Kykyrýk? Ne, kakariki! Tento novozélandský druh papouška se zatím neobjevuje v českých domácnostech příliš často. A to je škoda. Kakariky má mnoho skvělých vlastností, které milovníci papoušků jistě ocení.Doufejme, že se kakariki i díky našemu článku dostane do povědomí širší veřejnosti a stane se, po právu, vyhledávaným domácím mazlíčkem. Pojďme si tedy tohoto papouška představit blíže.
Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky
JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat kakariki
- Kakariki se dá velmi snadno ochočit. Díky jeho zvědavosti a zálibě v ovoci si kakariki snadno omotáte kolem prstu.
- Tento druh papouška se může naučit i mluvit. Není to žádný zdatný řečník,ale s trpělivostí je schopen se několik slov, nebo jednoduchých vět, naučit.
- Kakariki se ozývá nepříliš hlasitě a jeho projev může připomínat jemné mečení. Není takový ,,kolovrátek´´ jako andulka ani nedisponuje silou hlasu jako má například agapornis nebo alexandr.
- I u kakariki vyšlechtili chovatelé množství barevných mutací. Nejste tak při výběru odkázáni jen na přírodní vzhled tohoto papouška.
- Jsou velmi snášenliví. Můžete jimi ozvláštnit společnou voliéru nebo pořídit kakarikimu domů přítele i jiného druhu papouška.
- Kakariki nám může dělat radost jak doma v bytě, tak i venku ve voliéře. Tito odolní papoušci snáší dobře i nízké teploty.
- Na pohlaví nezáleží. Pokud se nerozhodnete kakariki rozmnožovat, můžete klidně chovat ve společné kleci i dva samce nebo dvě samice. Nebudou se vzájemně napadat.
- Kakariki jsou obecně velmi klidní a neagresivní ptáci, ve vztahu k svým majitelům. Směle jej můžeme doporučit i pro naprosté začátečníky nebo děti.
- Přestože se stává ve své domovině ohroženým druhem, v ČR nepotřebujete pro chov nebo držení kakariky certifikát CITES.
- Kakariki ve společných voliérách mnohdy krmí i jiné druhy papoušků. Mezi chovateli jsou tak oblíbenými chůvičkami.
- Jejich chov je poměrně snadný. Nemají problémy se zahnízděním ani odchovem mladých. Pokud chcete kakariki rozmnožovat, není třeba ani nákladného chovatelského zařízení.
ČTYŘI důvody, proč si nepořizovat kakariky
- Kakariky se většinu svého života zdržují na zemi kde si obstarávají potravu. Vášnivě rádi proto hrabou v podestýlce klece. Všichni papoušci jsou tak trochu bordeláři,ale kakariky umění zaneřádit okolí klece dotáhl k dokonalosti.
- Tito papoušci mají ještě jednu zvláštní libůstku. Rádi si namáčejí krmivo do misek s vodou nebo nádob určených ke koupání. V podstatě jsou schopni zaneřádit vodu i kamínky, ousky podestýlky a jiným materiálem.
- Pokud nebudete mít dostatek času, pořiďte kakarikimu kamaráda. Ať to bude druhý kakariky nebo třeba andulka, bude spokojenější ve společnosti.
- I když se nejedná vzrůstem o velkého papouška je kakariki, tím, že se zdržuje hodně jak na zemi, tak i výborně šplhá, poměrně náročný na prostor.
Shrnutí
Jak jsme psali v úvodu, kakariki není u nás příliš známým druhem papouška. Ve volné přírodě se stávají ohroženým druhem a na Novém Zélandu, odkud kakariki pochází, dokonce podléhají registraci CITES. U nás v ČR je poměrně široká chovatelská základna a kakariki se ochotně a hojně množí. Tudíž u nás koupíte kakariki bez nutnosti registrace.
Budoucího majitele by mohl zaujmout jak nespornou inteligencí, zajímavým zbarvením s množstvím barevných mutací, tak i poměrně nízkou hlučností. Ani finanční či časová stránka držení nebo chovu kakariki není nikterak náročná.
Chov papouška kakariki
Pohlavní dimorfismus u papoušků kakariki je v dospělosti poměrně dobře patrný. Samec má obvykle větší skvrnu na čele ( ne nutně) větší zobák a oko a celkově bývá mohutnější a větší než samička. Nejvíce patrný rozdíl je, pokud jsou ptáci vedle sebe.
Kakariki se obvykle rozmnožuje 2x ročně, avšak vzácnost není ani snůška 4x za rok. To však samici zbytečně vysiluje. Pohlavně dospívají v šesti měsících,ale doporučuje ptáky párovat až od roku věku.
Samička zhruba dva týdny po páření snese 5 – 9 vajíček. K hnízdění obvykle postačí klasická budka o rozměrech 25 x 25 x 30 cm (dxšxv) s vletovým otvorem o průměru 7 cm. Samice sedí na vejcích 19 – 21 dní.
V době páření a odchovu mláďat v budce předkládáme papouškům kakariki rozmanitější a nutričně bohatější potravu. K obvyklým zrninám, ovoci a zelenině, můžete přidávat naklíčené zrní, namočené piškoty nebo granule pro papoušky. Můžeme přidávat i vařené vajíčko, tvaroh nebo bílý jogurt.
Ptáčata zůstávají v budce po dobu pěti týdnů, kdy je pilně krmí rodiče. Poté opouští budku, avšak dokrmování trvá ještě asi tři týdny.
Před pořízením kakariki je vhodné zajistit mu dostatečně velké a vybavené bydlení. Vybavení venkovních voliér je v mnoha ohledech podobné, jako zařízení bytové klece pro jediného ptáka.
V kleci, o minimálním rozměru 80 x 50 x 50 cm ( dxšxv) by neměla chybět:
- napáječka nebo miska na vodu
- misky na krmivo – zvlášť na suchou směs/granule, zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na ovoce, zeleninu
- sépiová kost nebo minerální kámen
- podestýlka na dno
- silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
- bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
- koupelna
- hračky
Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro alexandra malého najdete například zde.
Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné. Záleží na tom, co bude vyhovovat vašemu kakariki a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě.
Většina kakariki se ráda koupe a potřebují i vyšší vzdušnou vlhkost kvůli přepeřování, proto je vhodné jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo je naučit na sprchu u vás v koupelně, či jim pořídit závěsnou koupelnu ke kleci. Pokud budete kupovat pro kakariki klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá žádným papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky.
Ideální úprava drátů klece je bez různých nátěrů, chromu a zinku.
Základní potravou pro kakariki je směs různých semen a zrnin pro malé nebo střední papoušky, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s chovem kakariki zkušenosti. K suché směsi přidáváme ovoce a zeleninu v hojné míře a některé druhy bylin. Kakariki mnohem raději přijímají zrní máčené nebo naklíčené, než suché. U tohoto krmení však dbejte,aby nebylo napadeno plísní. Je nutné přidávat těmto papouškům pravidelně ( alespoň jednou za půl roku ) celý drn trávy včetně hlíny. Před obdobím rozmnožování a v době, kdy krmí mláďata, se doporučuje zvýšit přísun živin, jak jsme již zmínili v odstavci o rozmnožování a chovu kakariki. V jídelníčku kakariki se raději vyhněte ořechům či olejnatým semenům. Ořechy můžete nabídnout v malé míře jako pamlsek a odměnu. Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme papouškům zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. Vhodné jsou i větvičky ovocných stromů.
Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře kakariki nedáváme ani v minimálním množství. Avokádo je pro kakariki.
Důrazně také upozorňujeme na škodlivost používání teflonového nádobí v domácnosti, ve které žije papoušek! Při ohřívání nádobí s teflonovým povrchem se uvolňují toxické látky. Nejeden papoušek na tuto neznalost majitele už doplatil svým životem.
Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí) nebo speciální písek.
O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte se specializovaným veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.
Důležité informace o kakariki
Velikost: | 27 – 29 cm |
Původ: | Nový Zéland |
Vhodná ubikace: | klec, voliéra |
Cena: | dle stáří, pohlaví, původu a barevné mutace od 250 kč výše |
Věk: | 8 – 12 let |
Aktivita: | nejaktivnější jsou ráno a večer |
Nejčastěji chované druhy kakariki
Kakariki rudočelý (červenočelý)
Ve volné přírodě žije na Novém Zélandu, Kermadecových ostrovech a Antipodech. Společně s kakariki žlutočelým je nejznámějším zástupcem a nejčastěji chovaným kakariki v zajetí.
Přirozené zbarvení tohoto druhu kakariki je celkově zelené, na spodní části těla žlutavé. Barva skvrny na čele a proužek přes oko je sytě červená až karmínová Vnější části křídel má fialově modré. Zobák je modrošedý s tmavou špičkou. Oko je červené a nohy má šedohnědé. V zajetí je chováno množství barevných mutací. Všechny si však zachovávají typické červené čelo a proužek přes oko.
Dorůstá délky 27 cm s hmotností do 100 g. Kakariki rudočelý je velmi vhodný buď jako domácí mazlíček, nebo jako první papoušek pro odchov. Nepotřebuje žádné speciální chovatelské zařízení a je schopen zahnízdit několikrát do roka. Ani se speciální budkou pro kakariki si nemusíte lámat hlavu, ochotně hnízdí prakticky kdekoliv, dokonce i v misce na krmení.
Samička snáší 5 – 9 vajíček na kterých sedí 19 – 21 dní. Po pěti týdnech vylétají mladí z hnízda a tři týdny je rodiče ještě dokrmují. Je třeba korigovat množství snůšek za rok – ideálně 2 – 3. Kakariki jsou schopni hnízdit prakticky neustále a samičky to velmi vyčerpává.
Kakariki žlutočelý
Ve volné přírodě obývá Nový Zéland, Aucklandovy ostrovy, Stewartovy ostrovy a několik menších ostrůvků v jejich blízkosti. V zajetí je o něco méně rozšířený než jeho větší ,,bratranec´´ kakariki rudočelý.
Stejně jako kakariki rudočelý je i kakariki žlutohlavý převážně zelený papoušek. Spodní stranu těla mívá zbarvenou lehce do žluta. Vnější strany křídel má také fialově modré, po stranách kostřce se však u něj objevují karmínově zbarvené skvrny. Proužek nad zobákem, který zasahuje až k oku je, stejně jako oko, červený. Čelo má tento kakariki, jak už název napovídá, zářivě žluté. Stejně jako u kakariki rudočelého, i u tohoto druhu bylo vyšlechtěno množství barevných mutací, které si zachovávají červený proužek nad zobákem a žluté čelo.
Dorůstá délky 23 cm s hmotností do 95 g. Rozmnožování probíhá u kakariki žlutočelého shodně jako u kakariki rudočelého.
Existují i další druhy papoušků kakariki – chathamský, horský, jednobarvý, norfolcký a novokaledonský. Ty se u nás však nevyskytují. Všechny tyto druhy podléhají registraci CITES a některým hrozí v přírodě úplné vyhubení.
Jak a kde si koupit kakariki?
Kakariki můžete koupit od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení. Cena kakariki se odvíjí od jeho věku, pohlaví, barevné mutace. Nejoblíbenější a nejdražší je kakariki v modré barvě. Pohybuje se v rozmezí 250 kč a výše. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).
Kontakty na chovatele kakariki naleznete zde.