Měchýřka jávská: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Měchýřka jávská je ohromně snadno pěstovatelná rostlina, oblíbená u začátečníků. Lze ji pěstovat všemi různými způsoby a vždy dobře poroste.

Tipy pro pěstování měchýřky jávské

  1. Měchýřka jávská je velice nenáročná, rychle roste a stačí jí pouze slabé světlo. Díky tomu je vhodná i pro začátečníky.
  2. Rostlina nemá kořeny, takže může být připevněna k jakémukoliv povrchu či dekoraci – do substrátu se nesází.
  3. Měchýřka nemá v akváriu jen dekorativní funkci, ale pomáhá také udržovat stabilitu nádrže a bezpečnost menších obyvatel. Můžete ji umístit prakticky na jakýkoli povrch a ona poroste. Dokonce i když tuto rostlinu necháte volně plovoucí, bude se jí dařit a nakonec vytvoří husté trsy.
  4. Měchýřka je velice přizpůsobivá, co se týče teploty. Tato rostlina je vhodná do nevytápěných akvárií, pokud je v nich teplota alespoň kolem 19°C.
  5. Aby se čerstvá voda dostala do všech částí měchýřky, je nutný dobrý proud. Pokud se tak neděje, mohou vnitřní části nakonec začít hnědnout a odumírat, zejména pokud je mech velmi hustý. Pouhý průtok z filtru by měl stačit.
  6. Měchýřka není náročná na parametry vody. Dokonce je to jedna z mála vodních rostlin, která zvládne i málo slanou vodu, takže je ideální pro vaše mírně osolená akvária. Pokud nejsou podmínky příliš extrémní, tak přežije.
  7. K pěstování měchýřky obvykle není zapotřebí přidávat CO2 ani dodržovat plán dávkování živin. Rostlina to však rozhodně ocení.
  8. Měchýřka bude pravděpodobně dříve či později vyžadovat zastřihování, aby zůstala zdravá, zejména pokud roste bujně a hustě.
  9. Jemná vlákna měchýřky tvoří dokonalý úkryt pro malé plůdky a zakrslé krevetky, které je rády využívají jako kojeneckou komůrku a potravní políčko. Nabízí vše, co tito malí tvorové potřebují: úkryt, ale také potravu v podobě biofilmu, který roste na strukturovaných místech, jako jsou tato jemná listnatá vlákna.
  10. Protože měchýřka rychle roste, je skvělým likvidátorem dusičnanů: sloučeniny jako dusičnany a fosforečnany, které jsou ve velkém množství pro ryby škodlivé, považuje za chutné živiny a vstřebává je. Ačkoli stále musíte provádět výměnu vody jako obvykle, může to pro stabilitu vaší sestavy udělat zázraky.
  11. Stejně jako můžete nechat měchýřku vyrůst na bocích akvária, můžete ji použít i na dně jako koberec. Založení koberce z měchýřky je o něco snazší než u stěn, i když poroste o něco pomaleji kvůli umístění na dně nádrže, kde mu ostatní předměty brání v přístupu části světla.

Základní informace

  • Český název: Měchýřka jávská (Jávský mech)
  • Latinský název: Vesicularia dubyana
  • Původ: jihovýchodní Asie – Indie, Jáva, Malajsie
  • Čeleď: Musci (Mechy)
  • Výška: 5 – 25 cm
  • Vhodná teplota: 18 – 30°C
  • Osvětlení: Slabé (25W/100 litrů)
  • Doporučené PH: 6 – 7,5
  • Doporučená tvrdost vody: 2 – 15°dGH

Charakteristika

Měchýřka jávská v Asii roste ve vlhkých džunglích na kmenech stromů, kamenech nebo na zemi. V akváriu roste nejlépe v polostínu, ale prospívá i při intenzivním světle. Z počátku (než se kořeny přichytí k podkladu) roste pomalu, později se růst zrychlí. Podklad ale není nezbytný – může růst i bez něj. Tato rostlina je odolná a poměrně rychle tvoří husté porosty. Některé druhy ryb se do spleti měchýřky jávské vytírají. Je také skvělým úkrytem pro potěr.

Rozmnožování

Množí se i výtrusy, ale nejčastější je vegetativní množení (dělením polštářků). Do akvária stačí vložit asi 3 cm dlouhý lístek a vyroste z něj nová rostlina. Taktéž lze utrhnou kousek (3×3 cm) a dát ho do malé skleničky za okno – velice rychlé množení.

Často kladené dotazy

❓Je možné měchýřku pěstovat emerzně?

Ano, měchýřku lze pěstovat emerzně. Kromě toho je možné ji v akváriu pěstovat rovnou několika způsoby.

❓Lze měchýřku jednoduše množit?

Ano. Měchýřka se množí odnožemi. Ty se připevní do akvária a brzy začnou růst.

❓Můžu měchýřku zasadit do substrátu?

Měchýřka nemá kořeny, proto vám v substrátu nebude držet. Připevněte ji k dekoraci, kterou máte v akváriu, popř. si nějakou pořiďte. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu