Závidíte člověku a domácímu mazlíčkovi, kteří se mohou procházet vedle sebe, aniž by se zapotili? Kdy milovaný čtyřnohý přítel neomotává svého pána kolem stromu, nevláčí ho po celém bloku a nezamotává se do kolemjdoucího psa? Mnoho lidí si myslí, že psi prostě vrozeně vědí, jak chodit zdvořile na vodítku, ale tuto dovednost je třeba trénovat. V tomto článku vám prozradím několik tipů, jak úspěšně cvičit psa na vodítku a na čem při snaze o splnění tohoto úkolu skutečně záleží.
1) Buďte trpěliví
To je nejdůležitější část při prvním seznámení štěněte s vodítkem a obojkem a při veškerém tréninku. Žádné štěně se nikdy nenaučilo být dokonalé na vodítku za jeden den. Správný výcvik zahrnuje sebevědomé, klidné a důsledné cvičení se psem. Hlavně to nevzdávejte.
2) Odměny
Nejjednodušší metodou je odměnit štěně malými, snadno žvýkatelnými pamlsky. Jedná se o chutné odměny, které dokáže sníst dostatečně rychle, aby neodváděly pozornost psa od jeho výcviku. Někdy může být dostatečnou odměnou k posílení pozitivního chování pouhé hraní se psem, aport nebo přetahování lanem. Dalším dobrým systémem odměn je klikr trénink. Klikr vám umožní přesněji upozornit psa na to, že dělá něco správně. Zvuk, vydaný klikrem, můžete podpořit pamlskem.
3) Vyberte si správný obojek a vodítko
Než vůbec začnete s výcvikem, pořiďte si plochý, lehký obojek a lehké vodítko, což je skvělé pro začátek a umožní vašemu štěněti, aby si zvyklo, že má něco kolem krku. Co ale vybrat, pokud už váš pes začal tahat? Řada obojků, ohlávek a postrojů je navržena tak, aby zamezila psímu tahání. Vše používejte opatrně a ve spojení s výcvikem na vodítku. Tyto pomůcky mohou pomoci, ale neočekávejte, že okamžitě vyřeší problém vašeho psa s taháním. Také nejsou vhodné pro každého psa, takže je nejprve prozkoumejte a otestujte. Představíme si několik z nich:
- Ohlávka: Vypadá podobně jako náhubek, ale je určena k zastavení tahání, nikoli kousání. Když váš pes vyrazí vpřed, napětí ohlávky na vrchu čumáku otočí jeho hlavu na stranu. Pokud se chce pes dívat a jít přímo vpřed, musí chodit na volném vodítku. Ohlávka na hlavě může být dobrou volbou pro psa, který táhne tak silně, že se dusí nebo kašle, protože nevyvíjí žádný tlak na průdušnici. Ohlávku nelze použít u psů s velmi krátkým nosem. Zatímco štěňata si na ohlávku obvykle rychle zvyknou, mnoho dospělých psů se jí brání.
- Protitahací postroj: Postroje určené k zamezení tahání obepínají hrudník a ramena psa a vodítko se připevňuje ke kroužku na přední straně hrudníku psa. Stejně jako u ohlávky jde o to, že když pes táhne, bude otočen na stranu. Při nákupu postrojů buďte opatrní; některé se připevňují k vodítku na zádech psa, nikoli na hrudi, což může problém s taháním ještě zhoršit.
Pozor na potenciálně nebezpečné produkty, určené k zamezení tahání:
- Škrtící obojek: Škrtící obojky se utahují kolem krku psa, když člověk zatáhne za vodítko. Vašemu psovi způsobují bolest a mohou mu poranit dýchací trubici, krk nebo páteř. A pokud se o něco zachytí, může se váš pes udusit. Pokud řetízek není provlečen kroužky správně, bude vašeho psa škrtit, i když uvolníte vodítko. Nikdy byste neměli používat škrtící obojek u štěňat, psů bez husté srsti na krku, psů s dýchacími potížemi nebo plemen s křehkými dýchacími trubicemi (čivavy nebo jorkšíry), protože byste svého psa mohli snadno zranit.
- Obojky s hroty: Jak jejich název napovídá, tyto obojky mají na spodní straně obojku kovové hroty, které se psovi zaryjí do krku, když zatáhnete za vodítko.
4) Cvičte uvnitř
Nejjednodušší, jak trénovat s vaším psem, je trénink doma nebo na oploceném pozemku, kde vás nikdo neruší. Až bude pes zvládat chůzi v klidném prostředí, můžete zkusit další stupeň a vyrazit do rušného prostředí ulice.
5) Krok za krokem
Pokud je vaše štěně rozjančený a skáče všude kolem, zůstaňte stát klidně s vodítkem u těla a počkejte, až přestane skákat. Může to chvíli trvat, ale nakonec jeho dovádění opadne. Jakmile se vaše štěně usadí a lehne si nebo se posadí, pochvalte ho, dejte mu pamlsek a řekněte: „Jdeme“. Udělejte jeden krok vpřed a zůstaňte na místě. Znovu počkejte, až se štěně usadí. Jakmile tak učiní, znovu jej pochvalte, dejte mu pamlsek, a zase řekněte „Jdeme“ a udělejte další krok a pak opakujte celou sekvenci. Pokaždé nechte štěně zůstat v sedě nebo lehu o několik sekund déle, než dostane pamlsek a chůze bude pokračovat. Jakmile bude vaše štěně schopno jít na tyto jednokrokové procházky bez tahání, můžete začít dělat dva kroky. Když vaše štěně zvládne dva kroky bez tahu, přejděte ke třem krokům a tak dále. Nakonec byste měli být schopni chodit spolu s volným vodítkem a štěně si sedne nebo lehne, když se zastavíte.
6) Změňte směr
Držte vodítko blízko u sebe, aby měl pes jen pár centimetrů vůle, a začněte chodit. Kdykoli pes táhne jakýmkoli směrem, jděte opačným směrem. Pokud se vrhne vpřed, otočte se a jděte opačným směrem. Pokud táhne doleva, otočte se doprava a tak dále. Na vodítku neškubejte, jen plynule změňte směr. Váš pes si uvědomí, že pokud nechce zůstat pozadu, musí se držet blízko vašeho boku.
7) Sloup
Kráčejte vpřed se svým psem na vodítku. Ve chvíli, kdy začne táhnout a vodítko se napne, proměňte se v sloup, zastavte se a nehýbejte se. Zavolejte jeho jméno a jděte o pár kroků zpět, dokud se nepohne směrem k vám. Odměňte ho pamlskem a znovu se rozejděte. Ve chvíli, kdy zatáhne za vodítko, znovu zastavte.
8) Nenechte ho pokračovat v procházce
Pokud pes tahá a vy pokračujete v chůzi, odměňujete svého psa za to, že vybíhá dopředu. Pokud zrychlíte, dáváte mu bonusovou odměnu – dostane se tam, kam chce, ještě rychleji a to posiluje jeho tahání.
9) Netahejte za vodítko
Většina psů reaguje na tlak ještě větším tahem.
10) Vytahovací vodítka
Tato vodítka učí psa, že když táhne, dostane se ještě dál, což není lekce, kterou bychom chtěli. Odložte ho, dokud se váš pes nenaučí správné chůzi na vodítku.
11) Rušivý element
Pokud váš pes na procházce začne tahat a něco pronásledovat, například jiného psa, auto nebo cyklistu, buďte aktivní. Pokuste se přesměrovat jeho pozornost pamlskem dříve, než bude mít příležitost k výpadu, a zvětšete prostor mezi psem a cílem. Zůstaňte ve střehu a buďte připraveni dříve, než se cíl jeho frustrace dostane příliš blízko.
12) Cvičte na pravidelných procházkách
Jakmile vyrazíte na procházku, pokaždé, když se na vás pes podívá nebo jde vedle vás, řekněte „ano!“ a okamžitě ho odměňte pamlskem.
13) Učení je vždy jednodušší než přeučení
Nepodceňujte výcvik chůze psa na vodítku hned po jeho pořízení. Odnaučit psa starým návykům je těžší než ho naučit nové.
14) Únava
Veškerý trénink, včetně chůze na vodítku, se vždy učí lépe, pokud je pes trochu unavený. Pokud máte možnost před výcvikem pustit své štěně na oplocený pozemek pohrát si s jiným psem, máte napůl vyhráno.
15) Odborná pomoc
Pokud ani výše zmiňované tipy nepomohli, oslovte psího trenéra nebo psí školu, ti vám jistě poradí a konkrétně ukáží, jak manipulovat s vaším psem. Od toho tam přece jsou.
Důslednost
A nakonec to nejdůležitější. Důslednost! To je nejdůležitější část jakéhokoli výcviku psa. NIKDY nedovolte, aby se váš pes někam dostal, když tahá. Můžete odnaučit svého psa zlozvyku tahání bez použití bolestivých obojků, ale vyžaduje to čas, trpělivost a oddanost zlatému pravidlu správného chování na vodítku. Pokud se váš pes řítí vpřed, zastavte se a počkejte, až se vodítko uvolní, nebo rychle změňte směr, aby se váš pes naučil přilnout k vám blíž.
Co by se mohlo hodit pro výcvik vašeho psa
- Kvalitní pamlsky – Měly by obsahovat správný podíl živin, neměly by obsahovat žádné umělé látky a pejskovi také chutnat. Máme tu pro vás tip na českou značku Pet Farm Family, která vyrábí chutná přírodní masíčka z biochovu s certifikáty. Jejich továrna je poháněna 100% zelenou energií a využívají ekologických recyklovatelných materiálů.
- Klikr – Jedná se o tréninkovou metodu zvířat, kdy se označuje pomocí zvuku plastové krabičky, tzv. klikru, požadované chování zvířete, přesně v momentě, kdy se tak zachovalo. Podpořit se dá ještě přidáním pamlsku. O tom, jak správně klikr používat najdete spoustu videí nebo je vydána knížka Klikrtrénink pro vašeho psa od Morten Egtvedt.
- Protitahací ohlávky – Jak už jsme zmínili výše, na trhu je několik pomůcek, které vám pomohou usměrnit tahání vašeho pejska. Z ohlávek si můžete vybrat základní typ od TRIXIE, nebo pevnější a více polstrovanou HALTI.
- Protitahací postroje – Na výběr je také několik typů. Buďto můžete vybrat postroj, který psa stahuje, tedy pokud se pokusí udělat dlouhý prudký krok, postroj mu přitahuje nohy zpět k tělu od firmy Maxi Leader (není vhodný pro příliš divoké a těžké psy, jelikož hrozí prodření pod rameny). Dále je k dispozici základní typ hrudního postroje Easy Walk a nebo pevnější a vypolstrovanější verze od firmy HALTI, který je možný kombinovat i s lehkým přepínacím vodítkem.
Pro zakázkovou výrobu všech výcvikových pomůcek doporučuji z osobní zkušenosti firmu MAG, kde byla vždy obrovská spokojenost, kvalita výrobků i vstřícnost firmy.
Nejčastější otázky:
❓Vyrostou psi z tahání?
Bohužel je tahání na vodítku pro psy tak odměňující, že z něj nevyrostou. Čím více příležitostí k tahání dostanou, tím jsou v tom lepší! (Zdroj)
❓Je postroj lepší než škrtící obojek?
Postroje jsou obvykle bezpečnější: Postroje obecně lépe zabraňují nehodám, protože se bezpečněji upevňují kolem těla psa. Zatímco z obojku může pes snadno vyklouznout a potenciálně vběhnout do provozu nebo na cizí zahradu, postroje nabízejí mnohem větší jistotu a bezpečí. Pozor ale na klasické postroje při výcviku psa chůze na vodítku. Klasický postroj je konstruován, aby ulehčoval psovi tahání, je proto důležité používat výcvikový protitahací postroj. (Zdroj)
❓Jaký je nejméně účinný způsob přivolání psa, který se utrhl z vodítka?
Nejméně účinné metody přivolání psa, který se utrhl z vodítka je křik. Křikem na psa pouze zvýšíte jeho vzrušení a psa k vám nepřilákáte. Pes uslyší ve vašem hlase frustraci, možná i hněv, a raději před vámi bude dál utíkat. Zkoušejte se psem trénovat pohyb a přivolání bez vodítka na oploceném pozemku, abyste věděli jak se zachovat, pokud se dostane nečekaně z vodítka (Zdroj)
Videa:
Zdroje: