10 nejhezčích jehličnatých keřů na vaší zahradu

Zahrady tvoří spousta různých druhů rostlin. Vysadit můžete prospěšné bylinky, krásně kvetoucí květiny nebo různé keře či stromy. Zvolit můžete mezi jehličnany a listnatými stromy, které však na podzim shodí své listy. Většina jehličnanů své jehlice neshazují, takže vám budou dělat parádu i během zimy. Do menších zahrad se však velké stromy nehodí, protože zaberou hodně místa a nic dalšího se sem nevejde.

Pojďme se tedy podívat na jehličnaté keře, které se hodí i do koutů malých zahrad. Který z nich bude váš favorit?

1) Borovice kleč

Borovice kleč patří mezi nejnižší druhy borovic – dorůstá se zhruba jednoho metru na výšku a dvou na šířku, tvarem připomíná polštář. Má krátké, sytě zelené jehlice až šest centimetrů dlouhé rostoucí ve svazcích po dvou kusech. Na pěstování preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou, vlhkou půdou. Tento druh je vhodný k tvarování, pokud budete pravidelně zaštipovat mladé výhonky. Tím také podpoříte zahuštění keře. Vhodný je do skalek, náspů nebo jako zpevnění svahů.

2) Borovice hustokvětá

Borovice hustokvětá se dorůstá zhruba dvou metrů na výšku a jednoho a půl metrů na šířku. Tuto výšku si však můžete omezovat dle svého a to pravidelným zaštipováním (přibližně o dvě třetiny z nových výhonků). Je velmi oblíbená pro své jehlice, které jsou žlutozelené s bílým pruhem, během zimy se tento pruh mění na červenou barvu. Preferuje vlhkou půdu na polostinné místo, protože mladé borovice nesnesou přímé slunce.

3) Túje smaragd

S tújí se často potkáváme jako živý plot. Tento keř se může dorůstat až pěti metrů a má kuželovitý sloupovitý tvar se zářivě zelenými jehlicemi. Roste poměrně rychle, každý rok až o půl metru. Tento jehličnan je velmi nenáročný a navíc odolný vůči chorobám. Sází se na vlhké a slunné nebo polostinné stanoviště.

4) Cypřišek tupolistý

Cypřišek patří mezi nižší jehličnany, dorůstá se zhruba dvou metrů na výšku i šířku. Má ploché šupinaté jehlice tmavě zelené barvy se světlejšími konci. Roste poměrně pomalu, jen pouhých pět centimetrů ročně. Pro pěstování preferuje polostinné stanoviště s vlhkou propustnou půdou. Pěstuje se i ve skalkách.

5) Jalovec obecný

Jalovec obecný je naše původní rostlina. Má velmi krátké a uhlazené jehlice, které mají vespod zářivě zelenou barvu, svrchu mají žlutozelenou barvu, které mu zůstává po celý rok. Roste poléhavě až do jeden a půl metru na šířku, na výšku má jen přibližně třicet centimetrů. Proto se hodí jako půdopokryvná rostlina do zahrad nebo skalek. Nejlepší je pro něj propustná půda na slunném místě a snese lépe delší sucho než přemokření.

6) Jalovec položený

Tento druh jalovce se dorůstá zhruba jen půlmetrové výšky, do šířky se však může dorůst až do dvou metrů. Má velmi hustě rostlé větve, ty nejmladší mají sivou barvu. Jeho jehlice mají modrošedou barvu. Pro dobré pěstování potřebuje slunné stanoviště, jinak řídne, a propustnou, mírně vlhkou půdu. Nejčastěji se využívá jako půdopokryvný keř zpevňující svahy nebo se vysazuje i do skalek nebo koryt.

7) Jalovec zlatý

Jalovec zlatý patří k nenáročným keřům o výšce zhruba sto dvacet centimetrů. Má široce rozvětvenou stavbu s větvemi nízko u zemi a velmi hustě rostoucími u sebe. Jak název napovídá, má zlatavězelené šupinaté jehlice. Na půdu je nenáročný, vyžaduje však stanoviště na přímém slunci.

8) Jalovec šupinatý

Poslední druh jalovce, který si zde představíme, se může dorůstat až jednoho a půl metru na výšku a dvou na šířku. Roste poměrně rychle a plazivě. Má husté dlouhé větve s ocelově modrými pichlavými jehlicemi. Stejně jako většina jalovců, i tento druh miluje slunce a propustnou půdu. Vysazuje se nejen ke zpevnění půdy, ale také do skalek nebo nádob.

9) Tis prostřední

Tento druh tisu se dorůstá zhruba dvou až pěti metrů a šířky do dvou metrů. Má široce sloupovitý a kompaktní tvar, roste pomalu a hustě. Jeho jehlice jsou lesklé a sytě zelené, na keři vydrží celý rok. Je oblíbený díky svým červeným plodům, které s jehlicemi výrazně kontrastují. Celý keř je pro člověka jen mírně jedovatý, ale pozor by si měli dát chovatelé koní, pro ty je silně jedovatý. Tento keř je velmi nenáročný, snese jakoukoliv půdu i jakékoliv stanoviště od slunných do stinných míst.

10) Jedle korejská

Tento druh jedle dorůstá jen zhruba třiceti centimetrů, zato se rozrůstá do šířky – může mít na šířku až dva metry. Její jehlice jsou tmavé a krátké, zespodu mají bělavou barvu, a její větve jsou mírně převislé. Již od brzkého věku vytváří malé šišky. Pěstoval zle na slunné i polostinné místo do dobře propustné půdy, nesnáší totiž přemokření.

Nejčastější dotazy

Na co myslet před výsadbou jehličnanu?

Jehličnan je strom jako každý jiný, a jakmile zakoření, už se těžko dá přemístit. Proto je potřeba myslet před výsadbou na mnoho dalších věcí. Prvně si rozmyslete, kolik prostoru můžete stromu věnovat. Také myslete na to, že jehličnany jsou obecně citlivější na znečištěný vzduch než listnatý vzduch.  

Kdy jehličnan vysadit?

Nejlepší dobou pro výsadbu jehličnatých stromů jsou měsíce od března do května nebo podzimní měsíce, během září a října. Pokud má strom kořenový zábal, můžete jej vysadit i v půlce listopadu.

Které jehličnany mohu vysadit do skalky?

Mezi jehličnany vhodné do skalky nebo na náspy je například borovice kleč, cypřišek tupolistý nebo jalovec obecný, položený i šupinatý.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu