

Kde koupit hucula?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji hucula.

4.7/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu