15 tipů na aktivity a hry pro psy: jak psa zabavit?

Osamělý a znuděný pes si najde způsob, jak vyplnit svůj čas, leckdy to ale je destruktivním využitím vašeho nábytku, oblečení a také to může být potenciálně škodlivé pro něj samotného (kabely, ostré předměty, toxické látky). Po tisíce let jsme psy chovali k tomu, aby pracovali po našem boku, takže většina z nich má dobré pracovní předpoklady. Problém je, že většina z nás nemá pro své psy skutečnou práci. Psi nemusí skutečně pracovat, aby dostali jídlo, náklonnost nebo hračky, všechno doma mají a dostávají to zdarma. A přestože dostávat věci zdarma je skvělé, mnoho našich psů má díky tomu spoustu volného času, který potřebují nějak využít. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak psa zaměstnat, zabavit a vyvarovat se potížím. Představíme vám 15 aktivit, jak psovi ulevit od nudy.

1) Aportování 

Trénujte se svým psem chycení, přinesení a puštění jeho oblíbené hračky, míčku nebo klacku. V teplých dnech je možné trénovat i ve vodě. Pozor je třeba si dávat, aby byl předmět plovoucí a aby se pes při vstupu do vody nezranil (ostré předměty nebo kameny, skoky z mola do vody). 

2) Domácí práce (přinést předměty)

Psi mají obecně rádi práci. Pocit užitečnosti jim můžete ještě zvýšit tím, že je naučíte názvy některých předmětů, které by vám mohli přinést. Můžete ho naučit otevřít dveře či dveře ledničky (pomocí ručníku na madle), přinést plastovou lahev vody, ovladač nebo bačkory.  Navíc tím uděláte jistě velký dojem na své přátele. Většina psů bude milovat pozornost a chválu, která se jim dostane a můžete tak psa zapojit do pravidelné pomoci v domácnosti. 

3) Hlavolamy a logické hračky

Výborná duševní stimulace jsou psí hlavolamy. Na trhu je jich velká řada (např. v tomto odkaze) nebo si je můžete vyrobit i sami doma. 

4) Hračky na pamlsky

Podobně jako psí hlavolamy jsou velmi účinné hračky (např. Kong), do kterých schováte pamlsek nebo vymažete speciálním máslem nebo pěnou a pejsek se k pochoutce snaží dostat. Plněnou hračku můžete dát také přes noc do mrazáku a ráno při odchodu do práce ji dát svému psovi. Zmražený Kong vydrží většině psů mnohem déle, pokud jej zcela naplníte. Klasické Kongy jsou netoxické, nezničitelné a lze je mýt v myčce. Pokud hledáte skvělou alternativu Kongu, která je stejně odolná, podívejte se na hračku West Paw Toppl, které se dodávají ve velké a malé velikosti a čistí se stejně snadno jako Kong.

5) Klikr

Oblíbeným a čím dál častěji používaným cvičením je trénink s klikrem. Jedná se o malou krabičku s plechovou destičkou (páčkou), která vydává zvuk, když ji stisknete, a používá se k označení přesného okamžiku, kdy váš pes provede požadované chování. Je to snadný a přesný způsob, jak dát psovi přesně najevo, kdy dělá správnou věc. Při výcviku záleží na každé vteřině, je tak snadné propásnout příležitost, kdy můžeme psa ujistit, že udělal něco správně. 

6) “Která ruka“

Velmi jednoduchá a nenákladná hra, kdy do jedné ruky vložíte pamlsek a obě ruce zatnete v pěst a ukážete je vašemu psovi, aby je očichal a vybral si, v které z nich se pamlsek nachází. Jakmile pes očichá správnou ruku nebo do ní strčí tlapkou, otevřete ji a dejte mu pamlsek. Pokud si vybere špatně, neodrazujte ho a zkuste to znova. Celé cvičení můžete spojit i s nějakým povelem. 

7) Masáže

Naučit se masírovat vašeho psa je velmi obohacující jak pro majitele, tak pro psa. Pejska to nejen uklidní a uvolní, ale také snižuje úzkost, zmírňuje stres, zlepšuje krevní oběh a vytváří důvěru a skvělé pouto mezi vámi. Masáže psů jsou skvělé i pro starší psy nebo psy s kloubními problémy. 

8) Na schovávanou 

Tato hra většinu psů velmi baví. Probíhá podobně jako lidská hra na schovávanou. Pejska odložíte (pokud neumí povel “Čekej“, může ho pomoci některý z členů domácnosti podržet), zatímco vy se půjdete schovat a pak na psa zavoláte a tiše čekáte, až vás najde. 

9) Názvy hraček

Začněte tím, že si budete hrát s jednou konkrétní hračkou a při hře ji pojmenujete. Po určitém tréninku a pochvale si váš pes toto slovní pojmenování přiřadí k vybrané hračce. Jakmile se váš pes naučí jméno této konkrétní hračky, můžete vyzkoušet jeho schopnosti tím, že zjistíte, zda ji dokáže vybrat mezi ostatními hračkami. Jakmile to zvládne, můžete pokračovat s další hračkou a uvidíte k jakému množství hraček se dokážete protrénovat. Možná budete velmi mile překvapeni. 

10) Nosework (práce s nosem)

Pejska odložíte v místnosti a vezmete si pár pamlsků a za jeho přítomnosti je rozmístíte na různá místa. Poté dáte svému pejskovi pokyn (např. „hledej pamlsek“) a povzbuzujte ho, aby je sbíral, a nezapomenete ho pochválit pokaždé, když nějaký najde. Až si budete jisti, že váš pes hru chápe, můžete mu ji ztížit tím, že ho odložíte v jiné místnosti, aby neviděl, kam pamlsky schováváte a umístíte je na místech, která musí vyčmuchat. 

11) Přetahování

Hra na přetahovanou je jedním z nejlepších způsobů, jak smysluplně psa psychicky i fyzicky unavit. A protože nevyžaduje spoustu prostoru, můžete ji hrát i v interiéru. Bylo zjištěno, že psi, kteří hrají přetahovanou se svými majiteli, jsou poslušnější a mají vyšší sebevědomí. K přetahování můžete použít různá komerční přetahovadla nebo i podomácku vyrobené z kusu látky s uzly. Přetahování je také skvělý způsob, jak se psem procvičit některé povely (např. „drž“, „pusť“, či ukončení hry při stisku ruky).  

12) Psí kamarádi

Asi nejlepší a nejúčinnější způsob, jak svého psa unavit, ale také psychicky stimulovat je hra s jinými psy (a pro vás také mnohem méně fyzicky náročná). Je velmi krásné vidět, jak si psi hrají mezi sebou, šťastně dovádějí a navzájem se vyzývají ke hře. 

13) Skořápky

Jednoduchá hra, kdy s pomocí tří kelímků rozvíjíte schopnost svého psa řešit problémy. Nechte ho sledovat, jak pod jeden z kelímků umístíte pamlsek. Poté kelímky zamíchejte a vyzvěte ho, aby „hledal pamlsek“. 

14) Trénink

Naučte svého psa novým trikům, jako je například: proplést se mezi vašima nohama; proskočit obruč; zazvonění na rolničku, když chce jít ven; skákání na vaše záda (v poloze na čtyřech), točení za ocasem, popros a mnoho dalšího. 

15) Uklízení hraček

Můžete také naučit svého pejska, aby po sobě uklízel, ve skutečnosti je to velká zábava. Učení psa novým dovednostem zvyšuje jeho sebedůvěru a je to skvělý způsob, jak mu poskytnout více duševní stimulace. Pokud váš pes již umí „pusť to“, nechte ho vzít hračku a dejte mu povel „pusť to“, jakmile bude stát nad boxem s jeho hračkami. Pochvalte je a zase opakujte. Když budete dostatečně důslední, nakonec budete mít psa, který si po sobě umí uklidit. 

Výběr nejlepší aktivity pro vašeho psa:

Při plánování a výběru aktivity je důležité:

  • Ujistěte se, že je každý předmět bezpečný a vhodný (netoxický a přiměřeně velký, navíc nesmí obsahovat cizí tělesa, která by mohla způsobit poranění tlamy, krku nebo trávicího traktu).
  • Zohledněte individuální potřeby psa, včetně jeho zdravotního stavu, schopností a stravovacích potřeb.
  • Přemýšlejte o jeho preferencích – co má rád a co ne?
  • Sledujte, jak na aktivitu či předměty reaguje. Ptejte se sami sebe: „Je zaujatý? Zdá se, že ho to baví? Nevypadá zmateně nebo frustrovaně? Co mohu příště změnit? Pokud je to příliš obtížné nebo vidím známky frustrace, jak to mohu usnadnit?“.

Tipy pro hry s hračkami:

  • Každý týden hračky střídejte. Udržíte tak jejich nadšení a zájem o ně.
  • Nechte svého psa ve hrách vyhrávat. Vašeho psa bude bavit, když se budete střídat a oba vyhrajete po několika hrách.
  • Dohlížejte na hraní s měkkými hračkami. Je snadné je roztrhat (na psa se za to nikdy nezlobte, je to jeho přirozené chování a od toho hračky jsou). Není vhodné, aby části hraček jedl, takže pokud budete muset nějakou část hračky odebrat, vyměňte ji za pamlsek. 
  • Pokud se při přetahování nebo podobné hře stane, že ucítíte jeho zuby na některé z části vašeho těla, zůstaňte klidní, přestaňte se hýbat a tiše hru ukončete. V případě potřeby se klidně i vzdalte. Udělejte krátkou přestávku a pokračujte ve hře, aby se naučil, že zábava pokračuje, když jeho zuby zůstanou na hračce mimo vaše tělo.

Nezapomeňte: 

Aktivity se psy jsou především o zábavě a stejně jako je důležité poskytnout psovi obohacení, je stejně důležité, abyste do jeho každodenního režimu byl zařazen čas na odpočinek – zejména dokud je ještě štěně. 

Nejčastější otázky:

Co dělají psi celý den?

Pravděpodobně si celý den hrají se svými oblíbenými hračkami, podřimují a netrpělivě na vás čekají, kdy se vrátíte domů. Psi dokáží akutně vnímat váš pach. Jak váš charakteristický pach během dne slábne, váš pes podle něj dokáže odhadnout, kdy se vrátíte domů (pokud je to pravidelně). (Zdroj)

Co dělají psi v noci?

Psi většinou v noci spí. Předtím, než se ale na noc uvelebí do postele, tráví spoustu času její přípravou. Rozespalí psi se před usnutím otáčejí dokola, dokud jejich místo není perfektně připraveno pro příjemný odpočinek. 

Jak mohu svého psa přimět k větší aktivitě?

Chcete-li psa motivovat k pohybu a cvičení, zkuste si zahrát na schovávanou s hračkami nebo pamlsky. Schovejte pamlsky na místa s obtížností podle jeho zkušeností, uvnitř nebo venku a nechte ho běhat a hledat ukrytou odměnu.

Jaká je obecně nejoblíbenější psí hra?

Přetahování.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu