Život se hlavně ve městech točí kolem shonu. Každý spěchá, aby byl všude včas, a tak si alespoň doma chtějí vychutnat klid a odpočinek. Není lepší relax než sledování akvária a života, který vevnitř vzniká. Mnoho lidí se v anketách dokonce přiznalo, že po těžkém dni raději sledují klidně plavající ryby než televizi.
Pro úplné začátečníky však může být dost těžkou otázkou, jak takové akvárium vůbec založit. V následujícím článku se dozvíte rady a tipy, jaké akvárium zvolit, a také krokový návod, jak na to.
Jak začít?
Stejně jako při pořizování jakéhokoliv zvířátka je potřeba si položit několik základních otázek, které nám pomohou si uvědomit, co všechno budeme potřebovat. Základní otázkou je, jaké akvárium si pořídit, a s tím souvisí i další otázky, jako je kolik času a financí mohu při počátečním pořizování i následné péči věnovat. Vybrat si můžete mezi sladkovodním a mořským akváriem.
Mořské akvárium má mnohé výhody (jako je možnost sledování rozvíjejícího života, barevnost korálů nebo exotičnost mořských ryb), ale zároveň platí, že je finančně i časově náročnější. U sladkovodního akvária je největším strašákem chemie ve vodě nebo přemnožení řas a s tím spojené zelenání vody. U slané nádrže se kromě těchto problémů můžete potýkat i s problémem mísení vody se solí nebo a sanilitě zanášení filtrů. Pokud se s tímto ale smíříte, slané akvárium vás odmění tím, že si žije vlastním životem. Pokud tam umístíte živé kameny nebo živý písek, můžete sledovat, jak se život v nádrži rozrůstá, což se vám ve sladkovodním akváriu nepodaří. Pravdou ale je, že na shánění ryb a dalších živočichů je slané akvárium mnohem složitější, protože sladkovodní živočichy seženete ve skoro každém obchodě s chovatelskými potřebami.
V následující části se podíváme, jak založit akvárium. Pro větší přehled je článek rozdělen na přípravu sladkovodního a slaného akvária, protože každý je na přípravu trochu odlišný. Ať se tedy rozhodnete pro jakékoliv akvárko, nebudete žádným krokem překvapeni!
Jak založit sladkovodní akvárium?
1) Kreativní část založení
Přemýšlení nad budoucí vizí akvária je důležitou částí založení jakékoliv nádrže. Pomůže vám to zjistit, jak velké akvárium budete potřebovat nebo nad kolika okrasnými prvky můžete uvažovat. Pokud ještě nevíte, jaké všechny ozdoby budete chtít, tak je nakupte ještě před koupí samotné nádrže. Ke každému kilogramu okrasných prvku musíte přidat dva litry vody. Platí také, že aby měly ryby dostatek pohybu, pak by na jeden centimetr rybky měl být jeden litr vody.
2) Koupě a montáž vybavení
Kromě rybek a akvária jsou další věci, které si musíte pořídit. Patří sem především akvarijní filtr, který pomocí víření vody zachycuje nečistoty, zbytky potravy a výkaly, které se v nádrži zachycují. Ten byste měli vybírat podle velikosti akvária, voda by měla projít filtrem zhruba pětkrát za hodinu. Do filtru taktéž můžete přidat nitrifikační bakterie, které pomáhají rozkládat nečistoty a podporují funkci filtrace. Pořiďte si také teploměr a topítko, abyste zajistili teplotu zhruba třiadvacet stupňů. Namontujte také zářivky, velikost by se měla odvíjet od hloubky akvária. Kupte také substrát a živé rostlinky, kameny nebo dekorace, které zajistí rybám úkryt a mohou jimi proplouvat.
3) Umístění akvária
Tento bod může být také oříšek. Mělo by stát na stinném místě (na slunci se voda rychle kazí) a na podložce. Pokud by se totiž pod spodním sklem vyskytovala nečistota, může sklo při naplnění vodou prasknout.
4) Zařízení akvária
Nejprve akvárium i všechny dekorace vyčistěte teplou vodou a nechte vyschnout, aby v něm nebyly zbytečné bakterie. Na dno nasypte propraný akvarijní písek, štěrk nebo substrát. Pokud koupíte i živé rostliny, doporučujeme přidat i aktivátor dna, aby měly dobrý růst. Poté přidejte dekorace a naplňte akvárium do maximálně jedné poloviny vodou, která neobsahuje chlor ani jiné chemikálie. Jakmile sem zasázíte živé rostliny, dopusťte vodu i do zbytku akvária. Teprve poté zapněte filtr a topítko, které se doporučuje nechat zapnuté několik dnů, aby se teplota vody ustálila.
5) Přidání živočichů
První ryby byste měli přidat až tehdy, když se vám uchytí a rozrostou rostliny. Po zhruba měsíci, kdy se ustálí vodní prostředí, můžete přidat drobné živočichy, jakou jsou akvarijní šneci. Teprve poté přidejte jednotlivé druhy ryb, nejprve odolnější druhy, poté agresivnější a větší.
Jak založit mořské akvárium?
1) Kreativní část založení a koupě vybavení
Stejně jako u sladkovodního akvária, i zde je velmi důležité popřemýšlet budoucím tvarem akvária. Zamyslete se, zda chcete, aby se vaše akvárium samo rozšiřovalo a ožívalo. V tom případě můžete pořídit na dno živý písek nebo jako ozdoby živé kameny, které obsahují mikroorganismy nebo bezobratlé živočichy, kteří jsou užiteční pro udržení zdravé vody. I tady nesmíte zapomenout, že ke každá přidané věci v akváriu musíte přidat navíc ještě vodu, aby měly ryby dost místa.
Po namyšlení výsledného vzhledu už zbývá jen zajít do chovatelských potřeb a nakoupit vše potřebné. Nejprve se zaměřte na nezbytné prvky, a to především samotné akvárium, korálovou drť či jemný písek na dno (případně živý písek), sůl pro vytvoření slané vody, čistící osádku pro udržení rovnováhy nádrže, osvětlení i s časovačem, teploměr a hustoměr. Pořídit můžete i okrasné prvky, živé kameny nebo zadní tapetu.
2) Přidání základních prvků
Myslete na to, že slané akvárium je mnohdy větší než sladkovodní, proto si na něj vytvořte dostatek místa. S tím přichází i tíha, takže se před vytvořením akvária zamyslete, zda vám zvolený nábytek akvárium udrží. Poté, co jej umístíte nejlépe na stinné místo, přidejte vnější filtraci. Nejčastěji se přidává pod akvárium, proto i s tímto počítejte při vytváření místa. Poté přidejte teploměr, abyste vodu udrželi na přibližně pětadvaceti stupních Celsia. Namontovat můžete i osvětlení a ohřívač vody, ale to prozatím není nutné (stačí nasadit až po přidání vody).
3) Namíchání slané vody
Pokud používáte městskou vodu a ne vlastní ze studny nebo destilovanou vodu, nechte nejprve vodu odstát, aby z ní vyprchal chlor nebo další chemikálie. Můžete přidat i dechlorinátor. Speciální sůl smíchejte v poměru zhruba čtyřicet gramů soli na jeden litr vody (nebo jak radí návod na soli), pomocí hustoměru byste se měli dostat na hodnotu cca 1,023.
4) Vytvoření krajiny
Než se vám připraví slaná voda, můžete si vytvořit samotné akvárium. Nejprve nasypte na dno drcený korál nebo písek tak, aby měl výšku zhruba do pěti centimetrů. Jak již bylo zmíněno, můžete použít i živý písek, který napomůže s vytvořením prospěšných mikroorganismů. Poté dle své fantazie umístěte nebo různé kamenné či keramické dekorace. Při skládání myslete na to, aby měli ryby kde plavat nebo se schovat – vytvořte jim proto různé tunely nebo záhyby.
5) Trpělivost
Teď přichází nejtěžší část celé tvoření – jakmile máte akvárium vytvořené, naplnili jste akvárium slanou vodou a ohřáli jste vodu na požadovanou teplotu (doporučuje se nechat ohřívač běžet několik dnů, aby se teplota ustálila), musíte počkat zhruba dva až tři měsíce. Veškeré vybavení akvária i slaná voda se musí ustálit a musí se začít tvořit užitečné bakterie, které udržují zdravou vodu. V prvních týdnech mohou vzniknout řasy, na ně můžete použít přípravky na zničení.
6) Přidání živočichů
Teď přichází poslední a nejvíce vytoužená část tvorby akvária – přidání živočichů. Základní rada je, že si musíte pořídit ryby, které mají podobné nároky na život, jinak vám akvárko prostě nebude fungovat. Začít byste měli nejprve drobnými živočichy, jako jsou šneci. Poté začněte přidávat odolnější druhy ryb, které se snadněji aklimatizují. Nechte jim klidně i několik týdnů (čím více, tím větší je šance, že přežijí), než začnete přidávat dravé, agresivní nebo větší druhy. Nakonec přidejte korály.
Nejčastější dotazy
❓Jak dlouho bude trvat od začátku založení akvária až po vysazení ryb?
Celý proces může trvat klidně i tři měsíce. Nejprve musíte prostředí akvária vytvořit – chvíli trvá, než se rozrostou rostliny nebo se vytvoří prospěšné bakterie důležité k udržení správného zdraví vody. I ryby musíte přidávat postupně v rozmezí i několika týdnů.
❓Je pravda, že větší akvária jsou finančně méně náročná?
Ano, opravdu to tak je. Do začátku sice musíte vynaložit více financí, ale později se v akváriu vytvoří samostatný biom, který se zvládá o sebe z velké části postarat sám. Malá akvária mají větší tendenci se zanášet nebo se voda častěji a rychle zakaluje.
❓Jak poznat velikost akvária, aby nebylo příliš malé?
Nejprve si namyslete, kolik ryb chcete v akváriu chovat nebo kolik ozdob sem umístíte. Platí pravidlo, že k pěti stům gramů ozdoby přidáte jeden litr vody. Podle velikostí jednotlivých ryb odměříte i předpokládané množství vody – dospělá ryba o velikosti jeden centimetr by měla mít taktéž jeden litr. Od toho můžete odhadnout, kolik vody budou jednotlivé druhy ryb potřebovat.
❓Je na dno lepší spíše štěrk anebo písek?
V zásadě platí, že do sladkovodního akvária se hodí spíše křemičitý nebo přírodní štěrk, protože je důležité, aby se na dně neusazovalo příliš vápence. Ten ovlivňuje tvrdost vody. Do slaných akvárií se hodí spíše písek (nejlépe živý písek, který obsahuje užitečné bakterie).
Videa
Zdroj