Pokud jste přesně ten typ člověka, který nechce mít s ničím moc velké starosti, rybičky pro vás budou skvělou volbou! Nemusí se totiž venčit, doma se nikam nezaběhnou, nezapáchají a starat se o ně je docela jednoduché (záleží samozřejmě vždy na daném druhu). Navíc jsou daleko zajímavější než třeba televize – každá ryba se totiž projevuje trochu jinak a pohled na ně velmi uklidňuje.
Je skvělé, že chov domácích rybiček může provozovat každý.
Možná právě z těchto důvodů patří Česká republika k vůbec největším chovatelům akvarijních rybiček na světě!
Protože je na trhu nesmírné množství druhů akvarijních rybiček, připravili jsme si pro vás tento článek, ve kterém se dozvíte o deseti nejznámějších dravých rybičkách, které jsou právě vhodné pro domácí chov v akváriu. Doufáme, že vám to bude ku pomoci.
Tak chovu rybek zdar!
1) Tetra dvouskvrnná
Tato krásná a obratná ryba dodá vašemu akváriu díky své stříbřitě šedé barvě spoustu lesku a třpytu. Její životnost se pohybuje okolo deseti let.
Nesnese se s ostatními druhy ryb, dokonce ani s příslušníky vlastního druhu – v případě nouze o potravu jim ohlodává šupiny. Proto je nutné, aby byla chována samostatně v menším hejnu – tedy v jednodruhové nádrži.
Je důležité, aby byla umístěna do dostatečně velkého akvária bohatého na úkryty z rostlin, kamenů a kořenů. Také by mělo být prostorné na rozplavání a zmírnění agresivity.
Jedná se o všežravce, u kterého by měla ale převládat masitá strava a potrava by měla být úměrně velká k velikosti dané tetry.
2) Kančík příčnopruhý
Jedná se o velmi odolnou rybu, která snese i špatné zacházení a nevhodné podmínky. Dorůstá kolem 15 cm. Je to ryba velice nenáročná, vhodná i pro úplného začátečníka.
V dobrých podmínkách se dožije až deseti let.
Nádrž musí být velká (minimálně 100 l), hustě osázená rostlinami, které musí být v malých květináčích mohutně zakořeněné nebo je výhodné zvolit plovoucí rostliny, protože kančík hodně ryje ve dně. Také je potřeba do nádrže umístit různé skalky nebo kořeny a vytvořit mu tak úkryty. Je vhodné ho chovat společně s rybami zhruba o stejné velikosti a podobné povahy.
Je to všežravec, u kterého je důležitá rostlinná složka. Pochutná si ale také na malých rybkách, drobných korýších, červech nebo vodním hmyzu.
3) Čtverzubec trpasličí
Čtverzubce trpasličího je doporučováno chovat v jednodruhové nádrži, protože se příliš dobře nesnáší s jinými druhy ryb. Akvárium by mělo být dostatečně osázené rostlinami, dlouhé nejméně 120 m. Rád se zahrabává, proto je vhodné mít dno pokryté jemným pískem.
Má čtyři silné zuby umístěné v tlamě podobné zobáku papouška. Velmi rád požírá mlže a plže. Je oblíbený v akváriích díky světlé barvě a malým rozměrům.
Není to ryba vhodná pro začátečníky, protože je na chov velice náročný. Není přecitlivělý, ale může na rušivé vlivy a špatné životní podmínky reagovat apatií. Při vhodném chovu se může dožít pěti let.
4) Kančík pyskatý
Kančík pyskatý je velmi nenasytná ryba, která spořádá prakticky cokoliv. Její žravost je pravděpodobně způsobena tím, že rychle roste. Dožívá se cca 15 let. Základní zbarvení je sytě oranžové. Samci mají na hlavě tukový hrbol.
Je důležité, aby se chovala spolu s rybami podobně velkými nebo většími, aby se o sebe postaraly a nestaly se potravou. Doporučený počet ryb tohoto druhu v akváriu je jeden pár. Pokud se setkají v nádrži dva samci, jsou velmi rvaví.
Objem nádrže by měly být minimálně 350 l, ale obecně platí, že čím větší plocha dna, tím lépe.
Jedná se o všežravce. Jeho potrava je složena především z granulí, kousků rybího filé, červů, žížal, ale pochutná si také na hrášku či salátu.
5) Parmička čtyřpruhá
Tato oku lahodící rybka oživí akvárium svým aktivním chováním a také trochu drzou povahou. Každodenními spíše neškodnými “mini souboji” si upevňuje sociální hierarchii ve skupině. Je poměrně nenáročná k chovu a tím pádem vhodná i pro začátečníky.
Obvykle dorůstá kolem 6 cm, přičemž samci bývají menší a barevnější. Tento druh ryby je vhodný chovat ve skupinách od 8 ks v nádržích od 60 l. Akvárium by mělo být dostatečně zarostlé rostlinami, ideálně i plovoucími. Akvarijní štěrk by neměl mít ostré hrany, ideální je tmavý písek.
Co se týče stravy, není vybíravá – jedná se o všežravce.
6) Bojovnice pestrá
Jedná se o velice oblíbenou, krásnou a zajímavou rybu. Je přitažlivá svým pestrým zbarvením a u samečků rovněž dlouhými ploutvemi. Dorůstá maximálně do délky 9 cm. Je to nenáročná ryba s klidným chováním, s výjimkou samců stejného druhu. Nehodí se k dravějším rybám, které by jí mohli okusovat ploutve.
Dýchá atmosférický vzduch a je možné jí chovat i v těch nejmenších akváriích od 5 litrů. Filtrace vody není nutná, ale kvalita vody je z dlouhodobého hlediska důležitá.
Název bojovnice je odvozen od agresivity mezi samečky, kteří by se nikdy neměli chovat spolu v jedné nádrži. K jiným druhům ryb se ale chovají mírumilovně.
Může se krmit standardními krmivy určenými pro široké spektrum akvarijních ryb. Pokud je však chována samotně, je vhodné používat krmivo určené přímo pro bojovnice tak, aby byla podpořena její vitalita, vybarvení a růst ploutví.
7) Kančík modroskvrnný
Jedná se o sladkovodní rybu z rodiny cichlid. Dožívá se zhruba 15 let. Je to převážně masožravec – pochutná si na krevetách, vodním hmyzu a červech. Samice jsou obvykle menší než samci. Vyznačuje se světle šedou barvou s mnoha malými tyrkysovými tečkami.
Minimální velikost akvária by měla být 200 cm na délku + 300 l nebo větší. Není zas tak náročný na chov, proto je vhodný i pro začínající chovatele. Ale pozor – bývá agresivní a často dost nesnášenlivý, proto se musí chovat jen s podobně laděnými rybami.
V nádrži je třeba vytvořit jeskyně a úkryty z kamenů a kořenů. Vyžaduje čistou a dobře prokysličenou vodu, tudíž je dobré zajistit výkonnou filtraci. Dno akvária by mělo být písčité nebo je také možné zvolit velmi drobný štěrk, který nesmí být ostrý.
8) Parmička červenoocasá
Někdy také známá pod názvem duhový žralok nebo jako parmička thajská. Je to populární poloagresivní akvarijní ryba.
Mezi specifické znamení patří to, že její červená ocasní ploutev kontrastuje s jinak černým tělem. Jedná se o druh poměrně nesnášenlivé rybky, která nemá moc v lásce společnost.
Nemá zuby – potravu drtí pomocí výrůstků na žaberních obloucích. Dorůstá délky 12 cm. Živí se rostlinami i živočichy – nejvíce řasami a dalšími částmi vodních rostlin, drobnými bezobratlými i detritem.
Mluví se o ní jako o ohrožené v důsledku znečištění prostředí i lovu pro zájmové chovy.
9) Vrubozubec paví
Jedná se o mohutnou cichlidu, která dorůstá délky 30-40 cm a váží zhruba 1 kg.
Pro jeho chov je důležité zařídit nádrž o obsahu minimálně 400 l s vrstvou hrubého písku. Do akvária je rovněž podstatné umístit velké kameny a kořeny. Rostliny jsou doporučovány především plovoucí. Voda v akváriu by měla být pravidelně filtrována a jednou týdně z jedné čtvrtiny vyměněna.
Jelikož to je masožravec, živí se především moučnými červy, menšími rybami, šneky a vodním hmyzem. V mládí také jeho jídelníček obsahuje nitěnky. Dalo by se s nadsázkou říci, že sní všechno, co se mu vejde do pusy, větší kousky roztrhá a pozře taky.
*Lze ho naučit přijímat potravu z ruky, ale musíte být velmi opatrní.
10) Akara modrá
Akara je poměrně klidná dlouhověká rybka, která ale není příliš snášenlivá. Dorůstá 15-19 cm.
V akváriu vyžaduje dost úkrytů, aby se mohla lehce schovat. Patří mezi dlouhověké akvarijní rybičky. V neudržovaném akváriu trpí chorobami. Její výkaly silně znečišťují vodu, proto je nutná pravidelná výměna, protože v neudržovaném akváriu trpí chorobami.
Je to všežravec, který však upřednostňuje živou potravu jako jsou korýši nebo žížaly.
Často kladené otázky
❓Na co dávat při chovu rybiček pozor?
Pomalou rybu můžete kombinovat s jinou pomalou rybou a to samé platí i u velikosti. Pokud ale budete kombinovat pomalou rybu s rychlou, nebo obří rybu s velmi malou, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít dlouho dvě ryby…
Důležitý je také prostor – je dobré si zjistit kolik prostoru která ryba potřebuje a do jaké velikosti dorůstá. Pokud si kupujete páreček, musíte počítat i se zvětšeným prostorem během páření a v době starání se o potomstvo.
❓Co je to detrit?
Jedná se o malé částečky organické hmoty či organismů v různém stupni rozkladu, které tvoří přechod mezi živými a neživými složkami. Představuje dno řek a nádrží s různými naplaveninami.
❓Kdy se začaly ryby chovat na okrasu?
Ryby se na úplném počátku lovily a chovaly na jídlo. Pak ale někoho napadlo, že ryba je krásné zvíře a začal je pro to chovat na okrasu – tomu se tak stalo již ve 12. století v Číně.
Do Evropy se záliba v chovu ryb dostala až v 17. století. První okrasná ryba měla nádhernou zlatou barvu a pocházela z druhu karasů.
No a v dnešní době akvarijní rybičky chová asi šedesát milionů lidí na celém světě!
❓Jak se zbavit šneků z akvária?
1. Pravidelný sběr z dostupných míst.
2. Pořídit si rybičku čtverzubce trpasličího nebo mřenku trpasličí, která se šneky živí.
3. Občas je nalákat na okurek, vařenou mrkev nebo něco podobného,
co položíte na dno.
4. Pořídit si past na šneky, do které se vloží jako návnada tableta pro krunýřovce.
Seženete ji např. ve zverimexu nebo na nějakém e-shopu s chovatelskými
potřebami.
Důležité: Nepoužívat proti šnekům chemii!
*Zároveň si prosím uvědomte, že šneci jsou pro akvárium dost užiteční tvorové,
takže zbavit se jich úplně by byla škoda.
Zajímavosti
Pokud čtyřzubci trpasličímu zčerná břicho, dává tak chovateli signál, že nastal nějaký problém.
Délka ploutví je jednou z rozlišovacích vlastností mezi pohlavími bojovnic pestrých.
Parmička červenoocasá byla dlouhou dobu považována v přírodě za vyhynulou, dokud nebyla nalezena její malá populace.
Videa
Zdroj: