Halančík pestrý Hjerresenův je aktivní a mírumilovná rybička, která má ráda akvária osázená rostlinami a vybavená dekoracemi. Je vhodná i pro začátečníky.
Tipy pro chov halančíka pestrého
- Jedná se o mírumilovný druh, který je nejlépe chovat jako jeden pár samec a samice v malém měkkovodním akváriu s dostatečným množstvím bahenního dřeva a výsadbou. Také se důrazně doporučuje rašelinová filtrace.
- Vedle tohoto druhu lze bezpečně chovat i jiné malé, mírumilovné společenské ryby s podobnými nároky.
- Halančík pestrý vyžaduje teplou vodu, proto by se měla pohybovat od 24 do 26 stupňů Celsia.
- Chov halančíka pestrého je snadného, takže si jej můžete pořídit i jakožto začátečník.
- Minimální objem nádrže pro pár halančíků by měl být alespoň 20 litrů.
- Halančík pestrý vyžaduje živou stravu. Můžete jim podávat komáří larvy nebo nitěnky.
- Halančíkům zajistěte na rozmnožování samostatnou nádrž, ve které by měla být nízká hladina vody. Přidejte plovoucí rostliny a zajistěte střední míru osvětlení. Rybky ke tření potřebují také mech.
- Tato rybka má v akváriu ráda skrýše a dostatek rostliny, které využívá na schovávání i hraní.
- Halančíkům pestrým nikdy nevyměňujte velkou část vody v akváriu najednou. Raději každý týden vyměňte zhruba 20 %.
- Halančíkům škodí prudké změny v akváriu a stejně tak i vyšší míra chemických látek ve vodě, proto se jim vyvarujte.
- Pohyb vody v akváriu by měl být mírný, aby napodoboval pomalu se pohybující vody, které tyto ryby obývají ve volné přírodě. Také zajistěte, aby akvárium mělo těsně přiléhající krycí sklíčka, protože tyto ryby jsou zdatní skokani.
Základní informace
- Český název: Halančík pestrý Hjerresenův
- Latinský název: Aphyosemion australe hjerreseni
- Čeleď: Nothobranchiidae (Afričtí halančíci)
- Původ: Afrika
- Maximální velikost: 4 – 6 cm
- Vhodná teplota: 24 – 26 °C
- Potrava: Živá
- Doporučené PH: 5,5 – 7
- Doporučená tvrdost vody: 2 – 10 °dGH
- Agresivita: Klidná
Charakteristika
Halančíky lze chovat ve společném prostředí za předpokladu, že jsou pečlivě vybráni spoluhráči v nádrži. Je to velmi mírumilovný, plachý druh a snadno se nechá vytlačit energičtějšími rybami. Ve volné přírodě obvykle obývá stálé vodní plochy, jako jsou bažiny a malé toky. Ideální pro halančíka je tmavý substrát a dobrý nápad je také přidat vrstvu plovoucích rostlin, které rozptýlí světlo pronikající do nádrže. Tento druh je zdatný skokan, takže kryt musí být velmi těsně přiléhající.
Pohlavní dimorfismus
Samec je větší, pestřeji zbarvená ryba s prodlouženými ocasními, hřbetními a řitními ploutvemi. Samice jsou menší, nevýraznější a mají kulatější břicho.
Rozmnožování
Při tření sameček bokem tlačí samičku do mechu a mírně se kolem ní ohne a začne se třást. Rybám by měla být podávána pestrá strava složená z živé a mražené potravy. Mnozí chovatelé doporučují držet pohlaví odděleně v oddělených kondičních nádržích a před umístěním do tření vybrat nejhezčího samce a nejbujnější samici.
Často kladené dotazy
❓Jsou halančíci agresivní?
Ne. Tyto rybky patří mezi mírumilovné druhy, které mohou být chovány s jinými neagresivními druhy stejné velikosti. (Zdroj)
❓Mají halančíci rádi měkkou vodu?
Tato oblíbená ryba pochází ze západní Afriky, kde žije v malých potocích a rybnících v deštném pralese. Potřebují měkkou, mírně kyselou vodu.
❓Žerou halančíci vločkovou potravu?
Halančíci budou jíst většinu živé potravy, jako jsou bílí červi, solné krevety, tubifex. Přijímají také některé sušené vločky a lyofilizovanou potravu, ale nejsou z této potravy oproti živé příliš nadšení.