TEST 14+ nejlepších granulí pro kočky 2024 – recenze, diskuze


Výber redakce

Superprémiové krmivo bez obilovin

Orientační cena: 128 Kč/kg


Dobré složení

Vysoce kvalitní krmivo pro kočky s citlivým zažíváním

Orientační cena: 288 Kč/kg


Poměr cena/kvalita

Prémiové české granule


Orientační cena: 87 Kč/kg


Další na zvážení

České krmivo podporující zdravé močové cesty

Orientační cena: 80 Kč/kg

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Lásku, kterou kočky vám jakožto chovatelům dávají, jim můžete oplatit především správnou péčí. V ní hraje snad nejpodstatnější roli vhodné krmivo, které vašeho čtyřnohého kamaráda podpoří v aktuální fázi života. Jak vhodné krmivo právě pro vašeho mazlíčka vybrat a jaké značky a řady granulí stojí za pozornost? Na to jsme se zaměřili v tomto článku. 

Pojďme se nejprve stručně podívat na to, jaké parametry jsou v oblasti kočičích granulí nejzásadnější a je dobré na ně brát při výběru ohled. Jsou to:

 • Věk kočky
 • Aktuální potřeby kočky (kastrace, březí…)
 • Zdravotní stav kočky
 • Složení granulí
 • Finanční možnosti

Recenze nejlepších granulí pro kočky

 1. Taste of the Wild Rocky Mtn Feline
 2. N&D GF Cat Adult Lamb & Blueberry
 3. Brit Premium Adult losos
 4. Ontario Adult
 5. Applaws cat Adult kuře & losos
 6. Royal Canin Savour Exigent
 7. Orijen Cat & Kitten
 8. Carnilove Duck and Pheasant Adult Cats–Hairball Control
 9. Brit Care Cat GF Sensitive Healthy Digestion & Delicate Taste
 10. Acana Grasslands Cat
 11. Eminent Cat Adult losos
 12. Purina Cat Ad. Chicken
 13. Anka Cat Low Ash
 14. First Mate Cat Chicken Meal & Blueberries

 

Superprémiové krmivo bez obilovin

Obiloviny jsou v oblasti zvířecích krmiv tak trochu ožehavé téma. Pokud patříte k těm, kteří je v granulích svých kočičích kamarádů nevidí rádi, pak můžete vyzkoušet ty od americké značky Taste of the Wild. Vedle obilovin v nich nenajdete ani jateční odpad, barviva či dochucovadla, a naopak vaše mazlíčky potěší pečenou zvěřinou, uzeným lososem, ale i obsahem ovoce a zeleniny. Nechybí ani taurin pro zdravý zrak. Vhodné jsou pro kočky v kterémkoliv stadiu života.

Tyto granule se těší velké oblíbenosti u samotných chovatelů a jejich mazlíčků. Mnozí majitelé uvádějí, že kočkám prospívají a velmi chutnají, zlepšují kvalitu srsti a některé dokonce jiné značky odmítají. Nadšeni jsou ze složení, které je jasně popsané a kvalitní. Někteří by však uvítali nižší cenu.

Cena za kg: 128 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoce kvalitní krmivo pro kočky s citlivým zažíváním

Superprémiové krmivo italské značky N&D by mělo uspokojit i ty nejnáročnější chovatele a jejich mazlíčky. Společnost si zakládá na kvalitním složení, v granulích nenajdete obiloviny, lepek, barviva, chemii ani konzervanty, i konzervace je zajištěna přírodní cestou. Základem krmiva je jehněčí maso, které se vyznačuje dobrou stravitelností a je také hypoalergenní. Celá tato kombinace znamená, že je krmivo vhodné i pro mazlíčky s citlivým zažíváním.

Lidé v recenzích oceňují kvalitní složení, které podle mnohých pomohlo vyřešit řadu zdravotních potíží jejich kočičích kamarádů, kdy jim zlepšilo například kvalitu srsti. Někteří považují krmivo za vůbec nejlepší na trhu. Kočkám navíc velmi chutná, a to i těm náročným a vybíravým. Vzhledem k vysoké kvalitě je však třeba počítat s vyšší cenou.

Cena za kg: 288 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Prémiové české granule

Česká značka Brit patří vůbec k těm nejoblíbenějším výrobcům krmiv u nás a existuje pro to mnoho důvodů. Granule Brit Premium potěší všechny majitele koček, kteří hledají kvalitní a vyvážené krmivo, které příliš nezasáhne do rodinného rozpočtu. Lososové granule s výtažkem z čerstvě připravených lososů jsou pro čtyřnohé kamarády chutné a voňavé a díky obsahu vitamínů, minerálů a probiotik jim dopomůžou i ke zdravým kostem, svalům, zubům i hezké srsti.

Právě poměr ceny a kvality je hlavním důvodem, proč jsou granule u chovatelů tak oblíbené. V desítkách recenzí se také dočteme, že většině koček chutnají a některým pomohly k hezčí srsti. Najdou se ale i mlsnější jedinci, kteří nad granulemi ohrnuli nos.

Cena za kg: 87 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo podporující zdravé močové cesty

Další z řady českých krmiv nabízí značka Ontario. Bylo vyvinuto spolu s veterináři a odborníky na kočičí výživu a svým složením se zaměřuje na prevenci některých obvyklých potíží těchto mazlíčků. Obsažené magnesium funguje jako prevence tvorby močových kamenů, přírodní vláknina má za úkol co nejvíce zamezit tvorbě chlupových chomáčů a omega mastné kyseliny a taurin pak působí jako podpora srdeční činnosti. Lososový olej také dopomáhá ke kvalitnější srsti.

I toto krmivo je mezi chovateli oblíbené, a to především díky dobrému poměru ceny a “výkonu”. Podle hodnocení s ním většina z nich slaví u koček úspěch a prospívají jim. Jedním z probíraných témat v recenzích byla také velikost granulí, která vyhovuje například starším mazlíčkům, ale pro jiné jsou granule příliš malé a kočky je prý někdy ani nekoušou.

Cena za kg: 80 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo s kvalitním složením

Britské krmivo značky Applaws má hodně parametrů, s nimiž se může chlubit. Je bezobilné a hypoalergenní, použité suroviny jsou v potravinářské kvalitě a ve složení nemají místo dochucovadla, konzervanty ani barviva. Použité maso pochází z kuřat krmených bez hormonů a antibiotik a ryb z volné přírody. Receptura zahrnuje také zeleninu a bylinné extrakty. Myslí na zajištění zdravých močových cest, trávicího systému i kůže.

Podle recenzí chovatelů s tímto krmivem zabodujete i u těch nejmlsnějších jazýčků. Díky kvalitnímu složení, které si lidé také pochvalují, mazlíčkům chutná, některým pomohlo od zažívacích potíží. Majitelé koček oceňují i velikost granulí “akorát”. Uvítali by však nižší cenu.

Cena za kg: 141 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Krmivo se dvěma typy granulí

Kočky mají často mlsné jazýčky a možná se vám stalo, že vámi podávané krmivo odmítají. Toho se nemusíte obávat u granulí Royal Canin Savour Exigent, neboť v nich najdeme hned dva typy granulí s různým složením i texturou, takže kočky zaujmou a chutnají jim. Zároveň je toto krmivo vhodné pro udržení štíhlé linie vaší kočky, má totiž speciálně upravený obsah bílkovin.

V recenzích chovatelé často zmiňují, že s tímto krmivem uspěli právě u vybíravých koček, většinou chutná rovnou celé “smečce”. Spousta z nich jej proto kupuje opakovaně. Ne všichni však byli nadšeni ze složení, kde není uveden přesný obsah masa.

Cena za kg: 135 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo pro náročné

Pokud vám záleží nejen na samotném složení granulí, ale i na původu obsažených surovin, zvažte při výběru krmiva značku Orijen. Jedná se o vysoce kvalitní kanadské krmivo vhodné nejen pro dospělé, ale i starší kočky a koťata, v němž jsou proteiny zajištěny kuřecím a krůtím masem z volných chovů, rybami z přírodních vod a vejci z hnízdících chovů. Nenajdeme zde obiloviny ani brambory, naopak zde nechybí zelenina či bylinky.

Vysoce kvalitní složení bez obilovin, malé granule i velkou oblíbenost i u vybíravých koček zmiňují chovatelé jako hlavní pozitiva tohoto krmiva. Mnohým pomohlo od nejrůznějších zdravotních potíží a kočkám chutná i po několika letech. Snad jediným mínusem je zde vysoká cena.

Cena za kg: 247 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České holistické krmivo bez obilovin a brambor

Dalším z řady holistických krmiv, tentokrát české výroby, je Carnilove. Svým složením myslí na přirozenou skladbu kočičí potravy, a tak zde vedle masa z kachny a bažanta najdeme i lesní ovoce, zeleninu či bylinky. To vše za účelem zlepšení metabolismu, udržení kondice, budování imunity i zajištění všech potřebných vitamínů a minerálů. Zvýšený obsah vlákniny má pak za úkol omezit vytváření chlupových chomáčů.

Velikost granulí, kvalitní složení bez obilovin, pomoc při trávení chomáčů srsti – to vše si chovatelé na krmivu pochvalují. Podle některých si však jejich čtyřnozí kamarádi na toto krmivo dlouho zvykali, některým nezachutnalo vůbec.

Cena za kg: 144 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo pro citlivé kočky

Značka Brit nabízí hned několik variant krmiv a verze Care Cat FG Sensitive Healthy je vyvinutá speciálně pro kočky s citlivým a problematickým zažíváním. K tomu dopomáhá snadno stravitelná receptura s probiotiky a prebiotiky. Je zcela bez obilovin a také bez soji, konzervantů a barviv, základem je zde maso z krůty a lososa. Ve složení má své místo také rakytník pro zdravé močové cesty a yuka působící proti zápachu výkalů.

Toto krmivo nepatří k nejrozšířenějším, o čemž svědčí velmi malý počet recenzí chovatelů. V nich pár majitelů koček uvádí, že jejich zvířecí kamarádi opravdu přestali mít potíže se zvracením chlupů, další oceňují poměr kvality vzhledem k ceně.

Cena za kg: 135 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo s důrazem na původ surovin

Jestliže vám záleží na původu jednotlivých surovin použitých pro výrobu kočičího krmiva, jsou další možností granule značky Acana. Jedná se o holistické kanadské krmivo, v němž najdeme maso z volně chovaných kachen a divoce žijících ryb a celá vejce z hnízdících chovů. Krmivo se hodí jak pro dospělé kočky, tak i starší mazlíčky a koťata a neobsahuje brambory ani obiloviny.

Recenzí na toto krmivo mnoho nenajdeme, za to jsou však v drtivé většině velmi pozitivní. Lidé jsou nadšeni ze složení s vysokým obsahem masa a kvality surovin, díky čemuž považují granule za jedny z nejkvalitnějších na trhu. Je však třeba počítat s tím, že kvalitě odpovídá i cena, která patří k nejvyšším.

Cena za kg: 300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo za dobrou cenu

K cenově nejpříznivějším krmivům pro kočky se řadí granule od české značky Eminent. Jsou vyvíjeny ve spolupráci s veterináři a kladou důraz na dobrou stravitelnost. Svým složením dodávají kočkám vše, co potřebují – lososový olej je pro tyto mazlíčky nejen lákavou záležitostí, ale působí příznivě i na imunitu, vzhled srsti a má i protizánětlivý efekt, receptura podporuje i celkovou obranyschopnost, myslí na dobrý zrak i trávení.

Vedle příznivé ceny za stále dobrou kvalitu si lidé granule pochvalují i pro jejich malé rozměry, dobrou vůni i oblíbenost u jejich čtyřnohých kamarádů. Někteří kupující si však všimli, že ačkoliv se jedná o lososovou příchuť, ve složení najdeme drůbeží a rybí moučku a samotný druh ryby není specifikován.

Cena za kg: 90 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krmivo s dobrým poměrem ceny a kvality

Ke známým a populárním značkám krmiv patří i Purina. Oblíbená je pro dobrý poměr nabízené kvality a ceny granulí, zároveň vyniká recepturou obsahující vše pro celkovou vitalitu koček. Obsahuje komplex podporující zdravé ledviny, důležité živiny pro zlepšení imunity, pomáhá také k udržení ideální hmotnosti a má příznivý vliv na klouby. Vedle toho myslí i na dentální zdraví a speciální struktura granulí chrání kočičí chrup před ukládáním plaku.

Mnoho recenzí chovatelů k této konkrétní řadě nenajdeme, ale podle většiny z nich kočky granule přijímají bez problémů, pochutnávají si na nich a některým se i zlepšila srst.

Cena za kg: 117 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kanadské krmivo s jednou z nejnižších cen

O tom, že nízká cena nemusí nutně znamenat špatnou kvalitu krmiva, vás možná přesvědčí kanadská značka Anka. Její granule, včetně verze Cat Low Ash, jsou vyrobeny ze surovin určených pro lidskou spotřebu a neobsahují umělá barviva, konzervanty ani příchutě. Základem je zde kuřecí moučka, maso a tuk, nechybí ani vitamíny a další prospěšné látky.

Velké balení a zároveň nízká cena jsou tím hlavním, čím u chovatelů granule bodují. Zároveň si ale pochvalují i stále přijatelnou kvalitu (ačkoliv někteří zmiňují jako negativum nižší obsah masa). Pár chovatelů však uvádí, že se vzhled i vůně granulí často v různých baleních mění.

Cena za kg: 78 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ultraprémiové přírodní krmivo bez obilovin 

Dalším z kanadských krmiv velmi vysoké kvality je First Mate. Je hypoalergenní, zcela bez obilovin, klade důraz na přírodní složení a podávat jej můžete dospělým i kastrovaným kočkám i koťatům. Základem je zde maso z volně chovaných kuřat a brambory. Důležitou roli hrají i obsažené borůvky, které působí jako antioxidanty a podporují močové cesty, imunitu i zrak.

Kvalitní složení granulí bez obilovin, původ masa, velikost granulí i vysokou chutnost hojně opěvují chovatelé v recenzích. Někteří uvádějí, že se kočkám po granulích spravily potíže s trávením. Jediné, co se dá vytknout, je vyšší cena.

Cena za kg: 193 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat granule pro kočky

Nabídka je široká, možnosti téměř nepřeberné – jak tedy vybrat ty nejlepší granule v rámci svých finančních možností a nenechat se ovlivnit jen lákavou reklamou? Pomohou vám tyto tipy.

1) Složení na prvním místě

Tím nejzásadnějším parametrem, který byste při výběru měli sledovat, je složení. Najdete jej na obalu výrobku, ale dostupné bývá i online u daného produktu na e-shopech. Jednotlivé suroviny jsou zde uvedeny v sestupném pořadí, na prvním místě je tedy ta, které je v krmivu nejvíce. To by v případě kočičích granulí mělo být maso, ideálně by jej mělo krmivo obsahovat více než 30 %. Ačkoliv může na první pohled znít lépe údaj uvádějící, že ve složení figuruje maso čerstvé, jedná se spíše o reklamní trik. V granulích je samozřejmě maso sušené a údaj o čerstvém masu má za úkol vytvořit dojem, že jej je ve složení více. Po odpaření vody se jeho objem totiž logicky zmenší. Hledejte tedy údaje o sušeném masu nebo moučce.

V granulích najdete i “přílohy”, tedy obiloviny, rýži či brambory, neměly by v krmivu převažovat. Pokud je vaše kočka alergická nebo trpí zažívacími potížemi, vyzkoušejte varianty bez obilovin.

Řada krmiv dále obsahuje další prospěšné ingredience, jako je ovoce, zelenina či bylinky, které mohou fungovat jako prevence některých zdravotních obtíží.

Pokud se ve složení krmiv příliš nevyznáte, držte se jednoduché rady: čím přehlednější a jasnější popis složení je, tím lépe.


2) Věk hraje roli

Na trhu najdeme krmiva určená pro kočky v každém věku, od koťat až po seniory (a nemusí být vůbec špatná), většina jich je ale určena pro dospělé kočky. Nezapomeňte tedy vzít v potaz věk svého mazlíčka a podívejte se, zda je pro něj dané krmivo vhodné.


3) Přihlédněte k individuálním potřebám

Stejně jako věku kočky je třeba věnovat pozornost i jejím specifickým potřebám. Je vaše kočka alergická, kastrovaná nebo má citlivé zažívání? Nebo má nadváhu či problémy se srstí? To vše lze vzít v potaz a najít krmivo vhodné pro řešení těchto potíží.


4) Neopomíjejte velikost granulí

Ačkoliv se může velikost granulí jevit spíše jako detail, hraje také roli. A to především u koťat či starších koček, které by mohly mít s příliš velkými granulemi potíže. Příliš malé granulky pak mohou některé nenasyty vést k hltání, které pak může vyústit v trávicí problémy.


5) Sledujte zkušenosti chovatelů

Některé informace, jako například právě velikost granulí, se často z popisu na e-shopu nedozvíte, a i proto se vyplatí podívat se, alespoň orientačně, na hodnocení krmiva dalšími chovateli. Každá kočka je osobnost a co platí u jedné, nemusí platit také pro vašeho mazlíčka, ale i tak mohou recenze přinést zajímavé informace a poukázat na případné nedostatky.


6) Cena granulí – o čem vypovídá?

Nejdražší granule nemusí být nejlepší a naopak. Pravdou však je, že v těch nejlevnějších granulích nenajdete největší obsah masa, natož pak masa kvalitního. Snažte se tedy najít si krmivo s tím nejlepším složením ve své cenové hladině.


7) Na značku (ne)koukejte

Populární značky, které znáte z televizních reklam, většinou částky vydané za propagaci musí promítnout do ceny krmiv. Za stejnou cenu tak můžete často sehnat i kvalitnější granule od méně známé značky.

Nejoblíbenější značky krmiv pro kočky

Značka by neměla hrát při výběru granulí hlavní roli, ale pokud se rozhodujete mezi vícero krmivy, může vám i tento faktor pomoci si vybrat. A to například na základě popularity značky, země jejího původu nebo zkušeností od ostatních chovatelů.

 • Brit

Značka Brit svá krmiva vyrábí hned ve čtyřech provozech v České republice a nabízí granule prémiové a superprémiové kvality pro kočky i psy. Chlubit se může dlouholetými zkušenostmi a své produkty vyváží do 70 zemí světa.

 • Purina

Vznik značky Purina se datuje až do roku 1904 a patří do jedné skupiny spolu se značkami Spillers a Friskies. Základní myšlenkou je, že pokud spolu lidé a zvířata žijí společně, jejich životy to obohacuje.

 • Royal Canin

Dlouholetou tradicí sahající až do roku 1968 se může pyšnit firma Royal Canin s francouzskými kořeny, která nabízí krmiva pro psy i kočky, klade důraz na kvalitu a bezpečnost a zároveň vnímá jako důležitý i aspekt udržitelnosti.

 • Carnilove

Carnilove se řadí k českým značkám a jejím heslem je, že vyrábí krmiva s respektem k původní potravě psů a koček. Najdeme v nich tedy maso z lososů, krocanů, divočáků či kachen a také lesní ovoce, zeleninu či byliny.

 • N&D

Krmivo N&D pochází z Itálie a sází na rybí, kuřecí a jehněčí maso a maso z divočáků a vejce, což jsou hlavní složky jejich granulí. Vše je bez antibiotik, hormonů a konzervačních látek a krmiva jsou převážně bezobilná nebo s jejich nízkým obsahem.

Výběr granulí podle specifických potřeb

V různých fázích života či vlivem zdravotních komplikací může mít kočka rozdílné nároky na stravu. Jak krmivo vybírat v těchto případech?

Koťata

Více tuku, minerálů a vitamínů a menší velikost granulek – to je to, co od krmiva potřebují koťata zhruba do jednoho roku.


Dospělá kočka

Většina krmiv je určena pro dospělé kočky bez zvláštních nároků, důležitý je vyvážený poměr všech důležitých složek.


Kočka senior

Granule pro starší kočky jsou uzpůsobeny svým tvarem tak, aby se jim lépe kousaly, jejich skladba bere v potaz menší výdej energie i zvýšenou potřebu přijímat určité vitamíny a minerály.


Březí a kojící kočka

Krmivo pro březí a kojící kočky se vyznačuje větším podílem vitamínů a živin. Některé zdroje uvádějí, že je možné v těchto případech podávat kočce i granule pro koťata.


Kastrovaná kočka

U kastrovaných koček hrozí více riziko nadváhy, proto potřebují nižší energetický příjem a jejich strava by měla mít méně obilovin.


Kočka s nadváhou

Kočky žijící v bytě či kastrované nebo starší kočky mají často sklony k nadváze. Pokud se v takovém stavu nachází i váš mazlíček, dopřejte mu dietní krmivo se sníženým obsahem tuku s L-karnitinem, který pomáhá tuk spalovat.


Kočka s citlivým zažíváním

Nadýmání, zácpa, průjmy či další potíže se zažíváním trápí čím dál více koček. Potřebují proto krmivo, které nebude jejich citlivé trávicí ústrojí dráždit. Většinou takové krmivo vyniká vysokou stravitelností a menším obsahem obilovin.


Kočka s problémy se srstí

Existují i krmiva určená na podporu srsti a kůže. V jejich složení nechybí vitamíny, které právě ke zdravé a lesklé srsti napomáhají.


Alergická kočka

Obiloviny (především pšenice či kukuřice) nebo určité druhy masa mohou být původcem alergií. Naštěstí jsou už hypoalergenní granule běžným produktem na trhu a snadno se tak můžete vyvarovat nechtěných surovin.

Často kladené otázky

Na tuto otázku nemají jednoznačnou odpověď ani odborníci či výrobci a doporučení se tak poměrně výrazně liší. Shodují se však v tom, že kočky je ideální krmit po menších dávkách vícekrát denně, nejméně dvakrát či třikrát. Krmit byste je také měli ve stejný čas a na stejném místě, jelikož se jedná o milovníky rutiny.

Pokud nejste se stávajícím krmivem spokojeni a chcete přejít na jiné, ideální je začít postupně. Nejprve přidejte do stávajícího krmiva trochu nového a poměr nového ku starému každý den navyšujte. Za týden či dva byste pak měli krmivo nahradit novým kompletně.

Kvalitní krmivo se promítne do vzhledu kočky. Dobrým ukazatelem je například hezká a lesklá srst. Vhodné krmivo se pozná i podle toho, že vašemu zvířeti nezpůsobuje žádné zažívací potíže a kočka má po nich dobré trávení a netrpí například průjmem či zvracením.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (34 votes)