15 důvodů, proč si (ne)pořizovat akvarijní šneky do akvária

Akvarijní rybičky jsou oblíbenými společníky zvláště pro svou nenáročnost, tichost a malost. Hodí se jak pro lidi, kteří mají alergie na zvířecí srst, tak pro ty, kteří jsou většinu dne mimo domov. K akvarijnímu životu však neodmyslitelně patří i akvarijní šneci. Jejich chov má kromě mnoha výhod i nevýhody, které mohou některé chovatele odradit.

V následujícím článku se dozvíte základní důvody, proč si pořídit i nepořídit akvarijní šneky. Která skupina přesvědčila vás? Bude i vaše akvárium ode dneška hostit tyto akvarijní šneky, nebo vás protiklady odradily?

Proč si šneky pořídit:

1) Žrout odpadu

Akvarijní rybky jsou také živočichové, proto nikoho nesmí překvapit, že vylučují odpad. Jedná se však i o zbytky potraviny či drobné řasy, které se mohou uchycovat na skle. Akvarijní šneci se o to snadno postarají, ale pokud jejich práci nepodporujete pravidelným čištěním, mohou se vám vlivem dostatku potravy a vhodných podmínek snadno přemnožit.

2) Likvidátor mrtvol a hnijících rostlin

Stejně jako o odpad, šneci se postarají o uhynulé rybky, pokud je sami nevylovíte. Akvarijní šneci jsou totiž mrchožrouti, proto se kromě uhynulých ryb postarají i o hnijící rostliny, zdravých částí se však nedotknou. Některé druhy ožírají i uhnilé kořeny, ke kterým se dostávají tím, že se prohrabávají kamínky či pískem a hledají v něm odpad.

3) Identifikátor znečištění vody

Pokud se o vodu nestaráte nebo se vám z jiného důvodu znečistí, okamžitě to díky akvarijním šnekům poznáte. Pokud se hodnoty vody prudce změní k horšímu, šneci utíkají k hladině a vy tak víte, že musíte okamžitě zasáhnout.

4) Kypří dno

Některé druhy, jako jsou například piskořky, kypří dno tím, že v něm hledají zbytky rybí potravy nebo odpad, kterým se živí. Předejdete tak uhnívání listů a kořenů vodních rostlin.

5) Snadné krmení

Pokud máte velmi čisté akvárium, takže šneci mohou umírat vlivem nedostatkem potravy, je velmi snadné jim připravovat příkrmy. Stačí jim nakrájet nějakou zeleninu (například mrkev), v případě, že bydlíte na vesnici, jim můžete i spařit kopřivu.

6) Není potřeba zvláštní výbava akvária

Akvarijní šneci nejsou náročná zvířata. Stačí jim jen sladká voda bez přísměsů chemikálií a dostatek potravy.

7) Mnoho barevných kombinací

Pokud si chcete založit mnohobarevné akvárium, některé druhy akvarijních šneků vám akvárko opravdu vybarví a zkrášlí. Existuje mnoho i vzácnějších druhů, kteří jsou nádherně zbarvení, například clithon s černo-žlutou ulitou, tylomelania s černou ulitou a žlutým tělem nebo méně vzácný okružák s modrou, žlutou nebo červenou ulitou.

8) Věrná nápodoba ekosystému

Jeden z mnoha důvodů, proč si lidé pořizují akvária a rybičky, je kromě němé společnosti také založení fascinujícího ekosystému věrně napodobující život v rybnících, mořích nebo jiných stálých vodách. A k vodnímu životu patří neodmyslitelně právě i různé druhy šneků. Takže pokud se chcete co nejvíce držet skutečnosti, na akvarijní šneky nesmíte zapomenout.

Proč si naopak akvarijní šneky nepořizovat:

9) Akvárko ani šneci nejsou dekorace

S pořízením akvária přichází nejen radost z nového života, který máte možnost pomáhat tvořit, ale také starosti. Ačkoliv jsou šneci téměř nenároční, musíte počítat s tím, že přeci jen nějakou práci s nimi mít budete – zvlášť pokud se vám přemnoží. Musíte si předem tedy rozmyslet, zda vůbec chcete akvárko, a zda zvládnete starosti s tím spojené.

10) Citlivost na měď a chemikálie

Kromě toho, že šneci rychle reagují na obyčejné znečištění vody, jsou velmi citliví i na měď a různé chemikálie. Pokud vám šnečci rychle a náhle umírají, můžete tak poměrně brzy zjistit problém s chemicky znečištěnou vodou. Při okamžitém zakročení můžete zachránit své rybky, kterým chemikálie také nevyhovují.

11) Cestičky v pískových dnech

Pro některé by mohlo být nevýhodou, že pokud místo štěrkového dna zvolí písčité a pořídí do něj šneky, mohlo by být překvapením, že některé druhy mají tendenci rozrývat dno a tvořit cestičky, kudy prošli. Může to pak tvořit ne příliš hezký zjev.

12) Tendence opouštění akvárií

Pokud jste si vysnili otevřené akvárium, tak na akvarijní šneky rovnou zapomeňte. Rádi a často vylézají ven a mimo vodu pak hynou. Pokud tedy šneky chcete, musíte se smířit s víkem na akváriu.

13) Existuje mnoho druhů s odlišnými vlastnostmi

Ano, i toto se může považovat za velkou nevýhodu. Každý druh může vašemu akvárku přispívat jinak a má jiné vlastnosti. Pokud si vytvoříte spádovitou krajinu akvária a pořídíte si například již zmíněnou piskořku věžovitou, udělá vám zakrátko z krajiny rovinu. Pro umělecké duše, kteří chtějí mít z akvárka své umělecké dílo, to může být velká rána. Při pořízení například kružníka čínského se můžete zase divit, že se vám po pár dnech namnoží a po nějaké době můžete mít problém s přemnožením.

14) Zaměnitelné druhy

S předchozí nevýhodou se pojí i to, že některé druhy se mohou snadno zaměnit. Existuje několik druhů, kteří dokáží zakousnout rybku a sníst ji. Někteří to mohou brát jako součást malého ekosystému, který jste si v akváriu vytvořili, ale pro nikoho jistě není příjemné, když mu začnou z akvárka ryby miznout.

15) Velmi snadno se přemnoží

Tento případ může nastat i v případě, kdy se vám šneci objeví v akváriu nechtěně, tedy na nějaké rostlině či živočichovi. Pokud nastanou vhodné podmínky (například při překrmování rybek, kdy spousta jídla zůstává plavat nevyužitá), některé druhy se velmi snadno a rychle přemnoží. Nejjednodušším řešením je částečně je vysbírat a zakoupit kanibalistický druh šneků, tzv. Helenky. Ty šneky snadno vyloví a poté se jejich počet přirozeně kvůli nedostatku potravy sám sníží.

Otázky a odpovědi

Proč si pořídit akvarijní šneky?

Důvodů je mnoho, které vás mohou přesvědčit. Ty nejdůležitější jsou však to, že šneci kypří kamínky, takže nehnijí kořeny, rychle identifikují znečištěnou vodu a požírají nejen odpadl, ale i uhynulé rybky a shnilé části rostlin.

Proč si naopak nepořizovat akvarijní šneky?

S každým živým tvorem přichází určité starosti. Nejčastějším důvodem, proč si je nepořizovat, je to, že se akvarijní šneci při vhodných podmínkách velmi snadno přemnožují. Nehodí se také do otevřených nádrží, protože mají tendenci vylízat a mimo vodu rychle hynou.

Co je při chování šneků důležité?

Akvarijní šneci nejsou na chování jinak nároční. Potřebují sladkou vodu bez chemických příměsí (zvláště bez mědi) a dostatek potravy. Pokud jedí však mají moc (například pokud překrmujete rybičky a mnoho zbytků padá ke dnu), rychle se přemnoží.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu