10 psích plemen, která žijí nejdéle

Jedním z nejtěžších okamžiků je pro majitele psů chvíle, kdy jim musíte říct sbohem. Průměrná délka života psů je kolem 10 až 13 let. Jako u každého zvířete jsou způsoby, jak tyto roky prodloužit – vysoce kvalitní dieta, dostatek pohybu a perfektní péče o zdraví. I tak však hraje velkou roli genetika. Proto přinášíme seznam 10 psích plemen, která jsou známá pro svou dlouhověkost. 

Tip: Malí psi většinou žijí déle než velká plemena. Pokud tedy chcete s vaším psím kamarádem strávit co nejvíce času, možná nevolte mezi obřími plemeny. Většinou se dožívají kolem osmi let. 

1) Čivava

Čivavy jsou jedním z nejdéle žijících psích plemen. Mnoho z nich žije déle než 15 let a někteří se dožívají dokonce 20. roku. I přes jejich drobnou postavu vyžadují dostatek pohybu, duševní stimulace a výcviku. Jsou všeobecně zdraví, ale mohou mít sklony k problémům se srdcem a očima. 

2) Jezevčík

Není vůbec neobvyklé potkat jezevčíky více než 15 let staré! Jezevčík jménem Chanel je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů jakožto nejdéle žijící pes. Umřela roku 2011 ve věku 21 let. Přesto však mohou jezevčíci trpět na některé zdravotní problémy spojené s věkem – konkrétně potíže se zády, jimž silně napomáhá obezita. 

3) Toy pudl

Sympatický přidrzlý, inteligentní toy pudl může být skvělým rodinným mazlíčkem. Nepodceňujte však jejich energii ani množství psychického zaměstnání, které potřebují pro svou zaneprázdněnou mysl. Toy pudl starý až 18 let není nic vzácného. I tak je však plemeno náchylné k ortopedickým problémům a potížím s očima.

4) Jack Russell teriér

Jack Russell teriér je další malé plemeno, které se dožívá až 16 let. Stejně jako jezevčík, i Jack Russell nějakou dobu držel Guinessův světový rekord za nejdéle žijícího psa. Willie se dožila 20 let, než roku 2014 umřela. Jack Russellové byli vyšlechtěni pro práci a svou energii a nadšení si uchovávají dodnes.

5) Shih-tzu

Přátelští a přizpůsobiví shih-tzu se běžně dožívají 15 let a více. Tito psi byli vyšlechtěni jako společníci a vystačí si s krátkými každodenními procházkami a hrou. Pokud však nejsou pravidelně stříháni, tak vyžadují dennodenní vykartáčování a vyčesávání dlouhé srsti. Obecně je to zdravé plemeno, ale může mít problémy s očima nebo ortopedického charakteru.

6) Maltézský psík

Maltézáček je typicky mimořádně zdravé malé plemeno dožívající se více jak 15 let. Tito psi milují společnost a pozornost, což ale také znamená, že mohou mít sklony k úzkostem, pokud jsou na delší dobu ponecháni v osamění. Se správným tréninkem jim však můžete hodně pomoci.

7) Jorkšírský teriér

Jorkšírští teriéři jsou populárním a inteligentním malým plemenem, nejsou to ale jen mazlíci do klína. Ačkoliv jsou loajální a milující ke svým rodinám, mají stále rysy teriérů, a to včetně silných hlídacích instinktů a uštěkané povahy. Není vůbec neobvyklé, když se jorkšír dožije až 15 let.

8) Pomeranian

Pomeraniani jsou známí pro svou přátelskost, ač někdy dokáží být trochu panovační. Tihle psi jsou většinou extrémně věrní svým rodinám a mohou převzít roli mini hlídače. Přestože jsou tedy někdy až příliš kurážní, důsledná výchova z nich může udělat skvělé domácí mazlíčky, kteří se dožívají i více než 16 let.

9) Shiba Inu

Na poměry středně velkého plemene je shiba inu dlouhověká a dožívá se i více než 16 let. Tito psi bývají velmi tvrdohlaví a odtažití, nejsou tedy úplně pro každého. Je to ale čistotné, tiché a loajální plemeno. A obecně jsou zdraví – ačkoliv někteří z nich mohou být náchylní k různým alergiím.

10) Australský honácký pes

Australský honácký pes má na svou velikost výjimečně dlouhověký život. Zcela běžně dosahuje stáří až 16 let. Tito psi jsou velmi inteligentní s vysokým pracovním nasazením, daří se jim proto v činorodých rodinách, které je zapojí do psích sportů a dalších aktivit.


4.6/5 - (10 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu